Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.388
Cevap
62
Favori
907.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar çok fazla sayfa ve az zamanın olduğu için buraya yazıyorum: 2 ay önce "0" km. C4 aldım. Mersin'de yaşıyorum, güneş nem malum. Boya koruma yaptırmak istedim ama citroen servisi önermedi, 1 yılı doldursun dedi, sizce yaptırmalıyım? Arabayı sürekli yıkattığım yer 100 liraya yapacağını söyledi, sonax'da 200 civarı sanırım. Sizce yaptırmalıyım ve nerede yaptırmalıyım? Teşekkürler...
  • Arkadaşım benim arabam siyah lancer ben aldığımda sıfır aracımda kılcal çizikler vardı. Aldığım yer hemen zeibart boya koruma yaptırdı. Tüm masrafları kendi karşıladı. Şu anda 3 ay geçmiş durumda ve arabam da tekrar kılcal çizikler var. Açıkcası dşarı da yaptırılan hiç bir şeye güven olmuyor. Adam boya koruma yapıyorum diye cila atıyor ben şu anda irfan beyinde önerileri dahilinde ürünleri sipariş ediyorum gelince kendim deneyeceğim. En azından çok daha uygun ve daha da önemlisi kendim görerek inararak ne olduğuna bakacağım.
  • uzaktan görüntü gölge de.

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

yakından görüntü güneş te

aracımı kendi basıncı yıkama makinem ile sünger ile kendim yıkıyorum

• 2009 golf 6 sahibiyim.arac kapalı otopark ta kalıyor ve heray bi kere ic dıs yıkanıyor.ama ben yıkamadan hic memnun degilim.arabanın yuzeyinde cok minik cizikler var ozellikle cok yakından belli oluyo genelde her arabada oluyo.ben aracımı artık kendim yıkamak istiyorum.oncelikle bu cok minik cizikleri nasıl giderebilirim galiba bezle silinirken oluyor.
    jant ve lastik parlatıcı icin
    normal yıkama sampuanı icin
    yıkama sonrası parlatma
    aracın icindeki on konsol plastik malzeme cok toz oluyo ve gunesten zarar gorebilirmis sanırım
    ve arabayı kurularken hangi marka tavsiye edersiniz

birde bu cila ve parlatma isini ben kendim yapabilirmiyim bazı arakadaslar kendiniz yapmayın herkes yapamaz diolar nelere dikkat etmeliyimsilerken. ziebart ın sitesine girdim ama orda da baya pahalı
    bu arada aracın rengi seker beyazı ve ilk basta dedigim o minik cizikler gunes vurdugunda yakından baktıgında filan belli oluyo kafama takılmıyor desem yalan olur

yardım ederseniz sevinirim SAYGILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icecube_fb -- 17 Haziran 2009; 2:23:58 >

• @ Donnie Brasco

1 yılın dolmasını niye bekliyorlar ki, boya koruma mı yapılmış araca satılırken?

Sıfır araca sadece wax yeter, wax boyaya itici özellik kazandırır, daha az kir-su tutar, kuş pisliği, katran, reçine gibi kirleticilerin daha kolay temizlenmesini sağlar. 3-4 ayda bir elle atılması müthiş katkı sağlar. Megiuars gibi öncü markaların ürünleri kullanılabilir. Eski sayfalarda bolca örnek ve bilgi var.

Sıfır arabalar balmumu gibi ince bir koruyucu tabaka ile geliyor, her halükarda fırça ya da süngerle kötü bir şekilde yıkanarak sahibine teslim ediliyor. Ben aracımı sıfır alırken özellikle yıkanmamasını istedim. Sıfır araba alıyorsun, güneş altında inceleyince her yeri kılcal çizik dolu olunca insan üzülüyor...

@ icecube_fb

Araçlardaki dairesel çizikler yıkama, silme, kurulama işlemi esnasında oluyor, bunlardan kurtuluş yok, ama daha az oluşmasını sağlamak mümkün. 1-2 sayfa geride yıkama ile ilgili konularda yazışmıştık.

Her halükarda dairesel çizikler oluşuyor, o yüzden yılda bir çizik düzeltme-koruma yapılır ya da yaptırılır, bu sayede boya tazelenir, parlaklığını yıllarca kaybetmez, doğru malzeme ve uygulama ile kendiniz de yapabilirsiniz. İmzamdaki linkte bu işi yapan epey sayıda araç sahibi meraklı arkadaş var.

