Şimdi Ara

Donma ve Mavi Ekran Sorunu (Core i3 2100 CPU ve 2x2 GB CL9 DDR3 Ram - Intel DH67CLB3 Mainboard)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Oğlumun Sistemini yaklaşık 3 hafta önce yeniledik. Intel DH67CLB3 Socket 1155 Anakart ve Core i3 2100 işlemcili, 2x2 Gb CL9 DDR3 Ram bulunan Windows 7 Ultimate (32 bit sürüm) kurulu sistem var. İşletim sistemi 32 bit olduğu için 4 GB ram'in 3,4 Gb'lık bölümü kullanılabiliyor. Yeni sistem kuruldu kurulalı Donma ve Mavi Ekran sorunu yaşıyoruz. Bugün test etmek için 2 Gb'lık modüllerden birisini çıkardım. Donma ve Mavi ekran sorunu sona erecek mi bilemiyorum ama, oğlum 4 GB'lık ram takılı iken çalışmayan (dll uzantılı bir dosyanın bulunamadığı uyarısı veriyormuş) Victoria II adlı oyunu 2 Gb ram ile çalıştırmayı denediğinde sorun çıkarmadan çalıştığını söyledi. Sorun 4 GB'lık ram'den mi yoksa çıkardığım 2 GB lık bölümden mi kaynaklanıyor anlamak için eğer sorun şu anki şekliyle tekrar yaşanmazsa, sistem üzerindekini çıkarıp diğer ram'i de aynı slota takıp deneyeceğim.

Ayrıca bu sistemde yaşadığım bir sorun da şu. Sata modunda iken Windows kuramıyorum, bu nedenle mecburen kurulumu PATA modunda yapıyorum. Daha sonra Sata Ahci ya da Sata Raid moduna çevirip Windowsu açmaya çalıştığımda, windows açılış ekranında iken sistem resetleniyor. Windows kurulumundan sonra anakart chipset sürücülerini yüklediğim halde bu sorunu yaşıyorum.

Windows 7'den önce Windows XP kurduğumda da aynı sorunları (daha sık aralıklarla) yaşadığım için Windows 7'ye geçmiştim.

Yukarıdaki mavi ekran ve donma sorunu ile sata sorununun çözümünü bilenlerden yardım rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gidivar -- 1 Kasım 2011; 17:33:15 >

• Yaklaşık 6 saattir çalışıyor PC, henüz bir problem yaşanmadı.
  • Henüz bir cevap yazılmamış olması üzücü. Oysa ki önemli bir sorun ve bu kilitlenmeler günde en az bir kez olmak üzere devam ediyor.
  • Windows'u 64 bit yapsanız çok daha yararınıza olur, ram'leri efektif olarak kullanabilirsiniz hem..
  • Windows açılma ekranının hemen ardından sistem reset atıyorsa yüklenen sata sürücüleri uyumsuzluğu vardır.

Mavi ekran genel olarak RAM'ler bozuk olduğunda veya RAM'ler anakart modeli ile uyumsuz olduğunda gerçekleşir.

SATA sorunu için tavsiye olarak bios ayarlarından harddisk modu (tam adını hatırlayamadım: genelde SATA, AHCI ve Compatibility gibi seçenekleri olan değişkeni) compatibility moduna alıp deneyebilirsiniz. Mavi ekran için ise internetten araştırıp en stabil çalışan ram markasını alabilirsiniz. Eğer denemede bios ayarlarını değiştirirken özellikle bios takılması ihtimali vardır, bilgisayar en başta görülen ekranı geçemez. Denemeye karar verip de böyle bir sorun ile karşılaşırsanız bios pilini restart yapmak gerekir. Lakin bu bios takılması genelde 2 sene kullanımdan sonra başlar. TABİ BU DENEMELERİ KENDİ RİSKİNİZE YAPACAKSINIZ.

Ayrıca genelde en iyi anakartları (özellikle kronik bir bozukluğu olmayan modeller için belirtiyorum) Asus yapar. Gigabyte hakkında pek bilgim yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: dmc17

Windows açılma ekranının hemen ardından sistem reset atıyorsa yüklenen sata sürücüleri uyumsuzluğu vardır.

Mavi ekran genel olarak RAM'ler bozuk olduğunda veya RAM'ler anakart modeli ile uyumsuz olduğunda gerçekleşir.

SATA sorunu için tavsiye olarak bios ayarlarından harddisk modu (tam adını hatırlayamadım: genelde SATA, AHCI ve Compatibility gibi seçenekleri olan değişkeni) compatibility moduna alıp deneyebilirsiniz. Mavi ekran için ise internetten araştırıp en stabil çalışan ram markasını alabilirsiniz. Eğer denemede bios ayarlarını değiştirirken özellikle bios takılması ihtimali vardır, bilgisayar en başta görülen ekranı geçemez. Denemeye karar verip de böyle bir sorun ile karşılaşırsanız bios pilini restart yapmak gerekir. Lakin bu bios takılması genelde 2 sene kullanımdan sonra başlar. TABİ BU DENEMELERİ KENDİ RİSKİNİZE YAPACAKSINIZ.

