Şimdi Ara

Diş Kliniği İçin PC Topluyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, alışık olmadığım bir talep ile karşılaştım. Diş kliniği için pc toplamam gerekiyor.

X-Ray odası için PC alındı. X-Ray kurulumu yapanların tavsiyesi üzerine i5 11. nesil 11400F, nvidia 2GB DDR4 64 Bit 1030 ekran kartı, 16 GB 3200 Mhz Ram, 480 GB N2vme SSD.

Diş hekimlerinin çalışacağı odalarda bu X-Ray PC'den gelen (bulut üzerinden otomatik gönderece) görüntülenecek. Hem hasta hem hekim görüntüleri bakacak. Ancak X-Ray kurulumunu yapan arkadaşlar bu PC'lerin de i5 olsa yeter diyor. Olay da burada başlıyor. X-Ray'i çeken bilgisayar i5 iken sadece görüntüleyecek bilgisayar neden i5 olsun :) . Harici GPU neden ihtiyaç olsun? X-Ray programı çinli bir program ve doğru düzgün bilgi bulmak mümkün değil.

Madem ısrarla i5 istiyorlar benim de aklıma şu geldi: Bütçeyi de zorlamamak adına Ryzen'e yönelmek istiyorum. Dahili GPU'su daha güçlüdür diye düşünüyorum. Ryzen daha gürültülü çalışabilir belki ama ortam zaten sesli. (Bu yorumlarım saçma ise affola.)

Şöyle bir bilgisayar düşündüm (Vatan Bilgisayar stoklarına bağlı olarak)

Hekim Bilgisayarı: (X-Ray çekmeyecek, sadece uzaktan X-ray'leri görüntülecek, X-Raylere zoom yapacak falan)

AMD Ryzen 5 5600G

MSI A320M-A PRO MAX Amd A320 Soket AM4 DDR4 3200(OC) M.2 Anakart

GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 1.35V Tek Modül Ram

EVEREST BUMPY 4x120mm ARGB Fanlı TEMPERED CAMLI GAMING OYUNCU KASASI

Crucial 240GB BX500 Serisi 3D NAND Sata 3.0 SSD (Okuma 540MB / Yazma 500MB)

FRISBY FR-PS50F12B 500W 120mm FANLI GÜÇ KAYNAĞI

Sekreter Bilgisayarı: (Randevu programı için. Çok basit bir program.Yukarıdaki bilgisayardan kısabileceğim tek şey gördüm işlemci. )

AMD Ryzen 3 3200G

MSI A320M-A PRO Amd A320 Soket AM4 DDR4 3200(OC) Anakart

Crucial 8GB DDR4 3200MHz CL22 1.2V PC Ram

EVEREST X-MESH 3x120mm RAINBOW FANLI USB 3.0 Mini Tower GAMING KASA

Sandisk 240GB Plus SATA 3.0 SSD (Okuma 530MB / Yazma 440MB)

XIGMATEK X-POWER SERİSİ 350W GÜÇ KAYNAĞ

PC konfigürasyonlarında anlamsız saçma bir şeyler görüyor musunuz? Uyumsuzluk, bariz dar boğaz, gereksiz ekipman, ne gerek var buna tarzında şeyler vs.

Bir zamanlar Vatan alışverişi için cuma ve haftasonu beklerdik. Hala bekliyor muyuz? :)

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi voldemort1923 -- 18 Aralık 2022; 21:3:46 >

• Artık toplama hazır pcler var, yeni moda bu.
    Uğraşmamak için şundan 2 tane bakabilirsiniz, 3200G/2200G hazır sistem pek bulunmuyor. Link anasayfaya atarsa sistemin adı frekans tv APU.

https://inventus.com.tr/frekanstv

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kurulumu yapanların bu kadar bilgisi vardı da, kalkıp, neden ,intelin en verimsiz, fazla ısınan ve son nesiller içinde en az popülaritesi olan 11. nesil bi işlemcili ana makina kullandılar.

Neyse ,zaten kurulmuş.

Sekreter için, daha ucuza ve ziyadesiyle yeterli.

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=10260

Sizler içinde ,biraz daha ucuza,

• Üstad ben de bu intel takıntısını anlamıyorum zaten. 20 yıldır aynı muhabbetler, intel daha uyumludur, az ısınır falan filan.

