Şimdi Ara

El yapımı notebook soğutucu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
5.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun zamandır aklımda olan bir şeydi bu aslında kısmet bu güneymiş. Taze taze sizlere fikir vermesi açısından hemen paylaşıyorum. Resimlerdeki tozlanmadan dolayı şimdiden özür dilerim
    Yapımında pek çok malzeme kullandım ama genel olarak plexi glass , 12 cm fan, 9v pil, ve 3 bacaklı anahtar.
    Eski çalışmalarımda olduğu gibi olabilecek en düşük maliyeti kullandım;

Fotoğraftada görüldüğü gibi elimde ıvır zıvır ne varsa kullandım. Fotoğraftaki bağlantıda; bir adet 9volt pil, bir adet anahtar ve bir tanede erkek usb girişi var.

Anahtar olarak eski tip kasaların power sp.larında bulunan 110V-220V anahtarını kullandım. 100V de Usb 220V de pil ile çalışıyor.

Anahtar bacakları dışında hiç bir yerde lehim kullanmadım. Bunu yapmamın en önemli nedeni bileşenleri rahat değiştirebilmek;

Kabloları ve diğer ıvır zıvırı, eski bir adaptörün üst kapağı altına gizledim ve üstten vidaladım.

İşte hepsi bu kadar,
    Maliyeti:
    Plexi Glass: işlemler sırasında bana yardım eden kan kardeşimin hediyesi :) Elindeki plex tam bu boydaymış.
    Uzun Ayaklar: Vidaları ile birlikte 1,5 YTL (plastik çekmece kolu diyebiliriz bunlara tam adını bilmiyorum)
    Kısa Ayaklar: Eski bilgisayarın kasa papuçları (kaymayı engelliyor)
    klamens: 9 luk 1ytl (4 ünü kullandım)

İşe yaradımı? 12 cmlik bir fan tam işlemci,ram ve hdd üçlemesini soğutuyor. yaramaz mı ?

Arkadaki Çamlıcaya aldırmayın gazı kaçmış zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzy5a -- 9 Şubat 2008; 0:43:45 >

• güzel eline emeğine sağlık kardeşim
  • guzel olmus ozzy ben bunun 4 tane fanlısını dusunmustum ama sonra bu forumdakı laptopların ısınmasındakı sorunu anlatan yazıyı okudum elektırık supurgesı ıle temızleyın dıyrdu :D oyle yaptım sımdı ısıdan eser kalmadı onceden 60 65 derecede calısırken sımdı 40 44 derecede calısıyo :D
  • aslında evet. sonuçta bu cihazların kendi soğutma sistemleri yetmesi gerekiyor ancak önümüz yaz :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozzy5a

Uzun zamandır aklımda olan bir şeydi bu aslında kısmet bu güneymiş. Taze taze sizlere fikir vermesi açısından hemen paylaşıyorum. Resimlerdeki tozlanmadan dolayı şimdiden özür dilerim
    Yapımında pek çok malzeme kullandım ama genel olarak plexi glass , 12 cm fan, 9v pil, ve 3 bacaklı anahtar.
    Eski çalışmalarımda olduğu gibi olabilecek en düşük maliyeti kullandım;

Fotoğraftada görüldüğü gibi elimde ıvır zıvır ne varsa kullandım. Fotoğraftaki bağlantıda; bir adet 9volt pil, bir adet anahtar ve bir tanede erkek usb girişi var.

Anahtar olarak eski tip kasaların power sp.larında bulunan 110V-220V anahtarını kullandım. 100V de Usb 220V de pil ile çalışıyor.

Anahtar bacakları dışında hiç bir yerde lehim kullanmadım. Bunu yapmamın en önemli nedeni bileşenleri rahat değiştirebilmek;

Kabloları ve diğer ıvır zıvırı, eski bir adaptörün üst kapağı altına gizledim ve üstten vidaladım.

İşte hepsi bu kadar,
    Maliyeti:
    Plexi Glass: işlemler sırasında bana yardım eden kan kardeşimin hediyesi :) Elindeki plex tam bu boydaymış.
    Uzun Ayaklar: Vidaları ile birlikte 1,5 YTL (plastik çekmece kolu diyebiliriz bunlara tam adını bilmiyorum)
    Kısa Ayaklar: Eski bilgisayarın kasa papuçları (kaymayı engelliyor)
    klamens: 9 luk 1ytl (4 ünü kullandım)

İşe yaradımı? 12 cmlik bir fan tam işlemci,ram ve hdd üçlemesini soğutuyor. yaramaz mı ?

Arkadaki Çamlıcaya aldırmayın gazı kaçmış zaten

Peki bu Plexi Glass ı nerden temin edeceğiz??? Ben de ahşaptan yapmıştım ama bu daha orjinal duruyor. Denemek lazım... ;)

• 12 volt 1 amper çok mu gelir şu soğutucuya.ben geçen gün usb kablosunu kestim bir tane de adaptör kablosu kestim prize bir taktım.fan motoru yandı sanırım hiç dönmedi.12 volt 1 amper çok mu abartı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Loveparade

guzel olmus ozzy ben bunun 4 tane fanlısını dusunmustum ama sonra bu forumdakı laptopların ısınmasındakı sorunu anlatan yazıyı okudum elektırık supurgesı ıle temızleyın dıyrdu :D oyle yaptım sımdı ısıdan eser kalmadı onceden 60 65 derecede calısırken sımdı 40 44 derecede calısıyo :D

la kanka bizede o linki atsana be
  • Güzel olmuş eline sağlık
  • fanlar genelde 12 voltla çalışmakta. üzerine 12 volt yazar. 12 volt adaptör kullanılsa daha perormanslı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ademguduk

fanlar genelde 12 voltla çalışmakta. üzerine 12 volt yazar. 12 volt adaptör kullanılsa daha perormanslı olur.

Şu tarz 6 tane kasa fanını birleştirerek, gücünü elektrik prizinden yani adaptörden alan soğutucuyu nasıl ve ne kadara yaparız sizce hocam? Yapımı kolay olmasada çok iyi soğutacağına eminim..

• Fanları paralel bağlarız, ve etiketlerinde yazan amper değerlerini toplarız ve o amperi sağlayacak bir adaptörle çalıştırırız. Voltaj fanların üzerinde yazan voltaj aralığında olsun. Akımı da fanların alımları toplamı kadar olsun. 12 cm dan öneririm. Gürültü açısından. Fiyatlarını da bilgisayarcılara sorarsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • diz üstü pc 19v genelde 12v lik bir fanı bilgisayarın şarj adaptöründen araya bir transistör ekleyerek kullanabilirsiniz
    şarj adaptörünün kablosunu paralel bir kablo ekleyip ucuna bir jak takarsınız ve ucuna l7812 transiztör eklersiniz bu 12v düşürür ve fana bağlarsınız fan çok güç çekmediği için adaptöre zarar vermiz
    yada 12cm fanı bulunan usb den çalışan en ucuz soğutucuyu ortalama 10tl alırsınız tercih size kalmış tabi kendi yaptığınız birşeyi kullanmak daha zevkli
    konudaki arkadaşın yaptığı soğutucu içinde teprik ediyorum fakat kullandığı fan 12v ile çalışıyor ise usb ye bağlamasını tavsiye etmem şünkü usb kanalında güç yüklenmesine sebep olabilir 5v ile çalışan fanlardan kullanırsa daha iyi olur
    çalışmalarında herkeze başarılar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.