Şimdi Ara

Dizi-Survivor vs. Beyinsizleştiriyor (Ss'li) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
26
Favori
3.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Castìel

Eğer iş süredeyse bence sırf tv değil okadar uzun süre kitap okumak müzik dinlemek ens. çalmak vs aynı etkiyi yapabilir

Mozart
    IQ Score 165

Stephen Hawking
    IQ Score 160

Yani müzik azaltmıyor kesinlikle diyebiliriz.

http://www.kids-iq-tests.com/famous2.html

KİTAP hiç tabi ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Theologist

quote:

Orijinalden alıntı: ctt butcher

Ben buna kizmiyorum.
    Dizide, filmde entelektuel iceriklerdir. Dusunmeye sevk ederler. O kadar vaktini gecirenler elbetteki aptal ama bu dizilerin veya filmlerin dusunmeye tesvik etmiyor deme curetini sana vermez. Her kisinin diziden-filmden anladigi farkli. Bu algi meselesi. David Lynch bilinc ve meditasyon hakkindayaptigi konusmada bundan bahsetmisti.

Sen diretiyosun ama beyin aktivitelerini yavaslattigi konusunda. Su icmeyelim o zaman, florur var. Epifiz bezimiz kirec icinde. Dislerimizi fircalamayalim vs.

Batı toplumunda bile son yüz yılda ortalama IQ seviyesi 14.1 oranında düşmüş. Ve araştırmalar gösteriyor ki sebebi dijitalleşme!

Yani fazla pasifleşme, beyni daha az etkin kullanma.

Bir şey izlerken beyniniz kopyalama yapar!

Analiz-sentez oranı çok azalır! Kulak ve Göz sahneleri anlayana kadar düşünmeye FIRSAT kalmaz.

Makaleleri okuyunca bu sonucu çıkardım doğal olarak.

A new study from researchers in Europe claims that the average IQ in Western nations dropped by a staggering 14.1 points over the past century.

http://news.yahoo.com/blogs/sideshow/researchers-western-iqs-dropped-14-points-over-last-180634194.html

Burada da bir haber var bununla ilgili.

Her yonetmenin sinematografisi farkli, her yonetmenin teknikleri farkli. Hollywood filmlerinde mi bahsediyoruz burada? Cunku cok azi dogru duzgun.
    En basidinden Kubrick'in monolitinin varolusa dair fikir sunmasi.
    Carnivale de gecen tarot kartlari, sanat esetleri vs.
    Lost daki nedensellik. Ve dualizm gondermesi.
    True Detective'deki nihilizmin asilmasi.
    Matrix'teki hologram evren degerlendirilmesi ve Simulakr ve Simulasyon yorumu.
    Revolver'da ego dersi.

Dikkatli izleyici bunlari gorecektir. Dikkatsiz olan ise guzelmis diyip gececektir. En azindan bir sey hissedebilen dikkatsiz degildir bu arada.

Bilincaltimiz tum o goruntuyu, metni kaydeder. Aralarinda bag kurmak bize kalmis.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Ben buna kizmiyorum.
    Dizide, filmde entelektuel iceriklerdir. Dusunmeye sevk ederler. O kadar vaktini gecirenler elbetteki aptal ama bu dizilerin veya filmlerin dusunmeye tesvik etmiyor deme curetini sana vermez. Her kisinin diziden-filmden anladigi farkli. Bu algi meselesi. David Lynch bilinc ve meditasyon hakkindayaptigi konusmada bundan bahsetmisti.

Sen diretiyosun ama beyin aktivitelerini yavaslattigi konusunda. Su icmeyelim o zaman, florur var. Epifiz bezimiz kirec icinde. Dislerimizi fircalamayalim vs.

Batı toplumunda bile son yüz yılda ortalama IQ seviyesi 14.1 oranında düşmüş. Ve araştırmalar gösteriyor ki sebebi dijitalleşme!

Yani fazla pasifleşme, beyni daha az etkin kullanma.

Bir şey izlerken beyniniz kopyalama yapar!

Analiz-sentez oranı çok azalır! Kulak ve Göz sahneleri anlayana kadar düşünmeye FIRSAT kalmaz.

Makaleleri okuyunca bu sonucu çıkardım doğal olarak.