Bakımı zor olan koyu renk aracı olan kuzenimin aracına 1. yılında çizik düzeltme ve boya koruma uygulamıştık...

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=92

• mf eldiven aldım irfan hocam cok rahatlık ama içine su alıyor bu hepsiburada.com daki haberiniz olsun:)
  • quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

Sıfır arabalar balmumu gibi ince bir koruyucu tabaka ile geliyor, her halükarda fırça ya da süngerle kötü bir şekilde yıkanarak sahibine teslim ediliyor. Ben aracımı sıfır alırken özellikle yıkanmamasını istedim. Sıfır araba alıyorsun, güneş altında inceleyince her yeri kılcal çizik dolu olunca insan üzülüyor...

Çok güzel şöyledi İrfan Bey;

Bende siyah aracımı almaya gittiğimde bayinin yanında ki çimento fabrikasından sürekli to geliyordu, teknik servisteki bir çocukta elinde bez ile tozlu arabayı hatur hutur siliyordu, bende çiziklere kızınca o zaman da hemen tozlu halde cila çektiler arabaya. Ben çıldırınca zeibarttan boya koruma yaptılar ama yinede zaman geçince sorun artıyor.

İrfan Bey, Size bir sorum olacak;

Buharlı yıkama konusunda ne düşünüyorsunuz, videolarına baktımda uygulayan firma buharı aracın üzerine uygularken bir yandan da siliyor. Buhar üzerinde ki kiri akıtmaz sanırım, o zaman yumuşamış toz ile arç çizilmiyor mu ?

• @ basketplayer

Öğrenmiş olduk, ama çaresi var, tek kullanımlık latex muayene eldivenleri var, 100'lük kutuda çok makul fiyatlara satılıyor, araç bakım ürünleri uygularken kullanıyorum, MF eldivenden önce giyersin, hem elin ıslanmaz, kimyasala değlmez, kışın soğuk suya karşı faydası da olur...

Fotodaki mavi ama beyazı da olur, elinize uygun ölçülerde satılıyor (S,M,L,XL...)

@ thenoone

Buhar kiri çözer, yumuşatır ama arkasından bir su değse iyi olur tabi, kendiliğinden kirin akması en güzeli...

• quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

@ thenoone

Buhar kiri çözer, yumuşatır ama arkasından bir su değse iyi olur tabi, kendiliğinden kirin akması en güzeli...

kesinlikle ama buhar ile yıkama yapıldığında böyle bir durum söz konusu değil, demek bu şekilde bir yıkama yaptırmamak gerekiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: icecube_fb

2009 golf 6 sahibiyim.arac kapalı otopark ta kalıyor ve heray bi kere ic dıs yıkanıyor.ama ben yıkamadan hic memnun degilim.arabanın yuzeyinde cok minik cizikler var ozellikle cok yakından belli oluyo genelde her arabada oluyo.ben aracımı artık kendim yıkamak istiyorum.oncelikle bu cok minik cizikleri nasıl giderebilirim galiba bezle silinirken oluyor.
    yıkama sonrası parlatma
    aracın icindeki on konsol plastik malzeme cok toz oluyo ve gunesten zarar gorebilirmis sanırım

birde bu cila ve parlatma isini ben kendim yapabilirmiyim bazı arakadaslar kendiniz yapmayın herkes yapamaz diolar nelere dikkat etmeliyimsilerken. ziebart ın sitesine girdim ama orda da baya pahalı
    bu arada aracın rengi seker beyazı ve ilk basta dedigim o minik cizikler gunes vurdugunda yakından baktıgında filan belli oluyo kafama takılmıyor desem yalan olur

İrfan Hocam cevaplamış ama bende cevaplamak istedim:

Bende aracı 1 aya kadar hep sonax da yıkatıyordum ama bundan sonra hep kendim yıkıyorum ve çok daha zevkli oluyor.Aracınız da anladığım kadarıyla Kılcal çizikler var daha çok koyu renkli aaçlarda fazla görünüyor ama beyaz renklilerde ise dikkatli bakılınca görülüyor.Bütün araca uygulamanız gereken bir işlem gerekiyor o da çok yorucu ve çok uzun sürer bence bir kaç araştırma sonunda işini iyi yapan bir yere boya koruma yaptırın.Mesela SOnax diyoruz sonaxın her bayisinde aynı ilgiyi göremiyorsunuz.Biraz bayi araştırması sonucunda aracınıza boya koruma yaptırıp ondan sonra boya korumanın ömrünü kendiniz uzatabilirsiniz.

