Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1422. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.326.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14201421142214231424
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar,
    İlk etapta kendim tamir etmeye çalışacağım, elim alet tutar az çok, 3 yollu vana ile uğraşayım biraz diyorum :)
    Beceremezsem tamirci çağırıp baktırırım artık, masrafı fazla çıkmazsa yaptırırım.
    Son çare kombiyi değiştirmek gibi.
  • Sabah 7.30 gibi evden çıkan akşam 5 gibi eve dönen çocuklu bir aileyiz. Oturma odasını kullanıyoruz, salon; petekler açık olacak ama odayı kullanmayacağız. Ayrıca önerilerinizden yola çıkarak mutfak ve çocuk odası petekler yer değicek. Banyo 60'lık koridora eklenecek banyoya havlupan alınacak.

Bosch cc yada buderus gb72 alacak olursam oda termostatı resme göre nereye uygun olur acaba.

Baymak duotec2 alacak olursam termostatik vanalar kaç tane gerekiyor.Peteklerde altlı üstlü iki vana var. İkisine de termostatik vana mı gerekli yoksa her peteğe bir tane yeterli mi? Ayrıca hangi peteklere taktırmam yeterli olur acaba.

Son olarak petekler kömürlü sistemde kullanıldılar bu yüzden temizlenmesi ve kombiyi (kireçli su v.b.) korumak için nasıl önlemler alabilirim.Yukarıda filtre vanalardan bahsetmişsiniz, onun gibi...

Herşey için Teşekkürler @disintegration

Herşey için Teşekkürer @memint
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: isdemircan57

Sabah 7.30 gibi evden çıkan akşam 5 gibi eve dönen çocuklu bir aileyiz. Oturma odasını kullanıyoruz, salon; petekler açık olacak ama odayı kullanmayacağız. Ayrıca önerilerinizden yola çıkarak mutfak ve çocuk odası petekler yer değicek. Banyo 60'lık koridora eklenecek banyoya havlupan alınacak.

Bosch cc yada buderus gb72 alacak olursam oda termostatı resme göre nereye uygun olur acaba.

Baymak duotec2 alacak olursam termostatik vanalar kaç tane gerekiyor.Peteklerde altlı üstlü iki vana var. İkisine de termostatik vana mı gerekli yoksa her peteğe bir tane yeterli mi? Ayrıca hangi peteklere taktırmam yeterli olur acaba.

Son olarak petekler kömürlü sistemde kullanıldılar bu yüzden temizlenmesi ve kombiyi (kireçli su v.b.) korumak için nasıl önlemler alabilirim.Yukarıda filtre vanalardan bahsetmişsiniz, onun gibi...

Herşey için Teşekkürler @disintegration

Herşey için Teşekkürer @memint

bosch.c.c alırsanız bosch fr10 modülasyonlu oda kumandasını "hol" yazan yere monte edin.o bölge evin tam ortasında kalıyor.muhtemelen evin genel derecesini yansıtan bir bölge,ayrıca kombi mutfakta olduğuna göre buradaki petek çabuk ısınacak bunu önlemek için mutfağa termostatik vana takın

radyatörlerde alt ve üstte 2 vana vardır.alttaki vana gidiş vanasıdır ona dokunmayın.üstteki vana değişecek oraya termostatik vana takacaksınız,rdyatörün durumuna göre KÖŞE TİP veya YATAY KÖŞE (UK TİP) danfoss ra 2000

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

bosch fr 10 için ikinci alternatif oturma odasına montajı,yine aynı şekilde mutfağa termostatik vana takın

baymak duo tec alacaksanız:koridordaki radyatör ve banyodaki havlupan hariç bütün radyatörlere termostatik vana alın ve bu termostatik vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarlayın.termostatik vanalar faal/aktif şekilde çalışsın.ideal sıcaklığa gelen odadaki termostatik vana radyatörü kapatsın.kombiye daha az yük binsin.kapalı devre tesisat suyu ısınmayan odalara yönlensin.sıcaklık evde daha homojen dağılsın

kalorifer sistemini profesyonel ekiplere temizletin.birçok markanın yetkili servisi tesisat temizliği yapabiliyor.avrupada da tercih edilen FERNOX f1 ve benzeri tesisat temizleyici maddeler ile tesisat temizleniyor

kombinin soğuk su girişine ekosu kireç önleyici kelepçe alın/takın.bütün yapı marketlerinde satılır.(koçtaş,baumax,praktiker...vs)

