Şimdi Ara

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU] (30. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.701
Cevap
43
Favori
136.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    @seriousgigi çok teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: seriousgigi

quote:

Orijinalden alıntı: w_wallace

quote:

frankfurt

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]

Multi falanmı bu? 30kez oynadıysamda Osmanlıyı hiç öyle yok olmuş görmedim,sende müdahale etmediğine göre.

İspanyada senin sandım yok artık dicektim ama baktım senin değilmiş.

Birde kuzey-güney amerikayı kim sömürdü merak ettim.

edit:büyük haritada ispanyada senin görünüyor,aldın sanırım sonradan.Hilehurda,konsoldan kod yazmakta yoksa baya iyi oynamışsın demektir.

hile hurda yok, ispanya'nın olduğu fotoya dikkatli bakarsan sağda integrating yazısını görürsün :) o fotoyu savaşta çıldırdığım için koydum oyun sonu ya alabildiğim kadar yer aldım hepsini de core yaptım ama. (1720 gibi pu yaptım)

oyun multi değil. hard no lucky oynadım ve osmanlı 1.7.3'te ve/veyalucky nations'u kapatınca hep bu hale geliyor. benim son 3 oyunumda böyle yıkıldı. ama commonwealth ilk defa böyle yardırdı o ayrı. genelde mısır kırım ile dost oluyor osmanlı savaş açınca ikisi geliyorlar bir de üstüne venedik savaş açınca halleri bu oluyor.

osmanlı sen oynarsan güçlü ama paradox ai osmanlı'yı hiç yapamamış. bana göre fransa ile historical friend bonusu olmalı yoksa osmanlı tutunamaz. ben daha avusturya'yı yendiğini hiç görmedim. (1.1'den beri hiçbir yamada)

Anladım ben hiç luck'ı kapamadım daha gerçekçi olsun diye.Ondan demekki osmanlı silinmedi hiç.Dediğin gibi fransa-osmanlı tarihsel dostluk gerekli,biliyorlardırda fransa aşırı güçlü olduğu için bunu yapmıyorlardır,çünkü arada kalanlar baya süpürülür o zaman.Mesela avusturya fransaya savaş açamaz çünkü osmanlıda doğudan gelir vs.

Sen sanırım aşırı agresif oynarak bukadar yaptın,koalisyon fln sallamıyorsun sürekli savaşıp yeniyorsun demekki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w_wallace -- 15 Eylül 2014; 16:07:14 >

• aşırı agresiflik genelde 1700'den sonraki savaşlarımda oluyor çünkü eğer çok zayıf bir devlet seçmediysem o tarihte koalisyonalara karşı gelebilecek kadar güçleniyorum.

bir de işin sırrı 2-3 tane güçlü alliance seçmekte. senin savaşlarına çoğu gelmiyor ama savaş gelmelerinden çok dostun oldukları için çok az ae almaları ve sana karşı koalisyona girmemeleri.

lucky nations'u küçük devletlerde büyüsünler daha alternatif bir oyun olsun diye kapatıyorum ben. yoksa büyük devletler yardırıyor osmanlı dışında :S
  •  Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]

Osmanlıda son durum oyun normal hile yok bir kere heir-kral öldürdüm işte. 1.6yı pek beğenmedim 1.5ta devletler zorluyordu 1.6da isyanlar zorluyor devletleri yıkıp topraklarını genişletmek çok kolay ama 30 yıl isyan üstüne isyan çıkıyor. 30 yıl nationalism yetmezmiş gibi %100 overexi geçince eventle saçma sapan yerlerde nationalist isyanlar oluşuyor. Yani oyunun keyfi yarıdan aza düşmüş mal gibi isyan bastırıp duruyorsun. Osmanlı gibi manpower ve asker sayısı problemi olmayan bir ülke için ne kadar çıkarsa çıksın isyan bastırmak 2 tık bilemedin 4 tık sürüyor

Yinede world domination yapamayacam galiba avusturya, ispanyada duvara tosladım. Kuzeye, doğuya yöneldim artık. İskandinavyayı çok yakında bitirecem sonra almanyada koalisyon dışı kalanları temizleyip koalisyona dalacam son yıllarda. Ama şuan 18 devlet var koalisyonda koreye kadar gidincede ordularım çok bölündü heryerde 25-30 birlikli isyanlar çıkıyor o orduları avrupaya kaydıramıyorum o yüzden. Oyun boyunca isyan riskini hiç sıfırlayamadım 1.5ta +2+3 stabilityde 0lanıyordu isyansız oynuyordun bunda ne yaparsan yap olmuyor.

