Şimdi Ara

else if ile switch case arasındaki farklar nelerdir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
5.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merahba sayın dh kullanıcıları yazılım işinde biraz fazla amatörüm bu yüzden böyle bir soru yöneltiyorum switch case ile else if arasındaki farklar nelerdir ?

• switch case ile sadece eşitlik kontrolü yapılabilir. if else ile her türlü şart kontrol edilebilir. Yanlız switch içindeki case blokları eşit uzunlukta kod içeriyorsa ve case sabitleri ardışık sayılardan oluşuyorsa derleyici güzel bir optimizasyon yapabilir, hiç eşitlik kontrolü yapmadan direkt olarak çalışması gereken yere zıplayabilir. Tabi aynı şeyi if else ile de yapabilir, derleyicinin yeteneğine kalmış. Kısaca mümkünse switch case kullan.
  • Unityde Coroutine fonksiyonu içerisinde if-else kullanmam gereken bir durumda benim imdadıma yetişmiş bir şeydir switch-case. Çünkü Unityde coroutineler if-else çalıştırmıyormuş.

Neyse, işin teknik kısmını bir üstteki arkadaş güzelce açıklamış. Eğer yapacağın kontrolu switch-case ile yapabiliyorsan onla yapman performans açısından daha iyi olur diye duşunuyorum.
  • Dile göre değişir. Bazı dillerde switch case de büyüktür küçüktür kullanabiliyorsun. Normal türkçedeki "eş anlamlı" kavramı gibi kavramlar programlama dillernde de var. switch case bu yönü ile if'in neredeyse eş anlamlısı gibidir. Uzun uzun farkları düşünmeye gerek yok. Ben enum un değerine göre işlem yapacaksam okunaklı olduğu için switch seçiyorum
  • hadi git yat liseli
  • Doğru düzgün cevap yazmayacaksan insanları neden aşağılıyorsun ?
  • Az sayıda koşullar için çok bir fark yok aralarında performans olarak ama koşul fazlaysa switch case performans açısından daha iyi.
  • waytçaklıtmoğa W kullanıcısına yanıt
    aşağılamıyorum be kardeşim, canım sıkılıyor takılıyorum alınma
  • aslında çok basit açıklaması if-else-else if kullanımında koşullar ve bu koşulların sonucuna göre yapılacaklar belirtilir.
    switch-case anahtarlama kullanımında ise aynı şekilde switch ile bir değer belirtilir ve case ile bu değerin sonucuna göre işlemler yapılır.

örneğin javascript konuşalım ;

var tarih=new Date();
    var gun=tarih.getDay();

switch(gun){

case 0:
    console.log("Pazar");
    break;

case 1:
    console.log("Pazartesi");
    break;

default:
    console.log("istenilen gün değil");

}

Aynı işlemin if ile kullanımı:

if(gun==0){

console.log("Pazar")
    }

else if(gun==1){

console.log("Pazartesi")
    }

else{console.log("istenilen gün değil")}

Kullanımlar genel olarak böyledir çoğu programlama dilinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walkoncode -- 13 Aralık 2019; 0:42:45 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.