Şimdi Ara

Duvara Monte Bilgisayar (Wall Mounted PC) - Resimli detaylı anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
11
Favori
15.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kasamdan sıkıldığım için mevcut bileşenleri duvara asmaya karar verdim.

Malzeme fiyatları
    Pci-e x16 riser cablo 3x 20
    Pikelsi+kenarlık: 90+20 (kalınlık 5mm)
    Karbon kağıdı: 15
    Mdf: 45
    Vida dübel vs..:15
    Düğme-Kablo: 15
    Şerit led (tek çipli): 30
    Kablo bağı: 5
    Alüminyum Kenarlık: 3
    Sıcak silikon: 5
    Ivır zıvır bant kalem vs..:10
    Toplam masraf: 313 TL
    Cpu için Su soğutma isterseniz en az 300-400 tl yi gözden çıkarmalısınız...
    Ben soğutucu olarak Deep Cool Maelstrom 240 kullandım..

Adım adım yaptığım işleri anlatayım...

Adım 1 (ön hazırlık)
    -İlk önce hangi bileşenleri monte edeceksiniz onları belirleyin.( kaç tane harddisk, ssd... cpu için stok fan mı yoksa su soğutucu mu...vs)
    -Önce kasadaki herşeyi sökün.
    -Bütün bileşenleri dışarı çıkartıp bir kenara koyun.
    -Sonrasında bunların kabaca ölçülerini öğrenin... A4 kağıdına çizip deliklerini belirleyip kağıtları kesin..
    -Cetvel ile aralarında 10 ile 15 cm arasında boşluk bırakarak A4 kağıtlarını dün bi zemine yerleştirin..
    -Kablo giriş çıkış yerlerini belirleyin... Yan yana kablo gelecekse ona göre boşluk bırakın...
    -Bileşenleri yerleştirirken güç kaynağının kablolarının yetiştiğinden emin olun.. (Güç kaynağı eski tip olduğu için kabloları sabitti)
    -Aynı şekilde Sata kablosunun anakarttan hddlere rahat bir şekilde takılabilsin...
    -En uygun yerleşimi yaptıktan sonra kenarlardan yine 10-15 cm boşluk alarak toplam genişliği ve uzunluğu belirleyin...(mdf plaka için)
    -Mouse, klavye, kulaklık vs... aletler için usb uzatmaya ihtiyacınız olacak...
    -Modem için uzun ethernet kablosu gerekebilir...
    -Ses için uzun çıkış kablosu...(kulaklık kullanıyosanız gerek yok )

Adım 2 (malzeme listesi- gerekli alet edevat)
    Öncelikle elinizde olması gereken aletleri yazıyorum...(yoksa işiniz zor bulaşmayın derim)
    -Matkap
    -Dekupaj testere
    -Dremel
    -Lehim makinası
    -Sıcak silikon tabancası
    -Avometre (elektrik ölçüm aleti)
    -Metre
    -Cetvel
    -Maket bıçağı
    -Koli bandı
    -Elektrik bandı
    -Asetat kalemi
    -Zımpara kağıdı
    -Pense tornavida vs..Alet çantası varsa sorun yok

Malzeme listesi:
    -Ekran kartı için pci-e x16 uzatma kablosu...30-50cm arası. 2 yada 3 adet...

Önemli not: Benim ekran kartında fazla uzun tutamadım. Anakart eski olduğundan mıdır nedir bir türlü ekrana görüntü gelmedi.)
    Siz bu işe başlamadan önce bu kabloları sipariş verip mutlaka önce denemesini yapın hangi uzunlukta çalışıyor. Ona göre planınızı yapın yoksa kafayı yiyebilirsiniz
    Nette biraz araştırma yaptım bazı kartlar şu uzunlukları destekliyormuş.
    PCI-E GEN1 2.5 GHz Max 15 inç (38.1 CM)
    PCI-E GEN2 5.0 GHz Max 12 inç (30.48 CM)
    PCI-E GEN3 8.0 GHz Max 8 inç (20.32CM)
    Benim ki 12 inç 30 cm desteklediği için mecburen kesip 164pini tek tek lehimledim. Yaklaşık 3 saatimi aldı

Kablo denemelerim:

Yurtdışında orjinal kablolar mevcut ama TR'ye gelişi baya bi tuzlu...PCI Express Extender Riser Cable diye aratırsanız hemen çıkar..

