Şimdi Ara

Eğimli Yollarda Twingo, Alto

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Yeni bir araç alma arefesindeyim. Günde 25 kilometre yol yapacağım. Kocaeli'de ikamet ediyorum ve Umuttepe'ye çıkacağım her gün. Tahmini 3. vitesin sonlarında genellikle yolda hareket edeceğim. Biraz daha düzlüklerde 4. vites belki (Tahmini bir vites aralığı söyledim, bilmiyorum tabi araçların nasıl davrandığını vites aralıklarında). Bu araçlar motorlarıyla bu yolu rahat kaldırabilir mi? Yoksa devirli kullanım (yokuşlardan ötürü), yakıt açısından sınırları zorlar mı? Motor hacmi daha büyük bir araç mı önerirsiniz?

Teşekkürler :)

Not:
    Twingo : 1.2lt 60hp, benzin
    Alto : 1.1lt 63hp, benzin

• çıkacağınız yokuşun eğimi hakkında fikrim yok, ancak bir twingo sahibi olarak aracın yokuşlarda atak olduğunu söyleyebilirim. sanırım bütçe biraz kısıtlı, turbo dizel olmadıkça yokuşlarda atmosferik her araçta deviri bir miktar yüksek tutmak gerekir, dolayısıyla yakıt tüketimi artar.

twingo ile istanbul içerisindeki güncel yakıt ortalamam 7lt, ortalama hızım 26 km. uzun yolculuklarda 90 km hız ile seyredersem 4,8-5 lt arasına düşüyor yakıt. yokuş çıksanız da öyle ahım şahım farketmez, sonuçta bir şekilde ineceksiniz de oradan :)
  • Aslına bakarsanız 2. vitese düşmeyecek kadar güzel bir yol. 3 şeritli bazı yerler hatta. Hafif eğim var. Şöyle tarif edebilirim, bisikletin çıkamayacağı kadar ağır yokuş yok :) Benzinde sanırım bahsettikleriniz. Lpg de durum aynı mıdır? var mı bir bilginiz?
  • Bahsettiginiz yokuslarda 2 aracta hic bir sikinti cikarmaz hizli cikacagim dye gaza yuklenmezseniz fazkada yakmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umarım :)
  • benim verdiğim değerler benzin bazında. ancak lpg taktıran bir çok arkadaşım yakıt miktarının litre olarak %10-15 civarı fazla olduğunu söylüyor. alto hakkında çok bir bilgim yok ancak twingo'dan oldukça memnunum ben, alırken 1-2 bin fazla verip temiz, bakımlı bir twi alırsanız eğer uzun süre keyifle binebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: StrangerXT

benim verdiğim değerler benzin bazında. ancak lpg taktıran bir çok arkadaşım yakıt miktarının litre olarak %10-15 civarı fazla olduğunu söylüyor. alto hakkında çok bir bilgim yok ancak twingo'dan oldukça memnunum ben, alırken 1-2 bin fazla verip temiz, bakımlı bir twi alırsanız eğer uzun süre keyifle binebilirsiniz.

İlginize cok tesekkur ederim:)

• quote:

Orijinalden alıntı: dbx

quote:

benim verdiğim değerler benzin bazında. ancak lpg taktıran bir çok arkadaşım yakıt miktarının litre olarak %10-15 civarı fazla olduğunu söylüyor. alto hakkında çok bir bilgim yok ancak twingo'dan oldukça memnunum ben, alırken 1-2 bin fazla verip temiz, bakımlı bir twi alırsanız eğer uzun süre keyifle binebilirsiniz.

tiwingoda mı karar verdiniz acaba alınca bir inceleme yaparmısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: xmiralay

quote:

Orijinalden alıntı: dbx

quote:

tiwingoda mı karar verdiniz acaba alınca bir inceleme yaparmısınız

Ekim ayi gibi almayi planliyorum. O zamana kadar buralarda olursaniz elbet yaparim inceleme. Su an hedefime ve cebime gore twingo güzel duruyor. En hayirlisi gelsin bas agritmasin tabi kaza bela olmadikca inceleme de yaparim test surusu de yaptiririm:)

