Şimdi Ara

Diş teli taktıracaklar ve taktırmayı düşünenler bu konuya!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
2
Favori
4.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba DH üyeleri, dişleriniz mi yamuk, bu yüzden gülmekten mi çekiniyorsunuz, maddi anlamda tel taktıracak paranız mı yok hepsini bu konuda konuşacağız.

Merhaba arkadaşlar, öncelikle tellerim takılalı 5 ay oldu ve gayet mutluyum tellerle çokta yakıştı yani yakışmaz bana taktırmam diyip yamuk dişlerle dolaşmayın.

Arkadaşlar dişlerim çok olmasada haşat durumdaydı gülmekten çekiniyodum dişlerim kötü diye ve gülerken filan hep kafamı ya yere eğerdim yada elimle ağazımı kapatırdım.

Maddi imkanımız çok iyi değil 18 yaşıma girdim yaklaşık 3-4 yıl önce Devlete başvurduk diş teli için malum maddi durumumuz çok iyi değil. Neyse bir çok işlem yapıldı çürükler kanal tedavili dişler falan filan yapıldı herşey güzel ortodonti bölümüne çık ve randevu al dediler neyse çıktım aldım randevumu bu arada Ankara'da ikamet ediyorum. Neyse randevuyu aldım herşey güzel dediler ki 2 yıl içinde size dönüş yapacağız iyi güzel dedim herşey bitti geriye kalan beklemek. 1 yıl geçti dönen yok 2 yıl geçti dönen yok 3 yıl geçti aklıma takıldı dedim hani 2 yıl içinde arayacaklardı dedim bi arayıp sorayım neymiş ne olmuş. Aradım ve gelen cevap çok ilginç dedi ki Uzmanlarımız dişlerinizi inceledi ve başvurunuz kabul edilmedi o yüzden dönüş yapmadık denildi. Dedim nasıl olur bu kadar yıl bekledim ve kabul edilmedi ne dişlerimimi beğenmediniz tel takılmıyacak kadar iyi mi yoksa kötü mü dedim bilemiyorum kabul edilmedi isterseniz yeniden baş vurun dedi ee geldim 17 yaşına ne anladık bu işten. Dedim yok tamam teşekkürelr deyip kapattım telefonu. Malum devlet 18 yaşından sonra karşılamıyo ki karşılasa bile 3 yıl bidaha mı bekleyim ve kabul edilip edilmeyeceği bile kesin değilken. Neyse bi gün dedim yav ben neden bu devlet hastaneleriyle uğraşıyorum ki gideyim özelden bi öğreneyim neymiş napılcakmış fiyatlar falan filan. Gittim inceledi doktor bey, dedi yaklaşık 2 yıl takarsın, ücretide 4000 TL dedi 3500'TL'ye indirdik pazarlıkla. Neyse dedik ödeme nasıl olacak nakit de olur kredi kartıda taksitlendirmede yaparız nakit dedi. Dedik ozaman nakit taksitlendirme olsun dedik aylık 250 250 ödüyoruz işte şuan gayette memnunum ilk haline göre gayet güzel ve düzeldi sadece ön dişimin biri önde ona yer açıyoruz şuanda ve yer açma işlemide gayet iyi gidiyo dişlerin kaydığını gözle anlıyorsunuz ve bi seviniyosunuz lan düzeliyo dişlerim diye. Şuan altlar dümdüz inci gibide oldu yani üstlerde düzgün fakat ön diş yüzünden bozuk duruyor kaymış şekilde şuan onları düzeltiyor doktor. Lastik olayına gelirsek diyolar çin işkencesi gibi berbat vs. ben kullanıyorum gayette rahat alıştım lastik varmı yokmu bilmiyorum bile yani unutuyorum ağzımda tel ve lastik olduğunu okadar özdeşleştim tellerle lastikler sadece yemek yerken sıkıntı oluyo çıkartmanız takmanız lazım yemek yedikten sonra. Tellerin acıtması konusuna gelirsek ilk 1 hafta ağrınız olur bişey yiyemezsiniz sıvı ve yumuşak yiyecekler hariç, sonuçta ağazınızda yabancı bi cisim var ve dişlerinizi çekiyo yerlerinden oynatıyo acıması gayet normal alışana kadar katlanacaksınız. 1 hafta sonra yavaş yavaş yiyebiliyorsunuz sıkıntı olmuyor ilk kontrolde tellerinizi sıktığında yine aynı tip bi acı oluyor fakat bu daha kısa sürüyor ve artık alışıyorsunuz ve kontrollerden sonra sıkıntı yaşamıyorsunuz. Şuan 5 ay oldu ve gayette herşeyi yiyebiliyorum. Gazlı içeceklerden uzak turun tabikide ve çok sert şeyleride tüketmemeye özen gösterin dişler konusunda sıkıntı yok fakat telleri kırabilir ve tedavi süresini uzatırsınız başka bişey olmaz. Gazlı içeceklerde braketlerin içindeki lastikleri eritiyo ve tellerin sabit durmasını engelliyo garip bişey yani içmeyin önermem. Lastikleri düzenli kullanırsanız dedavi süreniz kısalır.

