Şimdi Ara

ELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
6.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Goccia City Zero marka bir bisikletim var. (Katlanır Bisiklet ) Bisikletim enerjisini 36V. 10 AH. lık bir Li-ion bataryadan sağlıyor ve 250 W. bir motor bulunmakta. Bisikletimin arka bagaj üzerinde bir güneş paneli yerleştirerek gündüzleri motorun enerjisini buradan elde etmek istiyorum.

Acaba;
    1. Motor li-on batarya devreden çıkartılarak direk güneş enerjisi ile ilerler mi ? Bu panelin büyüklüğü (ebatları) nedir ? Burada belirtmek istediğim batarya sürekli şarj olursa batarya kullanılmaz hale gelir bu sebeple direk panelle çalışmasını istiyorum.

2. Bu şekilde bir sistemi bisiklete kursam verimli bir şekilde kullanabilir miyim ?

3. Bu sistem için hangi malzemeleri kaça temin edebilirim ?

4. Eğer direk olarak enerjiyi güneş panelinden alarak motora veremezsek yani, paneller bataryayı şarj eder ve bisiklet bu şekilde ilerler ise, gündüzleri sürekli ilerleyebilir miyim ?

Bu konuya yabancı olduğum için konu ile ilgili bir hakimiyetim yok. Bu şekilde bir projenin olasılığı var ise ve de aklıma yatan bir maliyeti olursa gerçekleştirmek istiyorum.

Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim...ELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandos07 -- 30 Kasım 2017; 0:44:12 >

• bisikletiniz besleme voltajı gereği 36 volt luk bir panel ve şarj voltajına ihtiyaç duyuyor.

bunun için motorsikletin arkasına yapacağınız bir düzenek yeterli olmayacaktır panel büyüklüğü dolayısıyla.

motorun üstüne güneşlik gibi bir şey çıkabilirseniz bu kısım kullanılabilir 12 volt 3 adet panel seri bağlanır

uygun bir şarj regülatöründen geçirilerek akülerede uygulanır.

böyle bir alanda uygulamada yapsanız motorunuzu tamamen evde şarj etmekten kurtaramazsınız.

ancak gidebbileceğiniz yolu uzatabilirsiniz km olarak.
  • Sadece güneş enerjisiyle bisiklet hareket etmez.

300wattlik güneş paneli takarsan orası ayrı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam 250 watt bi motoru güneşten beslemek için 2 adet 150 watt panel koyarsın bu bisiklet senimi taşıyacak panellerimi ve bu panellerin boyutu bayaa büyük nereye koyacaksın ?? ama boyutu küçük bi panelle birazda olsa menzilini arttırabilirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

Sadece güneş enerjisiyle bisiklet hareket etmez.

300wattlik güneş paneli takarsan orası ayrı

3x100w güneş paneli kullanırsanız güneşli havalarda pili kullanmadan bile gezebilirsiniz.

benim evimde kurulu olan paneller 70x100cm boyutlarında ve 7-8kg ağırlıkları var bu tip olanların kullanılması biraz zor ama yarı esnek olan versiyonları daha hafif oluyor belki onlarla bisikletin üstüne tente benzeri bir şey yapılabilir.

güneş panellerinden bisikleti şarj etmek istiyorsanız 20watt'lık paneller kullanılabilir. 3x20w = 60w (elektrikli bisikletlerdeki standart 42v2a şarj adaptörleri de 80watt civarı elektrik verir) ile bisikletin kendi şarj adaptörüne yakın bir enerji sağlayabilirsiniz tabi bisikleti güneşe park etmek lazım :)

ama şöyle bir durum var. adaptörlerinizde pil dolduğunda adaptör şarjı keser. güneş panellerinde böyle bir sistem olmayacağı için piliniz fazla şarj olabilir ve zarar görebilir ona dikkat edin mutlakaELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİ

• muscol kullanıcısına yanıt
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

Bir kaç sorum olacak. Bisikletin bataryasını bisikletten çıkartıp güneş paneli direk bisiklete bağlanır ise, güneşin sürekli olduğu günlerde sürekli bir şekilde ilerlemesi sağlanabilir mi ?
    Bir diğer sorum 20wX3 lük bir paneli bisiklete entegre edebilirsem, bunun bana toplam maliyeti ne olur ? Böyle bir sistem için bana malzeme listesi ve tahmini fiyat yazma şansınzı olur mu ?
    Teşekkür ederim...
  • Bu güç seviyesi için bisiklete montaj bir sistem aşağı yukarı şöyle bir şey olacaktır:
    ELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİ

Yani, güneş enerjisinden faydalanmanın senin için en iyi yolu sabit bir şarj istasyonu kurmaktır.
  • Merhaba. Güneş paneli ile bisikleti ilerletmek zor, şarj edip ilerletebilirsin. Bunun için 2 tane güneş paneli alıp 20 şer wattlık(tanesi 140 tl falan) sağlı sollu koyup bir solar şarj regülatörü ile aküyü besleyebilirsin fakat sendeki akü 36 voltmuş, piyasada 12/24 volt solar şarj regülatörleri fazlasıyla var ama 36 volt için yok sanırım.
  • sayın arkadaşalarım ben solar panel var bendeki elektrıklı bisikler 5 aku su var ben buna 120ve 100 vat lık panel aldım ve bunu 80 amperlik aku şarj yapıyorum elektrıklını sarj makınasılla yaklaşık 2.50 saat sarj yapıyor ben bu akularına nası verebilirim 5 aku toplamı 60 wat yapıyor ben bunu nasıl geliştirebilirim ben daha önce yapdım şuan geri sökdüm daha iyi birşey yapacagım
  • sayın arkadaşalrım bende esnek panel var bırı 120 wat diyeri ise 100 wat dır bunu ben nasıl direk aku ya verebilir bana yardımcı olursanız ve parçalrınıda yazarsanız sevinirim saygılarımla
  • yadıgım şeyın resmını sal eklerim resmi var

ELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÜNEŞ PANELİ

resimleri bu ben bu şekliyapmışdım bunu nasıl geliştirebilirim saygılaırmla

• mehmet seckın ercel M kullanıcısına yanıt
    Aküler serimi bağlı, paralelmi, aküler kaç volt,,
    güneş panelleri kaç volt watt,,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.