Şimdi Ara

Ekran kartlarındaki renk problemi... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
7
Favori
5.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gtx295

.. arkadasin evindeki pc de saatlerce oyun oynariz birsey olmaz ben dizi izlerim gözler agrimaya basliyor buda basa vuruyor sorun ne yazikki bende renk ayari ile oynamak düzelmedi. Sanirim sadece amd kullanacagim monitör den şikayet ederdim ama olay ekran kartından çıktı. Agri kesici almaktan sikildim. Gece rahatsiz ediyor sürekli uyaniyorum.

O değil ekran kartini amd alacağım en kisa çözüm gtx295 hayalleri suya düştü :(

Enteresan. Demek mevzu sadece renk ayarı değil.
    GTX 295 almaktan vazgeçtiğine göre nikini değiştirecek misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

.. arkadasin evindeki pc de saatlerce oyun oynariz birsey olmaz ben dizi izlerim gözler agrimaya basliyor buda basa vuruyor sorun ne yazikki bende renk ayari ile oynamak düzelmedi. Sanirim sadece amd kullanacagim monitör den şikayet ederdim ama olay ekran kartından çıktı. Agri kesici almaktan sikildim. Gece rahatsiz ediyor sürekli uyaniyorum.

Psikolojik mi diyeceğim ama herkes böyle dediğine göre değil. Siz en güzelini yapıp AMD kullanın baş ağrısı vs çekilmez

• quote:

quote:

Nedenki sizmi almak istiyorsunuz ismimi :D şaka biryana göz problemi çok kötü bişey.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Rahatsızlık hissedenlerde mide bulantısı da oldu / oluyor muydu? Fotosentitif epilepsiye benzer etki de yaratıyordur belki, Nvdia kart kullanıldığında tetikliyordur.

Aynı oyunda aynı aşırı parlak, neredeyse tamamen beyaz olan nesneler için AMD-Nvidia karşılaştırması var mı?
  • Rubisco kullanıcısına yanıt
    Bende mide bulantısı olmuyor. İlk karşılaştırma bence Nvidia kartların şu iki modu arasında yapılmalı bu rahatsızlığı çeken ve Nvidia kart kullanan arkadaşlar tarafından. Eğer rahatsılık devam etmezse, sorunun sınırlı renk gamından olduğu anlaşılır ve başka teste gerek kalmaz ama sorun devam ederse AMD-Nvidia karşılaştırması yapılır.

Ekran kartlarındaki renk problemi...
  • Ben bu ara okul yoğunluğu sebebi ile bakamıyorum çok. Bir kaç test daha paylaşıcam.
    Ayrıca epilepsiye sahip olan biriyim ama fotosensitif epilepsiye karşı tepki vermiyorum testlerde. Midem bulanmıyor ama monitör ayarları kısık olmasına rağmen gözlerim yanıyor. Ycbcr'de kullanıyorum. Rgb'yide test edeceğim günlük kullanımda.
    Fotoğraf makinesi ile rgb ve ycbcr testide yaptım, fırsat olursa atacağım.
  • Topluca hamilemi oldunuz nedir :)))

Saka bir yana ilgincmis.

• Monitör ayarına göre açık kısımların nasıl düzgün ve bozuk göründüğüne dair güzel bir örnek buldum. Görüntünün özellikle de üst kısımlarına ve kızın cildine bakın. Soldaki monitörde açık tonlarda kayıp yok ama sağdakinde beyaza dönmüş. Şimdi kimi sözde pro oyuncu tayfasına sorsanız, sağdaki görüntü için "O daha güzel görünüyor" diyebilir ama bu aleni bir sorun ve ciddi anlamda rahatsız ediyor.

"Bunun konuyla alâkası ney?" diye soranlar da olacaktır. Onu da yazayım: İşte soldaki monitörün görüntüsü AMD kartın verdiği görüntü ve sağdaki ise Nvidia kartın verdiği görüntü gibi.

