Şimdi Ara

Canon SD300 (Ixus 40) hakkında sorular?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık bir yıldır dijital fotoğrafla ilgileniyorum. İlk olarak hp m307 aldım ama tatmin etmedi. Daha sonra 5.1 mp lik bir hp m417 kullandım ve ondan da memnun olmayınca biraderimin Amerika ya gitmesiyle oradan bir makina aldırmaya karar verdim. İnternetten ve fotoğrafçılardan araştırdım. Bu forumda Mertkan ve diğer arkadaşların yorumlarını takip ederek canon sd300 de karar kıldım makinam şuan ihtiyaçlarıma karşılık veriyor ve memnunum ama ilerde daha iyi ve özellikli makinalara ihtiyaç duyacağımı biliyorum. Foruma aktif katılarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmak ve bu konuda soru ve görüşlerimle daha fazla bilgi sahibi olmak istadim. Katkılarınız nedeniyle özellikle mertkana teşekkür ediyorum.

Ve ilk soru Mertkan hocama; elimdeki makinayı otomatik ayarda kullanmam acaba farklı çekim ortamlarında iyi sonuçlar verir mi yoksa manuel mi kullanmalıyım.canon sd300

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mekalde -- 17 Şubat 2006 0:37:44 >

• sen mertkan'a sormuşsun ama o gelene kadar biz de
    geveleyelim bir şeyler...
    point-and-shoot tarzı makinelerde auto modu acemiler
    ve ayarlarla uğraşacak vakti olmayanlar içindir ki
    hiçbir zaman manuelle elde edebileceğin sonuçları
    alamazsın auto'da.. odağı kendi seçer, ışık ayarını kendi seçer
    diyaframı kendi ayarlar vs.. vs..
    her ortamda bu ayarların değişik kombinasyonları ile çok
    farklı etkiler elde etmek mimkündür..
    bu yüzden eğer ki hatıra fotoğrafı çekmiyorsan manuel
    ayarları bilmek ve makineyi ona göre kullanmak
    çok önemlidir...
  • Merhaba Nadir_en;

Yorumuna teşekkür. Aslında şu sıra aile fotoğrafları dışında başka amaçla kullanmıyorum ama bilgimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Benim makinamın (canon sd300 (ixus 40) türkçe kullanım kalavuzu maalsef yok. Bu nedenle biraz zorlanıyorum. Menü türkçe bir avantaj ama iso değerlerini nasıl ve nerde kullanacağım ve diyafram ayarını nasıl hangi durumlarda yapacağım konusunda sıkıntı yaşıyorum. Belki biraz çözdüm ama yeterli değil.

Bilgi verirseniz sevinirim.. selamlar
  • Sevgili @mekalde,

İlk mesajındaki soruna, üst konu içerisinde bulunan mesajın için de yanıt vermiştim. Ayrıca sevgili @nadir_en de konuyu gayet güzel özetlemiş. Canon SD300'ün ISO ayarlarına "Manuel" menüsü altında ulaşabilirsin. ISO'nun ve diyaframın ne demek olduğunu ve kullanım yerleri hakkındaki bilgiye de, (aşağıdaki link ile ulaşabiirsin) bölmümümüz içerisinde üst konu olarak yer alan "Ders: Fotoğraf Çekim Teknikleri" başlıklı konu içerisinden ulaşabilirsin. Ancak Canon SD300 malesef full manuel ayarlara sahip olmadığı için, diyafram açıklığının değiştirilmesine de izin vermeyecektir.

Canon SD300 ISO "Manuel" Menüsü-ISO Ayarları

http://forum.donanimhaber.com/m_1304283/tm.htm

• quote:

Orjinalden alıntı: mekalde

Merhaba Nadir_en;

Yorumuna teşekkür. Aslında şu sıra aile fotoğrafları dışında başka amaçla kullanmıyorum ama bilgimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Benim makinamın (canon sd300 (ixus 40) türkçe kullanım kalavuzu maalsef yok. Bu nedenle biraz zorlanıyorum. Menü türkçe bir avantaj ama iso değerlerini nasıl ve nerde kullanacağım ve diyafram ayarını nasıl hangi durumlarda yapacağım konusunda sıkıntı yaşıyorum. Belki biraz çözdüm ama yeterli değil.