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• disintegration,Biray Doğalgaz;memint

yorumlarınız için çok teşekkürler

Forumdan okuduğum sizlerinde foruma kattığı değerli bilgiler ile
    donfoss termostatik vana
    S bağlantı aparatları
    metal vana setleri
    petekler geri dönüş vanalı ve çapraz bağlantı
    izmirde olduğumuz için kreç önleyici set
    demirdöküm plus petek
    dizayn oxi plus boru veya Bakır boru
    iyi bir mühendis
    VE premix yoğusmalı kombi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ENS35

disintegration,Biray Doğalgaz;memint

donfoss termostatik vana
    S bağlantı aparatları
    metal vana setleri
    demirdöküm plus petek
    iyi bir mühendis

+ binanızda yalıtım yoksa mümkünse "mantolama" yok eğer bu mümkün değilse İÇTEN YALITIM (herşeyden daha önemli)
    + iyi işçilik
    + modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalı kombi

• selam arkadaşlar onerileriniz uzerine nitromix taktırdım teşekkurler sessiz bi cihaz ilk izlenimim...sorunlarım
    1- peteklerdeki vanalar ikiside alttan bağlanmış (evi 0 aldığımdan mudahale edemedik) eca radyatorler parke altından borular doşenmiş... girişi uste alınabilir mi?
    2- termostatik vana yok.. evimde gaz sensoru var çalışıyor.... demirdokumun yada ecanın termostatik vanaları taktırmalımıyım (40 tl)?
    3- ev dubleks uste mi termostatik vana taktırmayalım yoksa evin içindeki kombiye en uzak olan yatak odasına mı?
    4- 90 mt2 net 6 metre petek ustu 35 40 mt2 net 2.5 mt2 petek( yalıtım iyi) petek boyları sizce kısa mı ( dun kombiyi 1 saat calıştırdım radyatorlerin ustu pek ısınmadı alt kısımları iyi ısındı)
    yardımcı olur musunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartal7467

selam arkadaşlar onerileriniz uzerine nitromix taktırdım teşekkurler sessiz bi cihaz ilk izlenimim...sorunlarım
    1- peteklerdeki vanalar ikiside alttan bağlanmış (evi 0 aldığımdan mudahale edemedik) eca radyatorler parke altından borular doşenmiş... girişi uste alınabilir mi?
    2- termostatik vana yok.. evimde gaz sensoru var çalışıyor.... demirdokumun yada ecanın termostatik vanaları taktırmalımıyım (40 tl)?
    3- ev dubleks uste mi termostatik vana taktırmayalım yoksa evin içindeki kombiye en uzak olan yatak odasına mı?
    4- 90 mt2 net 6 metre petek ustu 35 40 mt2 net 2.5 mt2 petek( yalıtım iyi) petek boyları sizce kısa mı ( dun kombiyi 1 saat calıştırdım radyatorlerin ustu pek ısınmadı alt kısımları iyi ısındı)
    yardımcı olur musunuz?

1) alttan bağlantılarda gidiş borusunu yukarı doğru pprc boru ile uzattırın ve radyatörü üstteki girişe takın,alttan bağlantıdan çapraz bağlantıya dönüşür
    2) danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vana almanızı öneririm.gaz sensör danfoss'a ait patentli bir uygulamadır.tepkime süresi daha hızlıdır ve gaz sensörlü termostatik vanalar kırılmadığı müddetçe çok uzun ömürlüdür.radyatörlerin durumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP alınız
    3) dubleks evlerde kombi alt kattaysa alt kattaki radyatörlerin hepsine taktırın.termostatik vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarlayın,termostatik vanalar faal/aktif şekilde çalışsın.ideal sıcaklığa gelen odadaki termostatik vana radyatörü kapatsın.kombiye daha az yük binsin.alt kattaki kapalı devre tesisat suyu ısınmayan üstteki odalara yönlensin.sıcaklık evde daha homojen dağılsın

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

selam arkadaşlar onerileriniz uzerine nitromix taktırdım teşekkurler sessiz bi cihaz ilk izlenimim...sorunlarım
    yardımcı olur musunuz?

