Şimdi Ara

Ev Elektrik Altyapısı Sigorta Atma Problemi (Yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
4.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evde sigorta atma problemleri var. Sigortaları ve sigortaların baglı oldugu yerleri listeledim, ekteki resimde daha anlaşılır.

Öncelikle 5 tane sigorta var, ev 3+1

1 Nolu Sigorta (C20-siemens)
    -Heryer

2 Nolu Sigorta (C10-siemens)
    -Ara lamba
    -Banyo priz (Çamaşır makinası + ani su ısıtıcı (ikisi birden kullanılmıyor))

3 Nolu Sigorta (C16-siemens)
    -Mutfak lamba + priz (Buzdolabı + su ısıtıcı)
    -Oda 1 lamba + priz (2 kw ısıtıcı)

4 Nolu Sigorta (C16-siemens)
    -Salon lamba + priz (modem + router)

5 Nolu Sigorta (C25-noBrand)
    -Tuvalet lamba
    -Banyo lamba
    -Oda 2 priz + lamba (bilgisayar + monitör + 1.8 kw ısıtıcı)
    -Oda 3 priz + lamba (3 kw ısıtıcı)

Sorunlar:
    1. 5 nolu sigorta oda 2 ve oda 3 ısıtıcıları aynı anda calıştığında atıyor
    2. 1 nolu sigorta banyodaki ani su ısıtıcısı 1 hariç bir kademede atıyor

sigortaların çok saçma bağlandığının farkındayım. Nasıl bir düzenleme yapıp sorunları ortadan kaldırabilirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ev Elektrik Altyapısı Sigorta Atma Problemi (Yardım)

• Gerçekten çok karışık
    5 nolu sigorta, iki odayı besliyor..
    Odalardan gelen kablo ayrı ayrımı, yoksa tek hat buatta mı birleşiyor..
    Su durumda, 5 nolu sigortaya gelen hatlara ayrı ayrı sigorta atıp, 5 nolu sigortayi yükseltmek..
    Sohben için ise 20A zaten düşük, onun 36A olması gerekirdi, asıl olması gereken, sohbenin tek başına tek hattan, ana beslemeye bağlanması ....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Cevabınız için teşekkürler,
    Sofbenle birlikte çalışan 2 lamba var. 2 nolu sigortayı C36 ile değiştirmek mantıklı geliyor bu durumda,

5 nolu sigortaya gelecek olursak bozuldu sanırım o ondan atıyor. Sanırım birleştikten sonra sigortaya geliyor 2 ve 3 nolu oda, bu durumda yeni bir C25 ile değiştirsek sorun duzelir sanirim.

Aklıma takılan soru ise C20 olan sigortayı kapatınca her yerdeki elektriğin gitmesi. bunu da C36 ile mi değiştirmem gerekir. Ana sigorta kaç amper bilmiyorum. sanırım onu kontrol etmem gerekiyor birde.
  • glizagar G kullanıcısına yanıt
    Ana sigortadan sonra, C20, bana mantıksız geldi,, ana sigorta en az 50A olması gerekir..
    Genel ihtiyacı kısamayacaginiza göre, sigorta akımını yükseltmeniz gerekir,
    Bu durumda hatlardan geçen akım da artacaktır, bunada dikkat ediniz,, Allah göstermesin, sigortaya kadar kablo hattı yanabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 16 Aralık 2016; 15:32:22 >
  • Ani su ısıtıcıları buattan beslenmez, sigorta kutusundan özel linye çekilmesi gerekir. Verdiğiniz değerlere göre ani su ısıtıcının sigortasının atması normaldir.

1 Nolu sigorta tüm elektriği mi kesiyor?

Tüm evi elektrikle mi ısıtıyorsunuz?

Sigorta akımlarını kesinlikle ezbere yükseltmeye kalkmayın, yangına sebep olursunuz. Ev gibi tesisatlarda ana sigorta 50 Amper olmaz.

Saygılar....
  • Kerosen kullanıcısına yanıt
    apartmanın girişindeki 25 likmiş onu kontrol ettim. evin icinde her şeyi kapatan 20 lik. ani su ısıtıcısının prizden beslenmemesi gerektiğini biliyorum ama alternatifimiz yok öğrenci evi. evde tüplü şofben var masraflı oluyo diye ani su ısıtıcısını ben bağladım. Evet tüm ev elektrikle ısınıyor ama uzun süre yanmıyorlar.
  • yazmayı unutmuşum, ani su ısıtıcısı çalışırken yanında başka hiç bir şey çalışmıyor. o hattan beslenen
  • Kendin bağladıysan daha da riskli, yerinde olsam kullanmayı derhal bırakırdım. Bu tip aygıtları bağlayan kişilerde bile ehliyet aranırken, senin bağlaman çok yanlış olmuş. Bu şekilde kullanacağına 3 tane kova al, sıcak suyu mutfak tipi su ısıtıcı (ketıl deniyor galiba) içerisinde ısıtıp soğuk suyla ılıtıp kullan, maşrapa ile yıkanırsın. Ben zorda kalınca öyle yapardım öğrenciyken.

