Şimdi Ara

Dünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uçağı kaldırmak için pervane 50.000 rpm'e kadar cıkıyor.

Rüzgar tesisinde elektrik üretiyor sandığın pervane ise 30rpm aralığında dönüyor: Rüzgar olsa da olmasa da. Günlerce rüzgar olmasa da dönüyor senin bu pervaneler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkandinçay

Rüzgar tesisinde elektrik üretiyor sandığın pervane ise 30rpm aralığında dönüyor: Rüzgar olsa da olmasa da. Günlerce rüzgar olmasa da dönüyor senin bu pervaneler.

bir planör de pervane yok, sadece kanat ve esen rüzgar var, esen rüzgar ve kanat, planörü havada tutacak gücü sağlayabiliyor ise uçak kanadı şeklindeki pervane elektrik üretebilecek gücüde sağlayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 9 Aralık 2020; 22:34:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkandinçay

Ruzgarsız havada hic donmeden duran cok pervane gordum almanyada

• abars kullanıcısına yanıt
    Almanya Danimarka falan fark etmez dünyanın her yerinde bu rüzgar türbinleri rüzgarsız dönüyor cunku hepsinin bir tek amacı var: "Bakın elektrik artık burada üretiliyor" illüzyonu oluşturmak.

3 ince kanat pervane, 500km/h gibi hızlara cıkan fakat 10k - 20k rpm i geçmeyen uçaklarda kullanılır, en verimli hava akışını sağlamak için. İşin ayrıntısına bakamadım fakat hiç ayrıntısını bilmeyen biri dahi 3 ince kanatın uçaklar için en uygun tasarım olduğunu bilir.

50km/h hızdaki rüzgarı almak üzere 3 ince kanat tasarımdan kaybeder. Ancak pervane içerden motorla çalıştırılıyorsa o zaman 3 ince kanat az rüzgar direnci ve motoru az zorladığı için mantıklı, o yüzden 3 ince kanat.

Dünyanın her yerinde elektrik yüksek pilonlara asılı çıplak kablolar üzerinden atmosferik elektriği çekerek üretiliyor. Milyonlarca kWh elektrik 7x24 kesintisiz jeneratörler, pervaneyle olacak şey değil. Güney Avustralya nın tüm elektriğini pervaneler sağlamış. Ancak teoride olabilr, pratikte imkansız.

• berkandinçay B kullanıcısına yanıt

rüzgar yokken dönmüyorlar gördüm diyorum hala icerden motorla surekli donerler diyosun..

Trol müsün ciddi misin anlamadım Dünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor 

Yine de cevap yazayım..

Adamlar niye bakın elektriği rüzgardan alıyoruz diye kandırmaya çalışsınlar bizi? Dertleri ne?

Atmosferden alıyolarsa ordan alıyoruz derlerdi

Dunyada o kadar farklı ruzgar tribunu ureten firma, belki binlerce kullanılan yer var. Boyle bir şey gizli kalabilir mi?

Hem dediğin gibi olsa rasgele istedikleri yere dikebilirler. Turkiyede ozellikle ruzgarın bol olduğu canakkaleye dikiyoruz mesela. daha yuksek bolu daglarına veya erciyes dagının eteklerine falan dikmiyoruz.

Ayrıca sana mantıksız gelen 3 ince pervanenin dev boyutlarda oldukları icin yeterli donme gücü saglıyor olabileceklerini düşündün mü?

ruzgarın dondurme gücü ruzgarın şiddeti yuzey alanı ve pervane uzunluğunun carpımı ile bulunur.

pervaneler 3 adet ve ince ama uzunluklarından dolayı ve toplam yuzey alanı ve dondurme etkileri yeterli oluyordur

mesajı "hiç durmadan dönen" şeklinde hatalı okumuşum özür dilerim, tek mazaretim bir üstteki mesajda 2 motorlu normal uçak ile planör aynı seymiş gibi anlatan mesajın hemen altında mesajınızın olmasıydı.

fakat bu hata ana söylemi değiştirmez. hiç rüzgar olmadığı halde sürekli dönen rüzgar türbinleri var; videolarını gösterebilirim. almanya da veya başka yerde rüzgar yokken durması, varken çalışması onu değiştirmez.

