Şimdi Ara

Çin'den Ultra Geniş Açı Lens

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

8 gün sürecek çin seyehatım olacak.
    Shanghai'de kalacağım 8 gün boyunca.

550d kullanıyorum.
    180 derece yada 180 dereceye yakın çekim yapabilen bir lens almak istiyorum.(canon yada sigma düşünüyorum)
    Balıkgözü efekti olsun istemiyorum.Birde balıkgözü lens ile ultra geniş açı arasındaki farklar nedir 2 si aynı işlemi yaparm mı?

Tavsiyeleriniz nedir?

• Dikkat edin Çin malı olmasın.
  • evet ona çok dikkat etmek gerekiyormuş varsa tavsiyen alayım
  • Cinde fiyatlar pahali yalniz gorunce sasirmayin. Buradan daha pahali nerdeyse.
    Benim onerim; 2.el Tokina 11-16 f2.8'den yana. Ama orda saticilara dikkat edin, mumkunati varsa cinli bir arkadasiniza soyleyin o alsin.
    Sifir almak isterseniz bence zaten hic bulasmayin gidin yalcinlardan falan alin o kadar pahali yani
    Eger para muhim degilse Canon 10-22 daha iyi bir secim olacaktir.
  • Valla 180 derece olup fisheye olmayacak bir ultra geniş açı yok diye biliyorum ama 120 derecelik bir açı sana yetecekse Sigma 8-16mm f/4.5-5.6 DC tavsiye edebilirim. Aşık olunası bir objektiftir kendileri.

Ama tabi APS-C'de kullanacağınız için ne gibi handikaplar oluşturur bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güven -- 22 Kasım 2011; 15:18:16 >
  • Tokina 11-16mm alırsan pişman olmazsın.
  • Bulabilecegin en iyi geniş acı lens @diffriend önerdigi tokina 11-16 dır. Fakat ileri dogru FF makinede de kullanırım dersen FF uyumlu bir lens degildir.
    FF içinde yatırım olsun dersen fullframe de kullanabilecegin en geniş acı lens Canon 17-40 maddi konuda biraz daha esneyebilirsen canon 16-35
    Canon 10-22 tavsiye etmişsiniz fakat o balık gözüdür.
    Son olarak hiç bir geniş acı ile 180drc. yakın görüntü elde edemezsin 11mm den sonrasında distorsion olusur. Bahsettigin acılara ancak balık gözü ile yaklasabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: global_playboys

Bulabilecegin en iyi geniş acı lens @diffriend önerdigi tokina 11-16 dır. Fakat ileri dogru FF makinede de kullanırım dersen FF uyumlu bir lens degildir.
    FF içinde yatırım olsun dersen fullframe de kullanabilecegin en geniş acı lens Canon 17-40 maddi konuda biraz daha esneyebilirsen canon 16-35
    Son olarak hiç bir geniş acı ile 180drc. yakın görüntü elde edemezsin 11mm den sonrasında distorsion olusur. Bahsettigin acılara ancak balık gözü ile yaklasabilirsin.

çok tşk ettim bilgi için.
    peki balıkgözü lens ile distorsion oluşturmadan çekim yapmak mümkün olur mu?

birde tokina için FF den bahsetmişsiniz ne demek oluyor bu?

bu lens nasıldır?
    http://www.klasfoto.com.tr/Sigma-8mm-f35-EX-DG-Circular-Fisheye-Lens,PR-3117.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkan dh -- 22 Kasım 2011; 15:32:12 >

• quote:

Bulabilecegin en iyi geniş acı lens @diffriend önerdigi tokina 11-16 dır. Fakat ileri dogru FF makinede de kullanırım dersen FF uyumlu bir lens degildir.

