Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (692. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (3 Mobil) - 6 Masaüstü3 Mobil
5 sn
31.311
Cevap
907
Favori
3.049.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
74. Sırada  bugün en iyi #11
Sayfa: önceki 690691692693694
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Erken kapama ceza üst limiti kalan vade 36 ve altında ise %1 üstünde ise %2. Banka daha az alabilir ama ben henüz rastlamadım. Finansbank 120 aylık kredi için %1 kapama cezası alıyorsa siz de krediyi erken kapatacağınıza göre bu önemli bir avantaj. Hayat sigortası, mevzuata göre zorunlu tutulamaz ama burası Türkiye herşeye kılıf bulunur. Masrafsız bir kredi almanızı öneren arkadaşa da ayrıca katılıyorum.
  • weboil W kullanıcısına yanıt
    Bu arada yanlış anlama olmasın. Yorumum kredinin kısa sürede kapatılma ihtimalinin yüksek olduğu bu durum için geçerli. Yoksa normal vadesinde kapatılacak bir kredi için masraflı masrafsız vs. değil YMO(Yıllık Maliyet Oranı) hesabını tek geçerim şahsen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: weboil

Erken kapama ceza üst limiti kalan vade 36 ve altında ise %1 üstünde ise %2. Banka daha az alabilir ama ben henüz rastlamadım. Finansbank 120 aylık kredi için %1 kapama cezası alıyorsa siz de krediyi erken kapatacağınıza göre bu önemli bir avantaj. Hayat sigortası, mevzuata göre zorunlu tutulamaz ama burası Türkiye herşeye kılıf bulunur. Masrafsız bir kredi almanızı öneren arkadaşa da ayrıca katılıyorum.

Ben bu süreyi 60 ay olarak biliyordum.
    Şimdi bakınca 2014 yılında 36 ay olarak değiştirilmiş.
    Yukarıda ki mesajları 36 ay olarak değiştiriyorum.
    Bilgilendirme için Teşekkürler.
  • fehmi02 F kullanıcısına yanıt
    O kadar sık değişiyor ki kurallar. BDDK falan sitesine son durumun bir tablosunu koysa fena olmaz. Gazete yazılarından, mevzuatlardan ne olduğunu anlamak da kolay değil bu şekilde.
  • kredi çekecek arkadaşlara tavsiyem oranlar yükselme eğilimine girdi ve daha da yükseleceğini öngörüyorum.
  • Albarakaturkde refinansman var mi ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar bir sorum var.150 bin lira ana para borcum var 20 bin ara ödeme yapıcam ceza oranı yüzde 2 imiş.150 binin yüzde 2 si mi yoksa 20 binin yüzde 2 si mi ?
  • Ödediğiniz meblanın %2'si diye biliyorum. Kredi hesaplama programları öyle diyor. 400 TL olarak yazıyor.

Biz hep hesabı tamamı üzerinden yaptığımız için bunu pek düşünmemiştim.
    İyi bir noktaya değindiniz.

En sağlıklısı bankadan öğrenmek. Ve devamında bizle paylaşırsanız sevinirim. Bizde öğrenmiş oluruz.

Bu arada kredi oranınız iyiyse değişmeyeceğinden emin olduktan sonra ara ödeme yapın. Yoksa zararınız daha fazla olabilir.
    Bu arada alttaki kanuna göre şayet oran değişiyorsa (yükseliyorsa) banka ceza talep edemez demekte.

Tüketici Kanunu esasları:

Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını erken ödeyebilir.

Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlüdür.

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir.

Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez.
    Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 6 Şubat 2016; 13:42:11 >

• En fazla 20.000'in %2 si 400 TL ödersiniz. Yapılan ödemenin ne kadarı anapara geri ödemesi ise onun %1 veya %2 si kadar ceza ödenir. Yani taksit tarihinde taksitten başka 20.000 TL ödeme yapıyorsanız tamamı anapara olacağından 400 TL de ceza ödersiniz. Bunun dışındaki durumlarda ödemenin bir kısmı faize gider ve faizler için ceza ödemezsiniz. Dolayısıyla %2 ye konu olacak tutar 20.000'in biraz altına inebilir. Kredi tutarıyla cezanın ilgisi yok.
  • Güncel oran alan var mı arkadaşlar.