Jant için çok etkili bir ürün almaya gerek yok etkili ürünler asit içererek janti matlaştırıyor.Ben sonax jant temizleyicisi kullanıyorum birde fırça olsa çok daha iyi olur.Size tavsiyem sonax jant temizleyici , Jant temizleme fırçası , tanzikli su

Lastik için Meguiar's Endurance hıgh gloss lastik parlatıcı ve koruyucu jeli var çok güzel

Şampuan olarak Turtle Wax zıp Cilalı şampuanını (60 yıkama) öneririm gerçekten güzel verim alıyorsunuz

Yıkama sonrası parlatma cila olarak meguiars Tech Wax™ 2.0 Boya Koruyucu Wax çok hüzel bir ürünmüş

Konsol platik benzeri yerler için Sonax Xtreme Power Torpido temizleyicisini kesinlikle öneriyorum torpido üzerinde uzun bir süre hiç toz tutmuyor!!!

Biraz paraya kıyıp kaliteli bir Microfiber bez almak istersen carpex in MF bezi var onu öneriyorum ben 1 bezle tüm aracı kurulayıp parlatıyorum

Cila işini kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz ama Dairesel çizikleri gidermek için uğraş gerekiyor

• hocam cok tesekkurler cok iyi oldu.irfan abi sanada cok tesekkurler onceki sayfaları okudum.skoda nız cok temiz zaten srcn09 passat sevenler klubunde surekli takip ediyorum.tekrar cok tesekkurler.
    he birde Turtle Wax zıp Cilalı şampuanını sunger ile mi kullanıyım.meguiars Tech Wax™ 2.0 Boya Koruyucu Wax ı ne ile surmem gerekiyor aracın yuzeyine yine microfiber bezle mi.solemeyi unuttum halı paspasları temizlemek icin
    quote:

Orjinalden alıntı: srcn09

quote:

2009 golf 6 sahibiyim.arac kapalı otopark ta kalıyor ve heray bi kere ic dıs yıkanıyor.ama ben yıkamadan hic memnun degilim.arabanın yuzeyinde cok minik cizikler var ozellikle cok yakından belli oluyo genelde her arabada oluyo.ben aracımı artık kendim yıkamak istiyorum.oncelikle bu cok minik cizikleri nasıl giderebilirim galiba bezle silinirken oluyor.
    yıkama sonrası parlatma

İrfan Hocam cevaplamış ama bende cevaplamak istedim:

Bende aracı 1 aya kadar hep sonax da yıkatıyordum ama bundan sonra hep kendim yıkıyorum ve çok daha zevkli oluyor.Aracınız da anladığım kadarıyla Kılcal çizikler var daha çok koyu renkli aaçlarda fazla görünüyor ama beyaz renklilerde ise dikkatli bakılınca görülüyor.Bütün araca uygulamanız gereken bir işlem gerekiyor o da çok yorucu ve çok uzun sürer bence bir kaç araştırma sonunda işini iyi yapan bir yere boya koruma yaptırın.Mesela SOnax diyoruz sonaxın her bayisinde aynı ilgiyi göremiyorsunuz.Biraz bayi araştırması sonucunda aracınıza boya koruma yaptırıp ondan sonra boya korumanın ömrünü kendiniz uzatabilirsiniz.

Jant için çok etkili bir ürün almaya gerek yok etkili ürünler asit içererek janti matlaştırıyor.Ben sonax jant temizleyicisi kullanıyorum birde fırça olsa çok daha iyi olur.Size tavsiyem sonax jant temizleyici , Jant temizleme fırçası , tanzikli su

Lastik için Meguiar's Endurance hıgh gloss lastik parlatıcı ve koruyucu jeli var çok güzel

Şampuan olarak Turtle Wax zıp Cilalı şampuanını (60 yıkama) öneririm gerçekten güzel verim alıyorsunuz

Yıkama sonrası parlatma cila olarak meguiars Tech Wax™ 2.0 Boya Koruyucu Wax çok hüzel bir ürünmüş

Konsol platik benzeri yerler için Sonax Xtreme Power Torpido temizleyicisini kesinlikle öneriyorum torpido üzerinde uzun bir süre hiç toz tutmuyor!!!

