Şimdi Ara

Dc/dc dönüştürücü yaptım ama bobin çok ısınıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, dc dc dönüştürücü yaptım gerilimi 4 volttan 12 volta çıkartıyor. Fakat üzerinde bulunan 150 uH lik direnç şeklindeki yeşil bobin, 600mA lık akım çektiğimde 2 saniye içinde çok ısınıyor . Elimi değemiyorum. Bobinin okadar ısınması normalmidir? Fazla bekletsem yakarmıyım?

Bugün gittim sarı ve gri renkli halka şeklinde toroid aldım. 1 milimetre kalınlığında bobin telim var. 35 tur sarınca devreye taktım ve bobinden tıss zss diye sesler glmeye başladı. Yani olmadı :(. 150 uH elde etmek için kaç tur sarmalıyım? Formülleri araştırdım fakat pek bulamadım.

http://www.emo.org.tr/resimler/ekler/7d52bcb3580724e_ek.pdf?tipi=34&turu=X&sube=0 Halka şeklindeki toroidin çapını nasıl hesaplayacağız?

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/11/devre1.jpg

devre resmi burada. ama 30 tane ledi çok ısındığı için kaldırmayacak gibi geldi.

Bildiğimiz çemberin çapımı? Yoksa yandan kesitini alıp cetvelle mi ölçeceğiz?
    Yardımlarınıza çok teşekkür ederim. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dex_cooler -- 27 Eylül 2007; 13:52:39 >

• şekil devre resmi gibi acıklayıcı şeyler koysaydın yardımcı olan olurdu
  • koydum unutmuşum sağol
  • direnç şeklindeki bobinlerin akımları küçüktür çekeceğiniz akıma uymaz
  • Haklısın, bugün demir tozu ve ferit çekirdek 2 tane toroid aldım. Ferit çekirdek olana bir kaç tur sarım yapmam ile kaynaktan 200 mA çektim. Sarım sayısı arttıkça kaynaktan çekilen akımda artıyor. bununla birlikte ledlerim parlaklığı artıyor. Fakat üzerindeki entegre çok ısınıyor. 200mA çekinçe entegre iyi gözüküyor ve ledlerin parlaklığı karanlıkta yeterince belirgin oluyor.

Bilgilerimi paylaşayım dedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.