A new study from researchers in Europe claims that the average IQ in Western nations dropped by a staggering 14.1 points over the past century.

http://news.yahoo.com/blogs/sideshow/researchers-western-iqs-dropped-14-points-over-last-180634194.html

Burada da bir haber var bununla ilgili.

Her yonetmenin sinematografisi farkli, her yonetmenin teknikleri farkli. Hollywood filmlerinde mi bahsediyoruz burada? Cunku cok azi dogru duzgun.
    En basidinden Kubrick'in monolitinin varolusa dair fikir sunmasi.
    Carnivale de gecen tarot kartlari, sanat esetleri vs.
    Lost daki nedensellik. Ve dualizm gondermesi.
    True Detective'deki nihilizmin asilmasi.
    Matrix'teki hologram evren degerlendirilmesi ve Simulakr ve Simulasyon yorumu.
    Revolver'da ego dersi.

Dikkatli izleyici bunlari gorecektir. Dikkatsiz olan ise guzelmis diyip gececektir. En azindan bir sey hissedebilen dikkatsiz degildir bu arada.

Bilincaltimiz tum o goruntuyu, metni kaydeder. Aralarinda bag kurmak bize kalmis.

Revolver çok sağlam filmdir birden aklıma geldide

• quote:

quote:

Eğer iş süredeyse bence sırf tv değil okadar uzun süre kitap okumak müzik dinlemek ens. çalmak vs aynı etkiyi yapabilir

Mozart
    IQ Score 165

Stephen Hawking
    IQ Score 160

KİTAP hiç tabi ki.

William Sidis'i listeye koymalari aslinda bir seyi ele veriyor; zekanin tek basina yeterli olmadigini. Hayati boyunca tek bir basaramamistir Sidis.

• quote:

William Sidis'i listeye koymalari aslinda bir seyi ele veriyor; zekanin tek basina yeterli olmadigini. Hayati boyunca tek bir basaramamistir Sidis.

Orada Mozart ve Hawking'i vermemin sebebi müziğin zekayı azaltmadığı. Aslında bizim siyasileri Iq testine almak gerek bence. Senin kültür ve birikimin özellikle ortalaman eminim onlardan fazla.
  • quote:

quote:

Mozart
    IQ Score 165

Stephen Hawking
    IQ Score 160

KİTAP hiç tabi ki.

Neye göre ölçmüşler bunu? 3000 yıl önceki adamların seviyesini nereden bilecekler?

• quote:

quote:

Orada Mozart ve Hawking'i vermemin sebebi müziğin zekayı azaltmadığı. Aslında bizim siyasileri Iq testine almak gerek bence. Senin kültür ve birikimin özellikle ortalaman eminim onlardan fazla.

Adam kayirmadan alsalar 100un uzerine cikan olmaz. Hepsini, herbirini.

• türk dizilerini filmlerini izliyorlardır.
  • quote:

quote:

Mozart
    IQ Score 165

Stephen Hawking
    IQ Score 160

KİTAP hiç tabi ki.

Robotlaştıran demişdin yukarıda peki günde 10saat müzik kitapda robotlaşma olmuyormu sürekli aynı yönde şekilde çalışıyor beyin.Film yada dizi savunduğumdan filan değil hiç birşeyin okadar uzun süre yapılmasından yana değilim

• Şimdi ben Zindan Adasını 2 kere izledim ancak film hakkında sürekli düşünüp teoriler kurdum.Böylelikle olayı nötrlemiş mi oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Republic Clone Commando -- 14 Mart 2014; 21:22:11 >
  • yavaşlasın ne farkeder lazım olursa hızlandırırız beyin bedava.
  • quote:

Orijinalden alıntı: claderan

Sonuç ne yani ben kitapta okuyorum dizide izliyorum oyunda oynuyorum sporda arkadaşlarımlada dolaşıyorum

24 yapma zaten
  • quote:

quote:

quote:

Mozart
    IQ Score 165

Stephen Hawking
    IQ Score 160

KİTAP hiç tabi ki.

