Şimdi Ara

Canon S95 ile Panasonic DMC-LX5 arasında kaldım…Yardım !!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
3.944
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sensor • 1/1.7" Type CCD
    • 10 million effective pixels
    • Primary Color Filter
    Lens • 3.8x optical zoom
    • 28-105mm (35mm equiv.)
    • F2.0-4.9
    Min shutter 15sec
    Max shutter 1/1600sec
    Exposure compensation -2 to +2 EV in 1/3 EV steps

Panasonic Lumix DMC-LX5
    Sensor • 1/1.63" Type CCD
    • 10.1 million effective pixels
    • Primary Color Fitler
    Lens • 3.8x optical zoom
    • 24-90mm (35mm equiv.)
    • F2.0-3.3
    Min shutter 60sec
    Max shutter 1/4000sec
    Exposure compensation -3 to +3 EV in 1/3 EV steps

İki makine de özellik bakımından birbirine çok benziyor. Yabancı sitelerdeki incelemelerde fotoğraf kalitelerinin de birbirine çok yakın olduğu söyleniyor. Bununla beraber fiyatları da yurt dışında 400 dolar civarında. Video çekimi ikisinde de aynı. Eksileri ise çekim sırasında zoom yapamaması.

Benim kafama takılan soru iki makinenin arasındaki shutter süresi oldu, S95’ te Min shutter 15 saniye LX5’te ise Min shutter 60 saniye.

Bu değerlere bakarak LX5’ in min 60 sec. olan shutter süresiyle çekip de S95’in 15 saniye olan shutterı ile çekemeyeceğimiz görüntüler ne olabilir. (shutterın nasıl kullanıldığını biliyorum sadece LX5 i tercih için, bu farkın ne derece görüntüleri etkilediğini öğrenmek için soruyorum ) Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Genel olarak benim için S95 daha önde ama sizlerinde tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

• LX5 alip arkaniza bakmayin derim.

S95'in ufak olmasi haricinde bir artisi yok benim gorusumce (zoom kullanan biri degilim).

LX5 video cekerken zoom yapabiliyor bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knightfall

LX5 alip arkaniza bakmayin derim.

S95'in ufak olmasi haricinde bir artisi yok benim gorusumce (zoom kullanan biri degilim).

LX5 video cekerken zoom yapabiliyor bu arada.
    Lx5 video çekiminde optik zoom ve otomatik netleme var ve bu esnada zoom ve af motorunun sesi videoda duyulmuyor.
    s95 video çekiminde sadece digital zoom yapıyor ve görüntü kalitesi bozulduğu için hiçbir anlamı yok.

Lx5 birazdaha iri.
    s95 daha compact.

Lx5 lens kapağı dslr lens kapakları gibi manuel olarak çıkartılıyor/takılıyor, kaybolma riski var.
    s95 lens kapağı otomatik açılıp kapanıyor.

Fotoğraf çekim kaliteleri aynı.

Lx5 te videonun az yer kaplamasını istiyorsanız avchd çekim yaparsınız fakat bilgisayarda direkt olarak seyredemezsiniz.İsterseniz motionjpeg seçeneği de mevcut.
    S95 te sadece tek bir formatta video kayıt imkanı var: çok yer kaplayan mov.

Lx5 in odak uzaklığı 24 mm den başlıyor
    s95 odak uzaklığı 28 mm den başlıyor ama daha çokk zoom var

Lx5 batarya ömrü yaklaşık 400 çekim
    s95 batarya ömrü yaklaşık 200 çekim

Lx5 yaklaşık 100 tl daha pahalı

Son karar tabiki size ait, ama benim tavsiyem ikisi arasında Lx5 olurdu

• quote:

Orijinalden alıntı: bravaman

Lx5 video çekiminde optik zoom ve otomatik netleme var ve bu esnada zoom ve af motorunun sesi videoda duyulmuyor.
    s95 video çekiminde sadece digital zoom yapıyor ve görüntü kalitesi bozulduğu için hiçbir anlamı yok.