• Umuttepe yokuşlarını gayet iyi biliyorum tavsiyem turbo dizel bir araç alabilmeye çalışın temiz bir twingo fiyatına ise ancak van corsa veya peugeot 206 van bulabilirsiniz.Temiz bulabilmek mi orası ayrı bir muamma.Twingo benimde hoşuma giden bir araç ama benzinli helede ki lpg li bir araç yokuşlarda yüksek devir isteyecektir buda size yakıt olarak olumsuz olarak yansır....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rdiesel

Umuttepe yokuşlarını gayet iyi biliyorum tavsiyem turbo dizel bir araç alabilmeye çalışın temiz bir twingo fiyatına ise ancak van corsa veya peugeot 206 van bulabilirsiniz.Temiz bulabilmek mi orası ayrı bir muamma.Twingo benimde hoşuma giden bir araç ama benzinli helede ki lpg li bir araç yokuşlarda yüksek devir isteyecektir buda size yakıt olarak olumsuz olarak yansır....

Her sene muayene ve daha yuksek vergi dezavantaji var. Ama onlari da dusunmuyor degilim. Bir de şöyle bir durum var ki %95 i ticari amacla uzun yollar tepmistir. 170 bin 190 bindekini almqk ne kadar mantikli bilemiyorum. Bir de twingoyu 9 10 bine temizini bulabilirken vanlarin 10 bine en çöpleri satiliyor. Biraz daha butce gerekiyor. O yuzden twingo tercihim daha agir basiyor

• Yok mu bir baska onerisi bilgisi olan:)

• dbx kullanıcısına yanıt
    Valla hocam o fiyatlara cidden az yakan araç bulmak zor seni kendi yerime koyup düşünüyorum ne alırdım ne alırdım diye düşünüyorum.

Twingo benimde hoşuma giden bir araç ama yakıtı fazla gibi çünkü arkadaşımın birinde 1.2 fabia var ve o yokuşu çıkıyorlar hergün araç 8-9 lt yakıyormuş varın siz düşünün

ama eğer biraz sıkıya gelebilirim diyorsanız o fiyata bir araç almak yerine birikim yapmanızı tavsiye ederim.Diğer açtığım konuda da belirttiğim gibi Toplu Taşıma kullanın hocam Tavsiyem HAT 123 ü kullanmanız hem çok kalabalık olmuyor hemde klima araçlar çoğu.Tabi takdir sizin

Edit:ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rdiesel -- 27 Haziran 2013; 21:46:54 >
  • twingo 800kg, fabia 1000kg. lastik ölçüsü olarak twingo 145/80/13, fabia 195/55/15. Yakıt olarak twingo'nun daha insaflı olacağını düşünüyorum ben :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rdiesel

Valla hocam o fiyatlara cidden az yakan araç bulmak zor seni kendi yerime koyup düşünüyorum ne alırdım ne alırdım diye düşünüyorum.

Twingo benimde hoşuma giden bir araç ama yakıtı fazla gibi çünkü arkadaşımın birinde 1.2 fabia var ve o yokuşu çıkıyorlar hergün araç 8-9 lt yakıyormuş varın siz düşünün

ama eğer biraz sıkıya gelebilirim diyorsanız o fiyata bir araç almak yerine birikim yapmanızı tavsiye ederim.Diğer açtığım konuda da belirttiğim gibi Toplu Taşıma kullanın hocam Tavsiyem HAT 123 ü kullanmanız hem çok kalabalık olmuyor hemde klima araçlar çoğu.Tabi takdir sizin

Edit:ekleme

Bulundugum yerden tek bir otobus gidiyor ve 40 dakika suruyor yolculuk:)

• dbx kullanıcısına yanıt
    Dediğim gibi hocam takdir sizin ama size araç tavsiyesi twingo olabilir diyorum bende ama o yokuşlarda çıkarken araç dediğim gibi devir yükseltmek zorunda kalacak o da yakıt olarak size yansıyacak ama muadillerine göre az yakacaktır
  • Gunluk 2.30tl otobuse verip 40 dk yol git 40 dakka gel yapicagima gunluk 4 5 lira gazla 10ar dakikaya gidip gelirim:)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.