Şimdi Ara

Çözemediğim garip hata

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1. **Sorunun Başlangıcı:** İşlemciye hız aşırtma yaparken bilgisayarım dondu ve ekran gitti. Kasa çalışıyor fakat kapatma tuşu işlemiyordu.
    2. **İlk Çözüm Denemeleri:** Bilgisayarın fişini çekip takarak yeniden başlattım, hız aşırtma ayarlarını sıfırladım ve AMD Ryzen Master programını sildim.
    3. **Tekrarlayan Sorun:** İşlemci yük altına girdiğinde aynı sorun tekrarlanıyor: ekran gidiyor, bilgisayar donuyor ama kasa çalışmaya devam ediyor. Kapatma tuşu ile kapatılamıyor, fişini çekince düzeliyor.
    4. **Diğer Denemeler ve Gözlemler:**
    - AMD 3900X işlemcim var, yeni RAM sipariş ettim ama sorun devam etti.
    - AMD 3600 ile denediğimde bilgisayar hiç açılmadı.
    - BIOS'u güncelledim fakat sorun çözülmedi.
    - Ekran kartı benchmark testlerinde sorun yaşamıyorum.
    - Driver ve işletim sistemi sorunları olabileceğinden farklı işletim sistemleriyle (Windows 11, Linux) denedim, yine benchmark testlerinde aynı sorun oluştu.
    5. **Diğer Gözlemler ve Kontroller:**
    - Termal macun uygulandı.
    - İşlemci sıcaklığı normal (40-55°C arası).

Bu durumda, "Bilgisayarım işlemci yük altına girdiğinde donuyor ve ekran gidiyor, ancak kasa çalışıyor. Kapatma tuşu işlemiyor, fişini çekince düzeliyor. Farklı işlemciler, RAM'ler, BIOS güncellemesi, işletim sistemleri ve sürücülerle denedim, sorun devam ediyor. Ekran kartı ve işlemci sıcaklığı normal. Sorun ne olabilir?"

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Başka bir psu ile denedim olmadı yine aynı.

• Anakart :)

• fbilker1907 kullanıcısına yanıt
    Vatana gidiyorum alicam şimdi oda değilse bi tek pc hoparlörü kalıyor 😂

• Başka işlemci ile açmaması, ram, psu vs denemeleri var sorun anakart gibi gözüküyor, işlemci Vcore SOC dram voltajlarının yeterli gelmiyor olabilir ufak voltaj artışları ile denemeler yapın bence.

İşlemci voltajı mı arttırayım?

• Anakartın standart voltaj profilleri beslemede yetersizlik yaratıyor olabilir, ufak voltaj artışı denemeleri ile testler yapılabilir. Bu konuda deneyimli değilseniz deneyimli birinden yardım alarak yapmanız tavsiye olur.

Cpu voltajini 1350 ye sabitledim 3700mhz den 4000mhz ye de hızını sabitledim düzeldi. Çok garip

• _ouz_ _ kullanıcısına yanıt
    Tahmin ettiğim gibi voltaj dengesizliği bu tarz sorunlara sebebiyet verebiliyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.