Kısacası İmkanınızın el verdiğince yani yaptırabiliyorsanız bi şekilde yaptırın imkanlar gayet iyi çok fazla kişiyi zorlayacağını sanmıyorum tabiki ülkenin maddi durumu belli ülkece çok zengin değiliz kolay değil ama böyle taksit imkanlarından yararlanabilirsniiz bi şekilde yaptırın yani ömür boyu yamuk dişlerle dolaşmaktansa bi müddet acısına ve paraya kıymak gerek her güzel şeyin bi bedeli vardır :)

Biraz uzun yazdım ve unuttuklarım mutlaka vardır eksikler varsa ekleyebilirsiniz ve sorularınız varsa sorabilirsiniz bildiğim kadarını yanıtlarım bilmediğimi bilen arkadaşlar yanıtlar bi şekilde buluruz çözümünü :)

NOT : 5 Ayda gözle görülür bir düzelme oldu eski haline göre şuanda gayette rahat gülebiliyorum ve gülmekten çekinmiyorum bu dişlerin özgüvenede katkısı oluyor tabiki özgüven bozukluğuda yaratabiliyor bozuk diş çekiniyorsunuz konuşmaktan içinize kapanıyosunuz tabiki herkesde olmayabilir bende vardı fakat bu 5 ayda düzeldiği kadarıyla bile özgüvenim yerine geldi konuşmaktan çekinmiyorum ve her fırsatta gülmeye çalışıyorum :) özgüven patlaması yaşıyorum bu aralar dişler tamamen düzeldikten sonra özgüvenin dahada artacağına eminim :)

• 0 cevap :D hepinizin mi dişleri mükemmel
  • Bende yeni taktırdım. İlk hafta çok kotu oluyor ya ama.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cok uzun yamıssın be okumadım.
    Ama zamanında taktırmak ıstedıgımde doktor takmamıstı.
    dıs telı takmak ıcın once dıslerınızın saglıklı olması gerekıyormus.sonra yamuksa duzeltılıyor.
  • Ben de 8 aydir takiyorum. Bayağı düzeldi. Nerdeyse her şeyi yiyebiliyorum, cips badem vs hariç.

• o ilk haftayı atlat alışırsın çok zorlama ilk başlarda dişleri bırak bi müddet yeme sert şeyler normal şeyler yeme sıvı gıda tüket gazlı içme dediğim gibi alışırsın sıkıntı olmaz :)

Zaten önce dişlerdeki sorunları tespit edip ona göre tedavi ediyolar sorunlu dişleri ondan sonra tel takılıyor bunun nedeni örneğin bir diş çürük diyelim ama tel takıldı bu tel takıldığı sırada o diş iyice çürüyüp diş kaybına yol açarsa hem tedavinde sıkıntı yaşanır hemde tedavi süren uzar :) bu yüzden tel varkende diş kaybını önlemek için dişlerinize çok iyi bakmanız gerek
  • ben cips filan yiyorum sıkıntı olmuyor pek fazla ama çok sertte yememek lazım :) Cipssizde olmuyor be dostum :) ama cidden gözle görülür düzelme oluyor çok kısa sürede farketebiliyosunuz dişlerinizin yerlerinin değiştiğini
  • Benimde 6 ay oldu takılalı.Artık parçam oldular,çıkartılınca üzülcem sanırım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abilerim 14 yasimdayim enson kaç yasinda yapilabiliyor ?

