Şimdi Ara

C# Tabcontrol Tab arkaplanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • C# da tabcontrol de tabların arkplanına resim koyabiliyormuyuz? Ya da tabın arkaplanını değiştirebiliyormuyuz. (Tab düğmesinin, tab içeriğinin değil)

• image list componentini kullanabilirsin. Component categorysinde bulunur kendisi.
    Oraya imajlar ekleyip tabcontrole de sen bu imagelist i kullan diyiceksin. sonra Tabpage te tablar için hangi imajlari istiyorsan onlari seçeceksin.
  • Tabın içersinde değil, tab barda bulunan düğmelerin arkaplanından bahsediyorum. Yukarıda tıkladıgımız TAB1 TAB2 TAB3 sekmelerinin arkaplanına resim koyabilirmiyiz.
  • OwnerDraw true yap ve paint methodunu override yap Graphics.DrawImage ile hallet gerisini.
  • tabpage1.ownerdraw özelliği yok....
  • benim dedigim gibi yapicaksin iste dikkatli oku ve yapmaya calis. imagelistten baska biseyle yapmaya kasma yani override falan.
  • sadece ImageList ile yaparsan arka plana değil tab başlığının yanına koyar resmi. sanırım istediğin bu değil.

tab'a resim çizmek için aşağıda yöntemi kullanabilirsin.
    eğer resim arkaplan olsun istiyorsan, bunları yapıp üzerine tab başlığını DrawString ile yazdırabilirsin.

- forma, 1 TabControl ve 1 ImageList koy.
    - ImageList'e resimleri yükle (tab sayısı kadar)
    - TabControl nesnenin DrawMode özelliğini OwnerDrawFixed yap.
    - DrawItem 'event'ine aşağıdaki kodu yaz.

private void tabControl1_DrawItem(object sender, DrawItemEventArgs e)
    {
    e.Graphics.DrawImage(ImageList1.Images[e.Index], e.Bounds);
    }
  • hiç gerek yok o kodlara
    imagelist koy imageler ekle ve tabcontrol1 bu imagelisti kullanicak diye belirt propertysinden
    sonrada tablara istedigin image'i yerlestir bu kadar basit.
  • arkaplan oluyor mu bu şekilde?
    yapıp bir ekran kopyası gönderebilir misin?

ben senin yönteminle aşağıdakini elde ettim.

benim dediğim yöntemle de bunu
  • Arkadasin ihtiyaci olani hangisi acaba:) bence benim dedigim yontemdir cunku niye ihtiyac duysun ki tabin arkasina image koymaya neyse neye ihtiyaci varsa kullanir artik:)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.