Şimdi Ara

Disk boot failure, insert system disk and press enter Hatası Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar Bugün format atmak istediğimde böle bir hat aile karşılaştım nasıl bir çözüm yolu izlemeliyiz.
    Vistayı biçimlendir yaparak sildim xp kurucaktım bu sorunla karşılaşıyorumhep
    Biosta harddiskide dwd yide görüyor 1. seçimde cd 2.seçimde harddisk seçili hatta biosu default yaptım gene aynı sorunla karşılaştım .
    Biosta cmos setup ta gözüken ayarlar şu şekilde
    İDE CHANNEL 0 MASTER - HARD DİSK SEÇİLİ
    İDE CHANNEL 0 SLAVE - NONE YAZIYOR.
    İDE CHANNEL 1 MASTER - DWD SEÇİLİ
    İDE CHANNEL 1 SLAVE NONE YAZIYOR.

kasanın içini açtım
    anakartta 4 adet sata girişi var
    SATAII0(İDE CHANNEL 0 MASTER) - HARDDİSK BUNDA
    SATAII1(İDE CHANNEL 1 MASTER) - DWD BUNDA
    SATAII2 (İDE CHANNEL 0 SLAVE)
    SATAII3 (İDE CHANNEL 1 SLAVE )

ANAKARTIN ÜZERİNDE İDE JACK GİRİŞİ BOŞ ORADAN HİÇ BİR KABLO GİTMİYOR SADECE 4 SATANIN 2 SİNDEN GİDİYOR.

dwd de jump girişleri falan yok sadece sata girişi ve f panel atk ten gelen 1 giriş var.

harddiskte ise aynı şekilde sadece sata girişi ve f panel atk ten gelen 1 giriş var ve jump ayarı en başta soldan 1. de üzerinde master slave falan yazmıyor kesinlikle eminim.

Kasada hiç bir oynama yapmadım yapmadığım halde bu uyarıyı vermesi normalmi
    Hard disk arıza yapmışmıdır fakat format atmaya çalışırken başıma gelen bi durum bu vede biosta harddiski görebiliyorum fakat windows xp takınca kur dosyaları kopyalıyor, aygıt bulunamadı ek bir aygıt seçin vs. uyarısı çıkıyor.

• Bios post ekranları tam aklımda değil fakat Bios IDE ve Sata ayarları olmalı . Sata driverlarını xp de görmediği için o ayarı bir yerden buldum IDE Seçmelisin sonrasında ise formatına başlayabilirsin. AHCI Yada IDE bilmem ne diye başlıyor genellikle. Pek yardımcı olamadım biliyorum fakat biosu kurcala bulursun.
  • power x yardımcı olmaya çalıştığın için tşk ederim fakat anakarttan ide çıkışı yok direk 4 adet satadan çıkışı vermişler biosta sata yerini disable yaptığımda bucmos setupta gözükenlerde hepsi none oluyor ne yapmam lazım acaba harddiski çıkartıp başka bir makineyemi takıp denesem ne yapsam?
    Başka yardımcı olabilecek varmı bu konuda ?
    Bilgisayar 2 sene önce crea markalı alınmış bir bilgisayar anakart modeli gerekirse diye yazıyorum GA945GCM-S2L dir.
  •  Disk boot failure, insert system disk and press enter Hatası Yardım

Bu değil mi anakart ?
  • Bu anakart'da IDE,AHCI ayarı yok.

1) Harddisk'e elektrik geliyor mu konrol ettiniz mi?
    2) Sata kablolarını değiştirmeyi denediniz mi?
    3) Sata gömülü XP'ye de gerek yok normal şartlarda HDD'yi bağlayıp sistemi kurmabilmeniz lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YasinAltunoglu -- 1 Mart 2010; 15:55:20 >
  • evet anakart resimde görülen.
    Harddiski söküp gittim başka makinaya bağladım ve orada işletim sistemi kurabildim içine fakat geri getirip aynı söktüğüm gibi
    taktığımda bu hani f8 e basınca gelen menü varya güvenli modda çalıştır en son ayarlarıyla çalıştır vs.vs o menü geliyor tıklıyorum birine
    siyah ekranda bekliyor ilerlemiyor sanırım biosta bi kaç ayar yapmam gerek ne önerirsiniz?? ne yapayım
  • IDE Çıkışı yok dediğiniz yer disket çıkışımı? Powerın üstünde her neyse... Bios'dan bir kaç ayar yapmanız gerekli. Bios post ekranını aklımda olmadığı için ve biosunuzun içini bilmediğim için size neler yapmanız gerektiğini söyliyemiyorum fakat bios ayarını yapmanız gerekli. Biosu default ayarına alın en baştan yapın ayarı.
  • Geçenlerde birkaç gigabyte anakartta durduk yere sata üzerinden bağlı donanımları algılamama sorununa rastladım. Neyse ki biosu update ederek sorunu çözdüm. Size tavsiyem anakartın sayfasından güncel bios dosyasını bir flash belleğe atın daha sonra bu sisteme takıp bilgisayarınızı çalıştırın. Biosa girin. Bios ekranında F8 tuşu yardımı ile kolay update menüsüne ulaşın karşınıza gelen bios update menüsünde flash diskiniz içerisindeki güncel bios dosyasını gösterin. Bios güncelleme işleminden sonra yeniden bios menüsüne girerek load default settings seçeneği yardımı ile tüm ayarları sıfırlayın eğer disket sürücü kullanmıyorsanız. Disket sürücünü kapatın. Boot settings den de eğer windows kuracaksanız ilk seçeneğe optik sürücüyü getirin yeniden orjinalden kopya bir medya ile windows kurun. Anakarınız ile windows kurulumu için herhangi bir sata/raid sürücüsü yüklemenize gerek yok bağlayacağınız sata/ide disklere sorunsuz kurulum yapabilirsiniz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.