Lx5 birazdaha iri.
    s95 daha compact.

Lx5 lens kapağı dslr lens kapakları gibi manuel olarak çıkartılıyor/takılıyor, kaybolma riski var.
    s95 lens kapağı otomatik açılıp kapanıyor.

Fotoğraf çekim kaliteleri aynı.

Lx5 te videonun az yer kaplamasını istiyorsanız avchd çekim yaparsınız fakat bilgisayarda direkt olarak seyredemezsiniz.İsterseniz motionjpeg seçeneği de mevcut.
    S95 te sadece tek bir formatta video kayıt imkanı var: çok yer kaplayan mov.

Lx5 in odak uzaklığı 24 mm den başlıyor
    s95 odak uzaklığı 28 mm den başlıyor ama daha çokk zoom var

Lx5 batarya ömrü yaklaşık 400 çekim
    s95 batarya ömrü yaklaşık 200 çekim

Lx5 yaklaşık 100 tl daha pahalı

Son karar tabiki size ait, ama benim tavsiyem ikisi arasında Lx5 olurdu

Alıntıları Göster
    kağıt üzerindeki özelliklerde lx5'in artıları var, en önemli dezavanjtajı 90mm tele'sinin
    biraz az olması. bununla birlikte 28mm olan s95 geniş açısısının tam geniş olamamakla birlikte
    genel anlamda yeterli genişlikte olması.

s95'in düşük ışık ve iso performasının daha yüksek olduğu söyleniyor.
    ki bu bence seçim için önemli bir kriter.

shutter süresi için saniye bazlı çekimler genelde gece çekimlerinde kullanılır, 15sn yeterli bir
    süre 60sn gereksiz uzun böyle bir kompakt için. bunu yapacaklarına bulb modu koysalardı
    bir anlamı olurdu, ama kağıt üzerinde bir üstünlüğümüz olsun diye düşünmüş pana herhalde.

ben herhalde videodaki oto af ve optik zoom yokluğuna takılmayıp s95 tercih ederdim,
    yukarıdaki sebeplerden ve fiyat artısından dolayı.

• S95, G12' nin light modeli denebilir. Benim kafamda da A620' nin yerine G12 olduğundan bu serideki tüm markaların benzer modelleri çok iyi inceledim. 60 sn pozlama süresinin olması her zaman olduğu gibi Venüs işlemcisi ile birlikte LX-5 te yine tembel bir sensörün kullanıldığı açıkça görülüyor. Tembel sensör kullanılması LX-5 ve benzerlerinde hem fotograf kalitesi ile hem de video kalitesinde ortalama bir yol tutulduğununda bir göstergesidir. Aşağıda verdiğim dpreview, G12' nin 5. sayfa linkinde çok güzel JPEG için bir ISO testi var ve şahsen gerçekçi olduğuna da inanıyorum. Burada ana test fotografında sırasıyla 800-1600 ve 3200 ISO değerlerine alın. Test fotografında hareketli çerçeveyi de solda MARTINI şişesinin boyun kısmındaki yazılı etikete getirin. Altaki mukayese için verilen makina marka, modellerinden S95 ve LX-5' i seçin. Bu "3" ISO değerinde Canon' larda daha temiz bir görüntü var gibi görülürken, aslında Canon2 larda arka planda çalışan NR' nin etkisi ile daha az noise olan asma yumuşak bir fotograf elde edildiğini hissediyorsunuz. Özellikle 3200 ISO' da bu durum çok daha belirgin, Ama LX-5' te daha kumlu bir görüntü olmasına karşın, daha net, keskin ve detayların çok daha görünür, anlaşılır olduğuna ve kaybolmadığına dikkat edin. Bu ise bence tercih edilecek bir durum.
    http://www.dpreview.com/reviews/CanonG12/page5.asp
    Basit bir şekilde 2 makina mukayesesi de şöyle:
     Canon S95 ile Panasonic DMC-LX5 arasında kaldım…Yardım  !!!!

