Şimdi Ara

Disk boot failure insert system disk and press enter Hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Dun gece anlık bir kaç elektrik kesilmesi oldu ve bilgisayarimda o anda açıktı ve resetlendi.O andan itibaren HDD yi gormemeye başladı ve "disk boot failure insert system disk and press enter" hatası verdi. Normalde de boyle sorunlarla karşılaşıyordum fakat Kablolari söküp taktiktan sonra düzeliyordu.

BIOS'ta HDD yi görmüyor. (başka HDD taktim onu görüyor)
    Bozulan Hdd'yi Ikinci HDD olarak ta taktim yine gormuyor.
    Tahminime göre HDD kartinda bi problem olabilir diye düşünüyorum.
    Fakat deneyebilecegim bi öneriniz var mı diye sormak istedim.
    Tavsiyeleriniz bekliyorum.

• Aynısı bende de olmustu.Bios pilini çıkarıp yeniden takmayı dene.
  • BIOS pili çıkartıp taktım sorun aynen devam ediyor
  • sorunlu hardiski başka bilgisayarda denediniz mi?
  • elimin altinda şu anda yedek bi pc yok ama onu da düşünmedim degil :) ama birazdan onu da bulup deneyecem getiriyorlar bi pc.başka akliniza gelen birşeyler var mi?
  • dan-ger konuyu inceledim fakat hemen hemen çoğunu yapmıştım. benim BIOS Hdd'yi görmüyor. Kablolarda bi sorun yok (ayni kablolarla şu an kullandigim HDD çalışıyor).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shuqi -- 3 Şubat 2010; 15:05:09 >
  • Sorunumu hala çözemedim.Başka pc de de denedim fakat ayni sorun.
    HDD'yi atmak dışında (içinde baya dosyam var) önerebileceginiz birşeyler var mi?
  • shuqi

Diskiniz ide mi sata mı?
    Lütfen marka model belirtin.
    Eğer disk ide ise jumper ayarlarını kontrol edin.

Sizden ricam, diski kasaya bağlayıp açma düğmesine bastığınızda diskin üstüne elinizi koyun.Hareket var mı diskte yani güç alıp dönmeye başlıyor mu başlamıyor mu onu kontrol edin.

Tamir nasıl olura gelirsek;
    hddlerde en dışta bir kart var,altındaki.O değişerek tamir edilebilir.
    O işe yaramazsa diskin içinde bir kart daha var o da değişerek tamir edilebilir.
    O da işe yaramazsa hdd için pek de yapılabilecek birşey olduğunu sanmıyorum ama tabi
    bu da kesin değil.

Eğer siz tüm jumper ayarlarından vs. herşeyden eminseniz dua edin kartı arızalı olsun,tamir edilir.
    Ama arıza kartta değilse işiniz zor.
    Geçmiş olsun

Şunları da ekleyeyim.
    Başka ide/sata kabloları ile deneyin.Anakarttaki başka slotlara takmayı deneyin.İde ise kabloda birtek onu takıp sistemi açmayı deneyin...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Diskim IDE
    WD 800 bb
    jumper ayarlarını kontrol ettim IDE kablolarinin slotlarini da değiştirdim IDE kablosunu da başka bi IDE kablosuyla değiştirdim.
    Diski pc'ye bagladiktan sonra elektrik gelmiyor yani disk'te bi hareketlilik söz konusu degil.
    konularda araştırdığıma göre Harddisk'in kartinda var bir problem ama yine de emin degilim ilk kez başıma geliyor.
    Yedekte ayni HDD den bi tane daha var onun da bi problemi var ama ona elektrik falan geliyor.Eger sorun kartta ise yedektekinin Kartini bozulan HDD ye taksam sorun düzelir mi? yoksa daha beter mi yapmış oluruz?Ve bunu benim değiştirmemde sakınca olur mu?
  • Bu olay durduk yerde olduysa HDD gitmiş demektir Kart gitmiş ama mekanik de olabilir bence bir bilgisayarcıya götür tam anlamıyorsan hiç kurcalama bileşen dünyasında en hassas parça hard disk
  • açıkçası hdd sorunları insanda can yakar nitelikte 1000 liralık gpum bozulsun hddm bozulmasın içindeki veriler manevi yöndende degerli olabiliyor...hdd nizde önemli bir veri mevcut mu mevcut degilse garantisi var mı oda yoksa tamir yapılabilecek durumdamı bir baktırabilirsiniz...
  • Eğer aynı harddiskten elinizde mevcut ise kartlarını değiştirin birde o şekilde deneyin bunda hiç bir sakınca yok bence ben çok yaptım bu şekilde...
  • karamsar olmak istemem ama o hdd ne yaparsan yap kim yaparsa yapsın artık onun içndeki verileri sağlıklı bir şekilde kurtarman imkansız gibi birşey at o diski o kadar para dökmene değmez.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.