Şimdi Ara

Dalga fonksiyonu ve orbitaller

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar bildigimiz uzere bir parcacik ila ilgili bize olculebilen her bilgiyle ilgili istatistiki veri veren kompleks fonksiyona dalga fonksiyonu denir. Dalga fonksiyonunu Schrodinger denklemine uygun operatorler ila yerlestirirsek istedigimiz bilgileri elde edebiliyoruz. Ancak benim anlamadigim sey dalga fonksiyonu ila orbital arasindaki iliski. s(sharp), p(principal), d(diffuse), f(fundamental) olarak bilinen dort farkli orbital cesit=di var, kuantum sayilari yardimiyla bu orbitalleri yorumlamak mumkun. Benim sorum su: Psi(dalga fonksiyonu) ila orbitalin arasindaki iliski ne ?Mesela hidrojen atomundan ornek verelim: 3Dz2 orbitali ila dalga fonksiyonu arasindaki iliski ne ? Orbitallerin seklini schrodinger denklemi ila bulabilir miyiz? Schrodinger denklemi ila orbitallerin isimlerini bagdastiran parametreler var mi ?

• Şu forumda iyi ki Huddleston var ya yoksa fiziği Kingman'den öğrenecektik
  • Orbitaller elektronlarının probability density (olasılık yoğunluğu?)nu belirtiyor. Bu aynı zamanda wave function'ın büyüklüğünün karesine eşit oluyor. Yani |psi|^2.

Dalga fonksiyonları aslında iki parça halinde oluşmakta. Radyal ve açısal. Bu açısal kısmı şekli ile ilgilenmekte. Büyüklüğü ise radyal ile belirlenmekte.

Ne kadar matematik bildiğini bilmediğimden kısa şekilde yazmaya çalıştım. Zaten anladığım kadarıyla, bu tarz konularla ilgili kitaplar okuyorsun. Anahtar kelimlerin bile sana yeterli olacağını düşünüyorum. Ama yinede senin için, veya başka bir arkadaş için aşağıdaki linkleri de ekliyorum.

http://chemwiki.ucdavis.edu/Physical_Chemistry/Quantum_Mechanics/10%3A_Multi-electron_Atoms/Radial_and_Angular_Parts_of_Atomic_Orbitals

http://physicspages.com/2013/01/09/hydrogen-atom-radial-function-examples/

https://depts.washington.edu/chemcrs/bulkdisk/chem152A_sum04/handout_Lecture18.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huddleston -- 25 Nisan 2015; 14:11:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Canis Majoris

Şu forumda iyi ki Huddleston var ya yoksa fiziği Kingman'den öğrenecektik

Yaa Allah korudu forumu ve herkesi, bu sıralar iyi ki fazla mesai yapıyor!
    Pirefokkes'i özledim ama cidden, esprileri çok hoş oluyordu. Birde fizikle ilgisiz olmama rağmen bazen anlatımı çok basit yaptığından rahatça anlayabiliyordum, Huddlestone bana göre fazla teorik ve ciddi!
    Tarkus da arasıra katılsa, epeydir yazısını göremiyoruz, Radyoculuğa başladığından bu yana nerdeyse?

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Orijinalden alıntı: Canis Majoris

Şu forumda iyi ki Huddleston var ya yoksa fiziği Kingman'den öğrenecektik

Yaa Allah korudu forumu ve herkesi, bu sıralar iyi ki fazla mesai yapıyor!
    Pirefokkes'i özledim ama cidden, esprileri çok hoş oluyordu. Birde fizikle ilgisiz olmama rağmen bazen anlatımı çok basit yaptığından rahatça anlayabiliyordum, Huddlestone bana göre fazla teorik ve ciddi!
    Tarkus da arasıra katılsa, epeydir yazısını göremiyoruz, Radyoculuğa başladığından bu yana nerdeyse?

Kingman Aktroller ile birlikte ülke gündemini trollemekle meşgul. Pirefokkes yarı ingilizce yarı türkçe plaza dili konuştuğu için anlamakta güçlük çekiyordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.