Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
3.704
Cevap
88
Favori
395.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • meraba bütün konuyu okudum ama cevabımı bulamadım 4 yıllıktan mezun olunca işe nasıl başlıyoruz o söylediğiniz 5-6 aylık sözleşmeleri nerden bilip nereyle irtibat kurup da kabul edip işe başlıyorsunuz bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: öyküdeniz96

meraba bütün konuyu okudum ama cevabımı bulamadım 4 yıllıktan mezun olunca işe nasıl başlıyoruz o söylediğiniz 5-6 aylık sözleşmeleri nerden bilip nereyle irtibat kurup da kabul edip işe başlıyorsunuz bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Defalarca yazdık okuldan mezun olunca 12 ay staj süresininin tamamlanmasından sonra, Bakanlığın açtığı Zabitlik sınavı (Goss) giriyorsunuz. Daha sonra staj yaptığınız veya çalışmak istediğiniz şirketlere cv bırakıyorsunuz. Diğer yol ise denizcilik ilan siteleri (gemipersoneli,armalink,dikap) takip edip başvuru yapıyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gemi makinalarında okuyan bir arkadaşım var kanunlarda açık olduğunu ve bazı şirketlerin ödemeleri çok geç veya eksik yaptığını söyledi. bu konu hakkında ne biliyorsunuz? birde devletin düzenlediği zabitlik sınavının birde duim okumanın zorluğu nedir? sınavlar zorlayıcı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: JooS

gemi makinalarında okuyan bir arkadaşım var kanunlarda açık olduğunu ve bazı şirketlerin ödemeleri çok geç veya eksik yaptığını söyledi. bu konu hakkında ne biliyorsunuz? birde devletin düzenlediği zabitlik sınavının birde duim okumanın zorluğu nedir? sınavlar zorlayıcı mı?

Türk bayraklı gemilerde arkanızda devlet vardır. Deniz iş kanunu geçerlidir. Herhangi bir anlaşmazlıkta veya dilekçenizde gereği yapılır.

Ancak 200-300$ fazla alacağım diye yabancı bayraklı gemilerde çalışanların ise koruyanı yok, maaş yatmazsa başvurabileceğin ITF var o da bir federasyon ve sivil toplum örgütü, ancak yaptırımları çoğu ülkede yok.

• Siz şuan ne kadar alıyorsunuz . Zabıtlıkta yükselme sınavları zorlayıcı mı? okurken saç uzatma serbest mi ? Şaun mezun olan birisinin min. alaçağı para ne kadar ve ne kadar sürede bir işe girebilir? bunları ne olur cevaplayın benim için çok önemli
  • quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

quote:

gemi makinalarında okuyan bir arkadaşım var kanunlarda açık olduğunu ve bazı şirketlerin ödemeleri çok geç veya eksik yaptığını söyledi. bu konu hakkında ne biliyorsunuz? birde devletin düzenlediği zabitlik sınavının birde duim okumanın zorluğu nedir? sınavlar zorlayıcı mı?

Türk bayraklı gemilerde arkanızda devlet vardır. Deniz iş kanunu geçerlidir. Herhangi bir anlaşmazlıkta veya dilekçenizde gereği yapılır.

Ancak 200-300$ fazla alacağım diye yabancı bayraklı gemilerde çalışanların ise koruyanı yok, maaş yatmazsa başvurabileceğin ITF var o da bir federasyon ve sivil toplum örgütü, ancak yaptırımları çoğu ülkede yok.

Maritime Labour Convention 20 ağustos 2013'ten itibaren devreye girdiğinde yurtdışında dünyanın herhangi bir limanında ITF yapılıp yabancı bayrakta da denizcilerin hakkı kaybolmayacak.

Kabul eden ülke sayısı Rusya ile birlikte 30'a çıktığında artık tüm ülkelerin kabul etme zorunluluğu vardı diye biliyorum abi. Ya tüm ülkelerde ya da kabul eden ülkelerin limanlarında ITF yapılıp anında maaşlar alınabilecek.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/MaritimeLabourConvention.svg

Dünya tonajının %33'ünü temsil eden 37 ülke MLC'yi kabul etti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthzgr -- 20 Mart 2013; 21:07:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fthzgr

quote:

quote:

Maritime Labour Convention 20 ağustos 2013'ten itibaren devreye girdiğinde yurtdışında dünyanın herhangi bir limanında ITF yapılıp yabancı bayrakta da denizcilerin hakkı kaybolmayacak.

