Şimdi Ara

Citroen C4 II ve DS4 2011-2017 (1104. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
28.895
Cevap
178
Favori
1.740.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11021103110411051106
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

3 ay önce 26000 km'de iken 2. yıl dolduğundan servise gittim.
    30.000 km / 2. yıl bakımı çerçevesinde 580 TL
    + klima havalandırması için antibakteriyel birşeyler için tam hatırlamıyorum 80 TL civarı bir şey
    + metal karter koruması 150 TL
    + frenlerin acilen değişmesi gerekiyormuş 380 TL
    + motoru da yıkayalım 80 TL
    + isterseniz bir de pasta cila yapalım ~200 TL vs derken insanı sömürülecek enayi yerine kouyuyorlar. Sadece bakım olsun yeter dedim. Gerisini yaptırmayın dedim, bir iki öneride daha bulunacaktı vazgeçti neyse ki.

Klima filtresini değiştirmiyor musunuz zaten dedim; efendim o antibakteriyel bir şeymiş kanalları temizliyormuş, enfeksiyon ihtimalini azaltıyorumuş....
    Bu arabada karter muhafazası yok mu dedim; efendim varmış ama plastikmiş, metali daha güçlüymüş, daha iyiymiş, hem ötekinden daha ucuzmuş...
    Motoru yıkattım daha önce Broadway'imizde olmadık yerlere su kaçırmışlardı, elletmedim.
    Frenlerin değişmesi önemliydi bunların içinde bir tek, ona da 380 TL gibi saçma bir fiyat çektikleri için vazgeçtim.

Haydi Citroen'in servislerinin pahalı olduğunu biliyorum da, insana sağılacak inek muamelesi yapılması koyuyor.

Neyse frenlerde acil bir sıkıntı yok ancak fren pedalının sonlarına doğru tuttuğunu, başlarda boşluk olduğunu muhtemelen fren balatalarının bitmeye yaklaştığını farketmiştim.

Çalıştığım yerde bu işlerle ilgilinen bir arkadaşa durumdan bahsettim vs. 150 TL'ye balataları değiştirdik, disklerde sorun yok, değiştirmeye gerek olmaz. Yalnız artık asbestsiz balata kullanılıyor, biraz ses yapabilir dedi. Önceki arabam tam-otomatik Fiesta (1.4lt 96hp 4 vites) olduğundan, otomatik vites ve fren sesine aşinayım. Fazla abartı olmadığı sürece sorun değil dedim.
    Lakin frenlere her bastığımda sürekli ciiiiyyyyk ciyyyyyk insanın beyninde ötüyor. Dur kalk trafik iyice işkence oldu. 80 km/h 'te giderken de aynı, 500 km yol gittim hala aynı. Arkadaşa anlattım, işte artık bütün balatalar böyle, ben ustamla görüştüreyim, bizde ötmeyen balata yok, şimdi siz servise gitseniz diskleri de değiştirelim, disktendir derler, sizin disklerinizde hiçbir şey yok, aman gitmeyin, olmazsa diskleri bir taşlarız o bir süre idare eder sizi, ama artık piyasadaki tüm balatalar ötüyor şeklinde anlattı.

Ben de biraz forum dolaştım vs. derken marka ve model bağımsız olarak, (bazı markaların yetkili servislerinde verilen malzemelerde de nadiren görülse de) bunun daha çok, ucuz, yan sanayi, sert balatalarda görüldüğünü, disklere zarar vermeden orjinal balata ile değiştirmek gerektiğini, ancak servislerde de orjinal adı altında benzer düşük kalite ürünlerin satılabildiğini öğrendim.

Citroen orjinal yedek parça tedarikçisi bir iki yerle görüştüm fiyat aldım. En son gerçekten PSA grubunun Peugeot ve Citroen araçlarında kullanılan üzerinde (TWR vs) başka marka adı bulunmayan originel yazılı fren balatalarından 4254.c0 kod numaralı balatlardan Citroen Yetkili servisinde 220 TL'ye taktırdım (Nisan sonuna kadar %20 işçilik + yedek parça indirimi varmış). Arkadaşla da görüştüm, onun taktığı Kale marka olanları çok az kullanılmıştı, geri getirin alırız dedi. Bir ara BOSCH, TWR gibi markalar öneren olmuştu ama güvenemediğimden aradaki fiyat farkına da değmez diyerek onlara da bulaşmadım.
    Servisteki usta bunlara ne kadar vermiştiniz dedi, 150 TL deyince çok almışlar dedi, o da üstüne üstlük cabası oldu :) TWR alabilirdiniz onlar da iyidir aslında dedi laf arasında.