Buradan da açıkça görüldüğü gibi Panasonic Lumix DMC-LX-5, Fotografta az biraz, daha iyi ISO kaltesi ile + Daha geniş açı+Daha fazla neredeyse 2 misli pil ömrü+Vizör + ayrı video kayıt düğmesi, ki 2' li seçme imkanı var (Denklanşör+Düğme) , Video kayıt kalitesi, kayıt süresi, zoom yapabilmesi ile de açık ara önde.

quote:

Orijinalden alıntı: akanarya2

kağıt üzerindeki özelliklerde lx5'in artıları var, en önemli dezavanjtajı 90mm tele'sinin
    biraz az olması. bununla birlikte 28mm olan s95 geniş açısısının tam geniş olamamakla birlikte

shutter süresi için saniye bazlı çekimler genelde gece çekimlerinde kullanılır, 15sn yeterli bir
    süre 60sn gereksiz uzun böyle bir kompakt için. bunu yapacaklarına bulb modu koysalardı
    bir anlamı olurdu, ama kağıt üzerinde bir üstünlüğümüz olsun diye düşünmüş pana herhalde.

ben herhalde videodaki oto af ve optik zoom yokluğuna takılmayıp s95 tercih ederdim,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 28 Ocak 2011; 21:22:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

S95, G12' nin light modeli denebilir. Benim kafamda da A620' nin yerine G12 olduğundan bu serideki tüm markaların benzer modelleri çok iyi inceledim. 60 sn pozlama süresinin olması her zaman olduğu gibi Venüs işlemcisi ile birlikte LX-5 te yine tembel bir sensörün kullanıldığı açıkça görülüyor. Tembel sensör kullanılması LX-5 ve benzerlerinde hem fotograf kalitesi ile hem de video kalitesinde ortalama bir yol tutulduğununda bir göstergesidir. Aşağıda verdiğim dpreview, G12' nin 5. sayfa linkinde çok güzel JPEG için bir ISO testi var ve şahsen gerçekçi olduğuna da inanıyorum. Burada ana test fotografında sırasıyla 800-1600 ve 3200 ISO değerlerine alın. Test fotografında hareketli çerçeveyi de solda MARTINI şişesinin boyun kısmındaki yazılı etikete getirin. Altaki mukayese için verilen makina marka, modellerinden S95 ve LX-5' i seçin. Bu "3" ISO değerinde Canon' larda daha temiz bir görüntü var gibi görülürken, aslında Canon2 larda arka planda çalışan NR' nin etkisi ile daha az noise olan asma yumuşak bir fotograf elde edildiğini hissediyorsunuz. Özellikle 3200 ISO' da bu durum çok daha belirgin, Ama LX-5' te daha kumlu bir görüntü olmasına karşın, daha net, keskin ve detayların çok daha görünür, anlaşılır olduğuna ve kaybolmadığına dikkat edin. Bu ise bence tercih edilecek bir durum.
    http://www.dpreview.com/reviews/CanonG12/page5.asp
    Basit bir şekilde 2 makina mukayesesi de şöyle:
     Canon S95 ile Panasonic DMC-LX5 arasında kaldım…Yardım  !!!!

Buradan da açıkça görüldüğü gibi Panasonic Lumix DMC-LX-5, Fotografta az biraz, daha iyi ISO kaltesi ile + Daha geniş açı+Daha fazla neredeyse 2 misli pil ömrü+Vizör + ayrı video kayıt düğmesi, ki 2' li seçme imkanı var (Denklanşör+Düğme) , Video kayıt kalitesi, kayıt süresi, zoom yapabilmesi ile de açık ara önde.

quote:

Alıntıları Göster
    bipekkan hocam verdiğiniz linkten raw formatta kıyaslama yaptım,
    dediğiniz gibi iso 800e kadar canon da daha iyi bir görüntü varken, enterasan bir şekilde 1600 ve 3200 de lx5'in daha iyi lduğunu görebiliyoruz.
    bu durum anladığım kadarıyla lens kalitesinden kaynaklanıyor.
    lx5'in lensinin kenar performansı canon'unkinden daha iyi. (martini şişesi boynundaki yazı)

ama incelemeyi merkezde yaptığınız zaman (kupa kızı) bütün iso oranlarında s95 çok daha başarılı gördüğüm kadarıyla.

bu durumda s95'e lx5 lensi veya lx5'e s95 sensörü daha iyi bir kombinezon olurmuş.

