Şimdi Ara

Corona Etkisiyle En Çok Etkilenen Esnaf Grubu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.496
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaşadığımız dönemde yayınlanan bir sürü haberlere vs baktığımızda etkilenmeyen sektör yok, benim gözlemlediğim özellikle ayakkabı mağazaları, paket servis yapmayan lokantalar ve e-ticaretinde önceden gelen etkisi ile elektronik ve züccaciye grubu işi yapan bir çok esnafın dükkanında kiralık yazıpratikte gözlemlediğiniz gerçekten bu işten etkilenen kobiler hangi esnaf kesimi, forum sakinleri bu konu hakkında ne düşünüyor merak ediyorum?

• İnternet üzerinden iş yapamayan her esnaf etkilenir.
  • @Jeopol mağaza perakendecisine ürün verip, verdiği fiyattan e-ticaret satışı sunan toptancı veya üreticiler varken esnaf e-ticarette de tutunamıyor maalesef

• Nargile Cafeler, Kahvehaneler ve Kırtasiyeler.

Lokantalar paket servise döndü, 3 kuruşluk plastik tabakla bile işlerini halledenler oldu.

Ama kahvehaneler ve Nargile Cafe tarzı yerler kapalı, 10 aydır da okullar kapalı olduğundan kırtasiyeye uğrayan yok.

• Zaten Corona yokken konkordato talepleri yok muydu? Borçlu alacaklıdan paranın değer kaybetmesi kadar indirimi böyle sağlamaya çalışıyordu... İşten çıkartma yasaklandı kısa çalışma , işsizlik maaşı vs ile idare ediliyor... Forumda bile iyi ki devlete sırtımızı dayamışız eve emekli ve memur maaşı giriyor keyfimiz gıcır deniyor... Fakat bu paranın karşılığını ancak üretim olursa ihracat olursa gerçek bir karşılığı olur Kasım'da ihracat düşmüş ithalat artmış . Bu da demek oluyor ki gelecekteki kazanılacak gelirden tüketiyoruz . Emekli memur maaşlarının kaç sene devamlı düşeceğini ( alım gücü bakımından) tahmin etmek bile zor . Bunuda Corona bitince göreceğiz Corona bitince ayakta kalan şirket ve onların üretim gücüne bağlı olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 8 Aralık 2020; 14:52:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

İnternet üzerinden iş yapamayan her esnaf etkilenir.
    çağa ayak uyduramayan batsın
  • Benim arkadaş uluslararası lojistik şirketinde çalışıyor bugün gördüm onları da ücretsiz izine ayırmışlar.

• Bakkal ve küçük esnaflar batabilir ama bu çokta kötü olmayabilir büyük marketler işletmeler için fırsat yaratabilir bakkal ve küçük esnaf patron olmak yerine ssk'lı olur sadece fakat sorun sadece pandemi değil ülke küçülmeyi daha tamamlayamamıştı. Memur ve emeklilik sistemi ,yolsuzluk ve yoksullar özel sektörü devamlı küçülmeye zorluyor . Küçük işletmeler hala ümitliydi sermayeleri bitinceye kadar dayanmak istiyorlardı ama bu sonu olmayan bir küçülme 3ay 5 ay yada birkaç yılda bitecek bir şey değil. Corona sadece mazereti olacaktır iktidar yada belli kesim için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Türkçü Kayı

Benim arkadaş uluslararası lojistik şirketinde çalışıyor bugün gördüm onları da ücretsiz izine ayırmışlar.

Merak ettim hangi firma? Özelden de yazabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Merak ettim hangi firma? Özelden de yazabilirsiniz.

Alıntıları Göster

Nadir denk geliyoruz firmayı sormadım sadece iş saatinde dışarda denk gelince ayak üstü konuştuk onlarda da durum iyi değilmiş.

• İnşallah tez zamanda alayı batar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Bakkal ve küçük esnaflar batabilir ama bu çokta kötü olmayabilir büyük marketler işletmeler için fırsat yaratabilir bakkal ve küçük esnaf patron olmak yerine ssk'lı olur sadece fakat sorun sadece pandemi değil ülke küçülmeyi daha tamamlayamamıştı. Memur ve emeklilik sistemi ,yolsuzluk ve yoksullar özel sektörü devamlı küçülmeye zorluyor . Küçük işletmeler hala ümitliydi sermayeleri bitinceye kadar dayanmak istiyorlardı ama bu sonu olmayan bir küçülme 3ay 5 ay yada birkaç yılda bitecek bir şey değil. Corona sadece mazereti olacaktır iktidar yada belli kesim için

Ben bu virüs olayını aynı 17 Ağustos depreminden kısa süre sonra idarenin değişmesine benzetiyorum. Bilen bilir, doğal afetlerden sonra idarelerin düzgün aksiyon alamayıp halka destek olamamaları da bir süre sonra merkezi yönetimi değiştirir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Türkçü Kayı

Nadir denk geliyoruz firmayı sormadım sadece iş saatinde dışarda denk gelince ayak üstü konuştuk onlarda da durum iyi değilmiş.

Alıntıları Göster

Normal. Şirketlerin çoğu zaten zombi durumdaydı. Pandemi ile aslında ekonominin bitik durumda olduğunu gördük. Makyaj aktı gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Ben bu virüs olayını aynı 17 Ağustos depreminden kısa süre sonra idarenin değişmesine benzetiyorum. Bilen bilir, doğal afetlerden sonra idarelerin düzgün aksiyon alamayıp halka destek olamamaları da bir süre sonra merkezi yönetimi değiştirir.

Alıntıları Göster

Zaten geçen hafta ekonomi yönetimi değişti.

Komple rejim değişimi olacak değil ya.

• esnaflar hiçbir katkı üretmeden para kazanan bir kesim (gıda üretimi yapanlar hariç) memurlardan bile daha az katma değerleri var hepsi batsa umrumda olmaz ( gıda üreticileri hariç) zaten vatandaşa davranışları yaklaşım tarzları ortada

• quote:

Orijinalden alıntı: Carl_Sagan

Zaten geçen hafta ekonomi yönetimi değişti.

Komple rejim değişimi olacak değil ya.

Alıntıları Göster

Bu ülkede hiçbir şey olmaz.

• Restoran kafe ve barlar kesinlikle. Bu 3'lü içinde patron da çalışan da mahvoldu. Millet snaıyorki bu yerler paket servisle kurtarıyor ama paket servisten gelecek gelir kiranın bile anca %20 sini falan çıkarır, o kadar masraf içinde hiçbir yaraya merhem olmaz anlayacağınız. Ayrıca her kafe, rest ya da barda paket çalışma durumu da yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-328F93D37 -- 8 Aralık 2020; 17:55:33 >
  • Nargileciler batarsa uzulmem, malum giden tipler belli.
  • Üniversite şehirlerinde tek geliri öğrenci olan işletmeler
  • quote:

Orijinalden alıntı: soulstriper

Nargile Cafeler, Kahvehaneler ve Kırtasiyeler.

Lokantalar paket servise döndü, 3 kuruşluk plastik tabakla bile işlerini halledenler oldu.

Ama kahvehaneler ve Nargile Cafe tarzı yerler kapalı, 10 aydır da okullar kapalı olduğundan kırtasiyeye uğrayan yok.

Siz kırtasiye işimi yapıyordunuz.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.