1) alttan bağlantılarda gidiş borusunu yukarı doğru pprc boru ile uzattırın ve radyatörü üstteki girişe takın,alttan bağlantıdan çapraz bağlantıya dönüşür
    2) danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vana almanızı öneririm.gaz sensör danfoss'a ait patentli bir uygulamadır.tepkime süresi daha hızlıdır ve gaz sensörlü termostatik vanalar kırılmadığı müddetçe çok uzun ömürlüdür.radyatörlerin durumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP alınız
    3) dubleks evlerde kombi alt kattaysa alt kattaki radyatörlerin hepsine taktırın.termostatik vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarlayın,termostatik vanalar faal/aktif şekilde çalışsın.ideal sıcaklığa gelen odadaki termostatik vana radyatörü kapatsın.kombiye daha az yük binsin.alt kattaki kapalı devre tesisat suyu ısınmayan üstteki odalara yönlensin.sıcaklık evde daha homojen dağılsın

teşekkur ederim... bu termostatik vana her radyatore 1 adet girişe takılıyor doğru mu? cıkışa takılmıyor.... bir de bu danfoss tv yı nerden alabilirm ö.m. atarmısınız

• quote:

teşekkur ederim... bu termostatik vana her radyatore 1 adet girişe takılıyor doğru mu? cıkışa takılmıyor.... bir de bu danfoss tv yı nerden alabilirm ö.m. atarmısınız

evet, resimlerde radyatörlerde üstteki vananın yerine termostatik vana takacaksınız,çıkışa takılmıyor.çıkışa eca gv2 dönüş (reglaj vanası) vanası takabilirsiniz.radyatörün durumuna göre KÖŞE TİP veya YATAY KÖŞE (UK TİP) danfoss ra 2000 GAZ SENSÖRLÜ

radyatörün girişine: termostatik vana

radyatörün çıkışına: eca gv2 reglaj vanası (dönüş vanası)

• Merhabalar, yeni ev aldığım için siz değerli hocalarımın fikirleri doğrultusunda yeni bir kombi almak istiyorum. Bu konularda pek bilgim yok, ustalara da güvenip yanlış yönlendirme ile paramı sokağa atmak istemiyorum. Bana çok kıymetli bilgileriniz doğrultusunda öneride bulunursanız çok sevinirim.
    -Ev 130m2 3+1, 6cm mantolama var, çatıda cam yünü, camlar ısıcam, yerler parke, borular plastik ve yerde gömülü şekilde. Kombi mutfaga konulacak ve bina sıfır.
    Ev ankara-keçiören de, ve bildiğiniz üzere kışın -15 leri görüyor. 5 katlı bir binanın 3. katında bulunuyor daire, aynı katta 3 daire daha var. Cephesi güney-batı, güney-doğu, doğu, binanın köşesinde olduğu için 3 cepheye de bakıyor
    Müteahhit bi mühendislik firması ile anlaşmış ve binadaki 7 dairenin kombilerini onlar takmişlar, şimdi bende aynı mühendislik firmasına gittiğimde bana dairemde 7.5m petek olduğu söylendi, şahsen 130m2 bir daireye 7.5m petek az gibi geldi ama Bana baymak kombi için 2500TL fiyat çıkarttılar, işçilik ve proje dahil. Zaten eğer kombiyi başka bir yere taktırmak istersem birde proje parası verirmişim, bu ne kadar doğru?
    Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Neoptolemos_