• @akanarya2,
    Haklısınız....RAW formatında işler değişiyor. Aslında Her 2 makinede de NR uygulaması kalkınca Canon' da görüntü kenar olsun merkez belirgin daha iyi. Belki JPEG' de de NR' yi durdurabilmek mümkün olsaydı bu yanılgıya düşmeyecektim. RAW çalışmak bana zor geldiği için JPEG' de en iyi sıkıştırmayı yapan hatta NR' siz makineler tercihim oluyor. Bu durumda lens kalitesi olduğu kadar sensör hassasiyeti de söz konusu. Zaten bir evvelki mesajda da söylemiştim Panasonic 2 işlevde de ortalamayı yakalayabilmek için tembel sensörü tercih eder diye.
    Çok zor bir seçim ama işlevsellik açısından yinede LX-5 daha ağır basıyor. S95 baya basit kalıyor aradaki fark 100TL değil daha fazla olsaydı 200-250 TL gibi S95 tercih edilebilirdi.
    quote:

dediğiniz gibi iso 800e kadar canon da daha iyi bir görüntü varken, enterasan bir şekilde 1600 ve 3200 de lx5'in daha iyi lduğunu görebiliyoruz.
    lx5'in lensinin kenar performansı canon'unkinden daha iyi. (martini şişesi boynundaki yazı)

ama incelemeyi merkezde yaptığınız zaman (kupa kızı) bütün iso oranlarında s95 çok daha başarılı gördüğüm kadarıyla.

bu durumda s95'e lx5 lensi veya lx5'e s95 sensörü daha iyi bir kombinezon olurmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

@akanarya2,
    Haklısınız....RAW formatında işler değişiyor. Aslında Her 2 makinede de NR uygulaması kalkınca Canon' da görüntü kenar olsun merkez belirgin daha iyi. Belki JPEG' de de NR' yi durdurabilmek mümkün olsaydı bu yanılgıya düşmeyecektim. RAW çalışmak bana zor geldiği için JPEG' de en iyi sıkıştırmayı yapan hatta NR' siz makineler tercihim oluyor. Bu durumda lens kalitesi olduğu kadar sensör hassasiyeti de söz konusu. Zaten bir evvelki mesajda da söylemiştim Panasonic 2 işlevde de ortalamayı yakalayabilmek için tembel sensörü tercih eder diye.
    Çok zor bir seçim ama işlevsellik açısından yinede LX-5 daha ağır basıyor. S95 baya basit kalıyor aradaki fark 100TL değil daha fazla olsaydı 200-250 TL gibi S95 tercih edilebilirdi.
    quote:

Alıntıları Göster
    Bende karar aşamasındayım, s95 i eledim ve bence asıl rakibi olan samsung tl500/ex1 de takıldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: zayit

Bende karar aşamasındayım, s95 i eledim ve bence asıl rakibi olan samsung tl500/ex1 de takıldım.

Alıntıları Göster
    Kompakt tanımına daha uygun olduğu için ben de canon diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scan -- 31 Ocak 2011; 23:32:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: scan

Kompakt tanımına daha uygun olduğu için ben de canon diyorum.

Alıntıları Göster
    S95 ve LX5 arasında LX5 derim. Geniş açı 24mm. Daha nostaljik bir tasarımı var. ISO başarımı biraz daha iyi. Video'da daha fonksyonel.

