Şimdi Ara

Ehliyet sicil belgesi veya Ehliyete el konulmadığını gösterir belge.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Abd de öğrenciyim. Ehliyet alabilmem için benden bunlardan birisini talep ediyorlar. Aksi takdirde eğitime katılmam gerekiyor. Bana bu belgelerden herhangi birisinin örneği lazım. Elinde olan varsa çok büyük yardımcı olacak bana. İnternette araştırmama rağmen pek birşey bulamadım. Son olarak ; Bu belgeler emniyetten yakınlara veriliyor mu ?

• Belgenin adının çevirisi biraz farklı olmuş ama sanırım ehliyetiniz olduğuna ve herhangi bir el konulma olmadığını gösteren belge istiyorsunuz. Emniyet bu tür evrakları yakınlarınıza vermez ama yurt dışında olduğunuzu kanıtlamak için pasaport fotokopilerinizi (yada konsolosluk aracılığı ile verilecek farklı bir belgeyi) yakınlarınız aracılığı ile emniyete gönderirseniz yardımcı olurlar diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seizure

Belgenin adının çevirisi biraz farklı olmuş ama sanırım ehliyetiniz olduğuna ve herhangi bir el konulma olmadığını gösteren belge istiyorsunuz. Emniyet bu tür evrakları yakınlarınıza vermez ama yurt dışında olduğunuzu kanıtlamak için pasaport fotokopilerinizi (yada konsolosluk aracılığı ile verilecek farklı bir belgeyi) yakınlarınız aracılığı ile emniyete gönderirseniz yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

Yani belgenin adı öyle oldu çünkü Türkiyede öyle bir belge yok.

Orjinali şu :

"If providing a home country driver license, applicant must also provide:

- Copy of driving record/history from home country or,
    - Documentation from home country showing driver license is not under suspension. "

Öneriniz için teşekkürler. Sanırsam konsolosluğa gitmem gerekecek. Ama bilgi edinme başvurusu yaptım onun cevabı bi gelsin duruma göre bir çözüm bulacağız aartık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reckoner -- 18 Haziran 2012; 5:03:26 >

• Ben de meraktan iem.gov.tr de Trafik Tescil Şb Md kısmına baktım bu konu hk da bilgi yok fakat bir bilgi edinme formu var.

http://www.iem.gov.tr/iem/index.php?menu_id=36

EGM nin Trafik Daire başkanlığı sitesinde böyle bir bilgi yok daha ilginci Türk Ehliyetlerinin ABD de geçerlik durumu hakkında da bilgi yok. Şöyle birşey çıktı.

http://www.trafik.gov.tr/

YURTDIŞINDA İKAMET EDEN VE ÜLKEMİZDEN ALMIŞ OLDUĞU SÜRÜCÜ BELGESİNİ ZAYİİNDEN VE YIPRANMADAN DOLAYI YENİLEMEK İSTEYENLER

Çeşitli nedenlerle yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın, ülkemizden almış oldukları sürücü belgelerini zayi, yıpranma vb. nedenlerle yenilemek amacıyla dilekçeyle ilgili Dış Temsilciliğimize müracaat ettiklerinde; yetkililerce bedensel bir özrü olup olmadığı gözle kontrol edildikten sonra, boş sürücü belgesi kartı ilgili kişiye imza ettirilerek dilekçesi ve iki adet fotoğrafı ile birlikte ilgili trafik tescil kuruluşuna gönderilecek, trafik tescil kuruluşu ilgilinin dosya ve bilgisayar kayıtlarında gerekli incelemeyi yaparak, sakıncası olmaması durumunda sürücü belgesini düzenleyecek ve belge sahibine teslim edilmek üzere temsilciliğimize gönderecektir. Sürücü belgesi düzenlenmesine engel herhangi bir durumun bulunması halinde, açıklamalı bir yazı ekinde boş sürücü belgesi kartı ilgili temsilciliğimize iade edilecektir.

Burada denildiğine göre Konsolosluğa müracaat gerekli. Sanırım ABD Trafik makamının isteğini de dilekçenize eklerseniz daha iyi olacak gibi duruyor.

Sağ kulağınızı sol elinizle göstermek gibi olacak ama, yeni bir ehliyet çıkarırsanız ehliyetinizin geçerli olduğunu kanıtlarsınız sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 18 Haziran 2012; 7:54:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

Ben de meraktan iem.gov.tr de Trafik Tescil Şb Md kısmına baktım bu konu hk da bilgi yok fakat bir bilgi edinme formu var.

http://www.iem.gov.tr/iem/index.php?menu_id=36

EGM nin Trafik Daire başkanlığı sitesinde böyle bir bilgi yok daha ilginci Türk Ehliyetlerinin ABD de geçerlik durumu hakkında da bilgi yok. Şöyle birşey çıktı.

http://www.trafik.gov.tr/

YURTDIŞINDA İKAMET EDEN VE ÜLKEMİZDEN ALMIŞ OLDUĞU SÜRÜCÜ BELGESİNİ ZAYİİNDEN VE YIPRANMADAN DOLAYI YENİLEMEK İSTEYENLER

Çeşitli nedenlerle yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın, ülkemizden almış oldukları sürücü belgelerini zayi, yıpranma vb. nedenlerle yenilemek amacıyla dilekçeyle ilgili Dış Temsilciliğimize müracaat ettiklerinde; yetkililerce bedensel bir özrü olup olmadığı gözle kontrol edildikten sonra, boş sürücü belgesi kartı ilgili kişiye imza ettirilerek dilekçesi ve iki adet fotoğrafı ile birlikte ilgili trafik tescil kuruluşuna gönderilecek, trafik tescil kuruluşu ilgilinin dosya ve bilgisayar kayıtlarında gerekli incelemeyi yaparak, sakıncası olmaması durumunda sürücü belgesini düzenleyecek ve belge sahibine teslim edilmek üzere temsilciliğimize gönderecektir. Sürücü belgesi düzenlenmesine engel herhangi bir durumun bulunması halinde, açıklamalı bir yazı ekinde boş sürücü belgesi kartı ilgili temsilciliğimize iade edilecektir.

Burada denildiğine göre Konsolosluğa müracaat gerekli. Sanırım ABD Trafik makamının isteğini de dilekçenize eklerseniz daha iyi olacak gibi duruyor.

Sağ kulağınızı sol elinizle göstermek gibi olacak ama, yeni bir ehliyet çıkarırsanız ehliyetinizin geçerli olduğunu kanıtlarsınız sanırım.

Evet hocam ben de arastirmalarim sonucu ayni noktaya geldim. Bilgi edinme formunu doldurdum onu bekliyorum simdilik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.