FF gövdeler için 16'dan düşük açılarda var; misal Samyang 14mm f2.8

Canon 10-22'de balık gözü değil, standart ultra geniş açı lens olup full frame göve ile uyumlu değildir. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5980C441C -- 22 Kasım 2011; 15:36:04 >

• Objektifin yapısı geregi distorsion olusturmadan cekim yapmak malesef mümkün degil.
    8mm sigma sınıfında basarılı bir lens olsada geniş acı degil balık gözdür.
    Geniş açı ile balık gözü çok farklı objektifler öncelikle ne tarz cekimler yapacaksın ona karar vermelisin. Manzara cekimleri yapıcam dersen 11mm altına inmemeni tavsiye ederim olusacak distorsiyon rahatsız eder canını sıkar.
    Dersen ki yok ben iç mekan cekimleri agırlıklı calısıcam ozaman canon 10mm senin için uygundur.
    Balık gözüne gelince ürün cekimleri (araba, motor vs) cekimleri yapacaksan 8mm sigma nın olusturacagı efekt tartısılmaz çok tatminkar olacaktır.
    Özetle öncelikle ne cekmek istedigini belirle ona göre tercih yap derim bahsi gecen objektifler 2000tl ye yakın o sebepten dogru secim yapmak gerekir.
    Kişisel fikrimi sorarsan FF bir makineye gecme planın yoksa tokina 11mm tavsiye ederim, FF makinedede kullanmak istiyorum ona göre yatırım yapıcam dersen canon 16mm.

• 550d ff gövdemidir?
    kullanabileceğim en düşük mm değeri nedir?
  • ff yani full frame yani eski 35mmlik film boyutunda sensore sahip makineler, bu tarz makinelerin fiyatlari 4-5bin liradan baslar, eos550d 1,6 carpanli sensordur yani sensoru 35mmlik filmden 1,6kat kucuktur, bu kullandiginiz ff uyumlu lensleri kesme carpanli makinede kullandiginizda uzerindeki odak uzakligini 1,6ile carpmaniz gerektigi anlamina gelir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

ff yani full frame yani eski 35mmlik film boyutunda sensore sahip makineler, bu tarz makinelerin fiyatlari 4-5bin liradan baslar, eos550d 1,6 carpanli sensordur yani sensoru 35mmlik filmden 1,6kat kucuktur, bu kullandiginiz ff uyumlu lensleri kesme carpanli makinede kullandiginizda uzerindeki odak uzakligini 1,6ile carpmaniz gerektigi anlamina gelir.

tşk ettim.
  • Kendim icin almayi dusundugum genis acili lens Sigma 10-20mm f 3.5

Bazi lenslerde Cin ve Turkiye fiyatlari nerede ise ayni, tasimaya degmez, bazilarinda ise yuzde elliye kadar fark var. Almadan once fiyat arastirmasi ve karsilastirma yaparsiniz herhalde.
  • ef-s 10-22
  • quote:

Bu nasıl bir cevap böyle. canon 10-22 balık gözü değildir. Hatta distorsiyonu en az olan ultra geniş açılardan birisidir. Lütfen arkadaşım. İnsanları yanlış yönlendirme.

Ben sana öğretecek en son kişi dahi değilim belki çünkü daha bütün dünyanın sana öğretmesi lazım önce, ondan sonra ben seni bilgilendiririm.

Sigma 12-24 ün ikinci versiyonu çıktı, bir inceleyin derim bu arada siz saygı değer soru soranlarımıza.

• alacağım geniş açı lensin canon 10-20 veya tokina 11-16 veya sigma 12-24 veya sigma 8mm
    şuan kullanmakta olduğum 17-70 sigmadan farkı nedir?
    yani kendi lensimin geniş açısı 17mm den fark edilir biçimde geniş açı çekebilirmiyim?

makinem 550d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkan dh -- 23 Kasım 2011; 13:03:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erk4n

alacağım geniş açı lensin canon 10-20 veya tokina 11-16 veya sigma 12-24 veya sigma 8mm
    şuan kullanmakta olduğum 17-70 sigmadan farkı nedir?
    yani kendi lensimin geniş açısı 17mm den fark edilir biçimde geniş açı çekebilirmiyim?

makinem 550d

Makine 8mm'de de 17mm'de de aynı açı daralmasını yaşayacağı için FF veya APS-C sensör olması farketmez. İki lens aralığı da 1.3x ile çarpılacağından karşılık geleceği değerler aynı olur. Fazla göze çarpıcı bir etki istiyorsanız alamazsınız ancak 8mm ve 17mm için konuşacak olursa, 9mm'lik bir fark hissedeceksiniz tabi ki. İleri profesyonel derece kullanımlarda önemli olmakla birlikte, aradaki fiyat farkına deyip deymeyeceğine siz karar vereceksiniz. Tabi 8mm fisheye etkisi bambaşka bir mevzu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güven -- 23 Kasım 2011; 14:14:52 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.