Şimdi Ara

BÜYÜK YAN KASA FANI YALANI!!!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
5.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba,geçen gün thermaltake m9d,hani şu yanında 23cm lik fan olan,kasa aldım...hemen her şey yolundaydı bilgisayarı çalıştırana kadar.Fakat fanların çalışmaya başlamasıyla birlikte, jet motorunun çalışmaya başlaması hesabı,bir yere kadar artıp iyice rahatsız edici seviyeye geldikten sonra sabit seviyede kalan bir fan gürültüsüyle karşı karşıya kaldımBüyük yan fandan geldiğini tespit etmem uzun sürmedi tabii

Bu saçmalığın ilk ayağıydı,şimdi de 2.ayağından bahsedeyim...

Yan fan çalışıyorken işlemcim 48 derece ve fanı 2900rpm leri görürken,yan fan kapalıyken 45-46 derece dolaylarında sıcaklık ve fan 2500 rpm i geçmeyen hızda dönüyor!!!!!
    sanırsam yan fan, öndeki fanın çektiği ve arka taraftan egzosun desteklediği,önden arkaya doğru oluşan hava akımını olumsuz etkiliyor(üflediği havanın geniş olmasından olabilir,hava akımını kesebilir) ve bu da soğutmayı olumsuz etkiliyor...bununla ilgili tespitlerime de yorumda bulunursanız sevinirim.
    sadece cpu ile ilgili konuştum diğer birleşenlerle ilgili bir fikrim yok,o.c. yapıyodum o sıra, cpu ile ilgileniyodum....

teşekkür ederim...

• Çok ilginç. Benim de gözüm tutmamıştı o fanı.
  • bu olayın sadece o kasadaki fanla ilgili olduğunu sanmıyorum,genel bir durum olabilir zaten dikkat çekmeye çalıştığım nokta da bu....
  • Yan kapaktaki büyük fanların pasif soğutucularla birlikte kullanıldığında bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Cpu soğutmak için fanlı bir çözüm getirmişseniz, yan kapak fanlarının en büyük etkisi kuzey köprüsü ve güney köprüsü üzerinde oluyor. Yan kapaktaki fanın devrini aşağı çekin (fan kontrolcü, voltaj düşürücü kablo, vs) o zaman fandan aldığınız marjinal verim yükselebilir.
  • aerocool yeni ürettiği 40 cm lik kasaların fanları 12dba . Sessizmiş.
    Ben sana dedim aerocool al diye ama
  • bende de lian li pc-007 var. bu durum benim de kafama takıldı şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 11 Kasım 2008; 19:50:24 >
  • Aynı sorun bende de var. Armor Mx kasamın yan fanı acayip ses yapıyor...
  • Ya söylüyoruz, ama bizi dinleyen yok. Arkadaşım tek hatanız şu: Thermaltake marka kasa satın almak! Almayın diyoruz geçen kıştan beridir. Thermaltake'ten fan, güç kaynağı, kasa alınmaz. Sadece işlemci için heatsink alınır o kadar, başka bir şey alınmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Buzmavisi

Ya söylüyoruz, ama bizi dinleyen yok. Arkadaşım tek hatanız şu: Thermaltake marka kasa satın almak! Almayın diyoruz geçen kıştan beridir. Thermaltake'ten fan, güç kaynağı, kasa alınmaz. Sadece işlemci için heatsink alınır o kadar, başka bir şey alınmaz.

biraz abartı olmadı mı?
    kasadaki diğer fanlar,kasayla gelen bir fan için gayet yeterliler,kasanın görüntüsü ve kullanılabilirliği de tatmin edici,zaten bir alt model olan m9 ile değişeceğim arkadaşıma almıştık,ben bunu yan fanı var diye almıştım

aerocooldaki 40cm lik fanında sessiz çalışabileceğini sanmıyorum bu olayla beraber çünkü ses fanın moturundan geliyo galiba...o kadar büyük bir fanı çevirebilmek için motorun biraz daha güçlü ve dolayısıyla sesli olacağı kanısındayım.

