Şimdi Ara

ELEKTRİKTEN ANLAYAN BUNUDA ANLAR HERHALDE :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar arabaya kendim sistem kurmak istiyorum,aküden anfiye gidecek olan kablonun arasına sigorta gerekliymiş,ben bi şema çizdim doğrumu,birde o aradaki sigorta kaç amper olması gerekir?şema bu  ELEKTRİKTEN ANLAYAN BUNUDA ANLAR HERHALDE :)

• sigorta baglantı resimdeki gibi sigortanın kaç amper olucagınıda amfinin wattına göre hesaplıyorsun mesela 300w bir amfi I=W/V amper=watt/volt amp=300/12 25A maksimum seviyede cekicegi amper degeridir bu sen bir üstünü takarsın sorun olmaz mesela 30A
  • "arsgtc" kardeş kabloları set halinde alıdık,içinden 40 amperlik sigorta çıktı peki bu yukardaki sisteme 40amper uygunmudur kardeş.
  • 40 Amper sigorta normaldir, booester üzerinde cihazı korumak için, 20 amperlik sigorta zaten var.

Bu takacağınız sigorta, tesisatta bir kısa devre olursa, yangın tehlikesini önlemek için.
  • AMfinin üzerindeki sigorta 20 amper , sen aküden gelen (+) ya 40 amper bağlarsan o hiç bir iş görmez , amfinin üzerindeki sigortadan daha düşük bi sigorta takman gerekk ki herhangi bir kısa devrede ne amfin nede tesisatın zarar görsün
  • "M. Reha" söyledigi gibi yanlız birşeye dikkat et sigortayı mümkün oldugunca akünün yakınına baglamaya özen göster örnek kablo akünün artısından çıkıp sigortaya giriyorya okısmı kısatut ondansonrası istedigin kadar uzun olabilir
  • "NerVousPo" ya katılmıyorum çünki amfinin maksimum çalışmada çekecegi bir amper degeri vardır odegerin biraz üstünde takılır zaten her amfinin üzerinde koruma amçlı sigorta vardır bu ekstra takılan sigortanın amacı zaten tesisatta yada amfide kısadevre olursa kablolar eriyip yangın çıkarmaması için örnek akü 60A sigorta 40A herşekilde kısadevre edildigi anda osigorta yanar çünki akünün sürekli 60A verme gücü var eger amfinin üzerinde baglı olan sigortanın altında birdeger takılırsa sese yüklenildigi anda sigorta kaldırmaz yanar
  • quote:

Orijinalden alıntı: arsgtc

"NerVousPo" ya katılmıyorum çünki amfinin maksimum çalışmada çekecegi bir amper degeri vardır odegerin biraz üstünde takılır zaten her amfinin üzerinde koruma amçlı sigorta vardır bu ekstra takılan sigortanın amacı zaten tesisatta yada amfide kısadevre olursa kablolar eriyip yangın çıkarmaması için örnek akü 60A sigorta 40A herşekilde kısadevre edildigi anda osigorta yanar çünki akünün sürekli 60A verme gücü var eger amfinin üzerinde baglı olan sigortanın altında birdeger takılırsa sese yüklenildigi anda sigorta kaldırmaz yanar

60 Ah lik akü kısa devre edildiğinde 400-500 Ampere kadar akım verir.
  • "alpernbugra" söyledigin dogru akülerin 60A ise kısadevre edilince sürekli 60A verir konusunu trafolarla karıştırdım
  • peki bir akü net olarak kısa devre edilince kaç A verir onun bir hesaplama yöntemi varmı?
  • Starter akülerin üzerinde EN değeri yazar bu verebileceği maksimum akımdır.
  • saol
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.