Karşı takmış i5 de i5. Cihaz ve yazılımı Çin menşeili olunca ve doğru düzgün bilgi olmayınca, benim kontrolüm dışında X-ray bilgisayarı i5 olarak alındı.

Avrupalı menşeili X-ray cihazlarının yazılımlarında server ve client ayrımı var. Server bilgisayarlarında i5, 16 GB Ram vs. tavsiye edilmiş. Avrupalılar da i5 seviyor :( . Client versiyonlarında daha hafif özellikler yetiyor.

Bari hekim ve sekreter bilgisayarına i5 yüzünden para vermeyelim derdindeyim.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Inventus'u örnek olarak mı paylaştınız yoksa güvenilir alış veriş yapılabilen bir yer mi?

• İnventusu ,gözü kapalı alışveriş yapın.

Hekim makinalarında, 5600G bile çok fazla.

• Hocam X-ray kuran firma ile birebir görüştüm. i5 9. nesil olsun vs. dediler. Programın adını sanını öğrendim. Sidexis 4. Programın dökümantasyonunda 2 boyut 3 boyut ayrımı yapılmış, hatta videokart için benchmark puanı bile vermişler. Benim anladığım hocanın kullanacağı bilgisayar workstation olan görüntüleme bilgisayarı. Hocanın bilgisayarına da Sidexis kurulacağını teyit ettim. Ana çekim bilgisayarından hocanın bilgisayarına .jpeg vs gelmeyecek doğrudan Sidexisi açıp görüntülere bakacak. Çekimler 2 boyutlu olacak.

i5 9400'ün cpu benchmarkı neredeyse 5600G ile aynı (yanılıyor olabilirim.) Programın dökümantasyonu ise 3 boyut için bile 2.3 GHZ, dört çekirdek yeter, intel on board yeter demiş. 2 boyut içinse çift çekirdek bile yeter diyor.

Aşağıdaki specler için i5 9. nesil, ya da Ryzen 5600 G abartı olmuyor mu? 4600G ve dahili GPU bu gereksinimleri karşılamaz mı? Tabi 4600G ile 5600G arasında sadece 90 TL fark var. Inventus'un sitesinde dahili ekran kartlı 4600G'nin altındaki işlemci ise Athlon 3000G. G harfi olan başka bir AMD işlemci göremedim. İlla dahili ekran kartı olsun diye şartım da yok ama ne gerek var gibisinden düşündüm.

Workstation PC için recommended kısmı yok. Bizim cihaz 2 boyutlu olacağı için 3D için olan minumumu referans alsak, 3D için olan recommended gibi olmuş diye düşünüyorum. :)

Server için olan görüntüyü bilgi amaçlı koydum.

Teşekkür ederim.

• Yanlış bakmışsınız. 9400 ün passmark puanı 9600, 4600G nin ise 15500 civarları.

Zaten biri 6 çekirdek, 4600G ise 6 çekirdek 12 izlek bi işlemci. Kıyas bile olmazlar.

Yukardaki speklere göre bu programın sistem gereksinimleri, kesinlikle yüksek değil .Öyle i9 falan,tabiri caizse,hikaye.

Siz 4600G alın geçin. Onun dahili ekran kartı passmark puanı aşağıda.2194 puan.

https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Ryzen+5+4600G+with+Radeon+Graphics&id=4245

Benim hazırladığım sistemi değil de, 16 gb ramli ,hazır , frekans TV APU sistemi alın . Az daha da ,ucuz.@a-f-h ın yazdığını. O gözümden kaçmış. O da inventusta zaten.Bu makinaların dahili e.kartları, çift ram ile daha fazla performans verir. Bi de 16 gb ram olunca makina iyice coşar.

Linkini tekrar bırakayım.

Diş Kliniği İçin PC Topluyoruminventus.com.tr
    FrekansTV Bilgisayar Sistemi - inventus
    https://inventus.com.tr/frekanstv

Sekretere 3000G alın geçin,Çok bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 19 Aralık 2022; 16:3:6 >

• celeron al geç neyini soruyon diş kliniğine

• Teşekkür ederim hocam. Çok faydanız oldu.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • voldemort1923 kullanıcısına yanıt

Rica ederim. Boşuna para harcamayın,diye uğraştık.Diş Kliniği İçin PC Topluyorum 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.