5 Nolu sigortada 2 adet ısıtıcı olduğunu belirtmişsin bu yük çok fazla.

Saygılar....
  • Kerosen kullanıcısına yanıt
    sigortalardan ani su ısıtıcısına gideni 20 lik taktım, 2 odanin bozuk sigortasını da 20 lik ile değiştirdim. ani su ısıtıcısını attım tüplü şofben taktım.

yorumun için teşekkürler.
  • Ana sigortanın 20A olması ve oda5'in sigortasının 25A olması saçma zaten. Bu durumda oda5'ten 20A üstü güç çekilmeye başlansa kendi sigortası değil ana sigorta atar. Ev müstakilmi apartmanmı bilmiyorum. Neden ısıtma için sobayı seçmedinizde evi elektrikle ısıtıyorsunuz oda enteresan zaten. Daha verimsiz ve pahalı. Ev sizinse kalorifer hattı döşetip dışarı bir yakıt tankı koyup sıvılaştırılmış doğalgaz kullanabilirsiniz. İlla elektrik kullanacağım diyorsanız tesisatınızı bir uzmana kontrol ettirin. Yangın çıkabilir, tehlikeli.

• Arkadaşlar yeni konu açmayayım buraya yazayım dedim izninizle.

Oturduğumuz ev sıfır. Banyo ve tuvalette birer tane spot lamba var. Dün duş fıskiyesinin hortumu yırtılmış, üstteki asma tavana falan sıçramış. Oradan da sanırım lambanın bağlantılarına da temas etmiş. Banyo lambasını açınça 1-2 dk sonra ana sigorta atıyordu. Sabaha kadar kapalı kaldı, sabah denedim atmadı sigorta.

Bu kez de ne ilginçtir ki hemen yandaki tuvaletin lambasını açınca 1 dk sonra ana sigorta attı. Ama gün içerisinde de kullanıldı tuvalet lambası, böyle bir şey olmadı. Bu sabah erken kalkınca denedim, attı.

Sizce sorunum ne olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: erAn_

Arkadaşlar yeni konu açmayayım buraya yazayım dedim izninizle.

Oturduğumuz ev sıfır. Banyo ve tuvalette birer tane spot lamba var. Dün duş fıskiyesinin hortumu yırtılmış, üstteki asma tavana falan sıçramış. Oradan da sanırım lambanın bağlantılarına da temas etmiş. Banyo lambasını açınça 1-2 dk sonra ana sigorta atıyordu. Sabaha kadar kapalı kaldı, sabah denedim atmadı sigorta.

Bu kez de ne ilginçtir ki hemen yandaki tuvaletin lambasını açınca 1 dk sonra ana sigorta attı. Ama gün içerisinde de kullanıldı tuvalet lambası, böyle bir şey olmadı. Bu sabah erken kalkınca denedim, attı.

Sizce sorunum ne olabilir?

Sanırım banyo ve tuvalete bağlanan spot lambaların kabloları açıktaymış ve bu da en ufak titreşimde temas edip sigorta attırıyormuş. Ustanın dediği bu. Gerekli düzeltmeler yapıldı, şu an atmıyor bakalım.

• Sigorta yükselt diyenlere inanamıyorum. linye hattı yandı mı al başına belayı sonra
  • sistemi dengelemek için
    5 nolu sigortayı c25 olan yani 1 nolu sigorta ile yer değiştirin. böylece yüksekten alcağa sigorta zinciri kurun
    2 nolu sigortayı c16A ampere çıkartın ve kesinlikle termosifon ile ynı anda kullanmayın münkünse termosifonu hiç kullanmayın tanklı su ısıtıcılar var onlardan alın
    oda 2 ve oda 3'e bağlı olan sigortanın linyesi büyük ihtimal buatlar arası atlamadır yani sigortadan oda 2 ye linye gelir ve buata girer. buattanda oda 3'e atlama yapılır siz bu atlamayı kaldırıp sigorta kutusuna fazladan C16a sigorta ekleyeceksiniz ve sigorta kutusunda pvc kanal ile 3x2,5 antigron(tek damar) kablo ile oda 3e linye çekiceksiniz bence en sağlıklısi boyle olur olmazda olur işte :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.