Turkiyede ozellikle ruzgarın bol olduğu yere dikilmesi, bu şeylerin rüzgardan elektrik ürettiğini doğrulamaz sadece "bakın burda rüzgar var, burada GWh lerce elektrik üretilliyor" illüzyonunu destekler.

elektriğin atmosferik elektrikten üretilmesinin gizleme sebebi nedir , nye kandırmaya çalışsınlar bizi diye sormuşsunuz. En önemli sebep enerji işinden trilyonlarca dolar kâr elde edebilmek

rüzgar türbini üreten bir cok firma var diyorsunuz 40 firma var, adları bilinenler Siemens, GE gibi dev ve devletlerin de üstünde firmalar. İsimleri bilinmeyenlerin coğu Çin'de ve Çin'deki birçok lokasyonu Google Earth ile dahi göremiyoruz. Bu seyin gizli kalması rahatlıkla mümkün fakat kimse bu şeyler rüzgar yokken nasıl dönüyor ve sadece rüzgar ile nasıl 7x24 G.Avustralya, İngiltere'nin yarısının elektriğini üretebiliyor diye sormaz ise zaten gizli kalması için cok çaba harcamaya da gerek kalmaz.

elektrik gibi başka bir soru daha var. Kitapta ansiklopedide uçak yakıtı kanatlarda bulunur deniliyor fakat uçak kanadı içine 100, 200, A380'de 350 ton yakıt nasıl sıgar? Bu soruyu araştırdım. Airbus uçak kanatlarını üreten firmanın videosunu izledim. Videoda kanadın içine yakıt deposunun yerleştirilip kanat iskeletinin dışardan kaplanması aşamasında fabrika müdürü "bu kısmı size gösteremeyiz" dedi. O videoyu gönderebirim. bu durumda uçak kanadı içinde yakıt deposu olmadığını ve jet motorlarının uçak yakıtı olmadan çalıştığını iddia edebilirim, bu iddiada tonlarca uçağın binlerce hatta en son NY Singapur arasında yakıt ikmalsiz uçabilen 20bin km nasıl uçabilir diye gerekçe gösterebilirim.

• Rüzgar trübünleri ile ilgili firmada çalışan arkadaşım var. Bölge analizi yapıp rüzgarın bol olduğu yerlerdeki toprak sahipleri ile anlaşmaya çalışıyorlar.

Jet ucağı icin yakıt tankının pozisyonu motorların verimliliği vs onemli şeyler. Videoda göstermek istememesi normal.

Jetlerin yakıtsız uçma fikri çok çok utopik

Inanclarına saygı duyuyorum Dünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor 

Ama dünya o kadar komplex değil

Arkadaşınız bölge analizi yapması, o pervanelerin elektrik ürettiğini doğrular mı?

Yakıt tankı pozisyonu önemli dediğiniz uçak kanadının içi. Kanatta iniş takımlarının olduğu yerde tank olamaz cunku iniş takımları var, uçlarda olamaz cunku cok küçük ve esnek. Geriye motor ile iniş takımları arasındaki bölge kalıyor. O bölgede de kanat mukavemetini sağlayan iskelet var. Görünürde tank yok. İ

Konuyu inançlara bağlamaya çalışmıssınız fakat Bilim ve Teknoloji bölümünde inançlar değil böyle belgelerin konuşması gerektiğini düşünüyorum.
    Dünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor

resim linkte cıkmıyor, dosya olarak ekledim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkandinçay -- 11 Aralık 2020; 12:37:8 >

Artık bişeye şaşırmıycam dedikçe senin gibiler çıkıyor Harbiden efsanesin ya

Rüzgar santrali masalını amerikan forumlarından mı gördün, adnan hocanın videolarında mı? Ya da yeni bi milleti trolleme hikayesi mi bu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 12 Aralık 2020; 17:16:33 >
  • Komplo teorileri okumayı severim ama yeterince mantıklı oldukça...

• asderty A kullanıcısına yanıt
    İngiltere deki rüzgar türbinleri hiç rüzgar olmasa da sürekli dönüyor, videoları var, videoyu çeken zaten soruyor, rüzgar yoksa bu türbinleri ne döndürüyor? bakın bir video
    https://www.youtube.com/watch?v=FPvPA07kAvo

Sana tavsiyem bu aptal amerikan güruhu yok say. Mesajımda yazmıştım, adnan mı yoksa amerikan cahilleri mi diye. Emin ol bu adamların zekası kedi kadar yok.

Almost no wind demiş adam. Ben meteorolojiden biraz anlarım. Almost no wind diye bi tabir yok. O santralin merkezinin yerden yüksekliği 80 metre. Üst kanat ucu yüksekliği 110 metre. 2 tepenin arasına girip "burda rüzgar yok yeaa" diyen adama bakıpr 110 metre yukardaki sürtünmesiz atmosferin rüzgarı ölçülmez.