• Taktırmayı düşünüyorum doktor 3000 TL dedi ama mecbur taktıracağım

Çok lanet bir şey hem gözlük takıyorum hem de diş teli takıcam, yüzümde sivilce dolu
  • Diş beyazlama falan oluyor mu ?
  • Bende takıyorum çok iyi yer özel ama iyi ilgileniyorlar 2. Ayımdayım bu çarşamba alt çeneyede takacaklar

• 14 ay taktim suan arkada hala biseyler var takmayin taktirmayin cile bildigin arkadas

• şimdi öncelikle diş telinin yaşı yok ama ne kadar erken taktırırsan okadar iyi hem diş köklerin daha çabuk oynar ve düzelir hemde tedavin daha çabuk biter ileriki yaşlarda uğraşmazsın :)

diğerine gelince taktır gitsin kardeşim ne olabilir ki kim ne der tak yamuk dişle gezmekten iyidir 2 yıl dayanırsın geçer gider kurtulursun ama öbür türlü ömür boyu :)

Diş beyazlama olayı şöyle ben teller takılmadan önce dişlerimi bayağı bi boşladım üşengeçlikten fırçalamıyordum ve bağzı lekeler varmış bu lekeler fırçalamayla geçmezmiş. Yani dişler sararmıştı ama kendi rengi beyaz neyse teller takıldıktan sonra sarı diş olayını sordum dedi ki şimdi beyazlatırsak tellerle dişlerin sararması daha kolay çünkü çok rahat temizlendiği söylenemez telsiz dişe göre :) yani yine sararma olur dedi teller çıktıktan sorna temizleriz o lekeler vs gider dedi eğer gitmezsede teller çıktıktan sorna yaptırırım bi şekilde ya derin temizlik yaptırır lekelerin çıkmasına bakarım baktım daha sarı ki sarı olacağını düşünmüyorum son çare biraz daha paraya kıyıp beyazlatırım düzgün ve inci gibi diş oh mis :)

• Deorro4 kullanıcısına yanıt
    kardeş eziyet çok değil ya alışıyosun :) ama değer eziyete
  • çok pahalı
  • kardeş pahalı ama değer bence ömür boyu yamuk dişlerle gezmektense :) Tamam biraz daha ucuz olabilir fiyatı ama elden bişey gelmiyor.
  • İstanbul avrupa yakasında en azından muayene yaptırabileceğim devlet hastanesi, özel hastane ya da önerebileceğiniz özel muayenehanesi olan bir ortodontist var mı? Sadece muayene olup dişlerim ile ilgili nasıl bir yol izleneceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.
  • Benımde sadece on dısımın yanındakı bıraz yamuk yakından bellı oluyor ama 1 tane diş için takmak istemiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: 12680

İstanbul avrupa yakasında en azından muayene yaptırabileceğim devlet hastanesi, özel hastane ya da önerebileceğiniz özel muayenehanesi olan bir ortodontist var mı? Sadece muayene olup dişlerim ile ilgili nasıl bir yol izleneceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

istanbulda yaşamadığım için bişey diyemiycem bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim :) Fakat herhangi bir fakütlede diş bölümüne gidersen yardımcı olacak ve bilgilendireceklerdir :)

quote:

Orijinalden alıntı: BritneySpears<3

Benımde sadece on dısımın yanındakı bıraz yamuk yakından bellı oluyor ama 1 tane diş için takmak istemiyorum

Çok göze batmıyosa yani rahatsız olmuyorsan taktırmana gerek yok sonuçta çok fazla rahatsız etmiyorsa okadar parada değmez yani

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.