Biraz paraya kıyıp kaliteli bir Microfiber bez almak istersen carpex in MF bezi var onu öneriyorum ben 1 bezle tüm aracı kurulayıp parlatıyorum

Cila işini kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz ama Dairesel çizikleri gidermek için uğraş gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icecube_fb -- 17 Haziran 2009; 17:34:54 >

• quote:

hocam cok tesekkurler cok iyi oldu.irfan abi sanada cok tesekkurler onceki sayfaları okudum.skoda nız cok temiz zaten srcn09 passat sevenler klubunde surekli takip ediyorum.tekrar cok tesekkurler.
    he birde bu halı paspasları temizlemek icin ne kullanmalıyım.

Ben aracımı aldığım ilk aylarda halı paspas vardı ondan sonra kauçuk paspas aldım.Halı paspasların temizliğini ; Annemin halı fırçası vardı fırça ile beraber sabunlu su ile temizliyordum işimi görüyordu ama Sonax ın Meguiar's ın vs diğer marka ürünlerin halı ve döşeme temizleyicileri var.
  • Tech Wax™ 2.0 ürünü satın aldığınızda kutusundan uygulama pedi çıkıyor, mor renkli. Onunla ince tabaka sürün, 10 dk kurumasını bekleyin, sonra MF bezle silin. Silerken boyanın kadife gibi olduğunu hissedeceksiniz zaten...

Halı paspas için köpük spreyler var, ama genelde ben kuru kuru elektrikli süpürge ile çektiriyordum, çamur olursa fırçalardım. Bir takım da orijinal kauçuk paspas alınca tekstil paspasla uğraşamam dedim, kenarda duruyor...
  • irfan bey öncelikle yaptığınız açıklamaların hepsini okudum ve çok bilgi edindim. bende 2004 honda civic var. ikinci el aldım. tavanda ve kaputta kuş pislik lekeleri ve tırnak girmeyen çeşitli çizikler veya çizik gibi görünen şeyler var. hondaların sacı ve boyası çok ince bu arada. en ufak bi taş boyasını kaldırıyor. bende fırça çiziği oluşturdum üstüne. ereğlide gemi tersanesinin altından ana yol geçiyor ordan geçerkende siyah küçük noktacıklar yapışmış. ben meguiar scratchX kullanmayı düşündüm ama ürüne istediğim yoldan ulaşamadım. alternatif olarak sunduğunuz turtle wax stract swirl remower ı kullansam sorunlarımı çözebilir miyim. hepsiburada da bu ürüne yapılan yorumlar beni biraz düşündürdü. fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. polisaj makinem yok bu arada. sonuç elde edebilir miyim.
  • bu urunleri internet haricinde nerde bulabilirim.koctasta bazıları var.bahaus a bakıcam bide.Tech Wax™ 2.0 yi bulamadım aslında buldum ama bole yazıyo aynı urun mu acaba acıklmasını da okudum ama Meguiar's Ultimate Quik Detailer® Hızlı Yüzey Temizleyici ve Koruyucu yazıyo internette
    normalde arabayı yıkarken sunger kullanıodum sabunu kovaya dokup sungerle temizliodum simdi yine sunger mi kullanıyım yoksa alternatif daha ii cozumler varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icecube_fb -- 17 Haziran 2009; 23:45:58 >
  • @ onuriskenderun

Siyah noktacıklar, demir tozu vs. olabilir, öncelikle kille temizlik öneririm, pasta-cila ile çıkmayan kirlerin ilacıdır, risksizdir.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=79

Sonrasında elle uygulamaya uygun AutoGlym Super Resin Polish ya da Meguiars SwirliX gibi bir ürünü çizik gidermede kullanıp, korumak amacıyla da bir wax (Meguiars Cleaner Wax gibi) uygularsanız gayet hoş sonuçlar alırsınız.

