Şimdi Ara

Doblo K Belgesi ve SRC Sorunsalı - Station Wagon'a geçiş..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

babama bu yılbaşı 2012 doblo classic safeline araç aldık. fakat K belgesi ayrı istiyorlar src belgesi ayrı istiyorlar.araç daha 300km de yatıyor kullanmak istemiyor.sürekli durduruyorlar ve köprüden geçilmiyor diye.otomobil ve stationwagon almak istiyor artık ve benim baskımla otomatik vites olması üzerinde karar kıldık..siz şimdi diyeceksiniz bunları bilerek neden aldınız diye..fiyat o zaman cazip geldi ve kampanyadan biraz daha hesaplı satın aldık.

aracı satıp otomatik vites dizel baş ağrıtmayacak sw bi araç düşünüyoruz.fiyat maksimum 40.000 tl olacak..ve sıfırdan farksız bi ikinci el olmasını istioyoruz. şöyle bir baktık en mantıklı gelen clio sport tourer yada megane sport tourer gibi duruyor.hesaplı bulsa sıfır da alabilir ama ağız bi kere doblo dan yandı..artık sw aracı üfleyerek alacak :) önerileriniz ne olabilir.

yada K belgesi ve src için sıkıntı yaşayan arkadaşlardan görüş alabilir miyiz ?

iyi günler iyi forumlar herkese.

• iş için kullanıyorsanız k belgesi ve src şart

ama hususi kullanıyorsanız hiç bir polis size k belgesi ve src belgesi soramaz.

benimde fiorinom var şu ana kadar hiç bir polis bana ne k belgesi nede src belgesi sormadı.

kopru de ise evet 1. kopruden geçemiyor.
  • Ruhsatta ticari yazıyorsa K belgesi ve src vb belgeler dediğiniz gibi şart, ruhsatta hususi yazıyorsa şart değil... Polis şimdiye kadar sormadı bir şey olmaz demek bundan sonra olmayacak anlamına gelmiyor... Ankarada da Kızılay meydanına sokmuyorlar ticari araçları...
  • @CrazySoul
    Dükkan komşumuzun abisi Ulaştırma Bakanlığına bağlı kantarda çalışıyor Sivas'ta. Doblo & Kangoo vb. araçlar için K belgesi veya SRC hakkında çok soru sordum ve bilgi edindim. Bu tip araçların ruhsatında kamyonet ve ticari ibaresi geçiyorsa K belgesi şarttır. Hususi Kamyonet geçiyorsa kantarlarda istedikleri takdirde durdurma hakkına sahiptir basıp geçerseniz ceza arkanızdan gelir ama durdurduklarında aracınız da ticari amaçlı malzeme(1-2 koli farketmez) taşımıyor iseniz size ceza yazamazlar ve ayrıca bu araçlara şuan için SRC gerekmediğini daha büyük araçlar için gerekli olduğunu söyledi. Benimde geçmişte Kangoo aracım vardı ve bu tür sebeplerden dolayı sattım ve ruhsatında otomobil yazmayan bir aracı kesinlikle almam bundan sonra ders oldu ve birçok vatandaşta şuan akıllandı satarken herkes otomobil mi diye soruyor. Station wagon araçları ben şahsen daha çok kullanışlı buluyorum sedan modellere göre ama Türkiye piyasasında ne yazık ki bu araçların sedan kadar çok alıcısı bulunmuyor ama ikinci eli o kadar önemli değil istediğimiz genişliği bu araçta buluyoruz ve kısa sürede satmayı da düşünmüyorsanız bence çok doğru bir tercih olur. Yalnız bir marka ve modele bağımlı kalmayın bu tür araçların piyasada bir çok markanın station wagon araçları mevcut incelersiniz hesabınıza uygun veya hoşunuza gider alırsınız.

• valla arabada bişey taşıyabilmek adına zaten bu tarz bi araba seçmiştik ama k belgesi baya bi dert oldu başımıza.sağolsun aracı satan hanımefendi de size soran olmaz bişey olmaz diye savuşturdu bizi..bugün renault bayiinden fiyat aldım 1.5dci edc megane sport tourer 110 bg privilage modeli 63bin tl diyor.. bende @diewilden in dediği gibi ya Kia Cee'd SportyWagon , Hyundai i30cw ama fiyatlar birbirine çok yakın..bide dizelden vazgeçip benzinli modele geçmeyi düşünüyoruz.çünkü yılda 50 60bin kmyi deviremeyince dizel gereksiz oluyor..
    şuan araştırdığım modeller otomatik olmak kaydıyla

sıfır olarak
    Astra Cosmo StationWagon
    Hyundai i30CW
    Kia Cee'd SportyWagon

ikinci elde
    Toyota Verso
    Volkswagen Passat Variant
    Peugeot 308 gibi

benzinli seçeneğinde otomatik vites olmadığından megane ve clio s.tourerları eledik..
    Megane S.Tourer ( clio s.tourer ların otomatik vitesleri sonbaharda çıkacakmış bilginize.)