Ha unutmadan claim throne sisteminide değiştirmişler kırımı büyüttüm o kadar elimde patladı aq koyunluya kaldı iyimi. Yok olmuş devletin torunu hak sahibi oluyor koca osmanlı olamıyor çok saçma yapmışlar. Yanında 100 adamlı aq koyunlu torunumu 500bin askeriyle osmanlımı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eminmetehan -- 22 Eylül 2014; 20:25:21 >

• Arkadaşlar oyunda koca bir ülkeyi nasıl fethediyorsunuz? Parça parça almak aşırı uzun sürüyor, vassal yapmak için de genelde çok büyük oluyorlar. Personal Union ise hiç yapamadım, lack claim olanlarla royal marriage yapsam da hiç olmadı malesef. Mesela şuanki Osmanlı oyunumda Memlükler aşırı zayıfladı, dostları yok, gel al diye bakıyorlar. Ama toprak sayısı çok olduğundan full annex yada vassal yapamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DC's Joker

Arkadaşlar oyunda koca bir ülkeyi nasıl fethediyorsunuz? Parça parça almak aşırı uzun sürüyor, vassal yapmak için de genelde çok büyük oluyorlar. Personal Union ise hiç yapamadım, lack claim olanlarla royal marriage yapsam da hiç olmadı malesef. Mesela şuanki Osmanlı oyunumda Memlükler aşırı zayıfladı, dostları yok, gel al diye bakıyorlar. Ama toprak sayısı çok olduğundan full annex yada vassal yapamıyorum.

Ülke bir çok milletten oluşuyorsa en hızlısı bölüp almak. Bunun için o ülkeyle her savaştığında bütün ordusunu ve manpowerını yok edeceksin sonra isyanları destekleyeceksin çok hızlı şekilde bölünüyorlar. Yeni oluşan ülke dostsuz olduğundan ve ateşkese dahil olmadığından hemen savaş açıp orayıda alıyorsun. Ama memlükler tek millet onları parça parça almak zorundasın. Ateşkes süresini beklememek için takip et seninle ateşkesi olmayan bir dost edinirse o dosta saldır o zaman ateşkesi bozmadan savaş başlatabiliyorsun.

Ama o kadar dert edilecek birşey değil bence ateşkes 5 sene sürüyor. 4-5 savaşta tamamını alıyorsun 20 sene yani 400 yıllık oyunda uzun sürüyor sayılmaz.

• GBR

1.7.3 hard - no luck - no cheat - no mod

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]  Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]  Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]

• HRE'yi ben Germany sanıyordum ikisi farklıymış. HRE'yi biliyorum da Germany nasıl ortaya çıkıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serious Cat

HRE'yi ben Germany sanıyordum ikisi farklıymış. HRE'yi biliyorum da Germany nasıl ortaya çıkıyor?
    http://www.eu4wiki.com/Germany
  • quote:

GBR

1.7.3 hard - no luck - no cheat - no mod

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]  Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]  Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU]

No mod demişsin de grafik modu ne ayak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kastettiğim şey oyunu kolaylaştıran modlar idi. better ui ve graphical map improvements var bunlar oyunu değiştirmiyorlar. sadece görünüş farklı oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seriousgigi -- 28 Eylül 2014; 2:42:50 >
  • quote:

kastettiğim şey oyunu kolaylaştıran modlar idi. better ui ve graphical map improvements var bunlar oyunu değiştirmiyorlar. sadece görünüş farklı oluyor.

