Şimdi Ara

Elektrikli Ankastre Ocak Bağlantı Yardımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Çeşitli sebeplerle kurulumunu kendim yapmak durumunda olduğum yeni aldığım ankastre ocak elektrik bağlantısı için yardımınıza ihtiyacım var.

Daha önce de benzer ocaktan kullanıyordum ve bağlantısını şöyle yapmıştım :

PE (Protective Earth - Ground) : Ev Toprak hattına

N (Nötr) : Ev Nötr hattına

L1-L2 (birbirine köprü ile bağlanmış - jumper atılmış) : Ev Canlı hattına (220 Volt)

bağladım ve uzun süre sıkıntısız bir şekilde kullandım.

Ancak şimdi bu yeni aldığım ocakta L1 ve L2 hattı birbirine bağlı değil, arada köprü (jumper) yok. Aşağıya da resmini ekleyeceğim şekilde L1 hattını ayrı bir bağlantı ile şehir şebekesine ve L2 hattını da ayrı bir bağlantı ile şehir şebekesine bağlanması gerektiğini gösteren çizim mevcut.

Elektrikli Ankastre Ocak Bağlantı Yardımı

Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de evlerde genel olarak tek faz var. Dolayısıyla L1'i bir faza ve L2'yi diğer faza bağlayamam. Mecburen ikisi de aynı faza bağlanacak.

Acaba ocaktan L1 ve L2 için iki hat çekip birini bir sigortaya diğerini başka bir sigortaya bağlamam mı isteniyor? Yoksa L1 ile L2'yi köprü ile birleştirip öyle mi bağlamam gerekiyor?

Eski ocağım için hemen ocak üstündeki davlumbaz elektrik prizinden bağlantı almıştım ve 4 yıl sorunsuz kullandım. Herhangi bir kömürleşme, oksitlenme olmadı. Yine aynı şeyi yapabilir miyim?

Bu cihazlar yüksek akım çektiği için yanlış birşey yapmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

• L1 L2 köprü yapılacak yine. Ek olarak hatta bağlı olan sigortanın B tipi ve 25 amperden yüksek değerde olmamasına dikkat edin. Bağlantı yaparken fiş-priz kullanacaksanız sigorta değeri 16 amperi geçmemelidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.