En uygun halkbank gibi 1.11-1.12

Bir de ICBC var 1.08

Masraflar 2.000TL civarı.

Banka önerisi var mı? Kredi çekeceğim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bireysel.emeklilik B kullanıcısına yanıt
    Evet Önerim var. Garantiden uzak durun :))

Bi Ziraate de uğrayın bence.
    Ziraat ve Halk Bankası gibi Kamu bankalarından da oran alın. Müşteri Temsilcileri Oran da isterlerse duruma göre Merkezle görüşerek 0.05 oran indirimine kadar oynayabiliyorlar.

100.000 kredi 120 Ay vade için her "0.01" lik oran farkı toplam geri ödeme-faiz de 850 TL fark ediyor.

50.000 kredi 120 Ay vade için her "0.01" lik oran farkı toplam geri ödeme-faiz de 370 TL fark ediyor.

Aklınızda bulunsun. Çekeceğiniz kredi tutarı ve vadeye göre oranlayarak hesabınızı yaparsınız.
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 9 Şubat 2016; 14:22:15 >
  • fehmi02 F kullanıcısına yanıt
    :)sağolasın garantiye hiç girmedim bile.

Halk 1.13 normalde 1.12 dediler. 1.11 e çekme durumları var. Hayat sigortası şartı var. Yıllık 200TL.

İcbc 1.08 son oran. İkisi arasında toplamda 900 TL fark oluyor.

Hatta icbc hayat sigortartası yıllık 100TL.

Hesap işletim ücreti vs yok dediler ama ne kadar doğru bilmiyorun

• Arkadaslar bugun vakifbanktan kredi basvurusunu yaptik. 5yil 100000 1.10 oran ile. Hayat sigortasi zorunlu degil yaptirmayacagim.

• bireysel.emeklilik B kullanıcısına yanıt
    Ziraatte de hesap işletim ücreti yok,
    ama 2 otomatik fatura ödemesi-Kredi kartı-Bireysel Emeklilik Sigortası üçlüsünden herhangi ikisini yapmak şartıyla .

Tabi bunları hemen 2. ay iptal etme şansınız var .

İcbc (bankanın tam ismi nedir ?:) ) de de öyle birşey olabilir.

Hakkınızda hayırlısı. Şimdiden Hayırlı (sı) Olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fehmi02 -- 9 Şubat 2016; 21:23:54 >
  • kılıç1 K kullanıcısına yanıt
    Kardeşim senin mesajından sonra bende gittim bugün vakıfbanka.

110.000TL 36 ay azalan taksitli 1.07'den anlaştık.

Ekspertiz ücreti 500-600TL arası tutacak.
    Dask+konut+ferdi kaza 400TL

Dosya masrafı da yok. Bence çok iyi oldu. ufak bi haciz işlemi yüzünden dikkatim dağılmıştı senin mesajın sayesinde durumu kurtardık.

• Hayirli olsun. Faydasi olmasina sevindim

• Genelde garanti bankasi tavsiye edilmiyor.sebebi nedir?odeme planimi yoksa yapilandirma konusundami sikinti yaratiyolar?

• cgty89 C kullanıcısına yanıt
    1-2 konu değil her konuda müşteriyi yolunacak kaz olarak görüyorlar.
    Mesela örnek vereyim; En son yapılandırma yaptığımda Vakıfbank'tan beni aradılar "Aykut bey oranlar istediğiniz seviyeye düştü gelip yapılandırma yapabilirsiniz" diye. Bende gittim yapılandırdım. Ne kadar adı banka da olsa biraz insancıl olmalı. Garanti ise tam tersi.

• arkadaşlar ziraat katılımda kampanyalı konut finansmanı 1,10 dan veriyor.ek ücret vs var mı kullanan varmı acaba.
  • Dosya masrafi . ipotek ucreti. Dask konut sigortasi. Expertiz. Hayat sigortasi zorunlu ziraat katilimda

• 
Sayfa: önceki 690691692693694
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.