Yaşın belki gençtir, belki oğlum yaşındasındır. Bu tarz adamları ve haberleri sallama. Mesela aşağıdaki çalışmaya bak (pdf olduğu için arama sonucunu attım, ilk link). Bilim budur, buna inan güven.

https://www.google.com/search?client=ms-android-a1-gm-rev1&sxsrf=ALeKk01OE6ZjiRvfWOMLwCjJW7KnmOoIDA%3A1607860211110&ei=8__VX6uwBq6flwSWkLGYAQ&q=yatay+eksenli+rüzgar+türbinleri&oq=Yatay+eksenli&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAEYADIECAAQQzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAA6BwgjEOoCECc6CggjEOoCECcQiwM6DAgjEOoCECcQExCLAzoHCCMQJxCLAzoICAAQsQMQgwE6BQgAELEDOgsIABCxAxDHARCjAjoHCAAQQxCLAzoHCC4QQxCLAzoLCAAQsQMQgwEQiwM6CAguELEDEIsDOg4IABCxAxDHARCjAhCLAzoFCAAQiwNQ6JsGWJGwBmCkuAZoAnAAeACAAZUBiAGsDZIBBDAuMTOYAQCgAQGwAQ-4AQLAAQE&sclient=mobile-gws-wiz-serp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 13 Aralık 2020; 15:3:2 >

PDF dokuman Dokuz Eylül Üni Mak Müh Bölümünden 2012 tarihli RÜZGAR TÜRBİNİ KANAT TASARIMI VE ANALİZİ ise baktım.

Dokuman şu 2 sorunun cevabını vermiyor:

1- Türm rüzgar türbinleri neden 25-30 rpm gibi düşük hızda dönüyor.
    2- Rüzgar hiç esmediği halde pervane neden hala 30rpm de dönüyor.

Videodaki rüzgar türbini yüksekliği 80m olamaz cunku onlar Çanakkale Bozcaada 'daki rüzgar gülleri ile benzer boyutta ve Bozcaada daki rüzgar güllerinin yüksekliği de 15, bilemedin 20metre. Videodaki rüzgar türbinleri hadi senin için 30metre olsun. 80 metre değil. Yerde yaprak kımıldamıyorken 30 metre yüksekte pervane cevirecek şiddette bir rüzgar olmaz. lafla yüklenerek "rüzgar olur" diye kabul mu ettirmeye çalışıyorsunuz yoksa?

gönderdiğiniz dokuman pervane mukavemetini anlatıyor. okul bitirmek için yapılan sıradan bir dokuman. kıymet-i harbiyesi yok.

15 metre dediğine göre ömründe rüzgar türbini görmemişsin. Google'a yazmak bu kadar mı zor?

Benim yaşım 42. Senin yaşın kaç, sorması ayıptır. Lisede falan okuyorsan dünyaya bakışını kurtarabilir miyim diye soruyorum. Cevap vermemin sebebi de bu iyi niyetim zaten.

Bak o dediğin türbinin 3 tane kanadından 1 tanesi bu:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 13 Aralık 2020; 23:1:32 >
  • Forumun "rüzgar türbinleri yalan" propagandacısı yine damlamış konuyaDünyanın en büyük rüzgar türbini projesi hayata geçiriliyor 

Bozcaada daki rüzgar gülü için 15-20m dedim.Polente feneri 9metre. Oran orantı ile 22,5metre cıkar. Hadi biraz arkada duruyor, ölçüm hatalarını da ekle 25metredir hadi senin için 30 metre olsun. 80 metre nire, 30 metre nire?

Benim yaş şu senin yaş kaç? Böyle muhabbetleri artık köyde bile yapmıyorlar. İyi niyetiniz için teşekkür ederim fakat yaşınız büyük diye dediğiniz doğru olmaz.

Birkaç gencin hayatını "kurtarmıştım" yolun başındayken.

Herkese olmuyor tabii. Cehalete uzun süre maruz kalınca yaşam biçimine dönüşüyor maalesef.

Bu rüzgar gülü 80 metre dediniz, 30 metre olabileceğini gösterdim. Şimdi de hayat kurtardım, cehalet diyorsunuz. Tamam sizin için cahil olayım fakat yine de bu rüzgar gülü 80 metre değil. Az sayıda bazı rüzgar gülleri 100 metre de olabiliyor. Fkaat coğu 30 metre bilemedin 40 metre. 80 metrelik olanlar seyrek sayıda.

• Bu rüzgardan çekilen enerji başımıza bir işler açacak gib geliyor bana. Çok fazlalaşmaya başladı çünkü.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.