pasif soğutucular için nasıl bir etki yapar bilemem,sonuçta mevcut bir hava akımı varsa ve bunu kesiyosa o şekilde de olumlu bir etki yaratamayabilir.ama fan devrinin düşmesi biraz etkili olabilir belki bütün bu teorilere göre,ama sonuçta ses motordan geliyo gibi,ses sadece bir miktar azalacaktır bu durumda

bu konuyla ilgili daha bilgili kişileri,tecrübeli kişileri de bu konuyla ilgili bizi aydınlatmaları konusunda yardıma bekliyoruz

• fanı 4lü molex e mi bağladınız dostum sarı siyah yerine siyan kırmızı ya bağlarsan devri düşer ses bi miktar düşer en azından

ısı olayına gelinde fizik kuralları sonuçta bi yerden geliyorsa bi yerde muhakak yol bulmalıdır yoksa aksi taktirde tıkanır kalır bundada aynı durum olmuş
  • Bende fan var Thermaltake güya 22db yazmışlar sesine, ama deli gibi bağırıyo alet. 21 db başka marka fan da ses yok Thermaltake fanların sesizliği yalan yani........
  • quote:

Orjinalden alıntı: K0rkunc

fanı 4lü molex e mi bağladınız dostum sarı siyah yerine siyan kırmızı ya bağlarsan devri düşer ses bi miktar düşer en azından

ısı olayına gelinde fizik kuralları sonuçta bi yerden geliyorsa bi yerde muhakak yol bulmalıdır yoksa aksi taktirde tıkanır kalır bundada aynı durum olmuş

aga fan girek molex direk kaynağa bağlı
  • quote:

Orjinalden alıntı: skylineGTR_34

Bende fan var Thermaltake güya 22db yazmışlar sesine, ama deli gibi bağırıyo alet. 21 db başka marka fan da ses yok Thermaltake fanların sesizliği yalan yani........

o zaman eski coolermaster larla forever ilerleyeceğiz anlaşılan o ki
  • quote:

Orjinalden alıntı: Buzmavisi

Ya söylüyoruz, ama bizi dinleyen yok. Arkadaşım tek hatanız şu: Thermaltake marka kasa satın almak! Almayın diyoruz geçen kıştan beridir. Thermaltake'ten fan, güç kaynağı, kasa alınmaz. Sadece işlemci için heatsink alınır o kadar, başka bir şey alınmaz.

Abartmayalım, Tt kasa dünyasının bir numarasıdır bence. Kasaları inanılmaz kaliteli, fanları biraz sesli o kadar. İki tane sessiz fan alıp onu da halledersen muhteşem kasa...
  • okadar para veripte bide fanlara para vermek insanların zoruna gidiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: K0rkunc

okadar para veripte bide fanlara para vermek insanların zoruna gidiyor

+1,haklısın.ancak bu paraya alacağın herhangi bir kasaya -eğer sessiz olsun istiyosan- zaten 3pinli sessiz fan alman gerekli....hatta fan kontrolcü...
    ama üstündekiler abartılacak kdr kötü diil....
  • bende x clio war aynı o yandaki fandan önce war önden arkada felaket bir hava akımı oluşuyor yandaki fanda felaket üflüyor ve ffanlar acaip kaliteli ve sessiz 2 side mavi ledli ve ayarlanabilir :) eksoz fan yemez 12 cm lik bi fan koy sonra 25 cm lik fan üfleyince ne olur o kasa alttaki pcı ek kartların takıldığı yerleri sök sirkülasyonm olsun kasada yaw fırtınalar kopsun bak sıcaklık nasıl değişiyor öndeki fan hddleri acaip soğutur hemde hava arkaya doğru akar eksoz fanıda cpunun sıcak havasını emmesi için kullan bi anlamı olmaz yoksa

