Şimdi Ara

Canon 650D - 600D ve Lens Tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle ilk başlarda fiyat olarak ve bu fiyata göre özellikleri olarak 600D almayı düşünüyordum. Fakat sonra internetten araştırdığım kadarıyla ve bazı arkadaşlarımdan aldığım yorumlar 650D ye de bakabilecegim yönünde. Eğer 600D ve 650D alırsam başlangıç olarak 18-55 IS II ve 55-250 IS II lensleri almayı düşünüyorum. Sizce bu lensleri alsam yanlış yapmış olur muyum ? Ayırca bu makinelerin özellikleri neredeyse aynı fakat kullanım olarak hangisi daha güzel olur ya da hangisini alırsam keşke demem önerileriniz nelerdir? Bu makineler arasında digerlerine göre çok önemli bir özellik var mı? Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enesgulactii -- 16 Nisan 2014; 19:27:44 >

• 600d + 18-55mm IS II + 55-250mm IS II

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • enesgulactii E kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi makinaların özellikleri birbirine yakın. Dolayısıyla iki makine de sizi öbürüne göre daha fazla memnun etmez/üzmez.

Sizin için "Kullanım olarak hangisi daha güzel olur" sorusuna cevap verebilecek tek kişi sizsiniz. Bir teknomarkette iki gövdeyi de elinize alın, tuşları kurcalayın, menüleri dolaşın, tutuşu hissiyatı vs inceleyin. Hangisi hoşunuza gidiyorsa, alın ve arkanıza bakmadan doya doya fotoğraf çekmeye başlayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan the Wise

Dediğiniz gibi makinaların özellikleri birbirine yakın. Dolayısıyla iki makine de sizi öbürüne göre daha fazla memnun etmez/üzmez.

Sizin için "Kullanım olarak hangisi daha güzel olur" sorusuna cevap verebilecek tek kişi sizsiniz. Bir teknomarkette iki gövdeyi de elinize alın, tuşları kurcalayın, menüleri dolaşın, tutuşu hissiyatı vs inceleyin. Hangisi hoşunuza gidiyorsa, alın ve arkanıza bakmadan doya doya fotoğraf çekmeye başlayın.

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: freestylegend

600d + 18-55mm IS II + 55-250mm IS II

Teşekkürler. Sizce 55-250 IS II, 75-300 den daha mı mantıklı olur?
    Evet.

• Teşekkürler
  • 18-55 almama şansınız varsa onun yerine tamron 17-50 tercih edin derim.50mm f1.8 olmazsa olmazınız.telefoto olarak da 55-250 tavsiye ederim
  • FenomeN_ F kullanıcısına yanıt
    Tamron 17 - 50 alanın 50mm 1.8 almasını pek sağlıklı bulmuyorum. Ama tamronun yapamayacağını 85mm 1.8 mis gibi yapar.

• Aşağıdaki 2 objektiften birisini aldığında sorunun çözülecektir tamamiyle

Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS Macro - 899 TL
    Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC OS Macro - C tip - 999 TL

Yukarıdaki 2 objektif'in de performansları yüksek düzeyde
  • quote:

Orijinalden alıntı: FenomeN_

18-55 almama şansınız varsa onun yerine tamron 17-50 tercih edin derim.50mm f1.8 olmazsa olmazınız.telefoto olarak da 55-250 tavsiye ederim

Body i 18-55 IS II lens ile almayı düşünüyorum ama. 18-55 IS II ile Tamron 17-50 arasında belirgin bir şekilde fark var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanerturanli

Aşağıdaki 2 objektiften birisini aldığında sorunun çözülecektir tamamiyle

Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS Macro - 899 TL
    Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC OS Macro - C tip - 999 TL

Yukarıdaki 2 objektif'in de performansları yüksek düzeyde

Bütçeye göre biraz fazla ama :) Şöyle söyleyeyim 600D ile birlikte 18-55 IS II almayı düşünüyorum ikisini birlikte. 55-250 IS II yi de ayrı bir şekilde düşünüyorum. Hemen hemen bu bütçede olan tavsiyeleriniz neler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: enesgulactii

quote:

18-55 almama şansınız varsa onun yerine tamron 17-50 tercih edin derim.50mm f1.8 olmazsa olmazınız.telefoto olarak da 55-250 tavsiye ederim

Body i 18-55 IS II lens ile almayı düşünüyorum ama. 18-55 IS II ile Tamron 17-50 arasında belirgin bir şekilde fark var mıdır?