-MDF plaka 1-2 cm arası (Ben 1cm aldım) Ölçülerini yukarıda belirlemiştik. (mobilya malzemesi satan yerlerden bulabilirsiniz)
    -Karbon kaplama kağıdı (araba modifiye eden yerlerde bulabilirsiniz)
    -Zımpara kağıdı

Ortalık biraz dağılabilir

Elektrikçiden alınacaklar:
    -3-4 mt çiftli ince kablo (ledleri düğmeleri vs bağlamak için)
    -Şerit led 5-6 mt. (pileksilerin altına ve kenarlıklar için) (Ben tek çipli tercih ettim ucuz ve az elektrik harcıyor)
    -12volt 2amp adaptör...(lledlere ayrı yerden besledim. Pc kapalıykende yanıyor dekoratif amaçlı Gerek yok derseniz direkt güç kaynağına bağlayın)
    -2 adet basmalı düğme (Kapı zili düğmesi gibi) (pc başlatmak ve reset tuşları için)
    -2 adet ışıkları kapatıp açmak için anahtar düğme (ledleri kapatıp açmak için)

Pileksi
    (Her bileşen için ayrı ayrı ölçüyoruz... Kenarlarından 1.5 - 2 cm uzun olacak şekilde) Kırtasiye ya da reklamcılardan bulabilirsiniz... (Fiyat farkı çok oluyor mutlaka bi kaç farklı yere sorun lazerle kesim yapılıyor dksı 3tl)
    Önemli Not: Pileksiler lazerle dikey olarak kesiliyor. Bu şekilde olunca led ışık yanınca önden bakıldığında görünmüyor. Bu yüzden kenarlarından açılı olarak kesilmesi gerekiyor. Mobilya işi yapan yerlerde 45 derece açıyla kestirebilirsiniz.
    Açılı olarak kestirdiğim ustam

Vidalar için:
    2 şekilde halledebilirsiniz.
    1)Anakart hdd vs için kasanızda bulunan vidaları sökerek kullanabilirsiniz. (bu şekilde yaparsanız sadece pileksileri tutturmak için vida alacaksınız)
    2)Pullu somunlu 3-4 cm uzunluğunda ince vidalar alabilirsiniz... (ben öyle yaptım hem pileksiyi sabitledim hem de bileşenleri tutturdum) (Not: vidaları anakartın montaj deliklerinden rahatça geçebilcek kalınlıkta alın.)
    -Duvara asmak için 2 adet 8lik ya da 10luk dübel ve vidaları..
    -2 adet pullu somunlu vida ( daha kalın olsun ki ağırlığı taşıyacak)
    -Yine askı için demirden yada alüminyumdan Z harfine benzer aparat...(bulamazsanız düz profili iki penseyle bükün uydurun)
    -Arka kısma duvardan aralık durması için inşaat malzemesi olan alimünyum Delikli Köşe Profili kullandım. Hem hafif hemde esnetilebilir. Bulamazsanız 2-3cm kalınlığında çıta alabilirsiniz.

Adım 3
    -MDF üzerine çizerek kablo deliklerini ve vida yerlerini ayarlayın
    -Burda dikkat etmemiz gereken nokta anakarta, ekran kartına...vs takılacak kabloların geçebileceği büyüklükte delikler açın.
    -Güç kaynağı montajı biraz zor oldu. Ben sökerek iç taraftan delik açtım o şekilde vidalar ile tutturdum. Siz farklı bir çözüm bulabilirsiniz. Yan taraftan L alüminyum profil ile tutturabilirsiniz.
    -Kestirdiğimiz Pileksileri ölçtüğümüz yerlere koyarak deliklerini işaretleyin.
    -Pileksiyi ortalayın asetat kalemiyle led ışık 4 bir köşeye dağılacak şekilde işaretleyin.
    -Anakart biraz büyük olduğundan kenarlara yakın şekilde işaretleyin.

