Şimdi Ara

Ekspertiz Parasını Satıcıya Ödetme Hevesinden Vazgeçin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
2.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vazgeçmeyeceğinizi biliyorum da yine de tarihe not düşmüş olayım Ekspertiz, aşağıda Bilal'e anlatır gibi anlatılan sebeplerden dolayı, alıcının inisiyatifi ile yapılır:

- Sıfır km, yani garantili araba almayıp ikinci el, garantisiz araba alındığı için,
    - İkinci elde de sözleşme ile sabit garanti hizmeti verebilen kurumsal firmalardan değil de şahıslardan veya garantisiz, kara düzen, sözde oto galerilerden alındığı için,
    - Bu şartlarda yüksek miktarda paranın bağlandığı (Eylül 2020 itibariyle ortalama birkaç yüz bin TL), fabrikadan çıkar çıkmaz bile elektronikten mekaniğe bir sürü hata vermesi ihtimali olan bir tüketim malzemesi, yıllarca ve kilometrelerce kullanımdan sonra garantisiz alındığı için,
    - Yani özetle alıcı kardeşimiz, yukarıdaki şartlarda harcamaya çalıştığı parasını, satın almadan sonra riske etmek yerine, satıştan önce kendi inisiyatifi ile kendi riskini azaltmak istediği için.

Bunlar ortada iken "satan kişi aracın herşeyini bilmek zorunda mı?" gibi mantıksal tartışmalara girmek bile zül sayılmalı.

Lütfen artık ekspertizde bilmem ne sorun çıktı, satıcı paranın azcığını, yarısını, tamamını ödesin saçmalığını terk edin ya!
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tırnak içinde;

“Sen” gideceksin araban satilsin diye

- hatasiz,
    - yok şöyle lokal boyalı
    - 2 parçasında boya var
    - vuruk gocuk yok
    - nokta hatasiz...

Gibi söylemlerde bulunacaksın. Sırf ben gelip araci goreyim, begenirsem de alayim diye.

Sonra aracta soylediklerinden farkli seyler cikacak ve bende araci almaktan vazgeçeceğim. Birde uzerine ekspertiz parasi ödeyeceğim. Yok ya!

Asıl ben size birsey soyleyeyim mi?

Ya kardeşim, şu arabanin hatalarini bildiginiz halde yalan soylemekten vazgecin ya!

İnsanlari keriz yerine koymaya calisip uyanıklık yapmaya calisip “Nasilsa araci begenir, kusurlari gormezden gelir.” Mantigiyla köylü kurnazlığı yapmaktan vazgeçin.

Bak o zaman ekspertiz parasini alici öder!

Diger arkadaslara da bir sey soyleyeyim.

Yukaridaki ornekteki gibi yalancilar karşınıza cikarsa, al arabani basina cal, benim yalanci insana verecek param yok deyip almayin arabasini boyle tiplerin, prim vermeyin böyle kendini uyanık zannedenlere!
    Olaya örnek vermek gerekirse, geçen gün motosiklet almak için bir satıcıyla konuştum. Motosiklet resimlerde pırıl pırık ve hatasız.
    Satıcıya sordum herhamgi bir problem veya çalışmayan aksam var mı?
    Hayır demesine güvenerek gittim.
    Motor resimlerdekiyle alakası yok.
    Hız göstergesinin ibrei kırık, far ve stop lambaları kırık bantla yapıştırılmış.
    Egzoz ile egzoz borusu kaynak yerinden kırıkmış ve ayrılmak üzere.
    En bomba olay ise motorun şasesi kırık.
    Bunların hepsini satıcı biliyor ama yutturabilirsem diye keriz bekliyor.
    Elimden bir kaza çıkmadan ayrıldım ve ilanı düzeltmesini istedim ama nafile.

3 ay önce kardeşime araç almak için bir araç bakmaya gittik.
    Satıcı boya durumunu söyledi, sağ tarfta 2 parça boya ve kaputta avuç içi kadar lokal boya var dedi.
    Expre soktuk 4 parça boya ve kaputun yarısı boyalı.
    Başta bunları bilsek araca talip olmazdık.
    Eğer aracından emin değilsen veya bilmiyorsan 100 tl ye kaporta expertizi yapıp alıcıya söylersin.
    Kimsede zamanını boşa harcamamış olur.
  • Düşüncene saygı duyuyorum ama saçmalık olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.
  • galericimisin?
  • olması gereken; satıcı experini yaptırır, gelen potansiyel alıcılara gösterir sonrasına karışmaz. her alıcı için exper ücreti muhabbetine girmemek için ben öyle yaptım. yoksa ohooo yoldan geçen gelsin baktırsın dyno düşük çıktı vazgeçtim öde experi desin.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Düşüncene saygı duyuyorum ama saçmalık olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.
    Böyle güzel tartışmalara ihtiyacımız var. Saçmalık olmasının size göre sebeplerini merak ediyorum ve düşüncelerimi değiştirmeye hazırım.