Sonuç: ucuz etin yahnisi biraz uğraştırdı. Frenlerinizden ötme olmasın istiyorsanız, tanıdık bildik bir usta ile görüşüp konuşup öyle alın. Olmazsa geri verin bu sıkıntıyı Ford Focus, VW Bora, Renault Megane gibi çeşitli marka modellerde yaşayanlar olmuş.
    Servisten de TWR modeller çıkabiliyormuş, onların da ötme yapma durumunu bilemiyorum. Kolay gelsin.

Araçtan soğumuştum şu 15 gündür, tekrar sessiz sakin frenleme yapınca, Start-Stop'la susan motorun güzel sessizliğinin tadını çıkarmaya başladım...

Şimdi raba koltuğu bakacağız ufaklığa...

• edenizli100 E kullanıcısına yanıt
    Orijinal Balatalar da TRW zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkhun

dün aksam vakti kırmızı ışıkta beyaz bir torosla yan yana geldik. 50 sn sayıyor ışık adam araba içinde birşeylerle ugrasıyor kontak basıyor vs.. tam kalktım arkadan birisi geçirdi sandım ama ben iptal sol tarafım bittii kulak çınlar fena arabyı durdurdum indim meger toroaun motor patlamaş motorun kapak uçmuş motor altındada küçük küçük 4-5 yerde alevler var . ben tabi arabayı diğer şeridi kapatacak sekilde koymusum vatandaşlardan birisi benim arabayı çekmeye çalışmış kwnara en son hatırladıgım itmeye çalışıyorlardı. 3-4 saat kendime geleemedim. tamam toros eski ama lpg den korkar oldum allah korudu kimseye böyle bi deneyim yaşatmasın allah. kasabız belasız

Büyük geçmiş olsun, bizim kurumda 2 tane toros var 92 model :( birisi de bizim birime tahsisli. Tırstım şimdi.... Gerçi bizimkisi lpg li değil allahtan.

• quote:

Orijinalden alıntı: edenizli100

Selamlar,

3 ay önce 26000 km'de iken 2. yıl dolduğundan servise gittim.
    30.000 km / 2. yıl bakımı çerçevesinde 580 TL
    + klima havalandırması için antibakteriyel birşeyler için tam hatırlamıyorum 80 TL civarı bir şey
    + metal karter koruması 150 TL
    + frenlerin acilen değişmesi gerekiyormuş 380 TL
    + motoru da yıkayalım 80 TL
    + isterseniz bir de pasta cila yapalım ~200 TL vs derken insanı sömürülecek enayi yerine kouyuyorlar. Sadece bakım olsun yeter dedim. Gerisini yaptırmayın dedim, bir iki öneride daha bulunacaktı vazgeçti neyse ki.

Klima filtresini değiştirmiyor musunuz zaten dedim; efendim o antibakteriyel bir şeymiş kanalları temizliyormuş, enfeksiyon ihtimalini azaltıyorumuş....
    Bu arabada karter muhafazası yok mu dedim; efendim varmış ama plastikmiş, metali daha güçlüymüş, daha iyiymiş, hem ötekinden daha ucuzmuş...
    Motoru yıkattım daha önce Broadway'imizde olmadık yerlere su kaçırmışlardı, elletmedim.
    Frenlerin değişmesi önemliydi bunların içinde bir tek, ona da 380 TL gibi saçma bir fiyat çektikleri için vazgeçtim.

Haydi Citroen'in servislerinin pahalı olduğunu biliyorum da, insana sağılacak inek muamelesi yapılması koyuyor.

Neyse frenlerde acil bir sıkıntı yok ancak fren pedalının sonlarına doğru tuttuğunu, başlarda boşluk olduğunu muhtemelen fren balatalarının bitmeye yaklaştığını farketmiştim.

Çalıştığım yerde bu işlerle ilgilinen bir arkadaşa durumdan bahsettim vs. 150 TL'ye balataları değiştirdik, disklerde sorun yok, değiştirmeye gerek olmaz. Yalnız artık asbestsiz balata kullanılıyor, biraz ses yapabilir dedi. Önceki arabam tam-otomatik Fiesta (1.4lt 96hp 4 vites) olduğundan, otomatik vites ve fren sesine aşinayım. Fazla abartı olmadığı sürece sorun değil dedim.
    Lakin frenlere her bastığımda sürekli ciiiiyyyyk ciyyyyyk insanın beyninde ötüyor. Dur kalk trafik iyice işkence oldu. 80 km/h 'te giderken de aynı, 500 km yol gittim hala aynı. Arkadaşa anlattım, işte artık bütün balatalar böyle, ben ustamla görüştüreyim, bizde ötmeyen balata yok, şimdi siz servise gitseniz diskleri de değiştirelim, disktendir derler, sizin disklerinizde hiçbir şey yok, aman gitmeyin, olmazsa diskleri bir taşlarız o bir süre idare eder sizi, ama artık piyasadaki tüm balatalar ötüyor şeklinde anlattı.