• ARKADAŞLAR aklınızda bulunsun kasa alıcaksanız bu olsun X CLİO A-380 BU A 380 Uçaklara özenip yapmışlar acaip büyük heybetli şekildir üstündeki x clio yazısı hdd ışığıdır flashlı komple mavi ledli fanları war ve psu yoktur simsiyah olanı bulmak zordur bulursanız yapışın 200-300 arası fiyatı war ama ederi 200 ün altında

• valla töbe büyük fanlı kasa almam bundan sonra, kimse alınmasın.
    sıcaklık değerlerini bir kontrol et derim ben her ihtimale karşıyan fan açıkken ve kapalıyken.tabi bu arada sonuç olumlu olursa da,bunun sebebi önden arkaya oluşan akımın yandaki fanın kesemeyeceği kadar kuvvetli olması olur muhtemelen.sonuçta biz 12 cm fanla yaratıyoruz o akımı,sen 25 cm fanla...
  • yazıma şöyle gireyim,öncelikle makina mühendisi olduğumu söylersem, yazıyı okuyanlarda daha inandırıcı olabilirim .http://www.pclabs.com.tr/2008/08/13/aerocool-s-9-pro-v-touch-ve-hi-tech-7-incelemesi/ linke baktığınız zaman s9 pro kasayı görüceksiniz.Bu kasanın diğer kasalardan farkı haliyle yanındaki 40 cm lik fan.Şimdi bu fanın amacı sirkülasyonu hızlandırmak diil,asıl amacı dışardaki taze havayı içeri basmak ki bu sayede anakart üstündeki heatsinkler çok daha iyi soğur.500 cfm hava üflemesi gereken bir fanın çapını arttırdığınızda aynı cfm değerini üflemek için devri düşeceğinden ses seviyeside düşer,yani fan büyüdü diye ses artmaz,anca fan çapını arttırıp devri sabit tutarsanız yada onuda arttırırsanız ses artar.Motorun büyük olmasına gelince,kasa fanlarında kullanılan fanların motorları ööle 1-2 kilowatlık motorlar değil o yüzden o boyuttaki bir motordan ses gelmesi sadece üretim hatasıdır,yada hasar görmüştür.Yandaki kasa fanının dez avantajına gelirsek bana göre 2 dezavantajı var bunlardan ilki tozlanma,aerocool s9 pro gibi yandan fanlı vede filtresiz bir kasa alırsanız 2 ayda bir kasanın içindeki heatsinklerin tozunu almanız gerekir tabii 40*40 toz filtresi bulabilirseniz o ayrı,ikincisi ise bunun doğruluğunu önceki kasamda test ettim,eğer kasaya giren hava egzos fanlarının dışarı attığı havadan daha fazlaysa(bakın egzos fanının dışarı attığı hava,kasanın sağından solundan dışarı fırlayan hava diil) kasa içerisinde dışardan gelen temiz havayla berber bir miktar sıcak hava karışıo,bunuda önlemek için kasanın arkasında psunun 13,5 cm lik fanı+silenx in 90 cfm üfleyen fanını koydum,farka inanamazsınız.Yani sorun içeri basılan havanın dışarı tam olarak atılamaması.Yandaki fan 250 cfm gibi uçuk bir değerde hava basarsa,egzos fanlarda 150 cfm gibi bi değerle dışarı hava üflerse aradaki farkı siz düşünün artık,extra sıcaklık.
    Yandan fanlı kasa alıcaksanız benim tercihim ve önerim aerocool s9 pro dur,tabi iyi bir egzos fan kullanmak amacıyla,bu kasanın diğer yandan fanlı kasalardan farkı ön tarafının tamamen gözenekli olması,egzos fan yetmese bile içeri basılan hava burdan rahatlıkla dışarı çıkar(tabi kasanın sitesinde önden ve yandan hava girer diğe gösterio ama alakası yok malum 250 cfm hava girişi var.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.