• Hocam ben satici olarak odemem. Ama odetebilen varsa da odetsin sizi niye rahatsiz ettiki. Bunlar hep pazarlik isi.

Alici gelir derki boya var mi. Expere goturcem boya cikarsa sen odersin der. Satici da kabul eder ya da etmez.

Ha ama tabi hic bir pazarlik/ konusma olmadan alici expere goturup sonra jazz yaparsa satici da odemiyorum diyebilir.

Ama yani gene ben ayni noktaya takildim iki kisi arasindaki anlasma sizi neden rahatsiz etti?

• quote:

Orijinalden alıntı: PatlıcanMusakka

galericimisin?
    Hayır maalesef

• kamyonlarkavuntaşır kullanıcısına yanıt
    Bu bana da çok mantıklı geliyor, ama gelenler güvenmiyor biliyor musunuz? Bir kere arabamı satarken bunu denemiştim. Güvenmemekte haklılar, çok büyük çoğunluk yalancı ve dolandırıcı, sayede otomobil piyasası olarak da değil. Zaten bu işlerin çıkmaza girmesinin en büyük sebebi ahlaken çürümüş bir toplum. Biz sonuçları tartışıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_takimi -- 3 Eylül 2020; 21:44:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arabaci_takimi

Böyle güzel tartışmalara ihtiyacımız var. Saçmalık olmasının size göre sebeplerini merak ediyorum ve düşüncelerimi değiştirmeye hazırım.

Alıntıları Göster
    İlanlardaki çoğu aracın aslında ilandakinden 1-2 parça fazla boyası ve değişeni çıkıyor. Alıcı, sadece bir araca odaklanamaz. Tamam kafanda belli bir model vardır ama çeşitli ilanlara bakarsın aa şu da iyiymiş dersin.

Hepsine tek tek ekspertiz yapamazsın. Satan kişi bunu yapar ve ilandaki söylediklerinin kanıtı olarak bunu gösterir.

• quote:

Bu bana da çok mantıklı geliyor, ama gelenler güvenmiyor biliyor musunuz? Bir kere arabamı satarken bunu denemiştim. Güvenmemekte haklılar, çok büyük çoğunluk yalancı ve dolandırıcı, sayede otomobil piyasası olarak da değil. Zaten bu işlerin çıkmaza girmesinin en büyük sebebi ahlaken çürümüş bir toplum. Biz sonuçları tartışıyoruz.
    bu benim exper raporum siz yaptıramazsınız denmez zaten, sadece sonrasında olur da uyuşmazlık çıkarsa benim yaptırdığım raporda ne yazıyorsa ben onu biliyorum deyip kendimi korumak amaçlı. ha dyno testine çok sıcak bakmıyorum o ayrı.

• Hemican kullanıcısına yanıt
    Haklısınız, ama sorun şu ki o iki kişilik durumların bir tarafı bazen biz ya da bir yakınımız da olabiliyor. Öncesinde konuşulup iki taraf da anlaşabiliyorsa ona bir şey diyemem, benimki daha çok sonradan beklentiye giren alıcı için diyeyim.

• Olması gerekeni pek çok kişi söylemiş. Satıcı, tanıdık olmayan bir ekspertize -bakın burası çok önemli- aracı gösterir. Eğer alıcı kişi de bu rapora güvenmiyorsa veya aracın raporu yoksa yine başka bir ekspertize götürür, eğer satıcının söylediğinden bir parça bile farklı bir sonuç çıkmışsa satıcı öder, çünkü rapor onda kalır. Eğer satıcının dediğinden farklı bir şey yoksa alıcı öder, rapor ve araç onda kalır.
  • TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    Siz olası bu sonuçlara taşıyan daha derin sebeplere, toplumsal çürümenin otomobil ilanlarına yansımasına vurgu yapmışsınız katılıyorum.

"Alıcı her ilana ekspertiz yaptıramaz" pratikte buna katılıyorum, ama teorik olarak, araba almaya koyulmuş ise, garantili yerler değil de şahıs satıcılara yöneliyor ise kendi risk azaltma yöntemini kendisi bulmak zorunda. Neden sizce kurumsal firmanın sattığı ikinci el araç şahsın sattığı araba göre yerine göre 3-5-10 bin TL daha fazla? Çünkü şahıstan satış "olduğu gibi" yani garantisiz. Alıcı böyle ucuza almak için sahsa yöneliyor, ama aradaki farkın birazını ekspertize aktararak riskini azaltır azaltmaz kendi karar vereceği iş.