Ben de biraz forum dolaştım vs. derken marka ve model bağımsız olarak, (bazı markaların yetkili servislerinde verilen malzemelerde de nadiren görülse de) bunun daha çok, ucuz, yan sanayi, sert balatalarda görüldüğünü, disklere zarar vermeden orjinal balata ile değiştirmek gerektiğini, ancak servislerde de orjinal adı altında benzer düşük kalite ürünlerin satılabildiğini öğrendim.

Citroen orjinal yedek parça tedarikçisi bir iki yerle görüştüm fiyat aldım. En son gerçekten PSA grubunun Peugeot ve Citroen araçlarında kullanılan üzerinde (TWR vs) başka marka adı bulunmayan originel yazılı fren balatalarından 4254.c0 kod numaralı balatlardan Citroen Yetkili servisinde 220 TL'ye taktırdım (Nisan sonuna kadar %20 işçilik + yedek parça indirimi varmış). Arkadaşla da görüştüm, onun taktığı Kale marka olanları çok az kullanılmıştı, geri getirin alırız dedi. Bir ara BOSCH, TWR gibi markalar öneren olmuştu ama güvenemediğimden aradaki fiyat farkına da değmez diyerek onlara da bulaşmadım.
    Servisteki usta bunlara ne kadar vermiştiniz dedi, 150 TL deyince çok almışlar dedi, o da üstüne üstlük cabası oldu :) TWR alabilirdiniz onlar da iyidir aslında dedi laf arasında.

Sonuç: ucuz etin yahnisi biraz uğraştırdı. Frenlerinizden ötme olmasın istiyorsanız, tanıdık bildik bir usta ile görüşüp konuşup öyle alın. Olmazsa geri verin bu sıkıntıyı Ford Focus, VW Bora, Renault Megane gibi çeşitli marka modellerde yaşayanlar olmuş.
    Servisten de TWR modeller çıkabiliyormuş, onların da ötme yapma durumunu bilemiyorum. Kolay gelsin.

Araçtan soğumuştum şu 15 gündür, tekrar sessiz sakin frenleme yapınca, Start-Stop'la susan motorun güzel sessizliğinin tadını çıkarmaya başladım...

Şimdi raba koltuğu bakacağız ufaklığa...

aklıma bişiy takıldı 26000 km de nasıl balatanız bitti anlamadım. Daha fazla gitmesi lazımdı. İlk bakıma kaç km de gittiniz ? Benim 9 ay oldu alalı ancak halen 8700 lerdeyim. Alırken 20000 km den başlayan sayaç şimdi 1600 lere düştü bu arabalar akıllanmış arkadaş.. 2 gün önce servise gittim yeni kasa c4 ler gelmiş led farlar ve stoplar müthiş duruyordu. Adamlar 71 ile 84 binlira yazmışlardı araçlara :( zaten benzinliside yokmuş... Kısmet elim olunca değiştirmeyi istiyorum tabi bir fiyat sormadım yedek parçadan, zamanım yoktu. Hoşçakalın

• Forumda serviste takılan balatada TRW yazdığını gören arkadaşlar vardı ancak benim taktırdıklarımın üzerinde veya kutusunda TRW kaynaklı olduğuna dair bir işaret yok. Fason olarak ona yaptırmış ya da ondan temin ediyor marka olarak citroen / peugeot yazdırıyor olabilir tabi...

26000'de balata henüz bitmemişti ama değiştirilmeli demişlerdi. Servis beni 15000 km'de bir gördüğünden bir sonraki gelişime kadar idare etmeyecek olan şeyleri hızlıca değiştirmek istiyor bir çok usta gibi. Ben değiştirdiğimde de 31000 olmuştu. Bu arada 2 kez Ordu'ya gidip geldim istanbuldan.
    Genelde İstanbul'da şehiriçi kullanıldığını düşünürsek bence ortalama bir değer gibi 30.000 km. Daha uzun süre değiştirmeyenler de var tabi.
  • iyi günler arkadaşlar. babam için istanbula araç bakmaya gidicez. 2013 yeni kasa grand picasso. araç ümraniye-göztepe arasında. bildiğiniz boya-kaporta expertiz yapabilecek iyi bir yer var mı? bayraktarlar expertiz vermeyi bırakmışlar. acil olarak cevaplayabilirseniz sevinirim.
  • sckarinca S kullanıcısına yanıt
    hocam ulugöle gidebilirsin ataşehir tarafında söylediğin mevkiye yakın
  • arkadaşlar selam,

c4 att var bende 2012 model.