Merhabalar, yeni ev aldığım için siz değerli hocalarımın fikirleri doğrultusunda yeni bir kombi almak istiyorum. Bu konularda pek bilgim yok, ustalara da güvenip yanlış yönlendirme ile paramı sokağa atmak istemiyorum. Bana çok kıymetli bilgileriniz doğrultusunda öneride bulunursanız çok sevinirim.
    -Ev 130m2 3+1, 6cm mantolama var, çatıda cam yünü, camlar ısıcam, yerler parke, borular plastik ve yerde gömülü şekilde. Kombi mutfaga konulacak ve bina sıfır.
    Ev ankara-keçiören de, ve bildiğiniz üzere kışın -15 leri görüyor. 5 katlı bir binanın 3. katında bulunuyor daire, aynı katta 3 daire daha var. Cephesi güney-batı, güney-doğu, doğu, binanın köşesinde olduğu için 3 cepheye de bakıyor
    Müteahhit bi mühendislik firması ile anlaşmış ve binadaki 7 dairenin kombilerini onlar takmişlar, şimdi bende aynı mühendislik firmasına gittiğimde bana dairemde 7.5m petek olduğu söylendi, şahsen 130m2 bir daireye 7.5m petek az gibi geldi ama Bana baymak kombi için 2500TL fiyat çıkarttılar, işçilik ve proje dahil. Zaten eğer kombiyi başka bir yere taktırmak istersem birde proje parası verirmişim, bu ne kadar doğru?
    Şimdiden teşekkürler.

merhaba evde ısıtılacak net alan önemli.net alan 130m2 ise her durumda 7,5metraj radyatör az ama daha net konuşabilmek için radyatör metrajı hakkında ısıtılacak odaların (hol,koridor,salon,odalar,mutfak,banyo) hepsini cephesi ve radyatör metrajı şeklinde yazarsanız daha sağlıklı değerlendirme yapılır
    örnek: oturma odası 12m2 petek boyu 100cm kuzey cephe....gibi

• quote:

yardımcı olur musunuz?

radyatörler panel ise girişi üstten olmalıdır, işte Türkiyede işi bilmemesine rağmen birinciliklere oturan firmaların yaptığı bu işler ve tabelası bol diye yaptıran çok diye koyun gibi işi bilmeyen kişilerin bu firmaları (müteahhit dahil) beslemelerinden dolayı, siz fazla gaz yakacaksınız,

neyse petek girişlerini üste alın, dönüş vanasını reglaj vanası (GK marka) ile değiştirin, UK tipi ter.vana taktırın, hol ve banyoya taktırmayın. eca almayın 15 tl lık vanayı 40 tl demişler, danfoss veya siemens de aynı fiyatlara, zaten demirdöküm de danfoss a yaptırıyor, ama UK tipi yok, K tipi yaptırıyor.

kombi altı vanaları tam geçişli metal yap GK dışında tam geçişli pek filitre ve vana yok piyasada, ECA da fena değil ama pahalı, plastik ise derhal en yakın çöpe at o filitreleri

35-40 m2 odanın dış cephesi, kombiye yakınlığı pencere sayısı önemli, buraya hesap ile 2 metre petek yetr çıkabilir, aynı zamanda 10 metrekare odaya 150 cm petek de ister, ben ülkemizde petek hesabını 1000 kişinin (mühendisler dahil) bile doğru yapabildiğine inanmıyorum.sallama parke hesabıyla devam ediyor sektör...

kombi iyi seçim, kullandıkça daha da anlayacaksınız,

saygılar

• quote:

Merhabalar, yeni ev aldığım için siz değerli hocalarımın fikirleri doğrultusunda yeni bir kombi almak istiyorum. Bu konularda pek bilgim yok, ustalara da güvenip yanlış yönlendirme ile paramı sokağa atmak istemiyorum. Bana çok kıymetli bilgileriniz doğrultusunda öneride bulunursanız çok sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

piyasada 1000 tl ya baymak satılıyor, kombi markası önemli değil, önemli olan modelidir.

