Şimdi Ara

dilbilgisine güvenenlerrr

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar şöyle bir ödev vermiş hoca sanırım anlatım bozukluklarını istiyor. bulamadımda ben yardımcı olabilirmisiniz. hocanın yolladıgı ödev:

Arkadaşlar merhaba,

bu hafta size çeşitli tarih ve sosyal bilgiler kitaplarında geçen bir kaç cümleyi gönderiyorum. İsteğim, bu cümlelerde "sizce bir sıkıntının/yanlışlığın vs." olup olmadığını açıklayarak geri dönüş yapmanız.

sevgiler

aylin

"(...) İstanbul halkının huzurunu sağlamak için tütün ve içki içme yasağı getirdi... Yasaklara uymayanları, idam cezası ile cezalandırarak İstanbul'da güvenliği sağladı. (...)"

"(...) Gerçekte Türkler, Bizanslılardan hem daha uygardılar hem ırksal karakterleri onlardan yüksekti. (...)"

"(...) Ezelden beri var olan Türk milleti..."

"(...) Toplumsal azınlık, toplumun genel yapısından temel özellikleriyle ayrılan ve çoğunluğunkine eşit toplumsal hakları bulunmayan insanalrdan oluşan toplumsal kategori..."

"(...) Bizi annemiz dünyaya getirir. Besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir. Çamaşırlarımızı yıkar..."

• Yorgun olduğum için hepsini tek tek inceleyemedim fakat direkt olarak gözüme çarpan bu oldu.

"(...) Gerçekte Türkler, Bizanslılardan hem daha uygardılar hem de ırksal karakterleri onlardan yüksekti. (...)"
  • teşekkür ederim bir tane bir tanedir:)
  • uygardılar değil,uygardı olacak o.benden bu kadar yataktayım,iyi geceler:)
  • İstanbul halkının huzurunu sağlamak için tütün ve içki içme yasağı getirdi... Yasaklara uymayanları, idam cezası ile cezalandırarak İstanbul'da güvenliği sağladı.

Gereksiz sözcük kullanımı.

Gerçekte Türkler, Bizanslılardan hem daha uygardılar hem ırksal karakterleri onlardan yüksekti.

'Uygardı' olacak.

Bizi annemiz dünyaya getirir. Besleyip büyütür.'Biz' Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir. Çamaşırlarımızı yıkar..

'Biz' eklenmeli.
  • herkes yazmış da yanlış yazmışlar :D

Gerçekte Türkler, Bizanslılardan hem daha uygardılar hem de Türklerin ırksal karakterleri onlardan yüksekti

İstanbul halkının huzurunu sağlamak için tütün ve içki içme yasağı getirdi... Yasaklara uymayanları, idam cezası ile cezalandırarak İstanbul'da güvenliği sağladı. ceza ile cezalandırılmaz, idamla cezalandırılır... tıpkı "bu kelimenin ilk harfi B ile başlıyor" daki gibi, başlayan ilk harf değil kelimedir. bu bozukluğun adını hatırlamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlurÖyle -- 1 Mart 2012; 1:21:07 >
  • Hastalanınca başucumuzda bekler. Baş ile ucu ayrı yazılması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Hastalanınca baş ucumuzda bekler.Hatam varsa düzeltin lütfen.
  • ) Bizi annemiz dünyaya getirir. Besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir. Çamaşırlarımızı yıkar..."

Virgül ile ayrılmalı bence.

Bizi annemiz dünyaya getirir, besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır, yemeklerimizi pişirir, çamaşırlarımızı yıkar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ngnngn

arkadaşlar şöyle bir ödev vermiş hoca sanırım anlatım bozukluklarını istiyor. bulamadımda ben yardımcı olabilirmisiniz. hocanın yolladıgı ödev:

Arkadaşlar merhaba,

bu hafta size çeşitli tarih ve sosyal bilgiler kitaplarında geçen bir kaç cümleyi gönderiyorum. İsteğim, bu cümlelerde "sizce bir sıkıntının/yanlışlığın vs." olup olmadığını açıklayarak geri dönüş yapmanız.

sevgiler

aylin

"(...) İstanbul halkının huzurunu sağlamak için tütün ve içki içme yasağı getirdi... Yasaklara uymayanları, idam cezası ile cezalandırarak İstanbul'da güvenliği sağladı. (...)"

Kırmızıyla işaretlediğim kelime gereksiz. Çünkü idam zaten bir cezadır. Yani gereksiz kelime kullanımı var.

"(...) Gerçekte Türkler, Bizanslılardan hem daha uygardılar (uygarlardı) (,) hem (de)ırksal karakterleri onlardan daha yüksekti. (...)"

Kırmızıyla işaretlediklerimin eklenmesi daha doğru olur gibime geldi. Anlamı pekiştirip anlam bütünlüğü sağlar.

"(...) Ezelden beri var olan Türk milleti..."

Yorum yok. Bozukluk yok gibime geliyor. "Ezelden beri" kelime grubu dilimizde sık sık kullanılır ve bunda, bildiğim bir bozukluk yok.

"(...) Toplumsal azınlık, toplumun genel yapısından temel özellikleriyle ayrılan ve çoğunluğunkine eşit toplumsal hakları bulunmayan insanlardan oluşan toplumsal kategori..."

Gereksiz kelime kullanımıyla anlam dağılmış. Şu daha doğru bence:

"(...) Toplumsal azınlık; toplumun genel yapısından temel özellikleriyle ayrılan, çoğunluğun sahip olduğu haklara sahip olmayan insanlardan oluşan sosyal kategoridir."

"(...) Bizi annemiz dünyaya getirir. Besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir. Çamaşırlarımızı yıkar..."

Kısa cümleler kurularak okumada akıcılık kaybedilmiş:

"(...) Bizi annemiz dünyaya getirir, besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler, her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir, çamaşırlarımızı yıkar..."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aytürk -- 1 Mart 2012; 1:51:55 >

• bence öğretmenin türkçe öğrensin bu kadar da yanlış yapılmaz ki.
  • cok tesekkür ederim herkese yardımları için tamamladım ödevi :)))
  • Bizi annemiz dünyaya getirir. Besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir. Çamaşırlarımızı yıkar...

Doğrusu;

Bizi, annelerimiz dünyaya getirir. Besleyip büyütür. Hastalanınca başucumuzda bekler. Her zaman bizim için çalışır. Yemeklerimizi pişirir. Çamaşırlarımızı yıkar..."
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.