Şimdi Ara

E-bebek siber saldırıyı doğruladı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
2.388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Çalıştığım şirketin IT departmanından duydum. Ayrıca 1 ay öncesinden sızılmış gibi iddaalar da var.

• buckminsterstomarti kullanıcısına yanıt
    biraz e-ticaret sektöründen bahsetsene ne biliyorsun başka anlat dinliyorum. :))

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hayrigundogan H kullanıcısına yanıt
    Ulan ne bos adamsin, issizsin vaktin bol anliyorum ama konu ne e ticaret ne senin 9k aliyorum yalanin. Ben baskasinin 5k bile almiyorlar iddiasina cevap verdim, muhattabim oyken sen girdin araya. Kasintin var anliyorum ama seninle ugrasamayacagim cocugum, git baskasina salca ol biraz da

• buckminsterstomarti kullanıcısına yanıt
    illa bordro gönder diyorsun yani eıejıeeıı. 10 senedir e-ticaret sektöründeyim. senin duyduğun kadarını ben yaşayarak gördüm aslanım.

• 1 ay öncesinden se doğrudur ozaman hocam yeni degildir teşekkür ederim bilgi için

• iCrush kullanıcısına yanıt

O kadar lanet ki yedeklere bile bulaşıyor. Ağa bağlı olan tüm windows tabanlı bilgisayarlara erişim varsa bulaşır. Cold storage olursa kurtarırsın.

• Evil.Morty kullanıcısına yanıt
    Ağa bağlı olmayan yedeği nasıl olmaz koskoca firmanın

her şirket tape library veya cold storage backup satın alacak gücü olmayabilir ya da bilinçsiz yönetim olduğundan bunları fazladan masraf görüp satın aldırtmıyor . Benim gözlemlediğim genelde yönetici kaynaklı oluyor.

• Evil.Morty kullanıcısına yanıt
    Hiç biri olmasa bile Google cloud vb. Bir sistem kullanılamaz mı ? Özellikte çok yer kaplamayan ama önemli bilgiler kredi kartı, alışveriş logları vs.

Birde hocam cloud flare olsa bu sistemde ne fark ederdi sadece ddos saldırılara karşı mı koruyor yoksa böyle bir saldırıyıda engeller mi ?

kvkk nedeniyle verilerin yurtdışında tutulması yasak. Mail sunucuları bile artık şirket içinde tutulması gerekiyor. Tabi şu an her tür şirket için geçerli değil fakat 1-2 seneye tüm şirketleri kapsayacak şekilde yaparlar. cloud flare gibi çözümlerle anca web sitesini için bir nebze önlem alabilirsin fakat bu saldırı fiziksel sunucuları hedef alıyor.

• Bu kadar büyüksen disaster recovery olmalı. Yoksa bir kac seneye batarsın da.

• Bu fidye virüsü nasıl bulaşıyor? İçeriden çalışanlardan biri mi sokuyor yoksa internet üzerinden mi hackliyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • symbiat kullanıcısına yanıt
    Durum şu. Uzun zamandır içerdeler tüm ağı trafiği analiz edip herşeyi şifrelerler yedek medek hak getire. Geri dönüş yok.

• DDOS'muş yersen...

• Kullandığın herhangi bir uygulamanın açığından yararlanıp içeriye sızılıyor. Vakti zamanında Windows Server larda remote desktop açığı vardı, adamlar admin olarak elini kolunu sallayarak sunucuya giriyor senin haberin olmuyordu. Günlerce, aylarca içerideki veriyi yedekleyip taşıyorlar en son da herşeyi kazıyarak silip db leri vs şifreleyip üstüne bir txt not bırakıp gidiyorlar :) Bir nakliye firmasının 10 yıllık muhasebe ve taşımacılık dataları yalan olmuştu bu şekilde. Çünkü yedekleri de yoktu...

• Bu kadar büyük firmalar yedek almıyorsa kendi bileceği iş. Eski çalıştığım şirkette de tüm muhasebeyi şifreleyip "sakın silme, şu hesaba 34 bin dolar at, biz gelip açacağız" diye de not düşmüşler. Ben direkt yedekten yüklenecek diye beklerken meğer yedek falan yokmuş. Öpe öpe ödediler o parayı. Hatta Netsis'e bağlanacağım zaman her girişte o yazıyı orada görürdüm. İbret olsun diye mi, yoksa başka bir sebepten mi bilmiyorum o yazı orada hep durdu.

• çocuğa şiddete hayır:)

• Yedek diye tutturmuşsunuz yedeği vardır ama sidyrmfr açık varken yedeği yüklesen neye yarar açığı bulup yama yapacaklar işte..

• Ne kadar doğru demişsin, çoğu büyük diyebileceğimiz firmalarda durum bu şekilde, it departmanına yatırım yapalım denildiğinde kaçmaları yüzünden geliyor bunlar başlarına, gittiğim çoğu büyük firmada komik denilebilecek güvenlik önlemleri vardı.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.