Robotlaştıran demişdin yukarıda peki günde 10saat müzik kitapda robotlaşma olmuyormu sürekli aynı yönde şekilde çalışıyor beyin.Film yada dizi savunduğumdan filan değil hiç birşeyin okadar uzun süre yapılmasından yana değilim

Bach notalari matematiksel bir duzene gore dizerdi. Hipnoz etkisi yaratmasi bundandir. Muzigi de ilk neden olafak goren Kurelerin Muzigi dusuncesi var birde.
    Muzik, sadece muzik degil boylelikle. Ama ne dinledigine de bagli ve ne anladigina.

• quote:

Müzik ve Kitap beyni robotlaştırmıyor ki? Çalıştırıyor aksine. Tabi dinleme olarak bahsetmiyorum müziği, enstürman ile çalma, ortaya bir şey koyma, yaratıcılık vasfını geliştirme durumunu kast ediyorum.

Kısaca beyni aktif tutan olaylar geliştirir, pasifleştirenler yavaşlatır.

Okuma anında her harfi, her kelimeyi, her cümleyi beyin güçlü sentezler yaparak bir araya getirir, çalıştığı için gelişir.
  • söz konusu türk dizi ve filmleriyle zaten hiçbirini izlemiyorum
  • quote:

Hiç bir kaynakta bizim politikacıların IQ sonuçlarına rast gelmedim, durum vahim olduğundan yaymıyorlar galiba.

Oysa her Amerikan Başkanın Iq sonucu bellidir.

Bizdeki hiç bir politikacı yok, eski-yeni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Persentil

yavaşlasın ne farkeder lazım olursa hızlandırırız beyin bedava.

İŞTE beyin!

/>
  • quote:

quote:

Hiç bir kaynakta bizim politikacıların IQ sonuçlarına rast gelmedim, durum vahim olduğundan yaymıyorlar galiba.

Oysa her Amerikan Başkanın Iq sonucu bellidir.

Bizdeki hiç bir politikacı yok, eski-yeni.

Mesela bu konuda House of Cards ve The Newsroom gibi diziler var.
    Amerikan politikasini cok iyi ele aliyorlar. Ama bizim dizilerimizde siyasete dair bir sey bile konusulmuyor. Korkulan varlik oluyor siyasetcilar, bagimsizliklari cabasi. Durum bu olunca adamin kendini gelistirmesine gerek yok ki. Fikir uretmesine vs. Koltugunda oturup, kavga etmesi yetiyor. Sonra bi dizi vaat. Salak hepsi.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: S. Hawking

Fringe'den haberin yok sanırım.

Bilim-Kurgu dizileri vs. size sadece hayal etmeniz gerekenleri empoze eder.

Yani filmlerde beyniniz yaratıcı olmuyor, yaratılmış şeyleri tekrar ediyorsunuz beyninizde.

Doğal olarak BEYİN üretim yapmıyor, olması gerekenden daha az çalışıyor.

http://www.endalldisease.com/studies-show-television-decreases-iq-creativity-academic-achievement-and-damages-the-brain/

Akademik çalışmalar var, ispatlanmış yani.

quote:

Orijinalden alıntı: mech.engr

quote:

Orijinalden alıntı: Zig Zag

Sherlock izliyorum 1 bölümde bile normal bi insanın yaklaşık 6 günde düşündüğü şeyleri izliyorum.

Bunu da mı izlemeyeğğkk

Sherlock un kitaplarini okuyabilirsin diziden daha cok dusunduruyor insani

Bu 2 yorumda birbirine benziyor ve imzamı atıyorum.
    Kesinlikle.

Kitap okursanız, hayalgücünüzün oluşturduğu bütçede, seviyede olayları görürsünüz.
    Film izlerseniz, film için ayrılan bütçede, oluşan olayları; senarist yönetmen set ekibi vb. 'nin oluşturdukları çalışmayı görürsünüz.

Mesela, ben Chuck dizisi pek olmaz fakat; Prison Break dizisini roman olarak okumayı çok isterdim.Daha sonra diziyi, daha sonrada oyunu.Dizide ki hevesimi, oyunla çıkarıyorum.Oyunlarda sanki gerçekmiş gibi, mesela battlefield 3-4 te sanki suriyede savaşıyormuş gibi canlandırıyorum.Oyunlarda eğlenceli.

Selametle

• düşünmenin kapılarını açan kuantum mekaniği ve gök bilimi belgeselleri de buna dahil mi
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.