• Sağdaki monitörde 3 4 saat oyun oynasam baş ağrısından kafayı yerim heralde cok güzel bir yere değinmişsin benimde anlatmak istediğim nokta buydu..Renk ayarlarıyla oynanıncada zor düzeliyor istediğin gibi ayarlanmıyor bu olay.
  • quote:

Monitör ayarına göre açık kısımların nasıl düzgün ve bozuk göründüğüne dair güzel bir örnek buldum. Görüntünün özellikle de üst kısımlarına ve kızın cildine bakın. Soldaki monitörde açık tonlarda kayıp yok ama sağdakinde beyaza dönmüş. Şimdi kimi sözde pro oyuncu tayfasına sorsanız, sağdaki görüntü için "O daha güzel görünüyor" diyebilir ama bu aleni bir sorun ve ciddi anlamda rahatsız ediyor.

"Bunun konuyla alâkası ney?" diye soranlar da olacaktır. Onu da yazayım: İşte soldaki monitörün görüntüsü AMD kartın verdiği görüntü ve sağdaki ise Nvidia kartın verdiği görüntü gibi.

Allah razi olsun böcek hocam sende olmasan kim anlayacak bizim halimizden millete göre sorun yok çünkü onlarin göz problemi yok :))

• "Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlan" diye boşuna dememiş büyüklerimiz.
  • Nvidia artık beni şaşırtmıyor. Şu 980 incelemesi videosunun 16:50. süresinden itibaren bir resim gösteriliyor ve resmin sadece kontrastı yükseltilerek elde edilen görüntüyü Nvidia, VXGI diye kendince bir isim takarak millete sanki özel bi teknoloji geliştirmiş gibi yutturmaya çalışıyor.

Sözde incelemeyi yapan Nvidia borazanları da, bunu aynen Nvidia'nın anlattığı gibi yok matematiksel hesaplama, yok 3D piksel vs gibi saçmalıklarla, bunu sanki bir teknolojiymiş gibi anlatıyor. Halbuki soldaki resmin sağdakinden tek farkı kontrastının yükseltilmiş olması. Photoshop kullanan herkes bilir ki, kontrastı yükseltilen her resmin koyu kısımları daha da koyulur ve açık kısımları da daha bir açılır ve Nvidia'nın yaptığı şu saçmalıkla bizi rahatsız eden parlamalar ortaya çıkar. Nvidia bunu gerçekçi aydınlatma diye sunuyor bir de. Hey Allah'ım ya. Işık, renk, resim bilgim olmasa yutucam.

Alt tarafa, şu konuda yazdığım mesajımın ilgili bölümünü ve yine diğer konuda yazdığım ve HaypurTiryading'in bu konuda vurdu yaptığı şu linkteki mesajın ilgili bölümünü alıyorum. Buyrun, şimdi yorum sizin.

quote:

Ben de mevzuya farklı bir açıdan bakmak ve sorunu matbaa, grafik, renk ve fotoğraf bilgim ışığında izah etmek istiyorum: Bir orjinaldeki (burada ekran resimlerinde ve videoda) koyu tonlar ne kadar koyu olursa olsun, tamamen siyaha dönmemeli. Yani % 99 da olsa ton olarak kalmalı. Hâkezâ aynı durum en açık tonlar için de geçerlidir. Yani tonlar ne kadar açık olursa olsun, beyaza dönmemeli. Gri ton üzerinden misal vermek gerekirse, % 10 koyuluktaki grinin beyaz olarak, % 20 grinin de % 10 olarak görünmesi bu sorunun bir göstergesidir. Eskinin negatif ve pozitif filmlerinde olsaydı bu görüntü, negatif üzerinde beyaza dönen kısım zifiri siyah, pozitif filmde ise boşluk, yani şeffaf olarak görünecekti (şeffaf folyo veya astrolon gibi).

Beyaz % 0, siyah ise % 100'ü temsil eder. Görüntüler ise % 1-99 arası tonlamalardan meydana gelir. Yani siyaha ve beyaza dönen yerlerde artık ton bulunmamakta, ışığın flaş gibi patladığı (güneşe bakmanız, daha doğrusu bakmaya çalıştığınızdaki gibi) ve ışığın olmadığı ölü yerler oluşmaktadır. Burada koyu tonların siyaha dönme sorunu yok ama açık tonların âdetâ flaş patlamış gibi beyaza dönme sorunu bulunmakta. İşte bu sorun Nvidia ekran kartlı sistemlerde vâr iken, AMD ekran kartlı sistemler yok. Beni ve aynı ve/veya benzer sorunu yaşayan diğer arkadaşların da sorunu sadece Nvidia kartlı sistemlerde yaşamış olmaları tesadüf değil demek ki.