Kabul eden ülke sayısı Rusya ile birlikte 30'a çıktığında artık tüm ülkelerin kabul etme zorunluluğu vardı diye biliyorum abi. Ya tüm ülkelerde ya da kabul eden ülkelerin limanlarında ITF yapılıp anında maaşlar alınabilecek.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/MaritimeLabourConvention.svg

Dünya tonajının %33'ünü temsil eden 37 ülke MLC'yi kabul etti.

Insallah oyle olur ancak su ana kadar cok zordu.Yinede kendi ülkemin bayragi altinda calismayi alacagim birkac yuz dolar fazlaya degismem. Ssk var arkanda devlet var

• quote:

Orijinalden alıntı: 1-BamBam-1

Siz şuan ne kadar alıyorsunuz . Zabıtlıkta yükselme sınavları zorlayıcı mı? okurken saç uzatma serbest mi ? Şaun mezun olan birisinin min. alaçağı para ne kadar ve ne kadar sürede bir işe girebilir? bunları ne olur cevaplayın benim için çok önemli

Ben artik ofiste calisiyorum. 5.seneden sonra ofise gectim.
    Zabitlik sinavi iyi calisilirsa zor degil tek seferde gecebilirsin. Gemide sac sakal uzatmak serbest askeri gemi degil sonucta.Cogu firma uzun sac ve sakala karismiyor ancak duzenli olmasini istiyorlar ve limanlarda uniforma giyilmesini istiyorlar.

Mezun olunca iş bulma imkani daha once cok kez belirttigim gibi staj tecrubesi ve staj referansina bagli. Maaslar konusuna ilk mesajda deginmistim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 21 Mart 2013; 19:18:04 >

• quote:

quote:

Siz şuan ne kadar alıyorsunuz . Zabıtlıkta yükselme sınavları zorlayıcı mı? okurken saç uzatma serbest mi ? Şaun mezun olan birisinin min. alaçağı para ne kadar ve ne kadar sürede bir işe girebilir? bunları ne olur cevaplayın benim için çok önemli

Zabitlik sinavi iyi calisilirsa zor degil tek seferde gecebilirsin. Gemide sac sakal uzatmak serbest askeri gemi degil sonucta.Cogu firma uzun sac ve sakala karismiyor ancak duzenli olmasini istiyorlar ve limanlarda uniforma giyilmesini istiyorlar.

Mezun olunca iş bulma imkani daha once cok kez belirttigim gibi staj tecrubesi ve staj referansina bagli. Maaslar konusuna ilk mesajda deginmistim.

ofis için ek bir şey gerekiyormu yoksa ben ofislik yapmak istiyorum diyip direk ofisemi geçiliyor ve ortalama ne kadar maaş alıyorsunuz

• quote:

quote:

quote:

ofis için ek bir şey gerekiyormu yoksa ben ofislik yapmak istiyorum diyip direk ofisemi geçiliyor ve ortalama ne kadar maaş alıyorsunuz

Tek gereken tecruübe ama maaşta ciddi anlamda düşüş yaşanıyor.

• İlk önce şunu belirteyim,Tüdev ile Piri Reis Üniversitesi'nin Allah'ı bir. Tüdev eğitimi 2 seneyken,Piri Reis Üniversitesi 1 yıl hazırlık+4 sene eğitimdir.Yani bildiğin üniversitedir.Tüdev ise kurs gibiydi.Derslere gelmeyip geçenlerin olduğunu biliyoruz.

Piri Reis'in denizciliği tekeli altına almaya çalıştığını söylemek oldukça tuhaf.Zira Piri Reis Üniversitesi daha yeni açıldı,mezunu dahi yok.Seneye mezun verilecek.

Denizciliği tekeli altına almaya çalışan İtü'ydü ama onlarda da bir şeyler değişmeye başladı.Hala büyük denizcilik şirketlerinin yönetim kademelerinde sadece İtülüler'i ve Deniz Harpliler i görürsünüz.Çok ciddi okulculuk yapmakta İtülü'ler.

Tüdev türü kursların bana sorarsanız hiç bir mantığı yok.Denizcilik işi ciddi bir iş,2 yıl eğitimlik bir iş değil.Ama İtü'nün kendisini tek zannetmesi de aynı şekilde mantıksız.Dokuz Eylül olsun,Karadeniz Teknik olsun ve bir kaç sene sonra Piri Reis olsun işler değişecek.Özellikle Piri Reis Üniversitesi ciddi çaba içinde.Eski İtü Df dekanı olan rektörümüz Osman Kamil Sağ bunun için çabalıyor.

Piri Reis Üniversitesi mezunları "Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi" şeklinde mezun olurken,Tüdev mezunları "zabit" ehliyeti alabilmiştir sadece.Onu da ayrıca belirteyim.