1.7.3 1.6dan dahamı kolay acaba? 480 şehir 6 merchant var seninkinin yarısından az kazanıyorum. Bende +800 ekonomi olacak basarım 2 milyon batılı askeri ne koalisyon sallarım nede ittifak niye öyle az ordu yapmışsınki anlamadım. Osmanlıyla 850k ordu var ama bir işe yaramıyor batılı birimlerin gelmeyişi beni bitirdi resmen savaşlarda hala muazzam asker kaybediyorum. Yorumlarda askerler yeniden düzenlendi batılı birimler gelmesede arada çok fark yok diyordu ama fasa fiso manpower eriterek savaşları kazanıyorum. Birde ordunun yarısı top olmasına rağmen avrupa şehirlerinin işgali çok uzun sürüyor. Doğu koalisyonu batı koalisyonu ayrı olsaydı şimdiye bütün doğuyu aldıydım 1 aya bitiyor şehir işgalleri karşıda orduda yok zaten...

• şu oyunu 2-3 defa indirdim ama bir deneme oynama fırsatım olmadı. çok kafa karıştırıcı da geliyor. girsem anlayamam herhalde birşey :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: eminmetehan

quote:

kastettiğim şey oyunu kolaylaştıran modlar idi. better ui ve graphical map improvements var bunlar oyunu değiştirmiyorlar. sadece görünüş farklı oluyor.

1.7.3 1.6dan dahamı kolay acaba? 480 şehir 6 merchant var seninkinin yarısından az kazanıyorum. Bende +800 ekonomi olacak basarım 2 milyon batılı askeri ne koalisyon sallarım nede ittifak niye öyle az ordu yapmışsınki anlamadım. Osmanlıyla 850k ordu var ama bir işe yaramıyor batılı birimlerin gelmeyişi beni bitirdi resmen savaşlarda hala muazzam asker kaybediyorum. Yorumlarda askerler yeniden düzenlendi batılı birimler gelmesede arada çok fark yok diyordu ama fasa fiso manpower eriterek savaşları kazanıyorum. Birde ordunun yarısı top olmasına rağmen avrupa şehirlerinin işgali çok uzun sürüyor. Doğu koalisyonu batı koalisyonu ayrı olsaydı şimdiye bütün doğuyu aldıydım 1 aya bitiyor şehir işgalleri karşıda orduda yok zaten...

verdiğin bilgiler ile tam olarak bir şey söyleyemem ama mesela;

1) şehirlerin din durumu nasıl? ben religious idea aldım tüm şehirleri katolik yaptım. (devlet dini ile aynı din olunca ekstra vergi geliyor)
    2) hangi ideaları aldın? bu önemli.
    3) gene şehirlerin kültürleri vergileri değiştiriyor, ben baya bir kültür değiştirim oyunda. (70 tane falan avrupa şehrini ingiliz yaptım)
    4) versiyonlar arası fark olabilir ama sana şöyle söyleyeyim ben 1.5.1 fransa ile yukarıdakine benzer (iskandinavya yerine macaristan vardı) harita yaptım yine 1100 küsurdu gelirim.
    5) binalar çok önemli çok fazla kurman lazım.
    6) osmanlı ile oynuyorsan bina-kültür değiştirme olayına pek fazla giremiyebilirsin malum teknolojik fark önemli.
    7) avrupa çoğu şehirin -özellikle alman ve kuzey italya- vergisi çok yüksek. osmanlı ile aldığın şehirler dandik olur genelde. avrupa base tax ortalaması 9'dur belki ki bu çok yüksek bir rakam. (tahminime göre klasik osmanlı diyarlarında bu rakam 4 falandır)
    8) askerlerim çok güçlüler, ekrana koymadım ama aldığım idea'lar, policy'ler sayesinde yardırmış durumdayım. 30-35k 30k ya dalıyorum terrain penaly yememe rağmen orduyu direk patlatıyorum ikinci defa savaşmaya gerek kalmıyor.
    9) zaten son yüzyılda tüm savaşlarım bütün dünya'ya karşı gibi bir şeydi, ve bu askerler dediğim gibi fazlasıyla yetiyorlar. kale seviyesi 5 olan şehirler zor düşüyor ama aşağısı hızlıca düşüyor. (genelde her şehre 30k asker koyuyorum)
    10) teknolojik fark ve kale seviyesi çok önemli. kale seviyesi 2 olan rus şehirlerini çok hızlı düşürüyorum olmadı direk assault yapıp takır takır alıyorum. rusya işgal edilmesi çok kolay oluyor böylece.
    11) osmanlı ile oynuyorsan ve askerlerin güçlü olsun istiyorsan, innovative, defensive, quality ve offensive dörtlüsü şart.

