Şimdi Ara

epr paradoksu ve aspect deneyi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bilgi sahibi arkadaşlara soracağım şeyler var.
    -epr paradoksu nedir. Einstein bu düşünce deneyiyle neyi çürütmeye çalıştı.
    -bell teorisi hangi açıklama ile paradoksu geçersiz kıldı.
    -aspect deneyi neyi ispatladı kimi yalanladı ve bu deneyin sonucu ne oldu

Epr ile ilgili bişeyler biliyorum ancak kafamda net olarak oturmayan şeyler var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

Herkese selam
    Bilgi sahibi arkadaşlara soracağım şeyler var.
    -epr paradoksu nedir. Einstein bu düşünce deneyiyle neyi çürütmeye çalıştı.
    -bell teorisi hangi açıklama ile paradoksu geçersiz kıldı.
    -aspect deneyi neyi ispatladı kimi yalanladı ve bu deneyin sonucu ne oldu

Epr ile ilgili bişeyler biliyorum ancak kafamda net olarak oturmayan şeyler var.

Sorundan sonra merak edip araştırdım.Kısaca özetlemeye çalışırsam

-Epr bir deney(düşünsel) olarak gözüküyor ve deneylerle aksi ispatlanmış.İsmi de Albert Einstein, Boris Podolsky ve Nathan Rosen in baş harflerinden geliyor.
    -Bu üçlü kuantum mekaniğinin eksik olduğunu ve tamamlanmadığını iddaa ediyorlar.Heisenbergin bir parçacığın hızı ve konumu aynı anda belirlenemez kuralına karşı geliyorlar.Einstein bu fikri ''Tanrı evreni yönetirken zar atmaz” sözüyle destekliyor.Epr yi iddaa eden bilim adamlarının bildiği üzere tespit edemeyiz fakat parçacığın belli bir an için kesin bir konumu ve hızı vardır görüşünü savunuyorlar(Bu arada Einstein kuantum mekaniğini temelini atan isimlerden biri).Karşı tarafta ise yani kuantum mekaniğini savunan tarafta ise başta Bohr olmak üzere Heisenberg, Pauli, Dirac, Born vardı.
    -Epr deneylerine kadar Einstein sürekli kuantum mekaniğinin mantık hatalarını aramaya devam etti ve bulduğu açıkları Bohr kapattı.
    -Deney yan yana olan parçacıkların ayrıldıktan sonra nasıl davranacağı üzerine kurulmuş.Yani birbirine bağlı iki parçacık aynı hareketi yapıyor diyelim biz bunları 10 m uzakta tutsak hatta abartıp 10 km uzakta tutsak bu parçacıklar yine hareketi yapar mı sorusu bu deneyi temeli.Aslında bu kuantum mekaniğinin belirsizliğine saldırırken değişik bir teoride ortaya atıldı. GİZLİ DEĞİŞKENLER TEORİSİ
    -Bell deneyinin sonuçlarında eşitlik sağlanamadığı için Einstein in görüşünü geçersiz kıldı.(Komik gibi duruyor olabilir ama istersen sonraki mesajımda bell deneyinden de kısaca bahsedebilirim.)Einsteinin yerel determinist görüşü geçersiz oldu.Belirsizlik teorisinin eli güçlendi.
    -Aspect deneyi Einstein in yerel determinist görüşünü tekrar geçersiz kıldı.EPR nin kuantum mekaniğine olan itirazını da cevap oldu.Deneyi şuydu 13 m mesafeyle koyulan 2 yüksek enerjili kalsiyum atomlarının hareketi gözlenerek yerellik ilkesi test edilecekti.Deney düzeneği daha sonrası Nicolas Gisin ve ekibi tarafından 11 km mesafede yapıldı ve sonuçlar aynı çıktı.
    -Sonuç şuydu başlangıçta etkileşim halindeki iki parçacığı ayırıp tekrar bakarsan hareketleri aynıdır.Bu da dolanıklık gibi bir terimin ortaya çıkmasına neden oldu.Yani 11 km mesafedeki iki parçacık nasıl haberleşti ,hareketleri kendi başlarına değil de yan yanaymışçasına sanki.

Senin sayende elde ettiğim bu bilgiler için teşekkür ederim dostum.

