Şimdi Ara

Elektrik gidiyor, sigortaya elimi dokundurunca geri geliyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bu eve 3 ay önce taşındım, hesapta yeni tesisat yapılmış.

sorun şu ki bazen (bugünküyle beraber 3. defa oldu) herhangi bir yerde bir şeyi elektriğe bağlayınca veya bir ışığı yakınca bütün evin elektriği gidiyor ama sigortaların hiç biri atmıyor.

sigorta kutusunda ana sigortanın yanındaki sigortaya hafifçe dokunur dokunmaz elektrik komple geri geliyor ve atıyorum 1 ay hiç sorunsuz herşey çalışıyor.

bir yerde kaçak dolgalanma vs ile de karşılaşmadım.

sizce ne gibi bir problem olabilir?

• kaçak akım sigortasını değiştir önce tabi test düğmesi ile durumuna bak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsh77 -- 26 Ekim 2023; 23:1:55 >
  • Sİgorta bağlantısı gevşetir. Sigorta kablo girişlerinin vidalarını komple sık. Arıza sebebidir bu.

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    Cevaplar için teşekkürler, biri hiç sıkılmamisti sıktım ama düzelmedi. elektrikci çağırdım,en sağdaki normal sigortanın alt kabloyu değiştirdi herhalde o oksitlenmiş veya kararmış zaten rengi de değişmiş biraz.

Genel olarak bu bağlantı yöntemi normal mi yoksa bizim topraklara özgü bir yöntem mi? alttaki kabloların çıplak olmasi falan?

Her sigortaya ayrı bir grubun giriş çıkışı olsa gerek diye düşünüyor insan... Elektrik gidiyor, sigortaya elimi dokundurunca geri geliyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• 19can84 1 kullanıcısına yanıt

Elektrikçi kaç lira aldı??? Gevşeklik anlaşıldıktan sonra kablo ucunu yenilemek çok kolay bi işti... Yani ilk akla gelecek olan.

Sİgortalar elektriği kesme amacıyla araya konmakta ve hepsi de aynı elektriği alıyor, bu sebeple aynı kablo yan yana bağlanır, ayrı bir bağlantı olmaz. BU kısım kısmen açıktır zaten . Kablo tek de gelse burada ucu açılmış olarak kısmen dışarıda kalacak.

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    Gecenin bir yarısı geldi 500 lira aldı, ertesi gün sabaha bıraksam buzdolabından o kadar kaybım olurdu zaten o yuzden hak geçti diyemem.

Bu işlere elim oldukça yatkındır ama teorik bilgim yok. Bir de kutuyu açıp gevşek olanını sıkıp da sonuç alamayınca bir yerde kısa devre vardır, yangın çıkar vs diye korktum açıkçası.

size de teşekkür ederim yardımınız için.

Bir de madem bu alt taraf hep böyle yapılıyor bunun bir hazır-düzgün versiyonu olması gerekmez mi, oraya düzgünce oturan, yalıtımlı falan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19can84 -- 27 Ekim 2023; 20:39:18 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 19can84 1 kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Bir de madem bu alt taraf hep böyle yapılıyor bunun bir hazır-düzgün versiyonu olması gerekmez mi, oraya düzgünce oturan, yalıtımlı falan?

vardır da yaygın değildir belki. O tip bişiler var. Bazen sizin gibi ihtiyacı fark edenler sebep olur oluşmasına...

Alıntı

metni:
    Gecenin bir yarısı geldi 500 lira aldı, ertesi gün sabaha bıraksam buzdolabından o kadar kaybım olurdu 

Yarım günde buzdolabında nasıl böyle kayıp olsun ? Gerekirse buzluktan birşeyler alınıp alt kısma konabilir soğuk kalması için.

Ucundan kaçırmışız bu işi çünkü tam tespit etmişiz. Gevşekliği görünce arızanın kesin bundan olduğu aşikar. Sigorta zaten kısadevre için korkmaya sebep yoktu. Hani sigortaları - saatteki ana giriş- indirip o kablonun ucunu zımparalayıp tekrar taksanız sorun yoktu..

Diğer taratan bu basit iş için 500 lira.... İnternetten mi geldi ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.