Ama LX ve G12 arasında hangisi derseniz G12 derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zayit

Alıntıları Göster
    sn zayit bipekkan hoca nın verdiği linkteki karşılaştırma listesine samsung tl 500 ü de eklersen görecek ve samsungu hemen kafandan sieceksin bir dene bak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: doroşenko

sn zayit bipekkan hoca nın verdiği linkteki karşılaştırma listesine samsung tl 500 ü de eklersen görecek ve samsungu hemen kafandan sieceksin bir dene bak.

Alıntıları Göster
    bipekkan hocanın vverdiği linkten bakınca olypus xz-1 bu 2 modelden daha iyi gibi geldi bana ne dersiniz???
  • quote:

Orijinalden alıntı: u_g_o_189

bipekkan hocanın vverdiği linkten bakınca olypus xz-1 bu 2 modelden daha iyi gibi geldi bana ne dersiniz???

Alıntıları Göster
    Ne yazık ki Xz-1 başarısız bir makine oldu, aynı Samsung TL-500 gibi. Arkadaş doğru iki cihaz arasında kalmış. Ben de alırken Lx3 - G11 arasında kalmıştım, hey gidi
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Ne yazık ki Xz-1 başarısız bir makine oldu, aynı Samsung TL-500 gibi. Arkadaş doğru iki cihaz arasında kalmış. Ben de alırken Lx3 - G11 arasında kalmıştım, hey gidi

Alıntıları Göster
    XZ-1'in neyi başarısız oldu? Beğenmeyen inceleme sitesi görmedim, forumlarda da "gördüğüm kadarıyla" memnum olmayan yok. Hatta Thom Hogan da bu aleti kullandığından bahsediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozturert -- 21 Haziran 2011; 7:50:17 >

• quote:

XZ-1 mi başarısız oldu?

Bizlerin (tüm dünyayı kastediyorum) niye haberi yok?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NovariX

quote:

XZ-1 mi başarısız oldu?

+ 1 benden

x1'i uzak doğuda ve asya ülkelerinde çok fazla insanın elinde gördüm. bu açıdan da bakınca satış anlamında pek başarız değiller sanırım.

türkiye çok çok ufak bir pazar.

her marka ürün ve modeli malesef tr'yegelmiyor.

belli markaların pazar kuvvetinden ve bağımlılığından dolayı da insanlar faklı markalara kaymak istemiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: magicboyguccino

quote:

quote:

XZ-1 mi başarısız oldu?

+ 1 benden

x1'i uzak doğuda ve asya ülkelerinde çok fazla insanın elinde gördüm. bu açıdan da bakınca satış anlamında pek başarız değiller sanırım.

türkiye çok çok ufak bir pazar.

her marka ürün ve modeli malesef tr'yegelmiyor.

belli markaların pazar kuvvetinden ve bağımlılığından dolayı da insanlar faklı markalara kaymak istemiyor.

Alıntıları Göster
    Benim okuduğum yorumlar ve dpreview'da gördüğüm yüksek ISO fotoğrafları başarısızdı ama Sanırım acele kanıya varmışım, herkes böyle dediğine göre.

• quote:

madem konuyu hortlattım o zaman bi soru daha sorayım
    s95 - xz1 - lx3(600tl) - lx5 hangisini önerirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u_g_o_189 -- 25 Haziran 2011; 0:30:17 >
  • ISO' daki başarısızlığı ki bana göre daha makbul. İsteyen onlarca prg. var uygulasın. Bu makinada benim bildiğim hiç NR uygulaması yok. Sensör ne veriyorsa onu görüyoruz. Diğerlerinde NR' yi kapatsanız bile arkada çalışıyor çaktırmadan. Walla bana göre NR çıktı mertlik, pardon, fotograflar bozuldu.
    quote:

quote:

XZ-1 mi başarısız oldu?

• quote:

quote:

madem konuyu hortlattım o zaman bi soru daha sorayım
    s95 - xz1 - lx3(600tl) - lx5 hangisini önerirsiniz

ben de, lx5 diyordum ama; xz1 hakkındaki yorumlardan sonra kararsız kaldım?..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.