Şimdi Ara

CPU hava kanalına ekstra FAN .. Basit bir proje..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor 3.00 Ghz. işlemcim var herkesinde şikayetci olduğu gibi çok aşırı bir ses oluyordu . heleki yükteyken ve Sağlam grafiklere sahip oyunları oynarken.. bu uygulamanın sesi bir nevze azaltacağını düşündüm ve tahminlerimde yanılmadım :)

Martech marka 12Cm 12V Fan ( Made in china :) )

Hemen hemen her kasada bulunan işlemcinin kasanın içerisindeki sıcak havayı değilde dışarıdaki serin havayı çekmesini sağlayan aparatlar vardır.. bu uygulamada onlardan yararlanmamız gerekecek .

Fan , 2 parça aparat , montaj için 4 adet vida.

Öncelikle Fanımızı kasamızda bulunan delikli bölgeye gelecek şekilde ayarlayarak montaj yapıyoruz.

Kasanın aparatlarını tutan 4 adet Siyah vidayı kullanmak görüntü açısından hoş olacaktır .

Fanımızın montajını yaptıktan sonra aparatımızı fanın üzerine montajını gerçekleştiriyoruz.

Aparatımızın montajını yaptıktan sonra 2. parçayı yerine takıyoruz.

Bağlantı şekli ise oldukça amatör oldu . kasanın arkasınraki fanın besleme soketine kabloları tutturup elektrik bandıyla sabitledim. umarım bi zararı olmaz :)

Aparatlar tam işlemci fanının üzerine denk geldiği için taktığım fan sayesinde daha güçlü bir hava girecektir kasa içerisine dolayısıyla işlemci daha çok hava alışverişi olacağı için CPU muz olduğundan daha az ısınacaktır..

Uygulama bittikten sonraki gözlemlerimde Akıllı fan sistemine sahip işlemcimizin ısısı arttığında fan hızına bğlı oalrak artan ses artık hiç denilecek kadar azaldı..Ben faydasını gördüm yapacak arkadaşlarıma fikir vermek istedim oldukça basit bir uygulama ..

Isınmayan işlemcili mutlu günler dilerim :)

• Resimlerin linkini (S image) a alsan iyi olur.Değişik bir proje olmuş.
  • herkesin yapabileceği bir proje olmuş.eksi olabilecek yönü ise işlemci soğutucusu çabuk tozlanacaktır.
  • Bu şekilde bir çalışma CPU fanının etkisine bir + katmıyor. Aksine onun da devrini bozuyor. Bunu denemedim ama tanıdığım bilgisayarcı arkadaşlarımın deneyerek ulaştığı bir durum.
  • o kısmını bir kenara attım , çıkan sesi kesmek istiyordum en alt seviyeye çekebildim. Teşekkür ederim.
  • Dostum fan kontorl devresi yapmanı öneririm benzer sistem ben de de var oyunda açıyorum boştayken yapatıyorum
    http://www.chip.com.tr/forum/fan-kontrol-devresi-yapimi-resimli_t175108.html

olay bu ancak burada dikkat edeceğin 5 k direnç kullanmanız(benimkinde 5 k bile değil ama o pvm fan 5 k yeterli olur diye düşünüyorum direnci. toplam maliye 35 kuruş(1 m kablo dahil)
  • kontrol devresi ile kullanacağım fanın daha büyük olması daha avantajlı olur bence bu fan küçük olduğu için gerek yok diye düşünüyorum . teşekkürler :)
  • Arkadaşım bende de 12 cmfan var sadece hava köprüsü takılı değil. sesi tamamen kesiyorum internetteyken. oyundayken de açıveriyorum. hele kulaklık varsa daha sonuna kadar fan devrini mis gibi oyna
  • işlemci fanına zararı olacağını düşünmüyorum ya tozlanma yapabilir ama işlemci fanının devri kapaktaki fandan daha yüksek devirde .. hele oyuna girdiğin zaman uçuyor kapaktaki fan sadece hava yükseltiyor
  • kardeşim ben senin dediğini denedim daha önceleri ama olumlu sonuç alamadım dahada yükseltti tansiyonu.bide devasa soğutucu çeşitleri olduğu içindir belki ama stok fandada olmuyo denedim maalesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: uzbk

kardeşim ben senin dediğini denedim daha önceleri ama olumlu sonuç alamadım dahada yükseltti tansiyonu.bide devasa soğutucu çeşitleri olduğu içindir belki ama stok fandada olmuyo denedim maalesef

nokta.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.