evinizin net alanının 100 m2 olduğunu tahmin ediyorum, bu durumda 9 metre civarı petek ile 50 derece de ısınabilirsiniz, eğer ter.vana alırsanız, devamlı bahsettiğim yanlış petek hesaplarını evinizin bir bölümü kalibre edebilir, tabi vana hataları kombi alt vanalarıın plastik olmaması da ısınızı etkiler, sadece bir kombi montajı için eğer gaz işi de varsa en pahalı premix ile o verilen fiyat normalleşir. ama dediğim gibi vanalar danfoss veya siemens, filitreler tam geçişli GK marka, rad.ler üstten girilmiş, dönüşe dönüş vanası takılmış, kesinlikle rve tipleri kullanılmamış, hatta rv2 eca da kullanılmamış ise buralara memnunum yazarsınız, gerisi baymak da alsan porche de alsan fazla yakıt ve ısınmama olarak belirecektir.

saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

quote:

Şimdiden teşekkürler.

piyasada 1000 tl ya baymak satılıyor, kombi markası önemli değil, önemli olan modelidir.

evinizin net alanının 100 m2 olduğunu tahmin ediyorum, bu durumda 9 metre civarı petek ile 50 derece de ısınabilirsiniz, eğer ter.vana alırsanız, devamlı bahsettiğim yanlış petek hesaplarını evinizin bir bölümü kalibre edebilir, tabi vana hataları kombi alt vanalarıın plastik olmaması da ısınızı etkiler, sadece bir kombi montajı için eğer gaz işi de varsa en pahalı premix ile o verilen fiyat normalleşir. ama dediğim gibi vanalar danfoss veya siemens, filitreler tam geçişli GK marka, rad.ler üstten girilmiş, dönüşe dönüş vanası takılmış, kesinlikle rve tipleri kullanılmamış, hatta rv2 eca da kullanılmamış ise buralara memnunum yazarsınız, gerisi baymak da alsan porche de alsan fazla yakıt ve ısınmama olarak belirecektir.

saygılar...

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Neoptolemos_ -- 7 Haziran 2013; 10:50:30 >

• quote:

donfoss termostatik vana
    S bağlantı aparatları
    metal vana setleri
    demirdöküm plus petek
    iyi bir mühendis

güzel bir değerlendirme olmuş. bugun son kez dogalgazcıları dolaşıp işleme başlıyorum inşallah. Ancak;

S bağlantı aparatları

bu ikisi hakkında bilgim yok, aydınlatırsanız sevinirim.

@ENS35

@disintegration

@memint

@Biray Doğalgaz

• quote:

Orijinalden alıntı: isdemircan57

quote:

donfoss termostatik vana
    S bağlantı aparatları
    metal vana setleri
    demirdöküm plus petek
    iyi bir mühendis

güzel bir değerlendirme olmuş. bugun son kez dogalgazcıları dolaşıp işleme başlıyorum inşallah. Ancak;

S bağlantı aparatları

bu ikisi hakkında bilgim yok, aydınlatırsanız sevinirim.

@ENS35

@disintegration

@memint

@Biray Doğalgaz

kombinin altına takılan (S) metal bağlantı boruları her yerde satılmıyor,doğalgaz esnafları genelde plastik takıyor

(dönüş) reglaj vanası radyatörün çıkışına takılır.yapı marketlerinde eca gv2 reglaj vanası satılır.birçok tesisatta kullandım.öneririm

çapraz bağlantı genelde 100cm ve daha büyük radyatörlerde,radyatörün tamamından verim almak için yapılan bir bağlantı çeşididir.tesisat suyunun radyatörün içinden zorla geçirilerek verim arttırılır,sıcak suyun basıncı kapalı devre tesisatında yetersiz kalır
    mobil sistemlerde,kollektöre(dağıtıcı) yakın radyatörlerde çapraz bağlantı şart değil,en uzaktaki radyatörler çapraz bağlanabilir
    klasik sıva üstü tesisatlarda ise kombiye en yakın radyatörde şart değil ama tesisatın ortasındaki ve kombiye en uzak radyatörlerde özellikle 100cm ve daha büyük radyatörlerde ÇAPRAZ BAĞLANTI şart