Ayrıca genelde en iyi anakartları (özellikle kronik bir bozukluğu olmayan modeller için belirtiyorum) Asus yapar. Gigabyte hakkında pek bilgim yoktur.

Yanıtınız için teşekkürler. Anakartımın markasının INTEL olduğunu belirteyim öncelikle.
    Evet sata modunda açtığımda windows açılış ekranının hemen sonrasında sistem resetleniyor. Anakart ile gelen sürücülerin tamamını ve bu arada sata sürücülerini de yükledim. Ancak sata modu ile açınca resetleniyor maalesef. Bu sorun nedeniyle PATA modunda çalıştırıyorum mecburen, ama bu durumda harddisk performansı da düşüyor mecburen.
    Mevcut 2 adet rami ayrı ayrı 2 GB takarak yaptığım denemede bu donma ve arada bir mavi ekran ( mavi ekran 2 GB olarak kullanımda daha sık meydana geliyor) sorunu devam ediyor maalesef. Ramlerin anakart ile uyumlu olp olmadğını nereden sorgulayabilirim acaba. Ya da eğer ramler arızalı ise bunu anlamanın bir yolu (test gibi) varsa yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Yanıtınız için teşekkürler. Anakartımın markasının INTEL olduğunu belirteyim öncelikle.
    Evet sata modunda açtığımda windows açılış ekranının hemen sonrasında sistem resetleniyor. Anakart ile gelen sürücülerin tamamını ve bu arada sata sürücülerini de yükledim. Ancak sata modu ile açınca resetleniyor maalesef. Bu sorun nedeniyle PATA modunda çalıştırıyorum mecburen, ama bu durumda harddisk performansı da düşüyor mecburen.
    Mevcut 2 adet rami ayrı ayrı 2 GB takarak yaptığım denemede bu donma ve arada bir mavi ekran ( mavi ekran 2 GB olarak kullanımda daha sık meydana geliyor) sorunu devam ediyor maalesef. Ramlerin anakart ile uyumlu olp olmadğını nereden sorgulayabilirim acaba. Ya da eğer ramler arızalı ise bunu anlamanın bir yolu (test gibi) varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Rica ederim. Öncelikle ben de bu aralar bilgisayar toplamam nedeniyle araştırma yapıyordum. Aşağıdaki sitede anakartınızın "datasheet"i vardır. Datasheet lerde genelde kaç V gerilimlerle çalışıldığı ve ürünün ne tür özellikler taşıdığı yazılır. Aşağıdaki sitede vardır:
    http://www.techbuy.com.au/images/addit/16/File16176716652.pdf
    Burada sistem memory bölümünde
    DDR3 1333 ve 1066 SDRAM memory support yazılmış. Yani ramleriniz örneğin 1600 mhz'lik ramler ise çalışmayabilir.

Ram testi olarak başka bilgisayarınız var ise orada deneyebilirsiniz (DDR2 veya DDR3 özelliklerinin deneyeceğiniz bilgisayar ile uyumlu olmasına da dikkat ediniz), ya da aldığınız yere görütüp (eğer böyle bir hizmetleri var ise) denettirebilirsiniz. Ya da ramleri servise görütüp, bozuktur raporu alıp yenisiyle değiştirebilirsiniz(genelde yaygın olarak bu söylem mevcut fakat karşılaşmadığım için ayrıntılı bilgi veremeyeceğim)

"windows açılış ekranının hemen sonrasında sistem resetleniyor" demişsiniz, bu sorun kesinlikle harddisk sürücü uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Benim de başıma geldi, vista ile gelen laptopuma XP kurmam gerekti, dolayısıyla XP sata driverları aradım uzun süre, yaklaşık 8-10 tane yükledim, sildim, yeniden başlattım olmadı, ancak bios ayarlarından SATA seçeneğini AHCI yerine Compatability yapınca düzgün çalışıyordu.

Tavsiye olarak ayrıca eğer sorun RAM değilde anakart kaynaklı ise (başka bir ram satın alıp denemek gerekir, ya da arkadaşınız komşunuzdan fln alabilirseniz deneme yapabilirsiniz), anakartı değiştirip(garantiden) para iadesi ile asus alabilirsiniz.

Sürekli asus yazıyorum farkındayım. İki nedeni var, birincisi dünyada son kullanıcıya yönelik anakartlarda %40 pazar payı ile 1. marka, ikincisi benim müzelik masaüstümün de anakartı asus idi ve hala sorunsuz çalışıyor(10 yılı geçti). Performans olarak günümüze göre çok geride tabii.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.