Şimdi Ara

Core 2 duo E6300 işlemcim yavaş çalışıyor, herşeyi denedim!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben Gigabyte'ın GA945GM-S2 model anakartını kullanıyorum. Size 2 sorum daha doğrusu sorunumu anlatmak istiyorum. Birincisi benim işlemcimin hızı 1.86 Ghz olmasına rağmen stabil olarak 1.86 Ghz civarında çalışmıyor. Çalışma hızı malesef 1.5 Ghz civarında oluyor :( intel'in stok fanını kullanıyorum, bios'un en son update'ini de yaptım ama malesef bir değişim yok. İkinci sorunum da yine bununla bağlantılı, işlemcimin düşük hızda çalışmasını önlemek için overclock yapayım dedim ama ne fayda, anakartıma uygun olan easy tune 5'i yükledim. Overclocking ve CIA MIB seçenekleri pasif durumda, kullanamıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Teşekkür ederim

• bu arkadasin yazisini okuyacaklara bir lafim var...

"Buyur burdan yak"...

internetten CPU-z isimli programi cek ve calistirip cikan goruntuyu resim olarak mesajina ekle..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

bu arkadasin yazisini okuyacaklara bir lafim var...

"Buyur burdan yak"...

internetten CPU-z isimli programi cek ve calistirip cikan goruntuyu resim olarak mesajina ekle..

• İşte benim sıkıntım bu Towarscke
  • kendini güç koruma moduna almış olabilir.işlemci yükteykende aynı değerdemi?
  • Belli olmuyor, ama çoğunlukta aynı yani çarpanı 6 oluyor.
  • Bios'a gir SpeedStep'i kapat... sonra tekrar bir resim ver..
  • Bios'ta her yere baktım, speedstep diye bir menü yada seçenek yok
  • konuyu okuduktan sonra bende bi bakayım dedim.benimde 6 da çalışıyormuş.

biostan speedstepi bulup disable yaptım ama yine aynı sorun var acaba biostan cıkarken kaydetmeyi mi unuttum ki sanmıyorum yoksa başa bi menü ile mi alakalı.?

• vista derecelendirmesi yaparken dikkat ettim.işlemciye yük binince çarpan 7 oluyo.bu iyi bişey mi?yani x6 da yuk yokken durması az güç harcaması için mi yoksa anormal bir sorun mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: erhansun

konuyu okuduktan sonra bende bi bakayım dedim.benimde 6 da çalışıyormuş.

biostan speedstepi bulup disable yaptım ama yine aynı sorun var acaba biostan cıkarken kaydetmeyi mi unuttum ki sanmıyorum yoksa başa bi menü ile mi alakalı.?

senin sorunun yok... sende fazla bile calisiyor 2,0 sende... oysaki islemcin 1,86ghz...
    arkadasin islemcisi 1,86ghz ama 1,5ghz goruyor...

quote:

Orjinalden alıntı: erhansun

vista derecelendirmesi yaparken dikkat ettim.işlemciye yük binince çarpan 7 oluyo.bu iyi bişey mi?yani x6 da yuk yokken durması az güç harcaması için mi yoksa anormal bir sorun mu?

gayet normal... islemci az isiniyor.. daha az elektrik harciyor ve fan'a daha az ihtiyaci oluyor... yani speedstep yapiyor... bu iyi biseydir.. islemcinin omrunu de uzatir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 7 Nisan 2008; 17:13:47 >

• ben oc yaptıgım için öyle oldu.bus speed bende 355 onda ise 266.

ona ragmen ben geciyorum onu ki benim x7olunca 2509mhz oluyo işlemci..
  • Çarpanını manuele alıp. Yedi(7) yapın.
  • ya ne kadar akıllı arkadaşlar var aramızda! oku da sonra yaz çarpanını 7 yapın diye, o kadar kolay birşey olsa bu kadar adam yazmazdı heralde
  • biosta sadece speedstep disable yaptım baska da ayar bulamadım.hala işlemciyi işletim sistemi yönetiyor.minimumda 6 yapıyor çarpanı maksmimum yük altında iken ise 7 yapıyor.

bu da yük altındaki durum...

• erhansun koyun can derdinde, kasap et derdinde, aslanlar gibi yapmışsın overclock'unu daha ne istiyosun? Senin derdin benimkinin yanında dert mi?
  • hocam hallolur onlar bios ile alakalı durumlar.ankartın bende ki ise ben de yardımcı olabilirim.

bu speedstep cpu configuration da benim biosa göre.yani işlemci ile ilgili bir durum oldugu için cpu yazan yerlere bi bak derim.orda görürsün speedstep i

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beostar -- 7 Nisan 2008; 17:42:08 >
  • anakartım keşke seninkinden olsaydı. zaten bir kere asus'dan vazgeçtim, bin pişman etti bu gigabyte :( benim anakart gigabyte 945gm-s2
  • sana yardım edebilecegim tek nokta biosta cpu configuration kısmını karıştırman olur.

bekle bakalım akşam konu güncelleyince birileri çıkar...
  • işlemcinin yavaş çalıştığı filan yok, yük altında değilken çarpan düşüyor buda güç tasarrufu sağlıyor, işlemci daha az ısınmış oluyor ve muhtemelen fanın devride düşeceği için daha az ses olmuş oluyor anlayacağınız arkadaşlar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.