Şimdi Ara

Dizel araba ile Benzinli Araba arasındaki fark

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı arkadaşlar hesap yapmakta zorlanıyor size yaptığım hesabı paylaşayım.

100 km de 2 litre fazla yaksa benzinli araba. Örneğin dizel araba 5 litre yakıyor, benzinli araba 7 litre yakıyor.

100km de 2 litre

1.000km de 20 litre

10.000 km de 200 litre

100.000 kmde 2000 litre fazla yakar benzinli araba. Benzinin litresi 40 TL desen ortalama

2.000x40 TL= 80.000 TL yapıyor. Benzinli arabayla dizel arasındaki farkı böyle hesaplayın sizin için çok çok basit matematik yaptım.

3 litre fazla yaksa 120.000 TL yapar arkadaşlar. Çok basit matematik. Dizel her türlü daha mantıklı devam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vict0ry -- 17 Eylül 2023; 18:6:21 >

• Hiç bir dizelin 5 yaktığı yerde benzinli 7 yakmaz, bu yalanı geçin önce.

Civic-Corolla dediğiniz araçlar LPG'de 12-13 litre yakıyor. Çok az yaktığı için mi LPG taktırıyorsunuz?

11 yıllık kısmen verimsiz diyebileceğimiz 3 litre W218 CLS350 bile 0.90 ve 1.3 Clio'dan kat kat az yakarken, boşa çırpınmayın.

• Aslında bu hesaplar böyle standart hâle getirilemez. Dizel ile benzinli arasındaki fark bazen 0'a yakın bazen 5-7 litre arasında değişiyor.

Eğer ben 100 beygirlik bir benzinli araba alıp 50 beygir gibi kullanırsam neredeyse dizel seviyesini yakalayabilirim (uzun yolda)

Eğer ben 100 beygirlik bir benzinli araba alıp 100 beygir gibi kullanırsam o zaman fark tahminen 2 katına kadar çıkar.

33 bin km benzinli 87 bin km'dir de dizel araba kullandım/kullanıyorum.

Benzinli arabayı az sıkıştırınca depo ibresi öyle bir iniyor ki.. Dizel arabayı ne kadar sıkıştırırsam sıkıştırayım (uzun soluklu rampaları gazlayarak çıkmak, dur kalk trafik, otobanda yüksek hızda (140-150 gibi) seyehat, vs) hiç bir zaman ''seyahat sonunda'' 7 ile başlayan bir rakam görmedim tüketimde. Anlık 12-13 bile olsa (Pozantı, Elmadağ, Antalya-Burdur yokuşları gibi) seyahat sonunda 5-5.5 gibi bir rakam oluyor. Çok çok nadir 6-6.1 gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conqueror26 -- 17 Eylül 2023; 18:17:31 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu ikisi arasında ki temel fark ısıl verimdir.

Sözelce anlatayım; aynı model, aynı motor hacminde 4 silindirli :

Benzinli araç, 1 litre benzinle 10 km yol giderken, Dizel araç 1 litre motorinle 25 km yol gider.

Daha detaylı bilgi için ısıl çevrimler araştırılabilir.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • zotacing kullanıcısına yanıt
    Dizel içten yanmalının nirvanasıdır.

Tam da işin zirvesindeysi üreticiler, en verimli dizel üniteler piyasadayken koca endüstri dizelden vazgeçti.

• Dizel araba ile Benzinli Araba arasındaki fark

Hız sınırında kullanırım. İster yokuş olsun, ister düz, ister 140 lik otoban. Şehiriçi/dışı karışık bu şekilde.

Klimada görüleceği üzere 24 derece civarlarında hep açıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARES007 -- 17 Eylül 2023; 18:31:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Şehir içi fark daha da az.

https://forum.donanimhaber.com/dizel-benzin-uzun-yol-tecrubelerim--142503866

• commandx C kullanıcısına yanıt
    Konuya girer girmez tetris ekranı görünce daha okumadan bi arabanın uzakdoğu menşeiili olduğunu anladım.

Ayrıca 1.6 multijet italyan karakteristiği gereği yüksek ısıyı sever, bu sebeple ısınana kadar biraz fazla yakar fakat buna rağmen bile yine 1.6 multijet çağ dışı atmosferik tüplü uzakdoğuludan daha az yakıt harcayarak tutumluluğunu göstermiş.