"Satan kişi bunu yapar ve ilandaki söylediklerinin kanıtı olarak bunu gösterir." Bu bana da mantıklı geliyor, hatta şahsen kendim bir keresinde denedim. Gelen alıcılar ona da güvenmiyor, sahte mi vs. diye. Bu da yine toplumsal çürümenin sonuçları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_takimi -- 3 Eylül 2020; 21:57:29 >

• Olaya örnek vermek gerekirse, geçen gün motosiklet almak için bir satıcıyla konuştum. Motosiklet resimlerde pırıl pırık ve hatasız.
    Satıcıya sordum herhamgi bir problem veya çalışmayan aksam var mı?
    Hayır demesine güvenerek gittim.
    Motor resimlerdekiyle alakası yok.
    Hız göstergesinin ibrei kırık, far ve stop lambaları kırık bantla yapıştırılmış.
    Egzoz ile egzoz borusu kaynak yerinden kırıkmış ve ayrılmak üzere.
    En bomba olay ise motorun şasesi kırık.
    Bunların hepsini satıcı biliyor ama yutturabilirsem diye keriz bekliyor.
    Elimden bir kaza çıkmadan ayrıldım ve ilanı düzeltmesini istedim ama nafile.

3 ay önce kardeşime araç almak için bir araç bakmaya gittik.
    Satıcı boya durumunu söyledi, sağ tarfta 2 parça boya ve kaputta avuç içi kadar lokal boya var dedi.
    Expre soktuk 4 parça boya ve kaputun yarısı boyalı.
    Başta bunları bilsek araca talip olmazdık.
    Eğer aracından emin değilsen veya bilmiyorsan 100 tl ye kaporta expertizi yapıp alıcıya söylersin.
    Kimsede zamanını boşa harcamamış olur.

• quote:

Haklısınız, ama sorun şu ki o iki kişilik durumların bir tarafı bazen biz ya da bir yakınımız da olabiliyor. Öncesinde konuşulup iki taraf da anlaşabiliyorsa ona bir şey diyemem, benimki daha çok sonradan beklentiye giren alıcı için diyeyim.
    Hocam zorla cebinizden alacak degil ya. Iyi gunler deyip fazla uzatmadan cekilip gitmek en temizi oyle durumlarda.

Ama su da var siz saticiya hic boya yok diyorsaniz ve boyali cikiyorsa bu da etik degil. Adam tabiiki sinirlenir ama dedigim gibi orada artik o saticinin vicdanina kalmis. ZAten bile bile yalan soyleyen adam exper parasini da odemez.Biraz tavuk mu yumurtadan yumurta mi tavuktan olayi bu.

Arkadaslar guzel yazmis satici bir expertiz yaptirip aliciya gosterse o zaman is tamamen aliciya kalir. Alici guvenmezse gider yaptirir ve parasini oder. Guvenirse hazir yapilmisini inceler alir.

• 1 değişen diye gidip 7 değişen çıkınca insanlar çıldırır tabii. Genelde km düşürme, kaportada gizlenen şeyler ortaya çıkınca satıcıya ödetmek istiyorlar.

Bir de satıcıyı doğru söylemeye itiyor, yalan bir şey çıkarsa cebinden 200 300 lira para çıkacak.

• arabaci_takimi A kullanıcısına yanıt
    Tırnak içinde;

“Sen” gideceksin araban satilsin diye

- hatasiz,
    - yok şöyle lokal boyalı
    - 2 parçasında boya var
    - vuruk gocuk yok
    - nokta hatasiz...

Gibi söylemlerde bulunacaksın. Sırf ben gelip araci goreyim, begenirsem de alayim diye.

Sonra aracta soylediklerinden farkli seyler cikacak ve bende araci almaktan vazgeçeceğim. Birde uzerine ekspertiz parasi ödeyeceğim. Yok ya!

Asıl ben size birsey soyleyeyim mi?

Ya kardeşim, şu arabanin hatalarini bildiginiz halde yalan soylemekten vazgecin ya!

İnsanlari keriz yerine koymaya calisip uyanıklık yapmaya calisip “Nasilsa araci begenir, kusurlari gormezden gelir.” Mantigiyla köylü kurnazlığı yapmaktan vazgeçin.

Bak o zaman ekspertiz parasini alici öder!

Diger arkadaslara da bir sey soyleyeyim.

Yukaridaki ornekteki gibi yalancilar karşınıza cikarsa, al arabani basina cal, benim yalanci insana verecek param yok deyip almayin arabasini boyle tiplerin, prim vermeyin böyle kendini uyanık zannedenlere!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• kafasına daş atın şunun.
  • Ben neden sizin arabanızın benden sağladığınız eksiklerini öğrenmek için o kadar yol geleyim birde eksper ücreti ödeyeyim ki?

• Satıcının dediği haricinde birşey çıkarsa o öder. Buna yanaşmayan kişi zaten malına güvenmiyordur.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.