Monitör ayarlarından kontrastı aşırı artırdığınızda, bahsettiğim sorunun derecesi artmaktadır. Sonradan eski ayarınıza sönmek kaydıyla bunu herkes deneyebilir. Kontrastı ve ışığı fulleyin, ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Bu mantıkla, bahsettiğim beyaza dönme sorunu normal şartlarda (sorun monitör ayarlarından kaynaklanıyorsa yani) kontrastı kısarak bu soruna çare bulabilirsiniz ama sorun monitör ayarlarından değil de Nvidia'nın kendi fabrika çıkış ayarlarından kaynaklandığı için, monitörün kontrastını kısmakta soruna tamamen çare olmuyor malesef.

quote:

Şu artık net ki, Nvidia'nın ayarları fabrika çıkışı olarak RGB'nin tüm skala aralığını (0-255) kullanmak yerine 16-235 gibi bir aralık kullanıyormuş. Ben yukarıdaki mesajımda koyu tonlama sorunu olmadığını yazmıştım ama bu sınırlı skalaya göre koyu tonlama sorunu da varmış demek ki. % üzerinden yaptığım hesaplamaya göre gösterilmeyen bu aran 6.25. Yani, % 6.25 ve altındaki tonlar beyaza dönüyor ki yukarıda detaylıca yazdığım sorun buymuş meğerse. Aynı şekilde % 93.75 ve üzeri tonlar da siyaha dönüyormuş demek ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 19 Eylül 2014; 22:22:42 >

• Nvidia markasından açıkcası bu olaylar üzerine soğudum... Bugün elime rasgele ofisde bir bilgisayar geldi monitörüm ofisde kullandığım crea marka 22" 1650*1050 çözünürlüklü bir monitör GTX650 vardı düz olanı 2gb versiyonu formatladım driverlarını kurdum derken 45dk sonra o şiddetli baş ağrısı... dedim biraz kurcalayayım belkim çözerim... malesef çözülmüyor... parlaklığıda kıssak kontrastıda azaltsak monitörü modlasakta olmuyor nvidia panelden 0-255 olanıda seçtim hiçbir değişiklik olmadı çok üzüldüm açıkcası... yemin ediyorum geçen gün bir müşteri geldi ikinci el ekran kartı arıyorum 50 lira civarında film izleyeceğim dedi bendede zotac gt210lar var ofisde bikaç hazır pcden sökmüştük zamanında kalmış elimizde satmadım açıkladım kardeşimize olayı çünkü gözünde gözlük vardı anladım astigmat olduğunu sordumda evet astigmatım dedi çok başın ağrıyormu vs dedim (nvidia 7300LE) felaket dedi arkadaşla ben elimde olan HD2600XT ekran kartını sattım 30 liraya bikaç gün denemesini ve başında ağrıların azalıp azalmayacağını sordum bugün geldi uğradı ve tamamen kesilmesede farkı hissettiğini söyledi sanki daha soluk renkler ama daha rahat gibi dedi... Bu olaydan sonra oldukca dikkat edeceğim... pek dükkana nvidia kart almamaya çalışıyorum performansı harikada olsa ofisde herkes gözlük kullanıyor açıkcası herkes baş ağrısından şikayetci tüm makinelerdeki nvidia kartları söktük ve dandikte olsa AMD kartlar kullanmaya başladık... biraz olsun fayda ediyor intel'in ob kartlarındada sorun olmuyor bu arada onlarında normal renk skalası... bitane i3 4130 var çünkü bide i3 550 ikiside OB çalışıyor memnunuz...

Birde deneyebilen olursa denesin NVIDIA kartınızı VGA olarak bağlayın sanırım biraz daha rahat oluyor ben öyle gözlemledim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinayet13 -- 19 Eylül 2014; 23:22:03 >

• quote:

"Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlan" diye boşuna dememiş büyüklerimiz.