• bingbang kullanıcısına yanıt
    Evet konu bence de ilginç ve merak uyandırıcı
    Bildiğim kadarıyla ki sen de güzel araştırmışsın einstein epr düşünce deneyiyle dolanık parçacıkların birbirleri ile olan iletişminin özel göreliliğe aykırı olduğunu söylüyor. Ancak iş deneye gelince gerçekten de parçacıkların birbiri ile iletişim kurması için ışıktan hızlı olması gereken mesafelerde gerçekten de iletişim kuruyorlarmışçasına uyumlu oldukları görülüyor. Buraya kadar tamam heralde
    Şimdi ben diyorum ki iki parçacık dolanık ise ve biri yukarı denilen özellikte ise diğeri de aşağı özellikte oluyor yani bu parçacıkları ölçmesek de böyle değil mi
    Şimdi ben bu parçacıkları birbirlerinde uzağa göndersem ve birini ölçsem diğerinin spin polarize veya başka bir özelliğini bilirim zaten bunun için bu par,acıkların iletişm kurmasına gerek yok ki onlar zaten en başından beri belli özelliklere sahipler sadece ben ölçmediğim için bilmiyorum
    Ancak burada bi trik var galiba yani bell teoremi bu parçacıkların ölçmeden önce herhangi bir durumda olmadıklarını mı söylüyor veya bunu nasıl biliyor orayı tam anlamadım aslında takıldığım yer orası galiba

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Evet konu bence de ilginç ve merak uyandırıcı
    Bildiğim kadarıyla ki sen de güzel araştırmışsın einstein epr düşünce deneyiyle dolanık parçacıkların birbirleri ile olan iletişminin özel göreliliğe aykırı olduğunu söylüyor. Ancak iş deneye gelince gerçekten de parçacıkların birbiri ile iletişim kurması için ışıktan hızlı olması gereken mesafelerde gerçekten de iletişim kuruyorlarmışçasına uyumlu oldukları görülüyor. Buraya kadar tamam heralde
    Şimdi ben diyorum ki iki parçacık dolanık ise ve biri yukarı denilen özellikte ise diğeri de aşağı özellikte oluyor yani bu parçacıkları ölçmesek de böyle değil mi
    Şimdi ben bu parçacıkları birbirlerinde uzağa göndersem ve birini ölçsem diğerinin spin polarize veya başka bir özelliğini bilirim zaten bunun için bu par,acıkların iletişm kurmasına gerek yok ki onlar zaten en başından beri belli özelliklere sahipler sadece ben ölçmediğim için bilmiyorum
    Ancak burada bi trik var galiba yani bell teoremi bu parçacıkların ölçmeden önce herhangi bir durumda olmadıklarını mı söylüyor veya bunu nasıl biliyor orayı tam anlamadım aslında takıldığım yer orası galiba

Ölçsek de ölçmesek de öyle fakat işin ilginç olan kısmı şurası:Aralarında 11 km mesafe bulunan atomlardan birine spin değiştirici bir müdahalede bulunduğun zaman diğer atom sanki ondan haberdarmışçasına zıt spine geçiyor.Bu mucize gibi bir olay,metafiziğin önünü açan bir olay.Biz yerellik kavramı gereğince ışık hızından hızlı iletişim yoktur diyoruz fakat iki atom birbiriyle(iletişim şekli de bilinmiyor) ortak şekilde hareket ediyor.

Bell deneylerine başlamadan önce EPR cilerin de kabul ettiği 2 kabulle başlıyor.Her parçacığın herhangi bir yer,herhangi bir zamanda spini olduğu ve ölçüm aletleriyle bu spinin değişmeyeceği.Deney düzeneği şu şekilde.Ortada foton kaynağı sağ ve sol yanlarında polarizatörler.Deneyimiz ise gönderilen fotonların değişen polarizatör açılarıyla ne kadarının geçip geçmediği.

epr paradoksu ve aspect deneyi

Bell deneyinde çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor.

Polarizatörlerden
    sağdakini 30 derece çevirdiğimizde 3 tane
    soldakini 30 derece çevirdiğimizde 3 tane
    ikisini aynı anda çevirdiğimizde aynı anda geçemeyen foton sayısı ise 6 ya da 6 dan az çıkıyor.

İşte Bell eşitsizliği tam olarak buradan çıkıyor.

