Şimdi Ara

Erasmus için okulu uzatmak ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle ülkece yaşadığımız zor günler nedeniyle çok üzgünüm. Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet , ailelerine sabırlar diliyorum. Konuma gelecek olursak Hatırı sayılır bir devlet teknik üniversitesinde 3. sınıf mühendislik öğrencisiyim . Üniversiteye başlarken kafamdaki hedefler arasında erasmus ile yurtdışına gitmek vardı. Geçen sene de bunun için yeterlilik sınavına girdim ve belli bir başarı puanı oluşup bölüm bazında sıralama oluştu . Sıralamada ilk başta hibesiz durumdaydım fakat önümdeki öğrenciler haklarından feragat edince hibeli duruma geçtim. Ayrıca ders seçimi yaparken de host üniversitede açılan dersler malesef bölümümdeki derslerle eşleşmedi ve 3. sınıf 2. dönemin zorunlu 3 dersini alamadığımdan okulum en az 1 dönem uzuyor ve ben okulumu uzatmayı istemiyorum. (1 sene de inghazırlık okumuştum ).İstanbul'da okuyorum. KYK yurdunda kalıyorum. Uzattığımda malesef ki KYK yurdunda da barınamıyorum. Biliyorsunuz kira fiyatları dudak uçuklatıyor. Özel yurt fiyatları da kira fiyatlarından aşağı kalır yanı yok , onların fiyatları da aşırı derecede pahalı. Kısa ve öz olarak erasmusa gitmemin + ları ve - leri var ve benim karar vermem için çok az bir sürem kaldı ( max 7 günde karar vermem gerek yoksa vize işlemleri yetişmiyor.)

beni erasmusa cezbeden şeyler

+ hibenin çıkması

+ yurt dışına hiç çıkmadım , benim için kaçınılmaz bir fırsat ( belki de bundan sonra hiç çıkamayacağım ekonomik şartlar ve vize alma işinin zorluğundan ötürü)

+yeni kültür tanıma , global arkadaş edinme , avrupayı gezme gibi fırsatlar

+ belki de en önemli madde ing pratik yapma fırsatı

+ CV de erasmus bence baya bir dikkat çeker diye düşünüyorum belki bana katılmayanlar olur

+ pandemi nedeniyle adam akıllı bir kampüs hayatı yaşamadım ve okuduğum bölüm teorik olarak insanı çok yıpratıyor sosyal olarak eksik kaldığımın farkındayım bu yüzden biraz da kafa dağıtmak istiyorum

beni düşündüren şeyler

- okulumun uzaması

- beraber ders çalıştığım arkadaşlarım mezun olurken benim mezun olamayıp 1 dönem yalnız başıma dersleri halledebilir miyim endişesi

- KOOP fırsatını kaçırmış olacağım eğer gitmeyip devam edersem 4. sınıf 2. dönem bölümün anlaşmalı olduğu önemli şirketlerden birinde uzun dönem staj yapabilme şansım var gidersem okulu uzattığımda bu fırsattan yararlanabilir miyim soru işareti

- KYK yurdunda son sene kalamamam ve bu nedenle meydana gelecek barınma sorunu (en çok düşündüğüm mevzu bu)

- bildiğiniz üzere depremzede vatandaşlarımız KYK yurtlarına yerleştirileceğinden okullar 1 dönem online acaba diyorum bu dönemi iyi değerlendirip dersleri vererek kısa sürede mezun mu olsam düşüncesi 4. sınıf 1. dönemdeki dersleri de verdikten sonra sadece uzun dönem staj ve bitirme projesi kalıyor. Kısacası online dönemi saymazsak 1 dönem daha okuyup iş hayatına atılmış olacağım

- mezun olduktan sonra bu işi yapacak mıyım düşüncesi , kafamda farklı planlar var belki de mezun olduktan sonra diplomam ile alakası olmayan bir iş yapacağım bunun için de diyorum ki uzatmadan bitirip gideyim okuldan yıldım artık çok bunaldım o yüzden okulu uzatmak bana çok ürkütücü geliyor.

- mezuniyet töreni sevinci yaşayamam düşüncesi derslerim kalacağından sanırım törene katılsam da içimde bir burukluk olur mu acaba düşüncesi

arkadaşlar sizin düşüncelerinizi merak ettim bu şartlar altında gitmemi mi gitmememi mi önerirsiniz? Erasmusa önceden gidenlerin hiçbiri gitme demiyor herkes öneriyor ama benim için koşullar çok farklı. Kafam bu konuda çok karıştı. Lütfen düşüncelerinizi belirtebilir misiniz?

• eğer ailenin maddi durumu çok kritik değilse ben kesinlikle gitmeni öneririrm çünkü bu yaşlarda kazanacağın yurt dışı deneyimi çok önemli bence bu fırsat bir daha eline geçmeyebilir okulun uzamasını probleme edecek bir şey yok ekonomik anlamda sorun olmayacaksa mis gibi git hem biraz kafanı dağıtırsın

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.