araştırıyorum yavaştan yavaştan..bizim dobloya da 25 26 anca veriyorlar

K belgesi olayına gelince evet k belgesi isteniyormuş fakat src yeni yönetmelikle birlikte sorulmaya başlanmış. (nisan ayı başındaki değişikliklerden sonra.)

düzeltme 308 gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrazySoul -- 6 Mayıs 2013; 20:13:10 >

• iş amaçlı mı yoksa hususi mi bunun cevabını göremedim ben.

Arkadaşların da dediği gibi ruhsatta Hususi değil Ticari yazıyorsa K ve SRC olmak zorunda

Yok eğer Hususi ise ufak tefek yükler haricinde yük yoksa kimse K ve SRC soramaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhanc64

iş amaçlı mı yoksa hususi mi bunun cevabını göremedim ben.

Arkadaşların da dediği gibi ruhsatta Hususi değil Ticari yazıyorsa K ve SRC olmak zorunda

Yok eğer Hususi ise ufak tefek yükler haricinde yük yoksa kimse K ve SRC soramaz.

Bizde 2007 kamyonet ruhsatlı doblo var. K belgesi onun içinde mi mecburi yoksa sadece sıfır araçlar için mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: talsuv61

quote:

Bizde 2007 kamyonet ruhsatlı doblo var. K belgesi onun içinde mi mecburi yoksa sadece sıfır araçlar için mi ?

Ruhsatta yanılmıyorsam kullanım şekli gibi bir ibare olması lazım.

Ticari ya da Hususi yazılıyor buraya. Eğer burada Ticari yazıyorsa K ve SRC belgesi zorunlu. Aracın sıfır olup olmaması birşey değiştirmiyor. Yeni yasa böyle.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: talsuv61

quote:

Ruhsatta yanılmıyorsam kullanım şekli gibi bir ibare olması lazım.

Ticari ya da Hususi yazılıyor buraya. Eğer burada Ticari yazıyorsa K ve SRC belgesi zorunlu. Aracın sıfır olup olmaması birşey değiştirmiyor. Yeni yasa böyle.

Ticari yazması lazım da bu saçmalık 2007 model arabaya, yeni yasanın uygulanması... K ve Src belgeleri nerden hangi şartlarla alınıyor ve maliyeti nedir bunun için vergi mi ödiycez bi de.
    Teşekkürler cevabın için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talsuv61 -- 7 Mayıs 2013; 12:29:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• k belgesi tso.dan alınıyor. ben 3 yıl önce ford transit için 500 liraya aldım. aynı tonaj sınırları içerisindeyse şu anda bu belgeyi almak 1.500 liradır.

misalen ist.dan köyüne gideceksin, arkaya 2-3 kasa atamazsın. yurdumun en büyük saçmalıklarından biridir bu!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tandem_78 -- 7 Mayıs 2013; 14:38:35 >
  • 40 bin tl'ye sıfır kilometre c segment station wagon araçbulabileceğinizi sanmıyorum.

İlla sıfır kilometre ve otomatik vites olacak derseniz aklıma seat ibiza station wagon geliyor onların fiyatıda 36.000 tl

ikici el ve otomatik vites isterseniz skoda yeti öneririm

yeterki sıfır olsun otomatik keyfinden feragat ederim derseniz dacia lodgy. hemde dizel.
  • @oguzhanc64 araç genelde hususi olarak kullanılacak.ticari faaliyetlerde de bazı zamanlar bulunabilecek.1 takım çantası koymak bile ticari faaliyet sayılıyor maalesef..o yüzden çok kararsızız.madem aldık bu arabayı o zaman belgesinide alalım kullanalım sıfır km doblo satsan zaten istediğin parayı vermezler.. doblo ile en azından 1 2 sene idare edelim diyoruz.neden aldık neden satıyoruza döndük bu seferde.kafam çok karışık..alırken bu kadar dikkat etmedik maalesef..akılsız başın cezası olacak bu k belgesi maalesef..

bakalım kısmet..

@Donald Draper abi ikinci el az kullanılmış yıpranmamış bişeylerde olabilir.ama skoda yeti tip olarak çok ofsayt..seata da baktım biraz mantıklı geldi..ama k belgesi almak da mantıklı gibi en azından şuanki aracımız sıfır biraz kullanalım diyoruz.böyle satmak hiç içime sinmiyor..ufak ufak yine inceliyorum sahibindencomu bakalım kısmet..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.