Spin söyleme olayı deneyleri Aspect i kapsıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bingbang -- 23 Mart 2014; 12:44:45 >

• bingbang kullanıcısına yanıt
    Hmmm bir parçacığın durumunu ölçerek değiştirildiğinde diğer parçacık aralarındaki mesafeyi ışığın katettiği zamandan daha kısa sürede değişiyor şimdi daha iyi anladım.
    Aklıma gelen ilk şey parçacıkların tersleri yani antileri zamanda geri giderler ve orada tekrar başka parçacıklarla etkileşime girebilirler o sebeple bu dolanık parçacıkların anti parçacıkları zamanda geri giderek aradaki zaman ve mesafe mevhumunu etkisiz kılabilirler. Bilemiyorum aklıma gelen böyle birşey

• quote:

Hmmm bir parçacığın durumunu ölçerek değiştirildiğinde diğer parçacık aralarındaki mesafeyi ışığın katettiği zamandan daha kısa sürede değişiyor şimdi daha iyi anladım.
    Aklıma gelen ilk şey parçacıkların tersleri yani antileri zamanda geri giderler ve orada tekrar başka parçacıklarla etkileşime girebilirler o sebeple bu dolanık parçacıkların anti parçacıkları zamanda geri giderek aradaki zaman ve mesafe mevhumunu etkisiz kılabilirler. Bilemiyorum aklıma gelen böyle birşey

O olay bilim insanlarının kafa yorduğu bir olay.Doğru açıklamayı yap Nobel ödülün kapında

• İki parçacık çok uzun bir mesafede olmalarına rağmen aynı hareketi mi yapıyor ve herhangi birine bir işlem yapıldığında diğerinde bi farklılık mı gözleniyor ? doğru mu anladm
  • kakalamam kullanıcısına yanıt
    Aralarındaki mesafe ne olursa olsun parçacıklardan birine yapılan müdahale diğerinde hemen cevap buluyor sanki birbirlerinden haberdarlar gibi. Bu ise bilginin ışık hızndan hızlı taşınamayacağı kuralına darbe vuruyor.

• Vay be cok ilginç , bu deney sonucunda edinilen bu bilgiyi biyerde kullanabilirler mi acaba ?

Bence de , burdan çıkarılması gereken dersler var ama sonuç almak için biraz erken gibi. Her geçen gün evreni daha iyi. Anlıyoruz

• Aynen üstüne biraz daha bilgi koyarsak daha net bilgiler elde ederiz , peki bu deneyler bitti mi yoks dewam ediliyormuymuş?

Deneyler her zaman yapılıyor başka başka versiyonlarla. Ama halen sonuçlarına anlam verilemedi.

• Merak ettim baya ilginc biraz araştıracam , simdi belki mantıksiz gelecek ama simdi düsunursek bu durumdan yararlanarak ışınlanma yapılabilirmi yani ben burdan etki yapinca anında oraya iletiliyosa mümkun mu yanlıs mi dusunuyorum?

Yanlış veya doğru düşünüyosun diyecek kadar bilgi yok malesef.
    İlginç diyosan bi de çift yarık deneyi ya da sanal parçacık konularını araştır daha da şaşıracaksın

• Bilgileri beklicem , o deneylerede bi bakayım

• Araştırılacak güzel bir konu
  • speedy_ kullanıcısına yanıt
    Sanal parçacıklar gerçek gerçek parçacıklara dönüşüyormuş , gerçek parçacıktan kastedilen ne burda neye donusuyorlar , ilk başta ne oldukları tam bilinmiyor enerjileri ölçülemiyor ama enerji kazanıp gercek parcacıklara dönusüyormuş bunu tam anlamdm , görunmezken ölçülemezken nasl görunur hale geciyor?

Bildiğim kadarıyla vakumlu ortamda yani uzayda hiçbirşeyin olmadığı yerde aslında bir devinim var. Sanal parçacıklar hiç yoktan bir anda var olup parçacıklarla etkileşip sonra saniyenin çok ufak bir kesrinde yok oluyorlar.

• speedy_ kullanıcısına yanıt
    evet vakumlu ortam yazıyor ama yoktan var olması nasıl oluyor bu durum dünyada gerçekleşiyo mu peki, gerçek dünyada da oluyormuş galiba
  • Eğer epr paradoksu doğruysa ki doğruluk payı fazla ışık hızından daha hızlı bir hız vardır diyebilirmiyiz ?

http://atominsan.net/bilim-ve-yasam/epr-paradoksu.html
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.