cd den müzik dinlemek istemiyorum. daha doğrusu cd doldurmayla uğraşmak istemiyorum. USB cihazı yok mu bizim açarlar için. Bi tane buldum USB çevirici oda citrone olmaz dediler. sizin bildiğiniz bir cihaz var mı. sesin kalitesini düşürmesin ama :))

bir sorum daha olacak.

arabayı sokakta bırakıyorum gecen cizmişler bir hafta yatıyor araba haftasonları kullanıyorum. branda almayı düşünüyorum. Fakat anten nasıl olacak. bizim antenler kapanıyor mu veya çıkıyor mu. ? brandayı örttüğümde anteni çıkartayım.
  • gxsafa G kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim hocam, listemize yazdık. yarın arayacağım. elimizde 2-3 alternatif oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fleetwood1991

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Muhendis

KM bazında yakıt tüketimi paylaşabilir misiniz arkadaşlar ?
    An itibariyle İstanbul İçi 7.0 LT ortalamaya gelmiş bulunmaktayım son 4000KM'de. Ortalama hızım 22-23 km sanırım şu an.
    EXC. E-HDI araç. 2014 haziran çıkışlı 2013 model.
    Sizlerde durum nedir ?

Bende 7 litre yakıyorum ortalamada. Aracım aynı sizinkiyle. İstanbulda yaşıyorum.

Ama 2 gün önce Antalyaya gidip geldik, giderken 5.7 litre, dönüşte 5.1 litre yaktı.

Uyuz İstanbul trafiğinde normal 7 yakmak bence.

Katalogda 4.3 şehir içi yakıyor denmiş ama saçmalık. En çok sapma Citroen'de oluyor. Hatta bir dergi, fabrika verileriyle, gerçek değerlerin ne kadar saptığını hesaplamıştı.

En çok sapma Citroen DS4 E-hdi Mcp ve gene bizim arabayla aynı motoru kullanan Volvo S60 1.6 Dizel'de bulunmuştu. ( Sapma oranı %60-70 civarı ).

Normal...Ankara içi yokuş in çık 5.5 lt yakiyorum. Ama dur kalk, sıkışıklık fazla yok.Stop start la 5-7 dk civarı durmuş oluyorum
    2 gün önce Kapadokyadan geldim. 85-120 arası hızda gidip geldim..4.5 lt yaktı 660 km de

Şehir trafiğinin durumu çok etkiler

Stop start demişken kışın neredeyse hiç çalışmadı...Şimdi tekrar işlemeye başladı...Ama arada yine stop etmediği oluyor..45 bin bakımına götüreceğim, umarım hallederler....Sebebi ne olabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow Fox -- 3 Mayıs 2015; 9:28:47 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• start stop aku seviyesi %70 den yukari oldugu zaman devreye girer ya kisa mesafede kullaniyorsunuz yada akunuz zayiflamistir. s. ici istanbul 6.2 lt yakiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: melihbursa

makyajlı c4 satış listesine girmiş ama hala MCP şanzuman gözüküyor.
    sordum bu sene sonuna doğru gelir diyorlar.
    fiyatlarda 1-2 lira üstüne koymuşlar.
    farlar, stoplar değişmiş sadece.
    Bu haftasonu bi bakalım neler değişmiş.

melih bey merhaba. Bugün eşimle inallara uğradım gemlik dönüşü, beyaz ve kırmızı modeli detaylı inceledik. Farlar çok harika olmıuş ancak stoplar istediğim gibi değil sanki. Ama uyarlarsa garanti sonrası değiştirebilirim diye düşünüyorum. Siz gidip baktınızmı modellere, beğendiniz mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismail RXT 2.0

quote:

Orijinalden alıntı: melihbursa

makyajlı c4 satış listesine girmiş ama hala MCP şanzuman gözüküyor.
    sordum bu sene sonuna doğru gelir diyorlar.
    fiyatlarda 1-2 lira üstüne koymuşlar.
    farlar, stoplar değişmiş sadece.
    Bu haftasonu bi bakalım neler değişmiş.

melih bey merhaba. Bugün eşimle inallara uğradım gemlik dönüşü, beyaz ve kırmızı modeli detaylı inceledik. Farlar çok harika olmıuş ancak stoplar istediğim gibi değil sanki. Ama uyarlarsa garanti sonrası değiştirebilirim diye düşünüyorum. Siz gidip baktınızmı modellere, beğendiniz mi

aynen kasa güzel olmuş.
    arka stopları daha audi tarzı leon tarzı ledli yapsalardı çok daha iyi olurdu.
    hala xenon yada led paketi alamıyoruz.
    o çok saçma bence.
    ön gögüste güzel ve sade olmuş.
    ben bu sene sonunda değiştireceğim kısmetse.
    jetta, focus, leon yada c4 var kafamda.
    c4 e EAT6 gelirse ki bu sene sonunda gelecek dediler büyük ihtimal c4 ü seçerim yine.

