Şimdi Ara

Bozuk tasarruf ampul tamiri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
7
Favori
32.415
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bozulmuş tasarruf ampullerinizi atmayın.Hatta gidip elektrikçilerden kırık, patlak, bozuk tassarrufları alın tamir edip kullanın. Ben elektronikci değilim ama az çok lehim yapmaktan anlayan kişi tasarruf amül tamiri yapabilir.Bazılarını ampulu düşüktür bazılarının motoru bozuktur. Wattları çok önemli değil ama birbirine yakın olanları birleştirin yada motoru bozuk olanların genelde ya siğorta ya ilk direnç yada aşağıda resimdede gösterdiğim yeşil olan bozuluyor. Bir eletrikçiden yaklaşık 40 tane bedava almıştım, başka bir elektriçidende yine o civarda bozuk tasarruf ampulu 10 TL ye aldım. Bunların yarısından fazlasını tamir ettim. hobi amaçlı uğraştığım için yaptıklarımı akrabalarıma veriyorum.Ayrıca akvaryumu olan arkadaşlar florasanınızın balastı bozulunca tasarruf ampumlun elektronik kısmını alıp balast olarak kullanabilirsiniz. Elektronikçi arkadaşların öneri sorularınız için pm atın yada mu_tan29@mynet.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mu_tan29 -- 4 Aralık 2009; 1:42:12 >

• motor bozuk derken ? O yeşil parçaların adı kondansatördürElektronik ile ilgilenmeyenlerin bu şekilde bir maceraya atılmasını biraz sakıncalı görüyorum. Elektrik şakaya gelmez çünkü ayrıca o ampullerin içinde civa buharı ve fosfor bulunuyor ikisi de zararlı elementler. Yinede çalışmanız için sizi tebrik ederim
  • teşekkür ederim. dediğim gibi elektronikçi değilim ama yaklaşık 80 tane den 50-60 tanesini tamir ettim:) bence milli sermaye boşa gitmemeli. oyüzden herkesin yapabileceği birşey, boşa çöpe atılmasınlar.
  • sonuçta böyle uğraşa uğraşa kendini belli bir seviyeye kadar geliştirecek,
    ben taktir ettim.
  • devam et kardeşim keşfederek anck öğrenebilirsin ve sende yol almışsın sağolasın verdiğin bilgiler için
  • ben florasan alıp bağlıyorum 8watlılardan
  • takdir edenlere de eleştirenlere de teşekür ederim ama görünen bir şey var: çöpe atılan tasarruf ampuller. biraz zamanı olan, bi lehim makinası olan herkes tamir edebilir. bu konuda anlatılacak biraz daha şeyler var ama ilgilenen arkadaş birazda benim gibi deneme yanılmayla bulabilir. Ayrıca şunu belirteyim yukarıda dediğim gibi bir çok insan elektronik akvaryum balastı yerine tasarruf ampulun elektronik kısmının bire bir aynı olduğunu bilmiyor. böylelikle insanlar gidip 20watt balasta 12lira vereceğine evinde bozuk ama elektronik kısmı sağlam olan tasarrufun motor kısmını takabilir. hatta yeni tasarruf lamba alıp camını kırdıktan sonra elektronik kısmını balast yerine kullansa da 3 de 1 fiyatına aynı işi görmüş olursunuz. :)
  • elektriği tanıman önemli ,sende zaten bu bilgi ne kadar varsa onu kullanıyorsun , bu noktada görüş belirtiyorsun,biryerlerden başlamışsın bu güzel bir olay,kendeni teorik olarakta desteklersen daha ileri seviyelere gelmede adım atmış olursun,kolay gelsin ,kal sağlıcakla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 4 Aralık 2009; 21:00:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onderdemirel

elektriği tanıman önemli ,sendede zaten bu bilgi ne kadar varsa onu kullanıyorsun , bu noktada görüş belirtiyorsun,biryerlerden başlamışsın bu güzel bir olay,kendeni teorik olarakta desteklersen daha ileri seviyelere gelmede adım atmış olursun,kolay gelsin ,kal sağlıcakla