Adım 4
    -Önce pileksileri koli bandı ile sabitleyin. Montaj için vida deliklerini pileksiler varken delin.
    -Sonra pileksileri Dremelle biraz kalın uç takarak 2-3mm şerit led gelecek kadar yuva açıyoruz ve hafif zımparalıyoruz.
    -Kablolar için kesilecek kısımlara birer delik açıyoruz. (Dekupaj testeresinin ucu girecek şekilde)
    -Son kontrolleri yaptıktan sonra dekupaj testeresi ile yavaş yavaş kesiyoruz.
    -Açtığımız delikleri zımparayla güzelce düzeltiyoruz. (Ekran kartı kablosunu ve power kablolarını deliklerden geçiyor mu diye mutlaka kontrol edin)
    Ortalık baya bi toz oluyor, evin içinde olacak iş değil

Yemek Molası

Adım 5
    -Mdf yi nemli bezle güzelce silip yüzeyini temizleyin.
    -Karbon kağıdını ölçüp mümkünse 2 kişiyle birlikte yapıştırın. Kredi kartı tarzı sert bir şeyle yavaş yavaş hava kabarcığı kalmayacak şekilde yapıştırın.
    -Sonrasında deliklere parmağınızla hafifçe bastırıp belirleyin
    -Maket bıçağıyla deliklerin ortasından keserek açın.

Adım 6
    -Pileksileri yerlerine koyup vidaları monte edin.
    -Vida yüksekliğini altta ki led görünmeyecek şekilde ayarlayın.
    -Anakart ekran kartı vs için plastik pul kullanın. Böylece kısa devre olmasını engellersiniz.

Ekran kartı yeri:

Anakart yeri

Adım 7
    -Cpu için su soğutma kullanacaksanız bu adımda değiştirin. (Montajdan önce kenarda halledin)
    -Bilgisayarın power ve reset tuşlarını yerleştirin.
    -Aynı şekilde ledleri açıp kapatmak için olanları da yerleştirin.
    -Açtığımız deliklere ledleri yerleştirip gerekli bağlantıları lehimleyin.
    -Alüminyum kenarlıkları (ya da çıtaları) dört bir köşesine vidalayın.
    -Ledleri yapıştırıp kablo bağlantılarını lehimleyin.
    -Bileşenleri yerleştirip vidalara tutturun.
    -Anakarttan ve güç kaynağından kablo bağlantılarını sağlayın.
    -Sıcak silikon yardımıyla bütün kabloları güzel bir şekilde mdf ye yapıştırın. (Fazla aralık durmasın ki duvara asınca mdf öne doğru gelmesin)

Adım 8
    -Bütün sistem tamam ise yerde ya da masada son bi kez çalıştırıp deneyin.
    -Sıkıntı yok ise sonra ki aşamaya geçebiliriz.
    -Duvara monte için ölçüp işaretleyin.
    -Dübelin kalınlığına göre matkap ucu seçip delin.
    -Eğer Z tarzı bir askı aparatınız yoksa, vidaları biraz aralık vidalayın.
    -Sistemi asıp kabloları düzenleyin.

-Kablolar masanın altından görünmemesi için baya bi uğraştım

Son hali umarım beğenirsiniz...
    Odanın ışığı açık-kapalı

Bu arada masayı da kendim yaptım. Klavye mouse koyma yeri biraz açılı uzun süre bilgisayar kullanımında rahatsız etmiyor. Başka bir deyişle karpal tünel sendromuma yakalanma riskiniz azalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n_geen -- 9 Nisan 2017; 14:21:52 >

• İşçilik düzen kanlolama çok hoş olmuş emeğinize sağlık.
  • oldukça beğendim ancak tozlanma bayağı sorun olacak gibi.
  • Çok güzel olmuş elinize sağlık..
  • Çok güzel, insan heves ediyor ama sonra neyseki geçiyor
  • TOZ SORUNUNA ÇÖZÜM BULDUM KARDEŞ ÜFLEYECEĞİNE BASARSIN KOMPRESSÖRÜ ÇATIR ÇATIR OYNARSIN ZKŞLQWFKLQWŞFKŞLQWFKŞLQWŞLK
  • Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için
  • İşçilik görüntü çok güzel, fakat fanların gürültüsü sıkıntı olacaktır. diye tahmin etmekteyim hele molex ler tam baş belası...
  • hocam oncelıkle saygılar sımdı sıze bı kac sorum olucak bende bu aynı sızın gıbı yapmak ıstıyorum ama kafamda sorunlarım var suana kadar kullandıgınızda toz mıktarı nedır ve sızı rahatsız eden bı durum oldumu ısınma sorunları nelerdır bıde mdfnın boyutu nedır saygılarımla kolay gelsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkanaykac

İşçilik görüntü çok güzel, fakat fanların gürültüsü sıkıntı olacaktır. diye tahmin etmekteyim hele molex ler tam baş belası...