Hocam aşagidaki mesajiniza katılıyorum. Adamlar geforce experiance midir nedir sözde optimasyon yapiyor bir halta yaradigi yok.. sözde fizik var.. 3-5 patlama icin fazladan 500 dolar ödüyorsunuz. Üstüne üstlük nvidia sahtekarligi yaşıyorsunuz dediginiz gibi kontras ile oynayip sanki nvidia teknolojisi gibi gösterip nir havalar.
    Ne biliyim vallahi bu firma ota b*ka teknoloji diyor... bide derler nvidia çok iyi görüntü kalitesi var.. palavra yahu bu saatten sonra nvidia n sini almam :))

• quote:

quote:

"Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlan" diye boşuna dememiş büyüklerimiz.

Hocam aşagidaki mesajiniza katılıyorum. Adamlar geforce experiance midir nedir sözde optimasyon yapiyor bir halta yaradigi yok.. sözde fizik var.. 3-5 patlama icin fazladan 500 dolar ödüyorsunuz. Üstüne üstlük nvidia sahtekarligi yaşıyorsunuz dediginiz gibi kontras ile oynayip sanki nvidia teknolojisi gibi gösterip nir havalar.
    Ne biliyim vallahi bu firma ota b*ka teknoloji diyor... bide derler nvidia çok iyi görüntü kalitesi var.. palavra yahu bu saatten sonra nvidia n sini almam :))

GTX570 zotac hayalim vardı suya düştü yemin ederim... çokda heves etmiştim... HD5870 bakacaktım 150tlye falan oda suya düştü dx12 desteklemeyecek... 4850 devam en iyisi :) CF yaparım

• quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

quote:

quote:

GTX570 zotac hayalim vardı suya düştü yemin ederim... çokda heves etmiştim... HD5870 bakacaktım 150tlye falan oda suya düştü dx12 desteklemeyecek... 4850 devam en iyisi :) CF yaparım

Bende Kasım da r9 290 alacagim :)) bf4 hardline veriyor amd kampanya var oyun :)) ocak 31 e kadar söyleyim al bir tane 280 çak 3 tane oyunu :))

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bende Kasım da r9 290 alacagim :)) bf4 hardline veriyor amd kampanya var oyun :)) ocak 31 e kadar söyleyim al bir tane 280 çak 3 tane oyunu :))

Powercolor turboduo istiyorum bende yada r9 270 pcs+

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kismetse ilk üst seviye kartim olacak. Daha çok dayz gibi oyunlar oynarim online şimdiki cpu sikinti intel i5e geçme vakti geldi:)) cs go da oynarim.. dediginiz gibi 45 dakika sonra başım agrimaya basliyor uyuyunca geçmiyor hocam sende geçiyor mu? Sanki daha çok agriyor öyle geçen ayarladim flim izlerken adamın yüzünü göremedim çok karanlık oldu ama gözümün gene alıyor :(( anlamadim.. varsa elinde amd yolla bana :D

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kismetse ilk üst seviye kartim olacak. Daha çok dayz gibi oyunlar oynarim online şimdiki cpu sikinti intel i5e geçme vakti geldi:)) cs go da oynarim.. dediginiz gibi 45 dakika sonra başım agrimaya basliyor uyuyunca geçmiyor hocam sende geçiyor mu? Sanki daha çok agriyor öyle geçen ayarladim flim izlerken adamın yüzünü göremedim çok karanlık oldu ama gözümün gene alıyor :(( anlamadim.. varsa elinde amd yolla bana :D

Valla bitek HD6570 2gb var bide benim 4850 var işte nvidia kart var gts250 gtx550ti falan... da sana yaramaz

Beni uykumdan uyandırıyo uyuyunca geçmesini bırak

• Arkadaşlar. Mesajda vurgu yapmak istediğiniz bir yer yoksa, alıntı butonunu değil, hemen yanındaki cevap butonunu kullanın. Yazdığınız mesajın alt kısmında ucu yukarı bakan oka tıkladığınızda, hangi mesaja cevap verdiğiniz görünecek zaten.

Mobil, mini ve tabletten girerken de cevap seçeneği var.

Ek olarak, konuyu açan ben değilim ama konu dışına çıkmazsanız iyi olur bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 19 Eylül 2014; 22:40:28 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.