• EU 2'nin hastasiydim zamanında, 3. oyunu pek oynayamadim ama dördüncü ile geri döndüm seriye. Yine de insan eski zamanların tadını alamıyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eminmetehan

quote:

verdiğin bilgiler ile tam olarak bir şey söyleyemem ama mesela;

1) şehirlerin din durumu nasıl? ben religious idea aldım tüm şehirleri katolik yaptım. (devlet dini ile aynı din olunca ekstra vergi geliyor)
    2) hangi ideaları aldın? bu önemli.
    3) gene şehirlerin kültürleri vergileri değiştiriyor, ben baya bir kültür değiştirim oyunda. (70 tane falan avrupa şehrini ingiliz yaptım)
    4) versiyonlar arası fark olabilir ama sana şöyle söyleyeyim ben 1.5.1 fransa ile yukarıdakine benzer (iskandinavya yerine macaristan vardı) harita yaptım yine 1100 küsurdu gelirim.
    5) binalar çok önemli çok fazla kurman lazım.
    6) osmanlı ile oynuyorsan bina-kültür değiştirme olayına pek fazla giremiyebilirsin malum teknolojik fark önemli.
    7) avrupa çoğu şehirin -özellikle alman ve kuzey italya- vergisi çok yüksek. osmanlı ile aldığın şehirler dandik olur genelde. avrupa base tax ortalaması 9'dur belki ki bu çok yüksek bir rakam. (tahminime göre klasik osmanlı diyarlarında bu rakam 4 falandır)
    8) askerlerim çok güçlüler, ekrana koymadım ama aldığım idea'lar, policy'ler sayesinde yardırmış durumdayım. 30-35k 30k ya dalıyorum terrain penaly yememe rağmen orduyu direk patlatıyorum ikinci defa savaşmaya gerek kalmıyor.
    9) zaten son yüzyılda tüm savaşlarım bütün dünya'ya karşı gibi bir şeydi, ve bu askerler dediğim gibi fazlasıyla yetiyorlar. kale seviyesi 5 olan şehirler zor düşüyor ama aşağısı hızlıca düşüyor. (genelde her şehre 30k asker koyuyorum)
    10) teknolojik fark ve kale seviyesi çok önemli. kale seviyesi 2 olan rus şehirlerini çok hızlı düşürüyorum olmadı direk assault yapıp takır takır alıyorum. rusya işgal edilmesi çok kolay oluyor böylece.
    11) osmanlı ile oynuyorsan ve askerlerin güçlü olsun istiyorsan, innovative, defensive, quality ve offensive dörtlüsü şart.

Dediklerinin çoğunu yaptım. 4ünüde seçtim şuan en sonuncu defansifi tamamlıyorum yinede yetmiyor batılıvsbatılı gibi rahat değil. En son Oldenburg'un koalisyon dışı kalmasından faydalanıp savaş açtım. Allyın allyından Avrupada Fransa, İspanya harici herkes savaşa girdiki asıl güç bu 2sinde yinede 2 katı orduyla 250bin kayıp verdim hala savaşlar oldukça kötü sonuçlanıyor. 15-5-15 sistemini kullanıyorum 35k bir main army olarak kullandığım bir kaçtane 42k var 18-6-18. Tarihte batı silahlarına ulaşma amacı dışında batılaşan bir devlet duymadım yinede böyle bir saçmalık yapıyorlar.