İtü'nün açtığı,Dokuz Eylül'ün açtığı kurs davalarının hepsi de bana sorarsanız çok haklıdır.Adam gidiyor normal üniversitede makine mühendisliği okuyor,6 aylık kursla denize çıkabiliyor.Haliyle hem vasıfsız eleman oluyor gemilerde,hem denizcilik nedir bilmeyen adamlar gemiye çıkıyor hem de sektörde kişi sayısı arttığı için doğrudan maaşlar etkileniyor.Ama açılan davalara,kazanılan davalara rağmen bugün hala o eğitim verilmekte.Ben bu duruma karşıyım.

• Sinav sistemi demisken bizim cok bilmis akilli arkadaslar toplulugu bir imza kampanyasi baslatmislar GOSS ile ilgili.Bildiginiz gibi 1 dersten gecemeyince yeniden sinava girmek icin 30 gun beklemek gerekiyor. Bu zeki arkadaslar 30 gunu fazla buluyorlarmis. Bence bu sinav sistemi de eskiye donmeli. En guzel sistem eskiden olan 3 aylik donemlerde yapilan sinavdi, hem yigilmayi onluyor hemde herkes ayni anda ayni sorular ile sinava giriyordu. İmza kampanyasi baslatanlar 10 gün istiyorlar ancak hic dusunmuyorlar ki sinav salonlarinin kapasitesinin sınırlı olduğunu.... Bu acik acik baskasinin hakkina gasp olacak, su anda bazen randevu almak icin 3-4 ay onceden sistemde yer arayan arkadaslar var. Bunlarin bekleme süresi daha da artacak.

Peki onlarin talep ettigi sistem olursa ne olacak? Bekleme süresi kisalinca zabit orani artacak bir anda ve maaşlar adam bolluğundan dolayi daha da düşecek. Ben 2007'de mezun olduğumda izindeyken bile neredeyse telefonu kapatirdik (şirketlerin aramasindan biktigimiz icin). Dusunun ki GemPo da bile her gün onlarca Uzakyol Vardiya Zabiti ilani cikardi. Simdi ise haftada 1 yada iki haftada 1-2 tane gorursem iyi diyorum. Hal boyle olunca maas yonunden pazarlik sansiniz kalmiyor. Ciddi kurumsal, maas skalasi olan sirketler haric diger sirketlerde maaslar taban yapiyor. Aklinizdaki maasa degil onlarin insafina gore calisiyorsunuz ve hep bitmeyen krizden dusuk navlunlardan bahsediliyor. Burada genc arkadaslara yazdim 5-6 senede bu kadar degisim oldu, universiteye girip bitirecek 5 sene sonrasinda zabit olacak arkadaslari daha da zor gunler bekliyor. Bir yerde armatorlerin 750 dolara calistiracagi zabit kadrosu yavas yavas sekilleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 27 Mart 2013; 23:26:44 >

• bilgisi olan arkadaşlara....

gemilerde fribord,tonaj ve ağırlık hesaplamaları ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar kaynak kitap veya link gönderebilirmi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: vollkanydz

bilgisi olan arkadaşlara....

gemilerde fribord,tonaj ve ağırlık hesaplamaları ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar kaynak kitap veya link gönderebilirmi...

Kitap olarak Teoman Akın - Gemi Stabilitesi (Kırmızı Kitap) tavsiye edebilirim

• Selamlar abicim yaptıgın olaydan dolayı seni ilk önce tebrik ederek baslamak istiyorum.Herkes kopyala yapıstır yapıyor ama sen soru cevap yapmıssın resmen :) Kusura bakma cok fazla okuyamadım gözlerim agrıdı baya uzun bütün yazılar.Belki cevabı biyerde vardır.

Sorum şu:

Benim Gemi kaptanlıgıyla ilgili herhangi bir sorunum yok.Hertürlü şartına kabulüm.Ancak İTÜ Df Gemi ulaştırma işletme mühendisligi(UOLP-Suny Maritime) gitmeyi düsünüyorum.Burdan kaptan olabilirmiyim.Dedigim gibi denizi severim yani calısmak sıkıntı degil ama kaptan olabilirmiyim onu ögrenmek istiyordum.Cogu yerde okduugmdan anladıgım su 1.sınıfı herkesle okuyorsun 2.sınıftan sonra güverteye gecip devam ediyorsun.Yani lisedeki 1.sınıfı genel sonra SAYISAL -TM-SÖZEL -DİL Gibi ayrılıyorsun gibi olarak anladım ben .Şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: OGK1903

Selamlar abicim yaptıgın olaydan dolayı seni ilk önce tebrik ederek baslamak istiyorum.Herkes kopyala yapıstır yapıyor ama sen soru cevap yapmıssın resmen :) Kusura bakma cok fazla okuyamadım gözlerim agrıdı baya uzun bütün yazılar.Belki cevabı biyerde vardır.