teşekkür ederim. bir kişiye azda olsa fikir verdiysem mutulu olurum.
  • eğer lambanın camını kırmanın tasaruf sağlayacağını düşünüyorsan, yanılıyorsun derim. o camı kırdığında içinde civa gibi zehirli maddeler soluyacaksın. lambadan tasaruf edeyim derken, paranın hası sağlığına gidebilir.
  • % 95 inin elektronik balastı bozulduğundan. İçine starter takıp, PLC ampul balastı ile kullanıyorum. Abajurlarda, aspiratörde her yerde kullanıyorum. Yalnız şunu da unutmayın 13 W lık farklı markalarda iki ampul bile aynı değil uyum göstermeyebiliyor. . Ömür kısalığı işten bile değil.
  • Bilgiler için teşekkür ederim. Zamanı ve merakı olanlar için iyi bir uğraş. Elektronik hoby olarakta yapılabilecek bir uğraş. Bence hoby olarak elektronikle uğraşmaya devam et. Zamanla daha fazla bilgi edindiğini göreceksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mu_tan29

quote:

Orijinalden alıntı: onderdemirel

elektriği tanıman önemli ,sendede zaten bu bilgi ne kadar varsa onu kullanıyorsun , bu noktada görüş belirtiyorsun,biryerlerden başlamışsın bu güzel bir olay,kendeni teorik olarakta desteklersen daha ileri seviyelere gelmede adım atmış olursun,kolay gelsin ,kal sağlıcakla

teşekkür ederim. bir kişiye azda olsa fikir verdiysem mutulu olurum.

pratik bir yaklaşımla ortaya koyduğunla mutlu olabilirsin

• herkes her şeye biyerlerden başlar değilmi.
    çember çevirmek bile ilk anda başarılı olunmaz.
    bisiklet binmek hele,
    şimdi burda bisiklet binmek için uğraşıyorum, düştüm bugün falan deseler,
    bende hatırlıyorum lisede okurken
    akşam eve geldiğimde hemen komşumuzun yanına giderdim,
    elektrokile uğraşır, kendi süperheteredoin radyolar yapardı,
    anfiler, güç kaynakları, o zamanlar lambalı radyolar vardı onları tamir eder,
    teyp tamir eder falan.
    hatırlıyorum kristalin nasıl bişey olduğunu bilemezdik,
    her devrede karşımıza çıkardı,
    çok pahalı ve bulunmayan bişey sanırdık.
    netekim, askerlik dönüşü istanbulda galata köprüsünün oralarda karşıda elektronikçiler çarşısından bulmuştum adama kristal lazım bana dedim,
    kaç mhz, khz dedi,
    ben önemli değil dedimdi,
    adam alla halla öyle önemli değil dediğin bir frekanstaki kristali nerde kullancak olurmu demişti.
    ben memlekete götürcem. bizim oralarda bu meretin ne olduğunu gören yok. o yüzden demiştim.
    şimdi gülüyorum yaşadıklarıma.

• israf ve küresel ısınmaya karşı bu güzel çalışmasından dolayı arkadaşı tebrik ediyorum. bunu biraz daha sadeleştirecek olursak şöylede yapabilriz yani. bir MOTOR KISMI İLE AMPÜL KISMINI BİRLEŞTİRİP denemeler yaparakta tamir yapma şansımız olurmu demek?? böyle dersek yapamam diyen arkadaşlarda bunu yapma şansı olur ve konuya ilgi gösterirler heralde.
  • güzel bilgi
  • Ampulden başlayığ diğer elektronik aletlere atlıyomuşsun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: btanrıkulu

israf ve küresel ısınmaya karşı bu güzel çalışmasından dolayı arkadaşı tebrik ediyorum. bunu biraz daha sadeleştirecek olursak şöylede yapabilriz yani. bir MOTOR KISMI İLE AMPÜL KISMINI BİRLEŞTİRİP denemeler yaparakta tamir yapma şansımız olurmu demek?? böyle dersek yapamam diyen arkadaşlarda bunu yapma şansı olur ve konuya ilgi gösterirler heralde.

Birde sarrı lambalar var onların kopan tellerini yapamayız herhalde gerçi bir çok ampül üreticisi firma belli bir süre kullanılsın daha sonra yenisini satalım diye ayarlıyo ürünlerini yanlışmıyım zaten kullanım ömrü falan veriyo bilmem kaç bin saat atıyorum
  • diğer elektroniklerden az çok anlamaya çalışıyorum. tamir işini seviyorum. elimden geldiği ölçüde çevremdekiler bana getirir tamir ederim. amatör olarak...
  • dijital termometre nemden etkilenmemesi için (Kuluçka Makinası İçindeki nem) yaptığım çözüm....

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.