Şimdi Ara

Ekran kartım ile ilgili yaşadığım ciddi bir sorun

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu akşam itibariyle ekran kartımla direkt ilgisi olduğunu tahmin ettiğim bir sorun yaşamaya başladım. Kısaca süreci anlatırsam;

Rutin şekilde düzgün çalışan bilgisayarımın ekranı herhangi bir yük altında olmamasına ragmen dondu. Normal birşeydir dedim fakat ses geliyor görüntü oynamamaya devam ediyordu. Birkaç saniye sonra görüntüde bozulmalar meydana gelmeye başladı. Yapacak birşey olmadıgından sistemi resetledim.

Sistem açılırken Windows başlama logosu ertesi iki defa mavi ekran aldım ve anladıgım kadarıyla durum ekran kartı ya da sürücüyle ilgiliydi.

Daha sonraki deneyişimde Windows düzgün şekilde başladı fakat oyun oynamayı denediğimde görüntülerin darmadığın ve rengarenk oldugunu gördüm.

Bunun üzerine uzun süredir aynı sürücüyü kullanmama ragmen her ihtimale karşı sürücü güncellemesi yaptım fakat fayda etmedi. Oyunlarda görüntüler yine bozuktu.

Sistem derecelendirmesi yaparken ise defalarca "görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti" hatası almaktayım. Puanlama sonucu ise haliyle 1.0 oluyor.

Ekran kartım 2.5 senelik GTX 460 ile ayrılık vaktim geldi mi yoksa bu bir sürücü problemi midir ? (Sürücü güncellemesi yapmamışken nasıl yaşanır bu problem onu da bilmiyorum ya neyse)

Sorunu seri şekilde çözmeyi umuyorum. Eğer ekran kartı değişimi gereksinimim olacaksa en geç bu hafta sonu halletmek durumundayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crescent -- 14 Mart 2013; 23:08:58 >

• 2.5 senedir hiç temizlemediysen ekran kartın tozlanmıştır ve aşırı ısınmadan oluyordur bu problemler ya da fanı bozulmuş olabilir. hwmonitor ile sıcaklık durumunu gözlemle. eğer sorun ısınma ise soğutucuyu dikkatlice çıkar temizle kaliteli bir termal macun sürüp tekrar yerine takıver.
  • Teşekkur ederim.

Başka fikri olan ya da benzer sorunla karşılaşmış biri var mı acaba ?
  • benzer sorunla bir arkadas konu acmis ekran karti ayni.onun yaptigi gibi furmarkta biraz tutabilir misin karti?

http://forum.donanimhaber.com/m_72755924/tm.htm
  • Bir güncelleme geçmek istiyorum.

Programlar ile sıcaklık ölçme fırsatım olmadı fakat biraz önce sistemi açtığım gibi bir Sistem derecelendirmesi yapmak istedim ve bu esnada tekrar defalarca "Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti" hatası aldım. Yani sorunun sıcaklık kaynaklı oldugunu zannetmiyorum.

Sistem bir süre (tahminen 1-2 saat) açık kaldıktan sonra TV seyrettiğim esnada görüntüde tekrardan bozulmalar yaşadım ve birkaç saniye sonra görüntü tamamen gitti ve ekrana görüntü gelmemeye başladı.

Reset attım ve bunun ardından 3 defa mavi ekran aldım, Windows'u açamadım.

Mavi ekrandaki bilgilendirme mesajını da buraya geçivereyim.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Technical Information:

*** Stop: 0x00000116 (0xFFFFFA8007DE94E0,0xFFFFF8800F1A5A88,0x0000000000000000,0x0000000000000002)

*** nvlddmkm.sys - Address FFFFF8800F1A5A88 base at FFFFF8800F05A000,Datestemp506b3099
    ----------------------------------------------------------------------------

Sanırım ciddi bir donanımsal sorunla karşı karşıyayım. Kısa sürece çözmeyi umuyorum
    Eğer ekran kartı bitti ya da bitmek üzereyse benim için çok ciddi bir problem olmayacak çünkü en geç yazın ekran kartını değiştirmeyi düşünüyordum.
    Durumla ilgili tahmini ya da önerisi olan varsa dinlemek isterim. En azından sorunu nasıl çözeceğim ile ilgili olarak kesin bir yargıya varmak istiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Anilglr

Ekran kartıyla işlemcinin üzerinde toz tabakası oluyo onları temizle. Toz olursa bilgisayar daha çabuk ısınır. Isınınca da korumaya geçer.

Isınmadan dolayı oldugunu sanmıyorum çunku su aşamada Windows hiç açılmamaya başladı.

Artık Windows başlangıcı öncesi devamlı mavi ekran alıyorum malesef. Bu esnada bazen de görüntü tamamen gidebiliyor ve monitor uyku moduna düşüyor.
  • O dediginiz mavi ekrandaki yazi gpu iletisimiyle ilgilidir. gpu bitmiş artik emekli edin onu. çokda ugrasmayin yoksa o problem islemciye kadar etki eder soyliyim. ekran karti sisteme yanit vermiyor artik. bi hd 7870 e geçme zamani gelmiŞ

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kartın gigabyte ise garantiye ver gigabyte kartlar 3 sene garantili.
  • Kartım Gigabyte evet ama garantide geçirebileceği zamana tahammulum olamaz sanırım bazen 1 aya kadar uzayabiliyor, başım çok agrıdı bu işten dolayı pek yanaşmıyorum.

Garantisine bir bakmam lazım eger sürüyorsa belki tamir ettirip satma yolunu deneyebilirim.

Bu arada benim sorunuma benzer hatta aynısının yaşandığı bir konuya da göz attım;

http://forum.donanimhaber.com/m_59953024/tm.htm

dediğiniz gibi sorun tamamen donanımsal görünüyor.

Umarım kart değişiminden sonra problem çözülmüş olur.

Yavaş yavaş kart bakmaya başlamam gerekiyor, teşekkür ediyorum mesajlar için.
  • Bence garantiye ver biraz dişini sık sabret tamir olmaz büyük ihtimalle değişim olur. Zaten ellerinde o karttan yoktur başka kart verirler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.