• merhaba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım. 2009 model C4 kullanıcısıyım ve aracımın ilk sahibiyim. süspansiyon dışında aracımdan çok memnunum. şimdi ise 2. el yeni kasa C4 mcp ile değiştirmeyi düşünüyorum. açıkçası astra j, focus gibi araçlara da baktım ama nedense C4 ten vazgeçemiyorum. tek kararsızlığım vites geçişleri. süspansiyon da oldukça iyileştirilmiş sanırım. siz ne derseniz. kullanan arkadaşlar tavsiye eder mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alirizabaki

merhaba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım. 2009 model C4 kullanıcısıyım ve aracımın ilk sahibiyim. süspansiyon dışında aracımdan çok memnunum. şimdi ise 2. el yeni kasa C4 mcp ile değiştirmeyi düşünüyorum. açıkçası astra j, focus gibi araçlara da baktım ama nedense C4 ten vazgeçemiyorum. tek kararsızlığım vites geçişleri. süspansiyon da oldukça iyileştirilmiş sanırım. siz ne derseniz. kullanan arkadaşlar tavsiye eder mi?

vites geçişlerini ben şöyle tanımlıyorum
    geçişlerde daha az sarsıntı olmak şartıyla manuel bir araba aldığınızı düşünün .konforu ise manuelin çok daha üstünde

amortisörler sert ama önceki kasa gibi değil (önceki kasa 10 yıllık aracım da hala duruyor)
    vurma sesleri daha az ama dediğim gibi hala sert

• melihbursa kullanıcısına yanıt
    Şöyle bir sorum olsa:

Elimde bulunan C4'ün ön farlarını yeni kasa ön farları ile değiştirmek istiyorum :) Direkt komple değişim. Bunu mümkün kılıyor mu şu an Citroen hiç bilginiz var mı ? Şahsen aracımın şu anki görünüşü makyajlı kasadan daha iyi geliyor bana. Sadece ön farlar yetersiz geliyor... Stopları hiç beğenmedim.
  • alirizabaki A kullanıcısına yanıt
    Astra Cosmo, VW Scirocco, VW Golf gibi araçlar arasında kalarak C4 tercih ettim dizel + otomatik zorunluluğum yüzünden. Vites geçişleri hiç rahatsız edici değil bence. Bir DSG değil. Farkı DSG'li araç kullanınca anlıyorsunuz. Fakat kesinlikle aracın konforunu azaltan bir vites geçiş sıkıntısı yok. Ben çok memnunum. Süspansiyonlar gayet iyileştirilmiş evet. Fakat 17"'de baya hissediyorsunuz yol durumuna bağlı olarak. Yine de C4 bu segmentin TOP 3'ünden biri bence.
  • helluri kullanıcısına yanıt
    anladığım kadarıyla eski kasa kadar rahatsız etmiyor vuruntu sesleri?
  • Mr.Muhendis M kullanıcısına yanıt
    benim tercihlerimle aynı kalmışsınız hemen hemen. verdiğiniz cevaplar beni rahatlattı. çok teşekkür ederim arkadaşlar. şu anki c4 ümü satar satmaz alıcam bi yeni kasa c4.
  • arkadaşlar selam,

c4 att var bende 2012 model.

cd den müzik dinlemek istemiyorum. daha doğrusu cd doldurmayla uğraşmak istemiyorum. usb cihazı yok mu bizim açarlar için. Bi tane buldum USB çevirici oda citrone olmaz dediler. sizin bildiğiniz bir cihaz var mı. sesin kalitesini düşürmesin ama :))

bir sorum daha olacak.

arabayı sokakta bırakıyorum gecen cizmişler bir hafta yatıyor araba haftasonları kullanıyorum. branda almayı düşünüyorum. Fakat anten nasıl olacak. bizim antenler kapanıyor mu veya çıkıyor mu. ? brandayı örttüğümde anteni çıkartayım.
  • 
Sayfa: önceki 11021103110411051106
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.