Şimdi Ara

C-Net 4 Portlu Modemin 4 Porttan Bağlanamama Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Derdimle ilgili olarak forumda arama yaptım ama pek bişey anlayamadım. Şimdi sorunumu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım:

4 portlu C-net bir modemim var ve komşularımla birlikte 4 kişi kablolu-ethernet bağlantılı olarak kullanıyoruz bu modemi. Bazen 3 oluyor bazen 4'e çıkıyordu kişi sayısı ama sorunsuz bağlanıyorduk. 3 gündür şöyle bir sorun çıktı. Sadece birimizin bilgisayarı açık olup da internete bağlandığında sorunsuz bağlanıyor. 2 bilgisayar açık olduğunda da bağlanıyor fakat 3 bilgisayar açık olduğunda bağlantı hemen gidiyor ve % 99 oranında da bağlanamıyor. Arada bir geliyor gibi oluyor ama saniyesinde hemen kopuyor. 4 tane bilgisayarın hepsi birden açık olunca ise tamamen kesiliyor bağlantı ve asla geri gelmiyor. Ta ki herhangi 2 tane ethernet kablosunu modemin arkasından çıkarana kadar. O zaman hemen geri geliyor internet. Tekrar takınca 4 kişiyi yine anında kesiliyor. Sorunun böyle olduğunu bulana kadar göbeğim çatladı. Önceleri TTNet'e kızıyordum fakat TTNet'in bağlantısında bir sorun yok. Sorun bizde gibi gözüküyor. Aşağıda aklıma gelen bazı ipuçlarını da yazacağım. herhangi bir bilgisi olan üstadlardan yardım bekliyorum:

- Modemin herhangi bir portu bozuk değil. Bunu şöyle anladım: Kullanıcıların yerini değiştiriyorum hiç farketmiyor. Bilgisayarını ilk açan 2 kişi sorunsuz bağlanıyor ama 3.kişi (kim olursa olsun) bilgisayarını açıp da bağlanmak istediği zaman hemen gidiyor.

- IDM, Jdownloader, Emule indirme yöneticilerini kullanıyorum. Bunlarla ilgili birşey yapmış olabilir miyim yanlışlıkla?

- Modemle ilgili bir sorun doğduğunu düşünüyorum , bu yüzden "Modem ayarlarını sıfırlamak" gibi birşey var mıdır ve varsa bunu nasıl yapabilirim?

- Sorunu bu şekilde çözemezsem bile port çoğaltıcı switch-hub alsam çözebilir miyim acaba. Sanki tek porttan bağlanıyormuş gibi gözüküp de 4 porttan bağlantı yapabilir miyim? Bu port çoğaltıcıların hangi mantıkla çalıştığını bilemiyorum gerçi.....

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

• Modemin arkasindaki reset butonunu kullanarak cihazinizi sifirlayabilirsiniz.
    Ama bahsettiginiz turdeki sorun cihazin ic elektronik devresindeki direnclerin bozulduguna i$aret.
    Yani modeminizin donanimsal olarak arizalandigina i$aret.

Kablosuz bir modem kullanmadiginiza gore ucuz olmasindan mutevellit yeni bir modem ya da dediginiz
    gibi modemin tek portunu bir switch vasitasi ile cogaltip kullanabilirsiniz ama direncler arizalanmaya
    ba$ladiysa o portta yakin bir zamanda gidebilir.

• Öncelikle dediğiniz mantıklı gibi gözüküyor fakat öyle bir şey söz konusu değil... Defalarca modemi resetledim ama öyle bir resetleme değil benim dediğim. Fabrika ayarlarına dönmek gibi falan birşey var mı acaba? Dirençler konusunda da şunu belirtmek isterim tekrardan , herhangi bir çıkış bozuk değil. tek tek hepsini denedim ve hepsi de tek tek ya da çift çift kullanılınca çalışıyor. Sorun şu ki 3. ve 4. bilgisayarlar da takılınca gidiyor. hangi port-çıkış olursa olsun farketmiyor... Yine de teşekkür ediyorum cevabınız için...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kukiciyo
    Öncelikle dediğiniz mantıklı gibi gözüküyor fakat öyle bir şey söz konusu değil... Defalarca modemi resetledim ama öyle bir resetleme değil benim dediğim. Fabrika ayarlarına dönmek gibi falan birşey var mı acaba? Dirençler konusunda da şunu belirtmek isterim tekrardan , herhangi bir çıkış bozuk değil. tek tek hepsini denedim ve hepsi de tek tek ya da çift çift kullanılınca çalışıyor. Sorun şu ki 3. ve 4. bilgisayarlar da takılınca gidiyor. hangi port-çıkış olursa olsun farketmiyor... Yine de teşekkür ediyorum cevabınız için...

tamamda anlamak istemediginiz kisim elektronik devreyi kontrol eden direnclerin 3. bilgisayarin dahil olmasiyla ile kapasitif olarak yetmedigi anlamina
    geliyordur. ne demek oyle bir$ey soz konusu degil falan? siz mi urettiniz elektronik kompanentleri?

• quote:

Orijinalden alıntı: axiadam

quote:

Orijinalden alıntı: kukiciyo
    Öncelikle dediğiniz mantıklı gibi gözüküyor fakat öyle bir şey söz konusu değil... Defalarca modemi resetledim ama öyle bir resetleme değil benim dediğim. Fabrika ayarlarına dönmek gibi falan birşey var mı acaba? Dirençler konusunda da şunu belirtmek isterim tekrardan , herhangi bir çıkış bozuk değil. tek tek hepsini denedim ve hepsi de tek tek ya da çift çift kullanılınca çalışıyor. Sorun şu ki 3. ve 4. bilgisayarlar da takılınca gidiyor. hangi port-çıkış olursa olsun farketmiyor... Yine de teşekkür ediyorum cevabınız için...

tamamda anlamak istemediginiz kisim elektronik devreyi kontrol eden direnclerin 3. bilgisayarin dahil olmasiyla ile kapasitif olarak yetmedigi anlamina
    geliyordur. ne demek oyle bir$ey soz konusu degil falan? siz mi urettiniz elektronik kompanentleri?

Dostum bu ne şiddet ne celal... Yukarıda yazmış olsaydın bunu biz de bu tarz bir cevap yazmazdık sana değil mi ama.?
    Anlamak istemediğiniz kısım falan da ne demek oluyor.

Bu ikinci cevabın için de tekrar teşekkür ederim... Öyle azarlar gibi cevap vereceksen sağol ben almayayım.....

• axiadam kardeşime katılıyorum kondansatör lerin bazılarıda şişmiş olabilir. garantiliyse cihazı garantiye değilse iyi bir elektronikçi arkadaşa bir gösteriverin. bir şey kaybetmezsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgisayars

axiadam kardeşime katılıyorum kondansatör lerin bazılarıda şişmiş olabilir. garantiliyse cihazı garantiye değilse iyi bir elektronikçi arkadaşa bir gösteriverin. bir şey kaybetmezsiniz.

Size de çok teşekkür ediyorum. Garantili olmadığı için fazla bir masraf açmasın diye şöyle birşey yaptım ve oldu: 20 liraya bir 8'li port çoğaltıcı HUB aldım ve tüm çıkışları ona bağladım. Şu ana kadar sorunsuz bağlanıyor yani modemi kandırmış gibi birşey oldu. Tek porttan bağlanıyoruz yani.....

Herkese teşekkür ediyorum tekrardan...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.