Şimdi Ara

Bu Sisteme O.C. Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bilgisayarım eskimeye başladı daha 1 sene oldu ama artık eskisi gibi hızlı değil ve sesler çıkarıyor. Ufak ayarlamalar yaparak bilgisayarımı iyileştirmek istiyorum. Öyle çok büyük overclock yapmak istemiyorum bazı programlarla veya bios'dan ufak değişikliklerle bilgisayara çok fazla aşırı yükleme yapmadan ek donanım gerektirmeden yapmak istiyorum. Sitemimin özellikleri imzamda var ama aşağıdaki linklerde ayrıntılı açıklamaları var ona göre birşeyler yapmak istiyorum :

anakart

cpu

ram

hdd

ekran kartı

güç kaynağı

kasa

dvd rw: lg super multi dvdram gh22ns50 gibi birşey link bulamadım

linkler burda link vermek yasak mı bilmiyorum ama özelliklerin tamamını buraya yazsam çok uzun olur diye düşündüm

Win7 Home Pre. 32 bit kullanıyorum ve bilginiz olsun yararı olurmu bilmem güç kaynağı var denedim 30 dk civarı

Sorunlarımı açıklayayım; bilgisayar kasmaya başladı format attım ama çok fazla etkisi olmadı içini açtım tozlarını sildm hdd açılırken homurdanıyor cızzzzttt kırt gibi sesler çıkartıyor :) hdd den ilk aldığım günden beri bu sesler geliyor hddnin oturduğu panellere peçete falan sıkıştırdım ama sesler kesilmiyor bilgisayarın yavaşlamasında hddnin etkisi varmı bilmiyorum ama yoksa gereksiz yere hdd yi zorlamamak daha iyi olur aşağı yukarı 40 C derecede çalışıyor
    Bazı programlardan bakıyorum ram in hızı 400 mhz gözüküyor koskoca ddr3 1333 mhz ram niye 400mhz çalışıyor anlamadım

Ekran kartı acayip ısınıyor yav boştayken internette gezinirken bile 60 C oluyor oyun oynarken 82 ye çıktığını gördüm ekran gidiyor geliyor ve hata ekranı çıkıyor ekran kartı zaten dandik birşey açtım baktım gpu nun üstüne aliminyum paneli süs olsun diye takmışlar hiç bir soğutması yok
    Ben kasayı aldığımda üzerinde sadece 1 tane fan vardı o da işlemcinin fanı içeriye hava üfleyen ve dışarı atan egzoz fanı yok güç kaynağında bir tane sanırım 12 cm" fan var içerye hava girişi yapıyor elimde 2 tane fan var (işlemci ve egzos) ama pinleri kesik durumda ölçtüm arka panele ve yan kapağa oturuyor fanlar
    Birde fotoğraftada görürsünüz anakartın ortasındaki gigabyte yazan yer de aşırı ısınıyor nerdeyse ekran kartının sıcaklığı kadar var

Ben bu bilgisayarda , boosterlarla gta 4 oynadım hiç kasmadan ilk 4 patch ile ama şimdi kasıyor :)
    Belki ilerde 2 gb daha ram alabilirim diye düşünüyorum ve o fanlarıda pin alıp takabilirim , ekran kartının programında overdrive var mhz şeklinde hız ayarları var yükseltince ekran gidip geliyor hata veriyor

full hd kasanın fotoğrafı

daha fazla bilgi isterseniz yazın ben gönderirim

yardımlarınız için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sener09 -- 31 Ekim 2017; 6:17:22 >

• YENİ SOĞUTMA ALMADAN OVERCLOCK YAPARSAN SOĞUTUCU DAHİL HER ŞEYİ BATIRIRSIN. GİT 50-60 TL'YE BİR SOĞUTUCU AL. ONDAN SONRADA İSTEDİĞİN KADAR YAP.
    SANA HANGİ SORUYU CEVAPLAYALIM ANLAMADIM Kİ. İNSAN 1 TANE SORU SORAR. CEVABI VERİLİR. AMA SEN 10'LARCA SORU YAZMIŞSIN. HİÇ BİR ŞEY ANLAMADIM.
    ÖNCELİKLE BİLGİSAYARIN ESKİ İSE ARTIK BOZULMUŞTUR. AYRICA OVERCLOCK FALAN KAFANA GÖRE BİR ŞEYLER YAPTIYSAN EKRANINDA DONANIMSAL SORUN OLUŞUR. BENDE DE OLDU AMA KAPAYIP TEKRAR AÇTIM DÜZELDİ. BİR ÇOK SEBEBİ OLABİLİR.
    YENİ BİR SİSTEM TOPLAYABİLİRSEN BANA BÜTÇEYİ SÖYLE ONA GÖRE AYARLARIM

YENİ BİR SİSTEM TOPLAYAMAZSAN SEN BİR SOĞUTMA DÜZENEĞİ AL. BÜTÇEN 150 TL VEREBİLİRSEN İŞLEMCİ SOĞUTUCU EGZOZ FAN VS VS ÖNERİRİM EKRAN KARTI SOĞUTUCU DA ÖNERİRİM. AMA BUNLAR EN DÜŞÜK 150 TL'YE OLUR. EN FAZLA 100 VERİRİM DERSEN YİNE AYARLARIM BİR ŞEYLER. KUSURA BAKMA HİÇ PARA VEREMEM DERSEN BEN DE SANA EYVALLAH DEYİP GİDERİM. AMA SOĞUTMA FALAN ALMADAN BİLGİSAYARCIYA FALAN DANIŞ DERİM
    KARAR SENİN

• sistem eski derken o kadar da eski değil yani cpu ya o.c gerek yok bence ve fanın rpm sini max yapsak cpu 45 in üstüne çıkcağını düşünmüyorum speedfan ile 2000 rpm anca yapıyor format atmadan önce 2600 e kadar çıkıyordu galiba fana giden voltajdan kaynaklanıyor , o zaman hdd ve ram a biraz yardımcı olabilirsen çok sevinirim teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: sener09

sistem eski derken o kadar da eski değil yani cpu ya o.c gerek yok bence ve fanın rpm sini max yapsak cpu 45 in üstüne çıkcağını düşünmüyorum speedfan ile 2000 rpm anca yapıyor format atmadan önce 2600 e kadar çıkıyordu galiba fana giden voltajdan kaynaklanıyor , o zaman hdd ve ram a biraz yardımcı olabilirsen çok sevinirim teşekkür ederim

ilk önce ekran kartına soğutucu al yoksa bu gidişle sistemin 1 yılda bozulur. ısınma iyi değildir. istersen ekran kartına bir soğutucu önerebilirim. ayrıca ram sorununu yazıda bulamadım. ama hdd'deki sorunu çözemezsin. hdd'lerin çok ince ayarları vardır ve kullanım sırasında 1mm bile bir oynama olsa hdd bozulur ama ssd lerin kullanım ömrü sonsundur ama ssd'ler de çok pahalıdırlar ssd'lerin içinde mekanik yani hareketli dönen sistemler yoktur, sabittirler ve hareketsiz ve ısınmadan çalışırlar ve bu yüzden ses gibi sorunlar olmaz. hdd'nin sorununu sen çözemessin. mendille falan olacak iş değil teknoloji işi. sen hdd'yi pc'ciye götür baktır olmazsa yapıcak bir şey yok yeni bir hdd al.

• olabilir yakında bilgisayarcıya gidicem belki garantiye veririm belkide 2. el olarak veririm yeni ekran kartı alırım teşekkür ederim yardımların için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.