Bilgi verirseniz sevinirim.. selamlar

aşağıdaki linkte kodak'ın sitesindeki fotoğraf çekim teknikleri ayrıntılı olarak ve
    örneklerle anlatılmış.. zamanında çok işime yaramıştı.. bir kontrol et istersen..
    (yalnız bu link de ne yazık ki ingilizce)

http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=2/3/38&pq-locale=tr_TR

• Teşekkürler sevgili Mertkan;

Açıklamaların çok yararlı oldu. Anlaşılacağı üzere bu konuda yeni yeni bilgi sahibi olmaya başladım. Aslında tabiki profesyonel anlamda fotoğrafçılık düşünmüyorum ama amatör olarak da en azından yeterli bilgiye sahip olmak gerektiğine inanıyorum. canon sd300 şuan ihtiyaçlarıma cevap veren bir makina ama optik zoomu daha ileri olan ve full manuel ayarlara sahip bir makina ilerde tercihim olabilir. Sd300 ü tercih nedenlerimden birisi de bir fotoğraf makinası için yeterli kalitede (640-480 sn.30 kare) video çekmesiydi. Şuan makinamdan memnunum ancak kırmızı gözü önleyemiyorum. Bu konuda bilgi va katkınız olursa sevinirim. Selamlar...

Not:Bu arada sony s600 hakkında verdiğiniz bilgiler ışığında bir arkadaşıma canon A520 aldık. Yani aynı fiyat ama yüksek piksel dışında hemen hemen tüm alanlarda A520 daha iyi bir makina gibi geldi. Tekrar katkılarına teşekkürler.

Diğer arkadaşlara da ilgi ve katkıları nedeniyle teşekkür ederim.

Bu manada sony dsc s600 düşünen arkadaşlara naçizane önerim aynı fiyata sahip olan canon A520 olur. 12Taksitli fiyatı 350 ytl A520 nin S600 ün ise 12 ay taksitli fiyatı ortalama 360 ytl.

• Flaşı ayarlarken Autoflash (A), Flaşsız, gibi seçeneklerin arasında bir de göz simgesi var, kırmızı gözü engellemek için yeterli oluyor bence...
  • Sevgili @mekalde,

Pek çok fotoğraf makinesinde kırmızı göz problemi bulunmaktadır, bunlara malesef (Her ne kadar flash patlatma seçenekleri içerisinden kırmızı göz seçilse de) Canon SD 300 de dahildir. Bunu telafi etmenin en kolay çözümü, photo shop ve benzeri yazılımlar kullanmaktır. Bu tür yazılımlar sayesinde, bir kaç tıklama ile kırmızı göz problemi tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Verdiğiniz bilgilere teşekkürler, anlaşılan benim bir kırmızı göz giderici program temin etmem yerinde olacak.

Bu arada canon A520 için uygulanan kampanyaya müthiş talep var. İlgilenenlere...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mekalde

Verdiğiniz bilgilere teşekkürler, anlaşılan benim bir kırmızı göz giderici program temin etmem yerinde olacak.

photoshop bu iş için birebir...
  • Arkadaşlar bende de Canon ixus 430 war.Makinemde uzun entstantane ayarı war.Bunu ayarlayabiliyorum.Seçenekleri şu şekilde 1,1.3,1.6,2,2.5,3.2,4,5,6,8,10,13,15.Bu seçenekler war.Ama ben gündüz çekimde 2 ve üstünü kullandığımda bembyez bi foto çıkıyor.Bunun sebebi nedir acaba?ve ben bu ayarı nerelerde kullanabilirm.Ne gibi avantajları wardır bu ayarın?
  • uzun enstantane karanlık ortamlarda işe yarar, makine daha çok ışık alır bu süre boyunca, tabii hareketsiz objeleri çekerken geçerli bu...

mesela görmüşsündür mutlaka gece fotoğrafları, hani otomobillerin ışıkları uzuun uzun olur, bu uzun enstantanenin bir sonucudur.

gündüz uzun enstantane ile fotoğraf çekersen, makine zaten yeterli olan ışığı daha da fazla alacağı için fotoğrafların bembeyaz çıkar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: delakitir

uzun enstantane karanlık ortamlarda işe yarar, makine daha çok ışık alır bu süre boyunca, tabii hareketsiz objeleri çekerken geçerli bu...

mesela görmüşsündür mutlaka gece fotoğrafları, hani otomobillerin ışıkları uzuun uzun olur, bu uzun enstantanenin bir sonucudur.

gündüz uzun enstantane ile fotoğraf çekersen, makine zaten yeterli olan ışığı daha da fazla alacağı için fotoğrafların bembeyaz çıkar.

Yani bu ayar enstantane ayarı diilmi?
  • evet.
  • Peki sadece ışığın geliş şiddetini mi ayarlayabilirm ben bu ayarla
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.