Ürünleri bu adresten satın almak mümkün, , kil "clay bar" olarak geçer.http://www.performancemotorcare.com/

Bu yazdığım ürünleri TR'de satılan ürünlerle kıyas etmem, profesyonel ürünlerdir, ama yurtdışından alışveriş yapmak istemeyen arkadaşları da çaresiz bırakmamak için market raflarından da önermek gerekiyor...

@ icecube_fb

Meguiar's Ultimate Quik Detailer® tamamen farklı bir ürün, wax atılmış aracın wax dayanma süresini artıtıyor. Her yıkamadan sonra uygularım bu spreyi, hem su izlerini alır, hem boncuklanma etkisini artırır.

Sünger yerine mikrofiber yıkama eldiveni kullanın, hepsiburada.com'da vardı...

Aracı çizmeden yıkamak için -->http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=91

• İrfan Hocam,

Sayende araba bakımında bayağı bir bilgi edindim. Bu edindiklerim doğrultusunda bazı ürünler satın aldım.

Öncelikle Meguiar's seti edindim;

Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner
    Quik Detailer + Clay Bars
    ScratchX
    Meguiar's M-0716 Mirror Glaze Professional Show Car Glaze
    NXT Generation Tech Wax 2.0
    G10810 Gold Class Trim Detailer
    PlastX
    Endurance High Gloss
    Hot Rims All Wheel Cleaner
    Quik Interior Detailer
    Microfiber Wash Mitt
    Microfiber Towel
    Foam Applicator Pad
    Meguiar's X2000 Water Magnet Drying Towel

Şimdi uygulama zamanı geldi.

Geçenlerde skodaturkey forumunda Gökhan arkadaşımızın aldığı bir devir ayarlı taşlama makinesi dikkatimi çekti. Bende ondan bir tane edineceğim, ancak kullanacağım çizik giderici ne olmalı. Ben hep elle uygulamyı düşünüyordum ve SRP almayı planlıyordum.

Şimdi o makineden edindiğim zaman hangi çizik giderici daha iyi olur. Meguiar's tavsiyeniz yada başka bir marka tavsiyeniz varmı.

Ayrıca ilk defa bu işi yapacağım için makine ile uygulamamın ne gibi sakıncaları olur. Ne tavsiye edersiniz.

Yardımlarınız için teşekürler.

• @ xxman

Hayırlı olsun, harika bir cephane edinmişsin...

Elinde çizik giderici olarak sadece ScratchX var, lokal uygulamalar için iyidir, tüm araca uygulamak zor olabilir elle.

Ama makineye geçerim dersen seçenek çok. Ürün önermek için aracın durumunu bilmek lazım. Markası ve boyanın durumu...

Güzel çekilmiş bir foto ile (http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=88 ) çiziklerini görelim. Zira çizik durumuna göre farklı farklı ürün var.

SRP elle ya da makineyle uygulanabilen bir ürün. Derim ki önce elle bir uygula, nokta test yap (http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=971 ), bakalım ne sonuç alacaksın.

Baktın olmadı zaman içinde makineye geçersin. Elle uygulamada çizikler azaltılabilir ama tamamen yok etmek çok zordur ve yorucudur. Makine ile uygulama dikkatli yapılmalı, düşük devirde (1000 devir) orta sert pedle (polishing pad), küçük alanda doğru ürünle (çizikleri mümkün olan en düşük aşındırıcı ile gidermek) güzel işler yapılır. Ama elle başlamak iyidir, en azından neler yapıp yapamayacağını görmüş olursun. Zira her boya, her ürün ve her kullanıcı farklı sonuçlar alabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 18 Haziran 2009; 10:53:22 >

• Nedir bu şanssızlık ?

Clean Your Car sitesinden cuma akşamı yağtığım siparişlerim şu anda elime geçti.. 4 ürün sipariş etmiştim.. ama birini yanlış göndermişler!!.. Menzerna Menzerna Intensive Polish (PO85RD 3.02) - 1 litre yerine Menzerna modeli yazmayan power finish diye birşey geldi.. nasıl olacak bilmiyorum.. yardımlarınızı bekliyorum..
  • Hocam babamın aracıda aynı resimdeki gibi kırmızı renkte ve çok sayıda kuş pisliği yanığı var bunları scratchx ile çıkarabilirmiyiz?

• 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.