Hocam çok fazla gürültü olmuyor. Nette gezerken boşta falan gayet iyi durumda. Oyuna falan girince cpu fanı biraz hızlanıyor. Ses çok rahatsız etmeyecek şekilde artıyor. Zaten kulaklıkla oynadığım için duymuyorum. Aynı şekilde hoparlör ile oynayan olursa gene duymayacak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluesunset

hocam oncelıkle saygılar sımdı sıze bı kac sorum olucak bende bu aynı sızın gıbı yapmak ıstıyorum ama kafamda sorunlarım var suana kadar kullandıgınızda toz mıktarı nedır ve sızı rahatsız eden bı durum oldumu ısınma sorunları nelerdır bıde mdfnın boyutu nedır saygılarımla kolay gelsın

Hocam yaklaşık 20 gündür kullanıyorum, inanmıcaksınız ama toz miktarı çok az Eskiden kasam yerde durduğu için bütün tozu içine çekiyordu. Malum 9 tane fan takılıydı Kapalı kutu içerisini soğutmak kolay değil. Mutlaka hava sirkülasyonu olması gerekiyor. Giriş fanları çıkış fanları olarak. Eğer soğuk hava girmesini istiyosanız devirli dönmeleri gerek bu da çok miktarda toz demek. Ama benim filtrem var fanın önünde diyorsanız bu filtreler hafta da bir temizlenmesi gerek.
    Benim şu an ki sistemim tamamen açıkta hava sirkülasyonu doğal olarak sağlanıyor
    Ayrıca duvarda asılı durması da ayrı bir hava katıyor odaya
    Yapıcaklara yardımcı olurum her türlü

• HOCAM MEDEFENIN BOYUTLARI NEDIR OLCULERI BEN DE YARIN BASLIYCAM KISMET OLURSA BAKALIM
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluesunset

HOCAM MEDEFENIN BOYUTLARI NEDIR OLCULERI BEN DE YARIN BASLIYCAM KISMET OLURSA BAKALIM

Hocam ben mdf yi biraz büyük alıp parçalara göre kestim.
    Duvarda asılı hali 90x55 cm.
  • Süper olmuş fakat temizlemesi uzun iş :) Ama değecek bir çalışma
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamer5

Süper olmuş fakat temizlemesi uzun iş :) Ama değecek bir çalışma

Hocam kasayı temizlemek daha zor geliyor.
    Kabloları sök...
    Kapakları aç..
    Gişiş çıkış fanlarını tek tek temizle.
    Cpu ekran kartı fanlarını ve soğutucuyu temizle..
    Köşede sağda solda biriken tozları temizle...
    Kapakları tak.. Kabloları tak...vs..
    Bu sistemi temizlemek çok kolay. Süpürgenin küçük kısmıyla üstünden bi kere geç tamamdır. Zaten tozlanmıyor ki.
    Nedense herkes çok fazla tozlanır diyor ama yanılıyor. Üzerinde fan az olduğu için tozu çekip biriktirecek bi kutu yok yani..
    Sistem açıkta rahat havadar. Ağır toz kıl vs den yüksekte.

• n_geen kullanıcısına yanıt
    300 Tl civarında mı tuttu bu tahta vesaire tüm duvar sistemi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÜmmetSEVDALISI -- 1 Mart 2017; 1:8:24 >
  • Başarılı
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamer5

300 Tl civarında mı tuttu bu tahta vesaire tüm duvar sistemi?

Evet hocam maximum 350 tutar tahmini.
  • çok başarılı bir proje tebrikler müsait zamanda bende uğraşmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Technical.assistance

çok başarılı bir proje tebrikler müsait zamanda bende uğraşmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkür ederim hocam. Her türlü konuda yardımcı olurum. Pm den yazın skype dan eklerim konuşuruz
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.