• isdemircan57 İ kullanıcısına yanıt
    plastik borular için S bağlantı önemlidir, ancak ucuna konacak metal setler tam geçişli olmalıdır, örneğin 3/4" borunun iç çapı yaklaşık 2 cm dir. borudaki su hızı sabitse yaklaşık 4 cm2 den su geçer, buna tam geçiş diyoruz, oysa 0,8-1 cm olan yarı geçişlilerde yaklaşık 1 cm2 su geçiş yüzeyi vardır, yani tam geçişle yarı geçiş arasında 4 misli su geçirme duruma vardır, bunun filitresi de çabuk tıkanır, GK maraka ECA marka tam geçişe yakın ürünler üretirler, tavsiye ederim, S kavisleri tanesi 10 tl civarındadır,isterseniz hazır setlerin kavis kısımlarını da kullanabilirsiniz.

çapraz bağlantı boru çapı kalın ise çok sorun olmaz ama genelde ince çekildiği için 140 cmden büyüklere kesinlikle gerekir, ama iyisi rad e kalın boru ile giriştir.

geri dönüş vanası ECA nın rv2 rve gibi 2.sınıf vanalarını dönüşe takanlar için büyük sorundur, siz çapraz bağlayıp sorunu giderirsiniz, bu vanayı takar tekrar başlatırsınız, GK marka vana ve dönüş vanaları su kaçırmaması max. debi açısından bence RAKİPSİZ dir, hepsini takan biri olarak deneyimlerim bu şekildedir...

saygılar...

• merhaba,

ev istanbul'da. 1. kat, altı ve üstü boş. izolasyon olarak, o. odası ve y. odasının dışa bakan kısmında ve bitişikteki apartmana cephe olan tüm kısımlarda içten 2 ya da 3 cm genişliğinde sert mavi strafor olması lazım. ayrıca ön, arka ve apartmana bitişik cephede 8,5 luk çift tuğla arasında beyaz köpük strafor var. zemin olarak, mutfak ve antre fayans, salon ve odalar masif parke. tesisat 15 yıl önce zeminden yapılmış ve eski. tesisat güzergahını bilmiyorum.

radyatör seçiminde dikkat edilecek noktalar:
    -salon: pencere önüne 2 mt lik tek radyatör yeterli olur mu? Yetersizse ikincisi yer sıkıntısından dolayı 900 lük olacak.
    -mutfak tesisat çıkışları duvar ortasının biraz üstünde. 600 lük çok geniş olursa çirkin durabilir. alternatif olarak 900 lük önerilebilir.
    -ç. odası: 900 lük radyatör olacak.
    -balkon açık, şimdilik kombi dolabı alınacak. bu kış dolapla geçiştirilebilir.

ayrıca kombi seçimine gelirsek, toplamda 95-100 m2 ve tesisatı eski olan böyle bir yere yoğuşmalı kombi konulabilir mi? yoğuşmalı olursa baymak falke condense 24kw düşünüyorum. hermetik ise ferroli domitech 24kw olabilir. doğalgaz malzemesi satan yer ise viessmann vitopend 100-w 24 kw önerdi. Ne düşünürsünüz?

herkese saygılar.

dairenin krokisi:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seydibaba -- 8 Haziran 2013; 21:34:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: seydibaba

merhaba,

ev istanbul'da. 1. kat, altı ve üstü boş. izolasyon olarak, o. odası ve y. odasının dışa bakan kısmında ve bitişikteki apartmana cephe olan tüm kısımlarda içten 2 ya da 3 cm genişliğinde sert mavi strafor olması lazım. ayrıca ön, arka ve apartmana bitişik cephede 8,5 luk çift tuğla arasında beyaz köpük strafor var. zemin olarak, mutfak ve antre fayans, salon ve odalar masif parke. tesisat 15 yıl önce zeminden yapılmış ve eski. tesisat güzergahını bilmiyorum.

radyatör seçiminde dikkat edilecek noktalar:
    -salon: pencere önüne 2 mt lik tek radyatör yeterli olur mu? Yetersizse ikincisi yer sıkıntısından dolayı 900 lük olacak.
    -mutfak tesisat çıkışları duvar ortasının biraz üstünde. 600 lük çok geniş olursa çirkin durabilir. alternatif olarak 900 lük önerilebilir.
    -ç. odası: 900 lük radyatör olacak.
    -balkon açık, şimdilik kombi dolabı alınacak. bu kış dolapla geçiştirilebilir.