Religious unity %138 elimden geldiğince değiştiriyorum ama AP çok lazım olduğundan idea seçemedim anca %2 veren eleman çıktıkça hızlıca çeviriyorum. Beni asıl vuran overex. ve revolt risk sürekli savaştığımdan hiç düşük olmuyorlar. Zaten taxte seni geçmem imkansız benim anlamadığım productionda nasıl geçebilirsin. Hindistan, çinin büyük bölümü koreye kadar gittim. Porselen, baharat, çay, fildişi ticareti bende afrika başkente bağlı olduğundan %100 verim alıyorum. Binalar bu kadarmı önemli halıyla tuzla falan geçebiliyorsun batılı şehirlere çok kıyak geçmişler sanki. Dönemin efsanesi ipek yolundan fazla veriyorki italya-almanya-iskandinavya benimde toprağım, fransa, ispanya, ingiltere farkı ortaya çıkaran.

Bir askeri binaları yapabiliyorum, 5-6 cephede birden savaştığımdan diplomasi power bile yetmiyor.

• seçenekler olarak, hile yok, şanslı ülke yok, zorluk seviyesi zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi döküntü -- 29 Eylül 2014; 14:19:05 >

• Kuşatma mekanikleri konusunda bilgi verebilir misiniz? 1 senedir kusatiyorum Arnavutluk'u. Hala alamadım. Galiba her ay zar atıp oradaki rakama göre şans faktörüyle kuşatma ilerliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Sisyphus

Kuşatma mekanikleri konusunda bilgi verebilir misiniz? 1 senedir kusatiyorum Arnavutluk'u. Hala alamadım. Galiba her ay zar atıp oradaki rakama göre şans faktörüyle kuşatma ilerliyor

Birkaç tane faktör var. Bunlar gelen zara ekleniyor ve 20yi geçerse kuşatma bitiyor. Liderinin kuşatma yeteneği, o anda kuşatmanın kaçıncı evrede olduğu, toplarının çokluğu ve eğer zar bir kere 14 gelmişse surlar aşılmış olduğu için +3 geliyor; bunlar toplanıyor kuşattığın yerdeki sur seviyesi ve eğer limanı bloke altında olmayan bir şehirse de 2 çıkarılıyor.

Toplam 5-11 arasında olursa 1,
    12-13 olursa 2,
    14-15 olursa da 3 seviye ilerliyor kuşatma.
    16-19 olursa da 1 seviye ilerliyor ve kaledeki adamlar biraz azalıyor.

Örnek olarak liderinin seviyesi 2, toplara verdiği bonus 3, kuşatmanın evresi 5, gelen zar 7 ve surların seviyesi de 4 olsun. 2+3+5+7-4=13 olduğu için kuşatma 2 seviye ilerler.
    Bu şekilde 20yi geçerse de kuşatma biter.

• quote:

Orijinalden alıntı: arslanbenzer

quote:

Orijinalden alıntı: Sisyphus

Kuşatma mekanikleri konusunda bilgi verebilir misiniz? 1 senedir kusatiyorum Arnavutluk'u. Hala alamadım. Galiba her ay zar atıp oradaki rakama göre şans faktörüyle kuşatma ilerliyor

Birkaç tane faktör var. Bunlar gelen zara ekleniyor ve 20yi geçerse kuşatma bitiyor. Liderinin kuşatma yeteneği, o anda kuşatmanın kaçıncı evrede olduğu, toplarının çokluğu ve eğer zar bir kere 14 gelmişse surlar aşılmış olduğu için +3 geliyor; bunlar toplanıyor kuşattığın yerdeki sur seviyesi ve eğer limanı bloke altında olmayan bir şehirse de 2 çıkarılıyor.

Toplam 5-11 arasında olursa 1,
    12-13 olursa 2,
    14-15 olursa da 3 seviye ilerliyor kuşatma.
    16-19 olursa da 1 seviye ilerliyor ve kaledeki adamlar biraz azalıyor.

Örnek olarak liderinin seviyesi 2, toplara verdiği bonus 3, kuşatmanın evresi 5, gelen zar 7 ve surların seviyesi de 4 olsun. 2+3+5+7-4=13 olduğu için kuşatma 2 seviye ilerler.
    Bu şekilde 20yi geçerse de kuşatma biter.

Zar işi olmamış sanki, ya da ben de var şanssızlık. 26 bin kişi ile kaleyi kusatiyorum bin kişiyi yenemiyorum

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.