Sorum şu:

Benim Gemi kaptanlıgıyla ilgili herhangi bir sorunum yok.Hertürlü şartına kabulüm.Ancak İTÜ Df Gemi ulaştırma işletme mühendisligi(UOLP-Suny Maritime) gitmeyi düsünüyorum.Burdan kaptan olabilirmiyim.Dedigim gibi denizi severim yani calısmak sıkıntı degil ama kaptan olabilirmiyim onu ögrenmek istiyordum.Cogu yerde okduugmdan anladıgım su 1.sınıfı herkesle okuyorsun 2.sınıftan sonra güverteye gecip devam ediyorsun.Yani lisedeki 1.sınıfı genel sonra SAYISAL -TM-SÖZEL -DİL Gibi ayrılıyorsun gibi olarak anladım ben .Şimdiden teşekkürler

Merhaba,
    Suny programının getirdiği çok büyük bir avantaj yok sadece Amerika'ya gidip kalmak orada kursiyer olmak dışında. Bunu diğer üniversitelere gidip Erasmus programı ile Avrupa okulları için yapabilirsin. Meslekte getireceği çok büyük bir artısı( belge olarak) yok.

Bahsettiğin ders seçimini pek anlamadım. Seçim olayı yoktu benim zamanımda. Ancak ortak dersleri Deniz işletmeleri yönetimi, Makine, Güverte bölümleri olarak ortak aynı anfide almaktaydık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 1 Nisan 2013; 7:23:32 >

• quote:

quote:

Selamlar abicim yaptıgın olaydan dolayı seni ilk önce tebrik ederek baslamak istiyorum.Herkes kopyala yapıstır yapıyor ama sen soru cevap yapmıssın resmen :) Kusura bakma cok fazla okuyamadım gözlerim agrıdı baya uzun bütün yazılar.Belki cevabı biyerde vardır.

Sorum şu:

Merhaba,
    Suny programının getirdiği çok büyük bir avantaj yok sadece Amerika'ya gidip kalmak orada kursiyer olmak dışında. Bunu diğer üniversitelere gidip Erasmus programı ile Avrupa okulları için yapabilirsin. Meslekte getireceği çok büyük bir artısı( belge olarak) yok.

Bahsettiğin ders seçimini pek anlamadım. Seçim olayı yoktu benim zamanımda. Ancak ortak dersleri Deniz işletmeleri yönetimi, Makine, Güverte bölümleri olarak ortak aynı anfide almaktaydık.

Abi yani ben bu bölümden kaptan olabiliyormuyum

• n Ben daha lise bir öğrencisiyim ve denizi çok seviyorum hep denizde buyudum anne tarafım hep kaptan belkı istanbulda veya izmirde felan yaşıyosanız bilirisiniz benim ananem turyolun ortaklarında vs. Ben denizcilik lisesine gidemedim puanımın tutmasına rağmen aile baskısı felan oldu malesef gidemedim ama şimdi çok pişmanım ve anadolu öğretmen lisesinde okuyorum ben üniversitede denizcilikle ilgili bi bölüm seçebilirmiyim ve kaptan olabilirmiyim ?? Olursamda üniversitede staj varmı ??
  • quote:

quote:

quote:

Sorum şu:

Merhaba,

Abi yani ben bu bölümden kaptan olabiliyormuyum

Denizcilik Fakultelerinin deniz ulastirma isletme muh. gidersen olabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: osman yiğit

n Ben daha lise bir öğrencisiyim ve denizi çok seviyorum hep denizde buyudum anne tarafım hep kaptan belkı istanbulda veya izmirde felan yaşıyosanız bilirisiniz benim ananem turyolun ortaklarında vs. Ben denizcilik lisesine gidemedim puanımın tutmasına rağmen aile baskısı felan oldu malesef gidemedim ama şimdi çok pişmanım ve anadolu öğretmen lisesinde okuyorum ben üniversitede denizcilikle ilgili bi bölüm seçebilirmiyim ve kaptan olabilirmiyim ?? Olursamda üniversitede staj varmı ??

Elbette kaptan olabilirsin.Bunun için Türkiye'deki "Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği" bölümlerine gitmelisin. Kıbrıs'ta da Yakındoğu Üniversitesi Güverte bölümü var.

Üniversitede 6 ay zorunlu stajın var 3.yılın 2.dönemi.Yani okul yok.Bunun dışında 1. ve 2. yılın yaz aylarında 3 er aylık staj yapabilirsin.12 aylık stajını tamamlamalısın uzakyol vardiya zabiti ehliyeti alabilmen için.

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.