Şimdi Ara

eksozun patlak olmasının araca etkisi nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • aracın eksozu patlak olursa az mı çokmu yakar
    gürültü dışında ne etkisi var?

• rahatlayan motor daha performanslı olur siz de gaza basarsınız tüketim artar eski 1.9d doblomum egzosu patlasın diye gözünün içine bakardım amerikandan farkı yoktu sanayide arkadaşlara bir havamı atardım yarım saat sonra yaptırırdım. patladımı hissediyorsun performansı
  • Patlak eksoz

yakıtı arttırır
    kompresörü düşürür (yani performansı)
    siboblara zara verir
  • nasıl yani
    sbaplara nasıl zarar verir
    quote:

Orjinalden alıntı: yucoo

Patlak eksoz

yakıtı arttırır
    kompresörü düşürür (yani performansı)
    siboblara zara verir
  • Eksoz belirli bir oranda kompresor yapar bu oran degiştiginde atık gaz çıkışı daha hızlı olacagından bu tahliye sibobların yanmasına sebep olur (bunu herkes bilmez) ama bir motor tamircisine sorarsan o da aynısını söyleyecektir
  • Patlak eksoz yakıt sarfiyatını arttırır.
  • Yucoo arkadaşımızın söylediğini bana başka biri daha söylemişti. Egzosun motora karşı bir direncinin olması gerektiği. Demekki olmayınca tahliye sübabıda bozuluyor. Benim mantığıma göre tahliye sübabının daha fazla çalışması gerektiği için böyle bir durum oluşmakta, doğrumu?
  • arkadaşlar slm ben yeni üye oldum.yaklaşık 20 gün önce megane 2 1.4 hb aldım kampanyadan bu arada uygunmu aldım bilmem 26.500 ytl.megane kullanıcıları varsa aranızda bi sorun yaşıyorum 3 gündür.
    yol b.sayarı zaman zaman akü şarj olmuyor uyrısı veriyordu.dün renault yardımı çağırdım aküye baktılar şarjını ve bir takı değerlerini ölçtüler herşey normla dediler kutup başı biraz gevşekidi onu sıkıştırdılar belki ondan olabilir dediler.fakat bugün iki sefer yine aynı sorunu yaşadım.aynı uyarıyı veriyo fakat araba istop etmiyor stop ve akü işareti çıkıyor bir süre sonra normale dönüyor fakat farlarda sürekli voltaj inip çıkıyo konu hakkında bilgi sahibi olan olup yardımcı olursa sevinirim servise götüreceğim gerçi ama sıfır araba böyle bir şey olması üzdü beni açıkcası...
  • arkadaşlar slm ben yeni üye oldum.yaklaşık 20 gün önce megane 2 1.4 hb aldım kampanyadan bu arada uygunmu aldım bilmem 26.500 ytl.megane kullanıcıları varsa aranızda bi sorun yaşıyorum 3 gündür.
    yol b.sayarı zaman zaman akü şarj olmuyor uyrısı veriyordu.dün renault yardımı çağırdım aküye baktılar şarjını ve bir takı değerlerini ölçtüler herşey normla dediler kutup başı biraz gevşekidi onu sıkıştırdılar belki ondan olabilir dediler.fakat bugün iki sefer yine aynı sorunu yaşadım.aynı uyarıyı veriyo fakat araba istop etmiyor stop ve akü işareti çıkıyor bir süre sonra normale dönüyor fakat farlarda sürekli voltaj inip çıkıyo konu hakkında bilgi sahibi olan olup yardımcı olursa sevinirim servise götüreceğim gerçi ama sıfır araba böyle bir şey olması üzdü beni açıkcası...
  • quote:

Orjinalden alıntı: esmer582

arkadaşlar slm ben yeni üye oldum.yaklaşık 20 gün önce megane 2 1.4 hb aldım kampanyadan bu arada uygunmu aldım bilmem 26.500 ytl.megane kullanıcıları varsa aranızda bi sorun yaşıyorum 3 gündür.

kardeşim hep yanlış yerlere yazıyorsun.kendi bir konu aç oraya yaz sonra ceza alacaksın bak. acemisin diye birşey demiyorum şikayette etmiyeceğim sende sil bu yazdıklarını

• sağol arkadaşım.fakat konu açma nerden yapılıyor bilmiyorum.yardımcı olursan sevinirim bilader...
  • burada otomobil geneli tıkla solda konuların üstünde yeni mesaj var

patlak egzost çok fazla benzin harcatıyor ve performansda düşüş yaşanıyor. teorinin dışında pratikte de bunları öğrenmiş biriyim ama sesi de çok güzel oluyor

• biraz fazla yakıosun ama seside çok güzel oluyo hanii
  • ama bir de su var mesela; cikmamasi gereken yerden cikan sicak egzos gazlari yuzunden arabanin bir yerlerini(mesela arka tamponu) eritebilir, hatta yangin bile cikarabiirsin.

• ceza almayacak fakat arkadaşlar böyle durumlarda yardımcı olurlarsa iyi olur.

quote:

Orjinalden alıntı: kornkrunded

quote:

arkadaşlar slm ben yeni üye oldum.yaklaşık 20 gün önce megane 2 1.4 hb aldım kampanyadan bu arada uygunmu aldım bilmem 26.500 ytl.megane kullanıcıları varsa aranızda bi sorun yaşıyorum 3 gündür.

kardeşim hep yanlış yerlere yazıyorsun.kendi bir konu aç oraya yaz sonra ceza alacaksın bak. acemisin diye birşey demiyorum şikayette etmiyeceğim sende sil bu yazdıklarını

• quote:

Arkadaşım

Aracının motorunu yıkattın ise veya derin sudan gectin ise bu sorun kaynaklanmış olabilir anlatıgın arıza alternatör dinamosunda bulunan bir diyotun yanmış olabilecegini gösteriyor olaya bu yönden yaklaşırsan soruna daha kolay ulaşırsın gibi geliyor

Aracının sıfır olması bu tür bir arıza olmaycagını göstermez

• Kesinlikle ve kesinlikle patlak egzoz yakıt tüketimini azaltır, arttırmaz.

Motorun egzoz yapması kolaylaşır çünkü.
    Aynı durum katalizör için de geçerli. Kalaizör olmazsa yakıt tüketimi düşer. Sebep aynı...

Lakin patlak egzozun sağlayacağı tasarruf muhtemelen hesaplanamayacak kadar az olacaktır....

arz ederim...
  • yucoo kullanıcısına yanıt

Arabayla seyahat ederken egzoz manifoldan koptu ve motor bağırmaya başladı ve çekiş çok fazla düştü. Buna hiç anlam veremedim. Herkes performans düşer diyor ama nedenini izah edemiyor. Bu forumu okuyunca sonunda buldum. Nedeni ise tahliye sübabı. Sübaplar rutin çalışma sıcaklığına göre dizayn edilmiş. Bundan daha sıcak ve soğuk olduğunda doğru çalışmaz. Egzoz patlak olduğunda atık gaz hızla terkedeceğinden sübap rutin sıcaklığından daha düşük olacaktır bu da çapını küçültecek ve sıkıştırma zamanında tam kapatmadığından kaçak olacak ve tork kaybı yaşanacaktır. Eğer motor egzozsuz dizayn edilseydi sübablarda ona göre hesap edilip dizayn edilirdi ve egzozlu duruma göre daha yüksek performans elde edilirdi. Tabiki o bol gürültü ve dumana değmezdi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.