Var tabii olmaz mı, biri f/2.8 sabit diyaframlı öbürü f/3.5-5.6. Sensöre düşen ışık miktarı bakımından Tamron 17-50 daha üstündür, düşük ışıkta, portre çekimlerinde avantaj sağlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freestylegend

Tamron 17 - 50 alanın 50mm 1.8 almasını pek sağlıklı bulmuyorum. Ama tamronun yapamayacağını 85mm 1.8 mis gibi yapar.

Peki 18-55 IS II kullanan birinin 50mm 1.8 alması mantıklı olur mu? Başlangıç olarak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan the Wise

quote:

Orijinalden alıntı: enesgulactii

quote:

Var tabii olmaz mı, biri f/2.8 sabit diyaframlı öbürü f/3.5-5.6. Sensöre düşen ışık miktarı bakımından Tamron 17-50 daha üstündür, düşük ışıkta, portre çekimlerinde avantaj sağlar.

Şu an için değilde, sonrası için düşünebilirim belki. Başlangıç olarak 18-55 IS II nin iyi olacağını söylediler.

Ozaman olur.

• Teşekkürler.
  • Bence gövde olarak 650d yi tercih etmelisin bu makinede digic5 işlemci var. 600d de digic4 var ve aralarında hatiri sayilir özellikler var. Lens olarak ta 18-135mm her turlu isini görür ve tatmin eder. Bende yakin zamanda bu gövdeden ve lens ten alacağım. Çok arastirdim fiyat performans olarak en üst seviyede gövde ve lens olarak bunlara karar verdim.
  • Diyafram değerlerine takılmayın,

SIGMA'nın yeni çıkardığı tüm objektifler çok başarılı,
    Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC OS Macro - C tip Macro'su olsun objektifin performansı olsun
    mükemmel,

Sigma 17-70mm F2.8-4 DC OS Macro - C tip kendi kategorisinde rakipsiz.

Teşekkürler,
  • Pozlama üçgeninin üç ayağından biri olan diyaframa "takılmayın" demek yanlış. Sığ alan derinliği istenilen fotoğraflarda veya düşük ışıklı ortamlarda diyafram değerlerine takılmak zorundasınız. Aksi halde hızlı lens diye bir kavram olmaz, fotoğrafçılar da o açık diyaframlı lenslere yüksek meblağlar ödemek zorunda kalmazlardı.

Sigma 17-70'in çok başarılı bir lens olduğu doğru, itiraz yok, ancak mesela 50mm'de sığ alan derinliği istiyorsanız veya düşük ışıkta çekim yapıyorsanız işiniz zor. Zira lensin 50mm'de maksimum diyaframı f/4, lenslerin en iyi performans maksimum diyaframın 1-2 stop altı olduğu göz önünde bulundurulursa, f/5.6-8 aralığında bol şans dilerim.

Bir de maks.odak/min.odak oranı 3'ten fazla olan lensler, kalite olarak daha dar aralıklılarla karşılaştırılamaz bile. Optik dizayn kurallarına aykırı bi kere. O odak aralığını elde edebilmek için kullandıkları optik eleman sayısı fazlalığı ve kırılma indeksleri, mutlaka kaliteyi etkiler. Öyle olmasa prime lensler en keskin lensler olmazdı. Şüphesiz 18-200 aralığı kullanım esnekliği açısından çok iyi, ama fotoğraf kalitesi açısından 17-70 önerinizden sonra daha alt seviye oluyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.