• Ben de okuyana alternatif olması açısından elektrikliyi de ekleyerek sizin matematiğinizden devam edeyim.

100.000 km üzerinden hesap etmişsin, oradan devam edeyim.

Dizel 100.000 km'de 5000 litre tüketiyor. 40*5000= 200 bin tl

Benzin aynı km'de 7000 litre tüketiyor ve 39*7000= 273 bin tl

Elektrikli aynı km'de 15 bin kw harcıyor 2*15000= 30 bin tl.

• al sana ömür boyu bedava şarjı olan elektrikli. tesla charger bulursan

Dizel araba ile Benzinli Araba arasındaki farkMehmet Berberoğluyoutube
    Herkese Merhaba, Bugün 10 senelik bir Tesla harikasını inceliyoruz, Tam 180.000 km'de ve en şaşırtıcı özelliği ise bu arabaya ÖMÜR BOYU şarj bedava! Siz olsaydınız alır mıydınız, yorumlara bekliyorum.. Ayhan Tarakcı Youtube: https://www.youtube.com/@UCOgCIGPoRY3q644bN1uOg4g Abone olup videoyu beğenerek bize destek verebilirsiniz.. Bizi İnstagramdan Takip Etmek İçin: https://www.instagram.com/mehmetberberoglu__ 📍TÜM VS'LER OYNATMA LİSTESİ: https://bit.ly/2GfBwSM 📍TÜM TEST ETTİĞİMİZ ARAÇLAR: https://bit.ly/36vPSJp 📍TÜM İNCELEMELER VE SÜRÜŞLER: https://bit.ly/2Gp2VRZ İletişim: mehmet.berberoglu@temtalent.com
    https://www.youtube.com/watch?v=4bvigVPjGrw
  • derfgt D kullanıcısına yanıt

50bin tl de bakım farkı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandx -- 18 Eylül 2023; 7:9:55 >

ankara şehiriçi verileri,

corolla 1.33 LPG 7-8 lt. (şuan ortalama 7.4, günlük 20km yapıyor.)

subaru forester 2.0 BENZİN 10-12lt (ayda 1-2 kez yol yapıyor ortalama 10-12 arası geziyor. uzun yolda kasarsan 7lt)

megane 4 1.5 DİZEL 5-6lt (haftada 3-4 gün kullanılıyor ortalama şuan ort. 5.4)

ben 12-13 lt leri hiç görmedim. subaru gibi araçlarda görürsün corolla civic gibi araçlarda zor sürekli dip gaz gezersen belki anca.

+ şunu eklemek istiyorum

dizel benzinli arasında kalmış ve dizeeller önermiş ve almıştık uzun bir süre...

araç uzun yolda özellikle son zamanlarda (ki sakin ataleti iyi ayarlayarak kullanırız genelde)

ortalama 3.2-3.6LT arası tüketiyor... benzinli 5.5-6.5LT'lerle gidiliyor...

bunu benzinlide yakalayamıyorum... ha bakımı parçası... sonra başa açacağı işleri iyi kontrol etmek gerekiyor...

genel kullanıcı deyimine bakacak olursanız dizel araçları hor kullanan bir milletiz... yoksa Dizel tü kaka demesek iyi olur...

bugün uzun yolda 40Lira litre 1.44 lira yakan bir araçtan bahsediyoruz.... var böyle bir anlık matematik ...

ancak makul bir matematik değil gördüğüm kadarı ile...kullanmayı bilmeyen kullanıcı turbo partikül derken 100bin'lik olabiliyor...

herkesin kullanım şekline göre değişiyor...

• Aynı güzergahta 1.0 atmosferik Ibiza ve 1.3 mj Egea kullandım. Egea 3.5 yakıyorsa Ibiza 4.5 yakıyor. Egeanın 5.5 civarında yaktığı yerde (Otoban) Ibiza 6 yakıyor.

Dizel araç kışın ısınmıyor, donarak seyahat ediyorsunuz. Benzinlide ise kullandığım araçla da alakalı olarak tork yok. Benzinli çok daha sessiz. Özetlemek gerekirse benim kullanım senaryomda benzinli daha avantajlı. Egeada sürekli DPF tıkanıyordu.

• benzin fiyatı ile mazot fiyatı aynı mı?

LPG varken ne benzin ne dizel uğrasmam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.