Şimdi Ara

core 2 duo %100 işlemci performansı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ofisimizde kullandığımız Core2DOu 4400 işlemcili bilgisayarımızda zorlu modelleri çalıştırıken bilgisayarımız kasılıyor.
    Bu esnada windows görev yöneticisinden işlemci kullanımına baktığımda işlemcinin %50 kullanımda olduğunu %50 sininise sistem boşta işlemi ile yedekte beklediğini görüyorum.
    Bunun nedenin de çift çekirdek mimarisinin aynı anda farklı işlemleri farklı işlemcilere paylaştırarak performans artışı sağlayacağı düşüncesi ile yapılmış olduğunu düşünmekteyim.

Sorum tekbir uygulama için tüm işlemcileri %100 kullanımı mümkünmüdür, herhangibir ayar olanağı varmıdır?
    Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

• bunun tek nedeni yazılımın coklu işlemciler icin yazılmamıs olmamasıdır.
    coklu işlemciler icin yazılımların multithread olması gerekiyor
    suanda kullanmakta oldugunuz cogu yazılım tek thread kullandıgı icin işlemcinizin %100 kullanımı biraz zor

eski işletim sistemi DOS zamanında coklu gorev dedigimiz multitasking yoktu.Dolayısı ile Tek Thread idi.
    Windows işletim sisteminden itibaren multitasking yani coklu gorev dedigimiz aynı anda bircok işlem özelliği kazandırıldı. Bu kazanım multithread ile yapıldı.Tabi tek cekirdek oldugu zaman eş zamanlı olamıyor ama yinede işlemcinizin %100 kullanımına imkan tanıyor.

Suanda ise bilgisayar donanımındaki gelişmelerden dolayı cok cekirdekli işlemciler cıktı ve artık eş zamanlı olarak bir cok thread calısabilir duruma geldi.

Şimdi bu bilgileri verdikten sonra sorunuzu yanıtlayayım

1-Sorum tekbir uygulama için tüm işlemcileri %100 kullanımı mümkünmüdür, herhangibir ayar olanağı varmıdır?

tek bir uygulama için tüm işlemcileri %100 kullanımı mümkündür.
    Herhangi bir ayarı yoktur.(daha dogrusu sizin yapabileceginiz bir ayar yoktur.)

Sadece Kullanmıs oldugunuz yazılımı yazan programcılar biraz daha calısıp single thread olan yazılımlarını multithread versiyonunu yazması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stacker80 -- 4 Aralık 2007; 12:48:13 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.