Şimdi Ara

D-SLR Makina Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşım D-SLR makine alacak, uzun zamandır SLR-Like kullanıyordu, artık D-SLR istiyorum dedi ve almaya karar verdi, ancak 2 model arasında kararsız kalmış durumda;

1) Nikon D5000
    2) Canon EOS500D

Bu cihazları kullanan arkadaşların genel olarak görüşlerini alabilir miyim, ona göre arkadaşıma yardımcı olacağım. :)

• merhabalar bende nikon d80 kullanıyorum.

arkadaşın ne amaçla kullanıcak gece çekimleri gunduz çekimleri vs. nikon ccd canon cmos kullanıyor arada fark var. eline alıp baksın hangisine ısındıysa onu araştırsın. şimdi direkt nikon alsın desem olmaz
  • Bu iki model arasında Pentax K-X derim..
  • o zaman Nikon Pentax derim gerisi yalan
  • Nikon D5000 de CMOS kullanıyor ama bunun ne önemi var ki?.. Bu sadece ayrıntıların binde biri... Nikon ve Canon bir fotoğraf makinesi markası değil, birer fotoğraf sisteminin adıdır...
  • konu tartışmaya doncek desene :D

d80 aldıgımda d90 yoktu bile aldıgım gunden itibaren nikonları araştırmadım lenslere kaydım. nikon ne zaman cmos kullanmaya başladı? d90 ların cmos sensor kullanıldıgını duymuştum pek aldırmamıştım. desene nikonlarda kaliteyi dusurmeye başladı. cmosa geçmemesi lazım sırf ccd sensor die d80 aldım. ccd ler renkli keskin çekiyor bu yönden ccd taraftarıyım. tabi gece çekimlerden yuksek isolardan kaçınıyorum iso600 ustune çıkmıyorum kumlanma nedeniyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vtecpower -- 30 Kasım 2009; 16:49:19 >
  • CCD - CMOS tartışması 3 asırdır devam etmekte.. Atalarımız bile bu kavgaya bir çözüm bulamamışken, bizler ne yapabiliriz?..

• bende D-SLR tavsiyesi istiyorum. bu işi en ucuza nasıl hallederim ?
    işin kötü yanı ankaradayım, burada hayyam diye bir yer yok, fiyatlar aşırı pahalı, bir gün istanbula mı gelsem diye düşünüyorum,

Sadece body almak mümkün müdür acaba ?
    araştırmalarım sonucunda canon 450d veya 500d, tamron 17-50, birde 50 mm f1.8 lenslerle başlamayı kendime uygun buldum :)

ben bu işi 1500 liraya nasıl yaparım, 2. el mi baksam acaba
  • 1500 TL'ye Nikon D5000'i Türkiye garantili olarak Yalçınlardan 18-55 VR lensle alabilirsiniz... 18-55 VR kesinlikle çok kaliteli bir optik düzene sahiptir bu arada... D5000 ise Profesyonel gövde olan Nikon D300 ile aynı sensörü kullanır...

Pentax KX'ide övüyorlar ama kullanmadığım için bilmiyorum...
  • bu arada d5000 de govdesinde af motoru yok diye biliyorum dogrumu
  • Evet yok; ama eski bir lens koleksiyonunuz yoksa çok da önemli değil... Artık tüm lenslerde built-in motor var...
  • Sipariş verdiğim nikon 50mm f1.8d objektiflerde motor yok D80de af motoru oldugunu bi kez faydasını gördüm daha ucuz lenslere sahip olabiliyorsun avantajıda bu alacak kişi bi kaç sene kullanıcam derse gövdesinde motoru olan bi dslr almasını tavsiye ederim. lens seçeneğin genişliyor hemde ucuza sahip oluyorsun. yinede para onun hangisine ısındıysa onu alsın hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vtecpower

Sipariş verdiğim nikon 50mm f1.8d objektiflerde motor yok D80de af motoru oldugunu bi kez faydasını gördüm daha ucuz lenslere sahip olabiliyorsun avantajıda bu alacak kişi bi kaç sene kullanıcam derse gövdesinde motoru olan bi dslr almasını tavsiye ederim. lens seçeneğin genişliyor hemde ucuza sahip oluyorsun. yinede para onun hangisine ısındıysa onu alsın hayırlı olsun.

Dediğim gibi günümüzde prime lens kullanımı artık azaldı... Ama eski lens kolleksiyonunuz varsa niye olmasın...
  • Gövdeden IS sistemine sahip markalara yönelmenizi öneririm bunlara ek olarak. Buda beraberinde ucuza lens kullanabilmenizi sağlar.
  • govdeden IS sistemine sahip marka olarak pentax değilmi?
  • quote:

cenkog
    Dediğim gibi günümüzde prime lens kullanımı artık azaldı... Ama eski lens kolleksiyonunuz varsa niye olmasın...

Prime lens kullanmı azaldı mı? Bunu ilk defa duyuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cromartie

quote:

cenkog

Prime lens kullanmı azaldı mı? Bunu ilk defa duyuyorum.

Zoom lenslerin optik performansının artışı ve VR, IS gibi gelişmiş stabilizatör sistemler ister istemez prime kullanımını azaltmakta... Zoom lensler bunun için varlar... Ben mesela 24-70 Nikkor f2.8 sabit aperture aldığımdan beri prime'lara elimi neredeyse sürmüyorum... Birçok tanıdığım fotoğrafçı da öyle... Yabancı forumlar da prime'larımı sattım diyenden geçilmiyor... Ama yine de tabii kullanım yerleri yok değil, o ayrı... Ama artık eskisi gibi olmazsa olmaz değiller...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenkog -- 1 Aralık 2009; 15:00:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NovariX

Gövdeden IS sistemine sahip markalara yönelmenizi öneririm bunlara ek olarak. Buda beraberinde ucuza lens kullanabilmenizi sağlar.

Canon ve Nikon gibi iki büyük ve baba markayı daha baştan bu sebeple dışlamak ne kadar doğru olur sizce?... Neticede VR artık her objektifte var neredeyse...
  • Sanırım arkadaş ekonomik yönden bahsetmiş. vr ıs özellikli lensler aynı mm lere sahip normal lenslere gore fiyatı 2-3 katına çıkıyor. benim elim titrek olmadıgı için vr lense çok ihtiyaçım yok. ama ilerdeki zamanlarda vr özellikli lens koleksiyonuma eklicem
  • Herkesin eli bir dereceye kadar titrektir; hatta tripodlar bile titrer... Titreme shutter time'a bağlıdır ve VR size en az 2 stop bazen 4 stop kazandırır...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.