ayrıca kombi seçimine gelirsek, toplamda 95-100 m2 ve tesisatı eski olan böyle bir yere yoğuşmalı kombi konulabilir mi? yoğuşmalı olursa baymak falke condense 24kw düşünüyorum. hermetik ise ferroli domitech 24kw olabilir. doğalgaz malzemesi satan yer ise viessmann vitopend 100-w 24 kw önerdi. Ne düşünürsünüz?

herkese saygılar.

dairenin krokisi:

salonda tek 200cm yetersiz gelebilir.ayrıca tek radyatör yerine 2 adet radyatör koyun.salonda sıcaklık daha homojen dağılsın
    yeni alacağınız radyatörlerin markasını: demirdöküm plus öneririm
    viessman vitopend kesinlikle ama kesinlikle almayın,sorunlu bir kombidir eşanjör delinmesi gibi kronik sorunları var
    ayrıca viessman vitopend'in modülasyon aralığı inanılmaz dar:%43 - %100 ve minimum ısıl güç tüketimi:10,7kw
    viessman şirketinin artık ülkemize böyle "verimsiz" kombileri almanyadan göndermemesi gerekiyor
    http://www.viessmann.com.tr/content/dam/internet-tr/prospekte/vitopend100-w_105-31kw.pdf

baymak falke condense kesinlikle öneririm.premix yoğuşmalı ve modülasyon aralığı çok geniştir %19,5 - %100 ve minimum ısıl güç tüketimi:4,7kw
    premix yoğuşmalı kombiden başka birşey almayın
    koridordaki radyatör ve banyodaki havlupan hariç kalan radyatörlerin hepsine danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vana taktırmanızı öneririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 8 Haziran 2013; 22:52:31 >

• Değerli Arkadaşlar,
    Yeni aldığım ev bahçe dubleks bana brüt olarak 170-180 Metre kare dendi. Eğer yanlış verilmediyse planına göre net 160 Metre kare civarı sanırım biraz değişiklikler olmuş çünkü bazı yerler plana göre daha büyük gibi henüz net ölçme imkanım olmadı. 100 Metre karesi üst kat 60 metrekaresi de alt kat...Daire Güney Doğu Cepheli ve resimde görüldüğü gibi dıştan yalıtımlıdır. Aşırı soğukların olmadığı ılıman bir yerdir. Kombi Mutfak balkonunda olacak kendimi toparladığımda cam balkon yapmayı düşünüyorum...alt katta da kollektör var....Tabii bunlar müteahhit işi olduğundan şu ana kadar müdahalede bulunamadık bir ara petekler nasıl olacak dediğimde en iyisi olacak dendi ama Genelde Adell ve Kalde marka takılmış ve her iki tarafta alttan bağlantılı yani çapraz değil bir ara takan ustalara denk geldim neden çapraz bağlantı yapmıyorsunuz dedim bu da çapraz abi dediler:::))) Petek boylarını henüz ölçmedim en kısa zamanda ölçüp yazacağım...Kafamda henüz ne yapmam gerektiği konusunda fikirler netleşmedi...Bu şartlarda sanırım 30 KWlik bir kombi düşünmem gerekecek bunun haricinde nerlere termostatik vana vb. kullanmam gerekir. Ve bundan sonrası için verim alabilmek ve üzülmemek için nelere dikkat etmeliyim mutlaka...Kombi için kafamda ECA, Bosh, Ariston, Baymak var aslında Buderus ve Vaillant da çok istiyorum ama fiyatları çok uçuk kaçık. Bana bu markaların veya sizin önereceğiniz diğer markaların hangi modellerini özellikle önerirsiniz ben o modellere göre araştırma yapıp son kararı vermek istiyorum şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

Not Resim eklemeye çalıştım ama nedense bir türlü sayfaya eklenmedi...

• 
Sayfa: önceki 14201421142214231424
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.